Рішення від 23.04.2026 по справі 340/1750/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/1750/25

провадження № 2-ап/340/10/26

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача: Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (вул. Юрія Іллєнка, б. 81, м. Київ, 04050, ЄДРПОУ 43501242)

про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просив суд:

- визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо надання недостовірних даних про додаткові види грошового забезпечення в довідці від 11.10.2024 р. №9/3-3121, а саме, надбавку за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премії для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 року;

- зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 р., врахувавши посадовий оклад та оклад за звання вказаних в довідці від 22.10.2024 р. №9/3-3188 обрахувавши з них додаткові види грошового забезпечення та премію враховуючи вимоги постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та наказу Міністерства Юстиції від 28.03.2018 р. №925/5 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України" у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 р.

Ухвалою від 24.03.2025 року (суддя Дегтярьова С.В.) було відмовлено у відкритті провадження у справі (а.с.5-6).

Постановою ТААС від 11.11.2025 року скасовано ухвалу від 24.03.2025 року, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду (а.с.27-28).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.01.2026, головуючим суддею по розгляду справи №340/1750/25 визначено суддю Науменка В.В. (а.с.31).

Ухвалою від 12.01.2026 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.32).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення суду відповідач підготував довідку від 11.10.2024 № 9/3-3121, у якій перерахував посадовий оклад та оклад за військовим званням виходячи з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023 року проте, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія не перераховані та залишились на попередньому рівні. В результаті чого розмір грошового забезпечення за вказаною довідкою недостовірний.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

На обґрунтування заперечень зазначив, що відповідно до положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) обов'язок підготувати та надати довідку органу Пенсійного фонду України виникає лише після надходження списків Головних управлінь Пенсійного фонду України, а не на звернення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Вказує, що для розрахунку грошового забезпечення має вираховуватись із суми 1762,00 грн. Зауважує, що бюджетні показники Державного бюджету на 2020- 2025 роки, зокрема щодо видатків на Міністерство оборони та на пенсійне забезпечення військовослужбовців, формувалися виходячи з розміру грошового забезпечення, розрахованого з базового показника 1762 грн. З урахуванням наведеного позивачу було складено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 згідно чинного законодавства. З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову (а.с.46-50).

Розглянувши наявні у справі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року у справі №340/3918/24 відповідачем надано довідку від 22.10.2024 № 9/3-3188, проте розміри складових, зазначених у цій довідці, крім посадового окладу та окладу за військовим званням, визначено не шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, а з розрахунку прожиткового мінімуму, встановленого станом на 01.01.2018 року, що й стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 01.01.1992 (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено те, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно пункту 3 Постанови №704 виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Так, підпунктом 1 пункту 5 Постанови № 704 було надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Згідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Як вбачається із довідки від 22.10.2024 № 9/3-3188, складеної відповідачем на виконання судового рішення у справі № 340/3918/24, розмір надбавки за вислугою років, надбавки та премії розраховано виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн) з урахуванням листа Міністерства юстиції України від 11.05.2023 № 58665/16.3.2/32-23.

Механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України було визначено Порядком виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України затвердженим наказом Міністерства юстиції України 28.03.2018 № 925/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.03.2018 за № 377/31829 (далі по тексту - Порядок № 925/5).

Пунктом 3 глави 4 Порядку № № 925/5 передбачено, що надбавка за вислугу років нараховується з підвищеного посадового окладу та окладу за спеціальним званням.

Аналіз зазначених норм дозволяє дійти висновку, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у грошовому виразі визначаються:

- надбавки за особливості проходження служби - у відсотках посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років,

- щомісячної премії - у відсотках посадового окладу.

Як зазначалось вище та вбачається з довідки від 22.10.2024 № 9/3-3188, її складові станом на 01.01.2023 становлять:

- посадовий оклад - 8370,00 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням - 1830,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (40%) - 2680,00 грн.;

- надбавка за особливості проходження служби (42,6%) - 3995,88 грн.;

- премія (103,3%) - 5681,50 грн.;

- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (10%) - 550,00 грн.

Всього - 23107,38 грн.

Надбавка за вислугу років має вираховуватись наступним чином: 40% х (посадовий оклад + оклад за спеціальним званням), що у грошовому еквіваленті складає: 40% х (8370,00 + 1830,00) = 4080,00 грн. (в той час як у довідці вказано 2680,00 грн.).

Виходячи з формули, визначеної у п.п. 1 п. 5 розділу 2 Порядку, надбавка за особливості проходження служби має вираховуватись наступним чином: 42,6% х (посадовий оклад + оклад за спеціальним званням + надбавка за вислугу років), що у грошовому еквіваленті складає: 42,6% х (8370,00 + 1830,00 + 4080,00) = 6083,28 грн. (в той час як у довідці вказано 3995,88 грн.).

Виходячи з формули, визначеної у п.п.3 п. 13 розділу 2 Порядку, премія має вираховуватись наступним чином: 103,3% х посадовий оклад, що у грошовому еквіваленті складає: 103,3% х 8370,00 = 8646,21 грн. (в той час як у довідці вказано 5681,50 грн.).

Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень має вираховуватись наступним чином: 10% х посадовий оклад, що у грошовому еквіваленті складає: 10% х 8370,00 = 837,00 грн. (в той час як у довідці вказано 550,00 грн.).

За таких обставин, складена відповідачем довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, станом на 01.01.2023, є такою, що не відповідає нормам законодавства України та містить недостовірні відомості.

Суд наголошує, що в межах справи № 340/3918/24, за наслідками розгляду якої відповідачем була виготовлена спірна довідка, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року у справі №340/3918/24 було зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградські області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 p. №704, та врахувавши додаткові види грошового забезпечення та премії станом на 01.01.2023 року вказані в довідці від 26.04.2024 року №9/3-1380.

При складанні довідки від 22.10.2024 року №9/3-3188 відповідач керувався листом Міністерства юстиції України №58665/16.3.2/32-23 від 11.05.2023 року з роз'ясненнями щодо виконання рішень судів про зобов'язання уповноважених структурних підрозділів Мін'юсту щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року. У цьому листі доведена інформація про середні розміри (у відсотках) надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу ДКВС, які встановлені виходячи з розмірів посадових окладів та окладів за спеціальними званнями, розрахованих з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року (1762 грн.) та фактично виплачені за січень 2023 року.

Згідно з наведеною у цьому листі інформацією, середні відсотки надбавки за особливості проходження служби та середні відсотки премії, по посаді, за січень 2023 року склали 44,1% та 98,2 % відповідно.

Саме такі середні розміри (у відсотках) цих додаткових видів грошового забезпечення застосовані відповідачем при виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року.

Однак, у довідці 22.10.2024 року №9/3-3188 відповідач вказав суми у грошовому виразі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії, застосувавши базою для їх нарахування посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, які обчислені із розрахункової величини 1762 грн., при цьому посадовий оклад, оклад за військовим званням розраховані з прожиткового мінімуму на 01.01.2023 року - 2684 грн.

Суд зазначає, що чинним законодавством не передбачене застосування різних розрахункових величин для обчислення основних та додаткових видів грошового забезпечення у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, зокрема у тих довідках, які складаються на виконання рішень судів.

Виконані відповідачем розрахунки суперечать передбаченим у пункті 5 Порядку №45 правилам визначення сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для цілей врахування до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій, а також нормам постанови КМУ №704 та Порядку №925/5 щодо обчислення окладів та щомісячних відсоткових надбавок та премії, як складових грошового забезпечення осіб рядового/начальницького складу ДКВС.

Суд вважає, що відповідач при оформленні довідки від 22.10.2024 року №9/3-3188 не врахував висновки суду у справі №340/3918/24 щодо належної розрахункової величини для обчислення складових грошового забезпечення, порушив норми постанови КМУ №704, правила Порядку №45, Порядку №925/5.

Це призвело до заниження у довідці сум складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.01.2023 року. Ця довідка містить недостовірні відомості, а тому не може бути використана для перерахунку пенсії позивача.

Отже, проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо внесення недостовірних відомостей щодо грошового обчислення розміру надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та щомісячної премії в довідку від 22.10.2024 року №9/3-3188 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року є протиправними.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із включенням до неї надбавки за вислугу років - 4080,00 грн. (40%), надбавки за особливості проходження служби - 6083,28 грн. (42,6%), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 837,00 (10%) та премії 8646,21 грн. (103,3%), розрахованих з посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 2023 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для проведення перерахунку пенсії для перерахунку пенсії з 01.01.2023 року.

Окрім того, судом враховано, що предметом оскарження у цій справі був фактично розмір складових грошового забезпечення, що був зазначений у довідці, виданій на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року у справі №340/3918/24.

Оскільки позивач від сплати судового збору звільнений, а відповідач доказів понесення судових витрат суду не надав, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо порушення порядку обчислення суми надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та суми премії під час виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.10.2024 року №9/3-3188.

Зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань, на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року у справі №340/3918/24, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01.01.2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати надбавку за вислугу років - 4080,00 грн. (40%), надбавку за особливості проходження служби - 6083,28 грн. (42,6%), надбавку за роботу в умовах режимних обмежень - 837,00 (10%) та премію 8646,21 грн. (103,3%), для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2023 року.

Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО