Справа № 755/24940/25
Провадження №: 3/755/2676/26
"14" квітня 2026 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Левко Віра Богданівна, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
встановила:
13 грудня 2025 року о 04 год 30 хв за адресою: м. Київ, проспект Броварський, 32-А, ОСОБА_1 керував автомобілем «Volkswagen Transporter» д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку, у кабінеті лікаря нарколога КМНКЛ «Соціотерапія», по вул. Чорних Запорожців, 20, м. Київ, що підтверджується висновком лікаря № 006309 від 13.12.2025 року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив пункт 2.9.а. Правил дорожнього руху.
Згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У судові засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Адвокат Кириленко А.І., який діє в інтересах ОСОБА_1 , у своїх письмових поясненнях зазначає, що притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП є безпідставним та таким, що не підтверджується належними і допустимими доказами.
Звертає увагу, що складений протокол ґрунтується на висновку медичного огляду, який був проведений з істотними порушеннями вимог чинного законодавства. Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, під час огляду не проведено обов'язкових лабораторних досліджень (крові чи сечі), що прямо передбачено вимогами ст. 266 КУпАП та Інструкції №1452. Відтак, такий огляд не може вважатися належним і є недійсним.
Крім того, адвокат зазначає, що сам ОСОБА_1 не ухилявся від проходження огляду, добровільно погодився на нього та виконував вимоги медичних працівників, що підтверджується відеозаписом з нагрудної камери поліцейського. Водночас у висновку лікаря навіть не визначено ступінь сп'яніння, що додатково ставить під сумнів його обґрунтованість.
Окремо адвокат підкреслює, що матеріали справи не містять належних доказів факту керування транспортним засобом ОСОБА_1 . З відеозапису вбачається, що транспортний засіб перебував у нерухомому стані, а сам факт руху чи зупинки автомобіля зафіксований не був. Сам ОСОБА_1 послідовно зазначає, що транспортним засобом у той момент не керував, а лише перебував у ньому, очікуючи завершення комендантської години.
З огляду на це, адвокат зазначає, що обов'язкова ознака складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керування транспортним засобом, у даному випадку не доведена.
Також захисник звертає увагу на суперечності в матеріалах справи, зокрема щодо постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за інше правопорушення. У ній зазначено, що особа не пред'явила посвідчення водія та була позбавлена права керування, однак ці відомості спростовуються матеріалами справи: посвідчення було пред'явлено через застосунок «Дія», а постанова суду про позбавлення права керування на момент події вже була скасована апеляційним судом.
У зв'язку з цим захисник вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутні як подія, так і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а відтак провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Суддя, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення адвоката Кириленка А.І. вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 13.12.2025 серії ЕПР1 № 539463, зі змісту якого вбачається порушення водієм пункту 2.9.а. Правил дорожнього руху, карткою обліку адміністративного правопорушення; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 13.12.2025; направленням водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА № 6333128; витягом з АРМОР; відеозаписом з нагрудних камер працівників поліції, записаними на DVD-R диск.
Із відеозапису з нагрудних камер працівників поліції вбачається, що ОСОБА_1 зупинено на блокпості у комендантську годину з метою перевірки документів та встановлення особи. Далі працівниками поліції встановлено ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 та висловлено вимогу з'їхати в бік з проїзної частини дороги, щоб черга машин позаду нього могли змогу проїхати.
Надалі, працівники поліції запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою приладу Drager Alcotest 6820 на місці зупинки, на що він відмовився, виявив бажання пройти огляд лише у медичному закладі. Працівниками поліції роз'яснено, що огляд у медичному закладі проводиться у разі незгоди водія з результатом драгеру, на що ОСОБА_1 наполіг, зазначив, що не відмовляється, однак буде проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння лише у медичному закладі. Пізніше його відсторонено від права керування транспортним засобом та доставлено до лікаря нарколога КМНКЛ «Соціотерапія», по вул. Чорних Запорожців, 20, м. Київ.
У медичному закладі ОСОБА_1 проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння. При цьому під час проведення відповідної процедури він вчиняв дії, спрямовані на ухилення від належного проходження огляду, зокрема імітував видих у прилад «Драгер», фактично не здійснюючи видиху, на що лікарем було зроблено зауваження.
Після цього медичним працівником проведено повноцінний огляд особи, у тому числі здійснено вимірювання артеріального тиску та оцінку загального стану. За результатами огляду лікарем встановлено наявність клінічних ознак алкогольного сп'яніння, що відображено у відповідному медичному висновку.
Щодо тверджень адвоката Кириленка А.І., що ОСОБА_1 не керував автомобілем, то вони не знайшли підтвердження під час судового розгляду, оскільки така позиція спростовується місцем, де було зупинено автомобіль, а саме блокпост при в'їзді у м. Київ, а саме проїзна частина дороги.
У рішенні по справі «O'Halloran and Francis v. The United Kingdom» [GC] no. 15809/02 і 25624/02ECHR 29 червня 2007 року, постановлено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Як роз'яснено в абз. 3, 4 п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Для притягнення до відповідальності за ст. 130 КпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Про вчинення адміністративного правопорушення, як це передбачено ст. 254 КУпАП, уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, який повинен бути складений у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Крім того, згідно п. 15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 листопада 2015 року № 1376, Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1496/27941 до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Положеннями ч. 1 ст. 130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до вимог п. 2.9.а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння закріплено у ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція №1452/735), а також Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (надалі - Порядок № 1103).
Відповідно до пунктів 2, 3 Інструкції №1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: запах алкоголю з порожнини рота; звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до пунктів 6, 7 розділу 1 та пункту 9 розділу ІІ Інструкції № 1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів; лікарем закладу охорони здоров'я.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно з положеннями ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, судом зроблено запит до КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» щодо методу проведення огляду ОСОБА_1 та чи було у останнього зразки біологічного середовища та чи проводилось відповідне лабораторне дослідження.
На що у відповідь надійшов лист від 27.03.2026 № 061/10-1019, з якого вбачається, що Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська клінічна лікарня №10» на судовий запит від 25.03.2026 № 755/24940/25/12128/2026 справа №755/24940/25, провадження №3/755/7946/23 направляє належним чином завірену копію Акта медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, №006309 та Висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складених 13.12.2025 за результатом медичного огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 , проведеного у відділенні медичних оглядів на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння, та повідомляє наступне
Згідно з записами у Акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, № 006309 у ОСОБА_1 при проведені огляду 13.12.2025 виявлені клінічні ознаки алкогольного сп'яніння, запис про які лікарем-наркологом ОСОБА_2 внесені у пункти 10-14, 17 Акта №006309.
13.12.2025 лікарем-наркологом ОСОБА_2 запропоновано ОСОБА_1 , як того вимагає Інструкція, двічі пройти обстеження для визначення наявності або вимірювання вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі з використанням технічного засобу Газоаналізатора Drager Alcotest 6820, але о 05 год. 29 хв. ОСОБА_1 відмовився від проходження обстеження для визначення наявності або вимірювання вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі з використанням технічного засобу Газоаналізатора Drager Alcotest 6820.
Відповідно до пункту 6 розділу III Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція), затверджена наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за №1413/27858, (зі змінами) лабораторне дослідження біологічного середовища обов'язкове тільки на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини.
При проведені огляду на стан сп'яніння забір біологічного середовища (сеча) для лабораторного дослідження на виявлення етанолу у ОСОБА_1 не проводився, оскільки Інструкція не передбачає проведення лабораторного дослідження біологічного середовища на виявлення етанолу окрім випадку, якщо водій - учасник дорожнього руху внаслідок ДТП перебуває у несвідомому стані або з тяжкими травмами, коли обов'язково проводиться дослідження сечі та крові на вміст алкоголю наркотичних чи психотропних речовин у закладах охорони здоров'я, куди він доставлений.
Суддя, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, у тому числі відеозапис, дійшла переконання, що вони є належними, допустимими та достатніми для підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що спростовують доводи сторони захисту.
З огляду на викладене, суддя приходить до висновку про доведеність факту керування особою транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Отже, враховуючи доведеність матеріалами справи вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, суддя вважає за необхідне визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування транспортними засобами в межах санкції інкримінованої статті.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_1 не відноситься до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору, а відтак з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 40-1, 130, 251, 283-285 КУпАП, суддя
постановила:
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 к. із позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп. на користь держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Суддя: Віра Левко