Рішення від 23.04.2026 по справі 380/9397/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 рокусправа № 380/9397/25 м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо мобілізації під час дії особливого періоду відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як особи, яка заброньована за виробничим структурним підрозділом «Львівська дистанція колії» регіональної філії «Львівська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» в порядку ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняти дії щодо скасування наказу про мобілізацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти дії щодо скасування наказу про зарахування до списків військової частини НОМЕР_1 в частині призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позовні вимоги обґрунтовані ти, що станом на момент призову позивач мав право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, передбачену п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Вказує, що згідно повідомлення про бронювання військовозобов'язаного позивачу було надано відстрочку до 27.04.2025. Проте відповідачем не було враховано вказаних обставин, натомість протиправно призвано позивача на військову службу під час мобілізації попри наявне право на відстрочку.

Представником відповідача 1 подано до суду пояснення в яких зазначають, що 17.04.2025 групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ) спільно з працівниками НП України проводились заходи оповіщення військовозобов'язаних під час яких було виявлено позивача. Зауважують, що станом на момент призову позивача на військову службу під час мобілізації було встановлено відсутність підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У зв'язку з наведеним у задоволенні позову просить відмовити повністю.

Представником відповідача 2 подано до суду відзив на позов в якому заперечує проти вимог. Свої заперечення аргументує тим, що позивач був призваний на військову службу під час мобілізації, з 17.04.2025 зарахований в списки особового складу Військової частини НОМЕР_1 на посаду курсанта і в даний час є військовослужбовцем Збройних Сил України. Вказують, що позивач є військовослужбовцем Військової частини НОМЕР_1 , призваним під час мобілізації, на нього розповсюджується законодавство про проходження військової служби. У зв'язку з наведеним у задоволенні позову просить відмовити повністю.

Представником позивача було подано відповідь на відзив.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 14.05.2025 у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Судом встановлені наступні обставини:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , працював на посаді монтера колії 4 розряду дільниці V околоту 4 виробничого структурного підрозділу «Львівська дистанція колії» регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця», що підтверджується довідкою №32 від 16.04.2025.

04.09.2024 Міністерство економіки України видало наказ № 23220 «Про бронювання військовозобов'язаних за АТ «Укрзалізниця», яким наказано: забронювати за АТ «Укрзалізниця» на період мобілізації та на воєнний час військовозобов'язаних, які працюють у зазначеному підприємстві, за списком, погодженим Міністерством оборони України (реєстраційний номер № 220/12845/б); надати заброньованим військовозобов'язаним відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 27.04.2025 року.

Згідно повідомлення про бронювання військовозобов'язаного, ОСОБА_1 відповідно до наказу Мінекономіки від 04.09.2024 року №23220 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 27.04.2025.

Позивач визнаний придатним до проходження військової служби, згідно довідки ВЛК від 17.04.2025.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 17.04.2025 року №367 «Про призов військовозобов'язаних сержантського складу та солдатського складу до Збройних сил України за загальною мобілізацією», позивача направлено у Військову частину НОМЕР_2 .

Представником позивача скеровано до відповідача-1 адвокатський запит з питання призову позивача на військову службу.

Листом від 10.05.2025 року №7018 відповідачем-1 повідомлено представника позивача на його адвокатський запит зокрема про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 був заброньований 08.11.2023 року; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 був заброньований до 26.09.2024 року; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 був знятий з обліку військовозобов'язаних з моменту призову на військову службу під час мобілізації 17.04.2025 року.

Представником позивача також було скеровано до АТ «Укрзалізниця» Львівська філія адвокатський запит з питання надання інформації по працівнику ВСП «Львівська дистанція колії», а саме ОСОБА_1 .

Листом від 23.05.2025 № 2025 Регіональна філія «Львівська залізниця» Виробничий підрозділ «Львівська дистанція колії» повідомлено представника позивача на його адвокатський запит зокрема про те, що відповідно до наказу Мінекономіки від 04.09.2024 року № 23220 ОСОБА_1 , надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 27.04.2025. До листа додано підтверджуючі документи, а саме: Копію витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про включення до списків бронювання до Міністерства Оборони України ОСОБА_1 , копію наказу Мінекономіки України від 04.09.2024 року № 23220; повідомлення надіслано у ІНФОРМАЦІЯ_4 24.11.2024 року відправлення № 0600063376431 про зарахування на спеціальний облік.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності дій відповідачів щодо мобілізації позивача на військову службу під час дії воєнного стану.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

За змістом статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За змістом частин першої, другої статті 17 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі Закон № 1932, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює та визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон № 2232, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із частинами першою, другою, третьою статті 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає, зокрема: прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби.

Відповідно до частин першої - третьої статті 2 Закону № 2232 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Згідно з абзацами першим - другим частини першої статті 39 Закону № 2232 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232).

Згідно із статтею 1 Закону № 1932 особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі Закон № 389, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно зі статтею 2 Закону № 389 правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (пункт 1). Надалі указами Президента України, які Верховна Рада України затверджувала відповідними законами, строк дії воєнного стану в Україні продовжено та такий правовий режим діє й на сьогодні.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України від 03 березня 2022 року № 2105-IX, оголошено та проведено загальну мобілізацію в Україні упродовж 90 діб. Надалі строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався згідно з указами Президента України, які щоразу затверджувала Верховна Рада України відповідними законами.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює та визначає Закон України 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон № 3543, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу четвертого статті 1 Закону № 3543 мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно із абзацом тринадцятим частини першої статті 21 Закону № 3543 підприємства, установи і організації зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Абзацом другим частини першої статті 22 Закону № 3543 визначено, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 22 Закону № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Статтею 23 Закону № 3543 передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, зокрема пунктом 1 частини першої цієї статті встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.

Відповідно до статті 24 Закону № 3543 бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

За змістом приписів статті 25 Закону № 3543 бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють зокрема на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.

Порядок бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (далі - Порядок № 76, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Приписами пункту 1 Порядку № 76 встановлено, що він визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу, зокрема на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 76 Бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Міноборони (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органі Міноборони, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони), в паперовій та/або електронній формі або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану» (далі - Порядок бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу).

Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).

Не підлягають бронюванню військовозобов'язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Військовозобов'язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати:

строку проведення мобілізації, - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку, та військовозобов'язаних, які працюють або проходять службу в Державній кримінально-виконавчій службі;

строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку;

12 місяців, - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці четвертому пункту 1 цього Порядку;

строк договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці п'ятому пункту 1 цього Порядку.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 76 керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов'язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.

За змістом пункту 8 Порядку № 76 підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, подають список до Міноборони - підприємства, установи та організації, визначені ним критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2.

Центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, СБУ, Мінстратегпром проводять перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, а також дотримання вимог щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, та у строк не більш як п'ять робочих днів з дня отримання списку подають його до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження.

За пунктом 10 Порядку № 76 з метою погодження списки, подані в паперовій та/або в електронній формі, крім поданих засобами Порталу Дія відповідно до пунктів 4-9 цього Порядку, розглядаються щодо повноти заповнення та наявності обґрунтувань Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) у строк не більш як 10 робочих днів з дня їх отримання.

Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) подає погоджені відповідно до абзацу першого цього пункту списки до Мінекономіки.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 76 за результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 10 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) Мінекономіки приймає у строк не більш як п'ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов'язаних.

Відповідно до пункту 12 Порядку №76 з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочки Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони).

Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони).

Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа та організація видають військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.

Витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.

Витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки, відповідний підрозділ розвідувального органу Міноборони), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Тобто з метою ведення районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки спеціального обліку військовозобов'язаних, резервістів, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на останніх покладено обов'язок із своєчасного повідомлення органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, про наявність таких підстав.

Механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють, зокрема на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, визначений Порядком бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05 червня 2024 року № 650 (далі - Порядок № 650, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють, зокрема на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (пункт 1 Порядку № 650).

Згідно з пунктами 12, 13, 17, 19 Порядку № 560 бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками засобами Порталу Дія.

Списки подаються державними органами, підприємствами, установами, які включені до Єдиного переліку.

Керівник державного органу, підприємства, установи або уповноважена ним особа засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, формує списки після проходження ідентифікації та автентифікації.

Формування списку засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, підприємства, установи або уповноваженої ним особи.

Сформований список перевіряється засобами Реєстру військовозобов'язаних з метою перевірки наявності особи в зазначеному Реєстрі.

У разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов'язаних автоматично здійснюється переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки.

З моменту переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік він вважається заброньованим та йому надається відстрочка на період, визначений пунктом 2 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650.

За пунктом 20 Порядку № 650 військовозобов'язаний не підлягає бронюванню, про що керівнику державного органу, підприємства, установи повідомляється засобами Порталу Дія, у разі: відсутності в Реєстрі військовозобов'язаних відомостей про військовозобов'язаного; відсутності в Реєстрі військовозобов'язаних відомостей про перебування військовозобов'язаного у трудових відносинах з державним органом, підприємством, установою.

Згідно з пунктом 21 Порядку № 650 інформація (відомості, дані) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (бронювання) відображається у військово-обліковому документі в електронній формі.

За приписами пунктів 22 - 23 Порядку № 650 за заявою працівника в електронній формі, поданою засобами Порталу Дія, може формуватися витяг про бронювання військовозобов'язаного (далі - витяг), який є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки. Витяг формується в електронній формі засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття його змісту. Витяг надсилається засобами Порталу Дія в електронний кабінет користувача.

Отже, за змістом наведених норм військовозобов'язаний вважається заброньованим з моменту переведення його на спеціальний військовий облік.

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 (далі Положення № 154, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з абзацом дев'ятим пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Відповідно до пункту 15 Положення № 154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний організовувати, серед іншого, проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов'язку

Отже, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зобов'язані перевіряти та володіти інформацією щодо заброньованих осіб з метою недопущення протиправних дій щодо них.

Суд встановив, що 17.04.2025 року військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 проведено медичний огляд позивача, за результатами якого його визнано придатним до військової служби, та наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.04.2025 року № 367 «Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією» позивача направлено для проходження військової служби під час мобілізації, на особливий період до військової частини НОМЕР_2 .

З листа Виробничого підрозділу «Львівська дистанція колії» Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» від 23.05.2025 №42 слідує, що відповідно до наказу Мінекономіки від 04.09.2024 року № 23220 ОСОБА_1 , надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 27.04.2025. До листа додано підтверджуючі документи, а саме: Копію витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про включення до списків бронювання до Міністерства Оборони України ОСОБА_1 , копію наказу Мінекономіки України від 04.09.2024 року № 23220; повідомлення надіслано у ІНФОРМАЦІЯ_4 24.11.2024 року відправлення № 0600063376431 про зарахування на спеціальний облік.

Разом з тим, станом на 14:06 год., 30.01.2025 у військово - обліковому документі «Резерв+» наявна інформація, що позивач перебуває на обліку як військовозобов'язаний без зазначення інформації про наявність бронювання.

Ця обставина також підтверджується листом від 10.05.2025 за №7018 відповідача 1, який був адресований представнику позивача та з якого слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 був заброньований 08.11.2023; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 був заброньований до 26.09.2024.

Суд ураховує, що оскільки позивач є військовозобов'язаним, 17.04.2025 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний придатним до військової служби, доказів наявності бронювання чи відстрочки останній на час його призову на військову службу по мобілізації не має то, відповідно, дії відповідача 1 щодо мобілізації позивача, є правомірними.

Також за змістом приписів пункту 1 частини першої статті 23 Закону № 3543, пункту 19 Порядку № 650 військовозобов'язаний вважається заброньованим з моменту переведення його на спеціальний військовий облік.

Однак у матеріалах справи відсутні докази перебування позивача на спеціальному військовому обліку станом на дату його мобілізації 17.04.2025 року.

позивач не мав відстрочки та не був заброньований критичним підприємством.

В контексті доводів представника позивача суд звертає увагу, що матеріали справи також не містять доказів того, що під час проведення мобілізаційних заходів 17.04.2025 року позивач надавав відповідачу 1 належний документ для підтвердження наявності у нього підстав для відстрочки від мобілізації у зв'язку з бронюванням та оформлення права на відстрочку від призову на військову службу у встановлений законодавством спосіб.

Твердження представника позивача у відповіді на відзив про те, що матеріали для оформлення бронювання позивача були надіслані до ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.11.2024, після чого посадовими особами ТЦК та СП мали бути внесені відповідні відомості до реєстру Оберіг та надано відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час суд вважає необґрунтованими.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до Порядку № 76 саме на підприємство покладено обов'язок надіслання ТЦК та СП, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік. При цьому норми вказаного Порядку не наділяють ТЦК та СП повноваженнями для прийняття рішення про зарахування чи не зарахування особи на спеціальний військовий облік. Також чинним законодавством України ТЦК та СП не наділений повноваженнями оцінювати правомірність прийняття рішень Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаних та, відповідно, за наслідками такої оцінки приймати рішення про наявність підстав для їх виконання або залишення без виконання. Водночас абзац сьомий пункту 12 Порядку передбачає імперативний обов'язок ТЦК та СП на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаного зарахувати у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік і внести відомості про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З листа Виробничого підрозділу «Львівська дистанція колії» Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» від 23.05.2025 №42, який був наданий представнику позивача на його адвокатський запит, судом встановлено, що відповідно до наказу Мінекономіки від 04.09.2024 року № 23220 ОСОБА_1 , надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 27.04.2025, повідомлення надіслано у ІНФОРМАЦІЯ_4 24.11.2024 року відправлення № 0600063376431 про зарахування на спеціальний облік.

Доказів отримання відповідачем 1 документів про бронювання позивача від Виробничого підрозділу «Львівська дистанція колії» Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» в матеріалах справи відсутні.

В матеріалах справи наявний електронний військово - обліковий документ позивача, сформований 30.01.2025, який є доказом, що, згідно інформації з «РЕЗЕРВ+», станом на 30.01.2025.

Отже, оскільки станом на 17.04.2025 року позивач не мав належного підтвердження наявності в нього відстрочки (бронювання), відповідач 1 під час здійснення мобілізаційних заходів 17.04.2025 року стосовно позивача діяв відповідно до норм чинного законодавства.

З урахуванням висновку суду про правомірність дій відповідача 1 щодо мобілізації під час дії особливого періоду відносно позивача то, відсутні підстави для задоволення похідних позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняти дії щодо скасування наказу про мобілізацію ОСОБА_1 та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 прийняти дії щодо скасування наказу про зарахування до списків військової частини НОМЕР_1 в частині призову ОСОБА_1 .

У процесі розгляду справи суд не встановив інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, а решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову повністю.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,- відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

СуддяГавдик Зіновій Володимирович