Рішення від 23.04.2026 по справі 560/8076/25

Справа № 560/8076/25

РІШЕННЯ

іменем України

23 квітня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 11/23585-суд від 16.04.2025 станом на 01.01.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 11/23585-суд від 16.04.2025 станом на 01.01.2023 без будь-яких обмежень максимальним розміром із врахуванням попередніх судових рішень та виплат (індексація, доплата в розмірі 2000 тисяч гривень передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713) в подальшому.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/23585-суд від 16.04.2025 станом на 01.01.2023 року.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

29.05.2025 представником відповідача подано до суду відзив на позов, в якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заперечує проти позовних вимог, просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову та звертає увагу суду на те, що ОСОБА_1 на обліку як одержувач пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не перебуває, тому довідку яка є предметом спору даного позову повернуто до Адміністрації Державної прикордонної служби України.

16.06.2025 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання, в якому позивач просить суд замінити первісного (неналежного) відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.02.2026 суд витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві інформацію щодо перебування ОСОБА_1 на обліку як одержувача пенсії, із зазначенням дати взяття його на облік (у разі перебування позивача на обліку).

Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві вимоги ухвали суду від 18.02.2026 станом на 11.03.2026 не виконало, у зв'язку із чим ухвалою від 11.03.2026 суд витребував у Пенсійного фонду України: інформацію щодо того, в якому територіальному органі Пенсійного фонду України перебуває на обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наразі; інформацію щодо того, в якому територіальному органі Пенсійного фонду України перебував на обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 30.04.2025.

На виконання вимог ухвали суду від 11.03.2026 Пенсійний фонд України надіслав до суду лист №2800-060203-7/20277 від 20.03.2026, в якому зазначено, що позивач станом на 30.04.2025 та станом на 19.03.2026 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві.

26.03.2026 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві надійшов лист № 2600-0201-8/46500 від 26.03.2026, в якому зазначено про те, що ОСОБА_1 з 11.08.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.03.2026 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про заміну первісного (неналежного) відповідача у справі № 560/8076/25 - відмовлено.

Залучено Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053) до участі у справі №560/8076/25 як співвідповідача.

Розгляд адміністративної справи № 560/8076/25 розпочато спочатку.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві - не скористалося правом на подачу відзиву на позов.

Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заяві по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з 11.08.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 560/16898/24 зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови №704, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення з 01.02.2023 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 560/16898/24 Адміністрація Державної прикордонної служби України підготувала довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 16.04.2025 №11/23585-суд станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023.

30.04.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 16.04.2025 №11/23585-суд станом на 01.01.2023, оформленої на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі № 560/16898/24.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом № 2200-0202-8/33433 від 02.05.2025 повідомило позивача про те, що на органи Пенсійного фонду України рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №560/16898/24 не покладено жодних зобов'язань в установленому чинним законодавством порядку, підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 16.04.2025 №11/23585-суд, оформленої на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.11.2024 у справі №560/16898/24, у головного управління немає.

Позивач, вважаючи таку відмову відповідача протиправною, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Частиною 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

У ході розгляду справи, судом встановлено, що позивач з 11.08.2011 перебуває на обліку як одержувач пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві.

Водночас звернення із заявою про перерахунок пенсії від 30.04.2025 було адресовано до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яке не здійснює пенсійного забезпечення позивача.

Суд зазначає, що відповідно до вимог законодавства, зокрема Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку №45, обов'язок щодо здійснення перерахунку пенсії покладається на той орган Пенсійного фонду України, в якому особа перебуває на обліку як одержувач пенсії, та який володіє матеріалами пенсійної справи.

З огляду на наведене, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не наділене повноваженнями щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу, а відтак відсутні підстави вважати його дії протиправними у зв'язку з відмовою у проведенні такого перерахунку.

Суд також бере до уваги, що у ході розгляду справи не встановлений факт звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 16.04.2025 №11/23585-суд станом на 01.01.2023, як і відсутні докази прийняття цим органом рішення про відмову у здійсненні такого перерахунку.

За змістом положень адміністративного судочинства, визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними можливе лише за умови встановлення факту порушення прав, свобод чи інтересів особи саме цим суб'єктом, що має бути підтверджено належними та допустимими доказами.

Відтак, у зв'язку з недоведеністю факту звернення позивача до належного суб'єкта владних повноважень та відсутністю підтвердження порушення його прав саме цим органом, підстави для покладення на нього обов'язку щодо здійснення перерахунку пенсії відсутні.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

За таких обставин, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053 , код ЄДРПОУ - 42098368)

Головуючий суддя Є.В. Печений