Рішення від 23.04.2026 по справі 320/25535/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 року м. Київ справа №320/25535/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Українська аграрна компанія" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "НВП "Українська аграрна компанія" з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення від 15.12.2022 № 72010/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання своїх податкових зобов'язань;

зобов'язати прийняти рішення про неможливість своєчасного виконання своїх податкових зобов'язань на підставі заяви від 23.09.2022 № 31 з урахуванням доповнень.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що позивач не погоджується з висновками, викладеними відповідачем у рішенні та вважає, що оскаржуване рішення за Порядком № 225 не враховує, що причини неможливості виконання податкових зобов'язань пов'язані не з відсутністю залишків коштів на банківських рахунках, не призупиненням роботи банку/платіжних систем через воєнний стан, не з призупиненням роботи управлінь Казначейства, а з проблемою визначення розміру узгоджених податкових зобов'язань та подання звітності через відсутність доступу до первинних документів та засобів ведення бухгалтерського і податкового обліку, на що позивач неодноразово акцентував увагу контролюючого органу та повідомляв про неможливість вивезення первинних документів.

В рішенні щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, відповідач зазначив, що позивач здійснює фінансово-господарську діяльність. Проте, на переконання товариства, такий висновок не відповідає дійсним обставинам на підставі того, що суб'єкт господарювання здійснює свою діяльність виключно ту, коди ведення економічної діяльності (КВЕД), якої зазначені в Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Як вже неодноразово зазначалося, основним КВЕД позивача є , вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. У позивача відсутні у користуванні чи у праві власності земельні ділянки сільськогосподарського призначення, окрім земельних ділянок на територій Малобілозерської сільської територіальної громади Василівського району Запорізької області, а також відсутня сільськогосподарська техніка та інші активи, необхідні для виробничої діяльності позивача.

Крім того, позивач акцентує увагу на тому, що рішенням Державної податкової служби України від 28.09.2023 № 28912/6/99-00-06-02-03-06 рішення ГУ ДПС у м. Києві від 15.12.2022 № 72010/6/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку залишено без змін, а скаргу - без задоволення. Разом з тим, ДПС зобов'язало ГУ ДПС у м. Києві вжити заходи щодо внесення рішення про неможливість своєчасного виконання ТОВ «НВІ «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» податкових обов'язків згідно поданої заяви. Проте, відповідач рішення про неможливість своєчасного виконання ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» податкових обов'язків згідно поданої заяви та на виконання рішення Державної податкової служби України на адресу позивача не направив.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).

За позицією відповідача, оскаржуване рішення є правомірним та прийнятим з дотриманням вимог чинного законодавства, адже товариство позивача здійснює свою господарську діяльність, зокрема, подає звітність та здійснює реєстрацію податкових накладних, тому на підставі норм п.п. 1-7 п. 1 розділу ІІ Порядку № 225 було прийнято саме таке рішення.

Позивачем до суду подано відповідь на відзив.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 24.12.2020, ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» зареєстровано як юридичну особу 19.08.2005.

До видів основної діяльності позивача за КВЕД належать вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11); змішане сільське господарство (01.50); допоміжна діяльність у рослинництві (01.61).

Податкова адреса позивача: м. Київ, вул. Первомайського Леоніда, буд. 6. Проте, свою господарську діяльність позивач здійснював на орендованих земельних ділянках комунальної та приватної власності, розташованих на території Малобілозерської сільської територіальної громади Василівського району Запорізької області.

Об'єкти нерухомого майна та виробниче обладнання (у тому числі адміністративні приміщення, складські приміщення, сільськогосподарська техніка, тощо), що складають базу господарської діяльності позивача, також розташовані за адресами: Запорізька область, Василівський район, с. Мала Білозерка, вул. Комунарів, 21-А та вул. Танкістів, буд. 64 г.

Нерухоме майно, розташоване за адресою: Запорізька область, Василівський район, с. Мала Білозерка, вул. Комунарів, 21-А, знаходилося у позивача у користуванні на підставі договору оренди нежитлових приміщень від 04.01.2021 № 04/01, укладеного з ТОВ «Смак-97».

Нерухоме майно, розташоване за адресою: Запорізька область, Василівський район, с. Мала Білозерка, вул., Танкістів, буд. 64 г знаходилося у позивача у користуванні на підставі договору оренди нежитлового приміщення від 01.11.2016 № 01, укладеного з ОСОБА_1 .

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, було введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який був неодноразово продовжений і триває дотепер.

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Малобілозерська сільська територіальна громада з 26.02.2022 має правовий статус тимчасово окупованої території.

Наказом директора ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» від 31.03.2022 № 10-к, призупинено діяльність підприємства з 01.04.2022.

У серпні 2023 року заступник директора з юридичних питань ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» Сухомлин Володимир звернувся до Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області та до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області із заявами про вчинення кримінального правопорушення, в порядку ст. 214 КПК України.

На підставі заяви за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 06.09.2022 зареєстровано кримінальне провадження за № 22022080000001683.

Постановою Управління Служби безпеки України в Запорізькій області від 06.09.2022 визнано ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» потерпілою юридичною особою у кримінальному провадженні № 22022080000001683 від 06.09.2022.

На виконання п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу (далі - ПК України), 23.09.2022 позивач подав відповідачу заяву № 31 про неможливість виконання платником податків податкових зобов'язань, в якій поінформував контролюючий орган про те, що територія, на якій позивач здійснював господарську діяльність, перебувала в тимчасовій окупації, як наслідок, доступ до первинної документації підприємства було заблоковано, а також про порушення кримінальної справи. Крім того, проінформовано про той факт, що ТОВ «НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ-1» листом від 11.07.2022 № 11-07 повідомило про тимчасове припинення надання телекомунікаційних послуг з 11.07.2022 до моменту деокупації Малобілозерської сільської територіальної громади.

На думку позивача, зазначені підстави унеможливлюють виконання ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» господарських договорів з контрагентами та зобов'язань перед державою, зокрема виконувати податкові обов'язки у період війни.

За результатами розгляду заяви позивача від 23.09.2022 № 31 (від 28.09.2022 вх. № 58350/6) про підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків, відповідачем було прийнято попереднє рішення від 12.10.2022 № 58616/6/26-15-04-04-08 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в якому зазначив про недостатність документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків, та запропоновано надати: банківські виписки по рахунках, які обліковуються в органах ДПС по ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» за період з 01.04.2022 по 28.09.2022, інші документи, які можуть підтверджувати неможливість платника-юридичної особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок.

На виконання попереднього рішення відповідача від 12.10.2022 № 58616/6/26-15-04-04-08 позивач 02.12.2022 направив на адресу контролюючого органу пояснення та виписку по рахунку за період з 01.04.2022 до 28.09.2022, а також лист адресований Запорізькій обласній воєнній адміністрації щодо видачі довідки про підтвердження, що територія Малобілозерської сільської територіальної громади Василівського району Запорізької області перебуває під окупацією країни агресора.

Керівництво позивача перебувало на підконтрольній Україні території, а тому для підтримання діяльності здійснювало оплату податків та інших обов'язкових платежів в дохід держави, оплату нарахованих відсотків по кредитному договору, оплату на адміністративні витрати, пов'язаних з пошуком альтернатив для подальшого розвитку бізнесу після деокупації, про що свідчить аналіз руху грошових коштів згідно наданих банківських виписок в період з 01.04.2022 по 28.09.2022. А також, враховуючи наявність вільних обігових коштів, позивач зазначив, що надав поворотну фінансову допомогу ТОВ «ПП «ЕКОПРІНТ».

Отже, як зауважує позивач, причини неможливості виконання податкових зобов'язань пов'язані не з відсутністю залишків коштів на банківських рахунках, не призупиненням роботи банку/платіжних систем через воєнний стан, не з призупиненням роботи управлінь Казначейства, а з проблемою визначення розміру узгоджених податкових зобов'язань та подання звітності через відсутність доступу до первинних документів та засобів ведення бухгалтерського і податкового обліку, на що позивач неодноразово акцентував увагу контролюючого органу та повідомляв про неможливість вивезення первинних документів, зокрема листом від 27.02.2023.

У рішенні від 15.12.2022 відповідач прийняв рішення № 72010/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання позивачем, як платником податків свого податкового обов'язку. Підстава: ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» фактично здійснює фінансово-господарську діяльність у тому числі, реєструє податкові накладні в ЄРПН, подає податкову звітність. В рішенні від 15.12.2022 № 72010/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідач зазначив, що позивач здійснює фінансово-господарську діяльність. Проте, такий висновок не відповідає дійсним обставинам на підставі того, що суб'єкт господарювання здійснює свою діяльність виключно ту, коди ведення економічної діяльності (КВЕД), якої зазначені в Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Як вже неодноразово зазначалося, основним КВЕД позивача є , вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. У позивача відсутні у користуванні чи у праві власності земельні ділянки сільськогосподарського призначення, окрім земельних ділянок на територій Малобілозерської сільської територіальної громади Василівського району Запорізької області, а також відсутня сільськогосподарська техніка та інші активи, необхідні для виробничої діяльності позивача.

Не погоджуючись із рішенням відповідача від 15.12.2022 № 72010/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Державної податкової служби України, шляхом подання скарги від 13.03.2023 № 7.

Додатково, на адресу Державної податкової служби України позивач направив лист від 18.08.2023 № 12, в якому додатково зазначив, що 06.05.2023 набув чинності Закон України від 11.04.2023 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (Закон № 3050), яким змінено механізм визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Також, даним законом визначено, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Враховуючи приписи Закону № 3050, позивач у червні 2023 року подав через електронний кабінет платника податків уточуючу податкову звітність за 2022 та 2023 роки. Контролюючим органом прийняті уточнюючі декларації та відсторновані податкові зобов'язання, що підтверджується рухом розрахунків з бюджетом в «Електронному кабінеті платника».

Рішенням Державної податкової служби України від 28.09.2023 № 28912/6/99-00-06-02-03-06 рішення ГУ ДПС у м. Києві від 15.12.2022 № 72010/6/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку залишено без змін, а скаргу - без задоволення. Разом з тим, ДПС зобов'язує ГУ ДПС у м. Києві вжити заходи щодо внесення рішення про неможливість своєчасного виконання ТОВ «НВІ «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» податкових обов'язків згідно поданої заяви.

Проте, відповідач рішення про неможливість своєчасного виконання ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» податкових обов'язків згідно поданої заяви та на виконання рішення Державної податкової служби України від 28.09.2023 № 28912/6/99-00-06-02-03-06 на адресу позивача не направив.

23.12.2023 на адресу відповідача та Державної податкової служби України позивач направив лист № 28 з вимогою виконати відповідачем рішення Державної податкової служби України від 28.09.2023 № 28912/6/99-00-06-02-03-06.

23.01.2024 на адресу позивача надійшов лист від ДПС України від 19.01.2024 № 1609/6/99-00-06-02-03-06, в якому зазначено що в рішенні від 28.09.2023 № 28912/6/99-00-06-02-03-06 наявна описка і останній абзац на сторінці 5 змінено та викладено в наступній редакції: «Відповідно до п. 56.10, п, 56.17, п. 56.18 та п. 56.19 ст. 56 Кодексу, рішення Державної податкової служби України, прийняте за результатами розгляду скарги платника податків та рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 15.12.2022 № 72010/0/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого додаткового обов'язку не підлягають подальшому адміністративному оскарженню, але з урахуванням строків давності можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному чинним законодавством України».

Наведене зумовило на звернення до суду з даним позовом.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені ПК України.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. (п. 36.1 ст. 36 ПК України)

Згідно зі ст. 16 ПК України платників податків зобов'язано, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За правилами пункту 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Пунктом 44.3 ст. 44 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених п. 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).

Відповідно до норм пункту 44.5 ст. 44 ПК України у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.

Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

У разі не відновлення документів, зазначених у пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, або їх повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання платником податків права на їх відновлення у порядку, передбаченому цим пунктом, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності або на час виконання ним вимог митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який в подальшому продовжувався у встановленому порядку.

Отже, з 24.02.2022 та по теперішній час на території України триває воєнний стан.

З метою забезпечення прав і обов'язків платників податків протягом вказаного періоду, Законом України від 03.03.2022 №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності 07.03.2022, доповнено Підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України п. 69.

Підпунктом 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень ст. 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.

Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.

У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).

Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.

Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.

Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.

Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих рф територіях України, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.

Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.

Отже, з наведеного слідує, що підставами звернення платника податків до податкового органу з приводу застосування п.п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ є: 1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації; 2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації; 3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень; 4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків); 5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами: посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи; юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи; 6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації; 7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

До Переліку документів включено:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 26.12.2003 № 2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.20019 №599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2.03.2022 №326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II ПК України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Як передбачено у п. 8 розділу ІІ Порядку № 225 платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Суд зауважує, що податковим законодавством встановлено чіткі вимоги до порядку подання та змісту таких заяв платників податків, зокрема, щодо зазначення обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів, вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ), а також які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки.

Згідно з положеннями п. 1 Розділу ІІІ Порядку № 225 заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку за формою, що додається.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку. У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання (п. 2 Розділу ІІІ Порядку №225).

Відповідно до положень п. 3 Розділу ІІІ Порядку № 225, контролюючий орган направляє попереднє рішення та рішення платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.

Направлення попереднього рішення та рішення шляхом його надіслання до Електронного кабінету платника податків здійснюється з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до Електронного кабінету.

Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II ПК України.

Судом досліджено, що 23.09.2022 позивач подав відповідачу заяву № 31 про неможливість виконання платником податків податкових зобов'язань, в якій поінформував контролюючий орган про те, що територія, на якій позивач здійснював господарську діяльність, перебувала в тимчасовій окупації, як наслідок, доступ до первинної документації підприємства було заблоковано, а також про порушення кримінальної справи. Крім того, проінформовано про той факт, що ТОВ «НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ-1» листом від 11.07.2022 № 11-07 повідомило про тимчасове припинення надання телекомунікаційних послуг з 11.07.2022 до моменту деокупації Малобілозерської сільської територіальної громади.

У рішенні від 15.12.2022 щодо можливості своєчасного виконання позивачем, як платником податків свого податкового обов'язку, зауважено, що ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» фактично здійснює фінансово-господарську діяльність у тому числі, реєструє податкові накладні в ЄРПН, подає податкову звітність. В рішенні від 15.12.2022 № 72010/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідач зазначив, що позивач здійснює фінансово-господарську діяльність.

Проте, суд вважає такий висновок необґрунтованим, позаяк, позивач не зазначав про нездійснення господарської діяльності, а зауважував, що основним КВЕД позивача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. У позивача відсутні у користуванні чи у праві власності земельні ділянки сільськогосподарського призначення, окрім земельних ділянок на територій Малобілозерської сільської територіальної громади Василівського району Запорізької області, а також відсутня сільськогосподарська техніка та інші активи, необхідні для виробничої діяльності позивача.

Таким чином, суд констатує, що позивачем оформлено заяву про неможливість виконання податкових обов'язків з дотриманням вимог Порядку №225, а також надано достатній перелік документів, передбачених Переліком документів.

Інших недоліків заяви та документів позивача рішення відповідача не містить.

Так, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих з російською федерацією, затверджених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.02.2022 № 309, Малобілозерська сільська територіальна громада з 26.02.2022 визнана територією, яка тимчасово окупована російською федерацією, що не було враховано відповідачем у контексті доводів товаритсва про оренду на цій території площ для вирощування с/г продукції, що є основною діяльність позивача за КВЕД.

Як вже зазначалося, свою господарську діяльність позивач здійснював на території Малобілозерської сільської територіальної громади Василівського району Запорізької області, де знаходилися також активи товариства, знаходилися первинні документи. Позивач, неодноразово наголошував на тому, що подання позивачем звітності порушує вимоги Національного стандарту бухгалтерського обліку «Загальні вимоги до фінансової звітності», оскільки у підприємства відсутній доступ до значної частини активів, первинних документів, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, та їх вивезення та оцінка пов'язані зризиком для життя чи здоров'я.

Отже, на переконання суду, за даних обставин, подання позивачем податкової звітності та сплата окремих податкових зобов'язань об'єктивно не можуть свідчити про можливість виконання ним своїх податкових зобов'язань, оскільки вся господарська діяльність ТОВ «НВП «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» (у тому числі первинні документи, майно та інше) залишились на тимчасово окупованій території. Оцінки протилежного, оскаржуване рішення не містить, окрім як на загальне посилання на пункти Порядку.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

При задоволенні позовних вимог в цій частині, суд виходить з того, що обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, покладається саме на контролюючий орган, який має встановити причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на позивача та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку. Позивачем, у даному випадку, було подано заяву з обґрунтуванням, до якої додано відповідні документи, проте їх належно оцінено та проаналізовано не було, при цьому, одного посилання, як на висновок про можливість виконання позивачем свого обов'язку на подання звітності та реєстрацію податкових накладених, очевидно є недостатньо.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 15.12.2022 № 72010/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

До того ж, відповідач не обґрунтував причин неврахування рішення Державної податкової служби України від 28.09.2023 № 28912/6/99-00-06-02-03-06, яким було також зобов'язано ГУ ДПС у м. Києві вжити заходи щодо внесення рішення про неможливість своєчасного виконання ТОВ «НВІ «УКРАЇНСЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ» податкових обов'язків згідно поданої заяви.

Як було встановлено судом, відповідачем не було надано реальної можливості позивачу скористатись своїм правом надати конкретні додаткові документи (копії документів, яких на думку відповідача не вистачає) на підтвердження підстави неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Враховуючи приписи ч. 2 ст. 5 КАС України суд може захистити право або інтерес іншим способом, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, відповідач не виконав покладених на нього чинним законодавством обов'язків щодо належного та обґрунтованого розгляду заяви позивача та прийняття за наслідком її розгляду вмотивованого рішення.

Однак, суд вважає, що зазначені вимоги щодо зобов'язання прийняти конкретне рішення задоволенню не підлягають, оскільки суд не може підміняти орган уповноважений на розгляд таких заяв відповідно до приписів Порядку № 225 та ПК України, тому належним та ефективним способом захисту прав позивача, є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.09.2022 № 31 з урахуванням доповнень про неможливість своєчасного виконання своїх податкових зобов'язань.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги по суті спірних правовідносин є обґрунтованими, знайшли своє підтвердження під час розгляду спору в суді та підлягають частковому задоволенню.

Відповідачем під час розгляду даного спору в суді, не було надано доказів та обґрунтувань доводам, покладеним в основу позовних вимог, які досліджені судом та прийняті, як обґрунтовані в частині позовних вимог.

Судові витрати по сплаті судового збору підлягають розподілу, згідно норм ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 77, 90, 139, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Українська аграрна компанія" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 15.12.2022 № 72010/6/26-15-04-04-08 щодо можливості своєчасного виконання своїх податкових зобов'язань.

Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Українська аграрна компанія" від 23.09.2022 № 31 з урахуванням доповнень про неможливість своєчасного виконання своїх податкових зобов'язань.

У іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НВП "Українська аграрна компанія" судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 6056 грн (шість тисяч п'ятдесят шість гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Головенко О.Д.