Ухвала від 23.04.2026 по справі 320/2417/26

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі

без проведення судового засідання

23 квітня 2026 року м. Київ № 320/2417/26

Суддя Київського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Національної поліції у м. Києві

прозобов'язання вчинити,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у м. Києві, в якому просить суд (з урахування заяви від 01.02.2026):

1. Відкрити провадження за позовом ОСОБА_2 до ГУ НП у м. Києві (Код ЄДРПОУ 40108583) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні діївикладені в заяві/запиті на інформацію від 28.10.2025, зокрема:

- Повідомити письмово чи відкрито станом на сьогодні щодо ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 кримінальні провадження надавши відповідний Витяг з ЄРДР, постанову, ухвалу.

- Чи внесені персональні дані ОСОБА_2 до бази даних “Розшук» інформаційнокомунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України» ОСОБА_4 у відповідності до наказу МВС України від 28.06.2023 № 534 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2023 № 1486/40542 надавши примірник відповідної постанови слідчого чи ухвалу суду. Окремо вказати чи проводяться неглані слідчі дії, підставу для їх проведення.

- Надати окрему письмову відповідь щодо законності збору поліціантом, використанням персональних даних за межами адміністративного чи кримінального провадження без згоди людини/заявника та рішення суду!?

- Надати обгрунтовану відповідь посилаючись лише на норми Конституції та Законів держава Україна на електронну та поштову адресу відповідно у встановлені Законом терміни.

3. Стягнути одноразово (однією виплатою в десятиденний термін з дня винесення рішення, вступу цього рішення в законну силу) за рахунок коштів державного бюджету України на користь позивача в готівковому вигляді через столичне відділення АТ «Укрпошта» 03194 в рахунок відшкодування заподіяної моральної шкоди в усіх її формах, проявах, виявах, враховуючи витрати на складання, подачу, супровід позовної заяви в розмірі який належно обґрунтований і складає всього: 40000.00 (сорок тисяч гривень) 00 копійок з урахуванням оподаткування.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.01.2026 позовну заяву розподілено судді Жуковій Є.О.

19 січня 2026 року позовну заяву було фактично передано судді Жуковій Є.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.01.2026 позовну заяву залишено без руху, встановлено порядок та строк на усунення виявлених недоліків.

01 лютого 2026 року (зареєстровано 05.02.2026) через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

В поданій заяві, позивач просить суд зменшити та відстрочити сплату судового збору посилаючись на те, що ОСОБА_1 більше чотирьох років не працює є лише головою громадської організації ГО «ГВД» на безоплатній основі (доходу не отримує), останній дохід у вигляді заробітної плати яку позивач отримав датована сьомим місяцем 2021. Самостійно виховує, проживає з малолітньою донькою ОСОБА_5 . Будь - яких депозитних рахунків, цінних паперів, банківських комірок, коштовних речей, рухомого майна, інших доходів не має.

Вирішуючи питання щодо можливості відстрочення сплати судового збору за подання цієї позовної заяви, суд враховує наступне.

Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Закон України «Про судовий збір» визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Статтею 8 цього Закону визначаються умови відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Відповідно до частини 1, 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або 2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або 4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналіз вищезазначених приписів дає підстави виснувати, що їх застосування підлягає виключно до осіб, рівень статків яких обмежений, з метою усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя.

Як підтверджується, відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) в ОСОБА_1 починаючи з серпня 2021 року відсутній будь-який офіційний дохід.

Отже, розмір судового збору за подання цієї позовної заяви перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Стаття 55 Конституції України регламентує, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 2011 року №19-рп/2011 підкреслив значущість положень статті 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді.

Відтак, враховуючи майновий стан позивача та виходячи з конституційного права на доступ до правосуддя, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для відстрочення сплати ОСОБА_1 судового збору за подання позовної заяви у розмірі 2537,92 гривень до ухвалення судового рішення в адміністративній справі №320/55060/25.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України та підсудна Київському окружному адміністративному суду.

За приписами частини 2 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до пункту 10 частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною 2 статті 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту частини 4 статті 12 КАС України.

Згідно з частиною 1 статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, предмет та підстави позову, склад учасників спору, суд вбачає наявність підстав для розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Керуючись ст. ст. 133, 171, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 8 Закону України «Про судовий збір», суд, -

УХВАЛИВ:

1. Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подання позовної заяви у розмірі 2537,92 гривень до ухвалення судового рішення в адміністративній справі №320/55060/25.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі.

3. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Жуковою Є.О. одноособово за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257-262 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи.

4. Відповідачу надати відзив та всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Одночасно з наданням (надісланням) відзиву до суду, його копія та додані до нього документи повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

Відповідно до ч. 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

5. У разі подання відповідачем відзиву на позовну заяву, встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив з врахуванням вимог ст. 163 КАС України.

6. У разі подання позивачем відповіді на відзив, встановити відповідачеві п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення з врахуванням положень ст. 164 КАС України.

7. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.

Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від рішення по суті позовних вимог згідно до вимог ст.ст.294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Жукова Є.О.