22 квітня 2026 рокуСправа №160/6800/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі заяву позивача про ухвалення додаткового рішення по справі №160/6800/25,-
03.03.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2017-2019), що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 7763,17 грн на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11; 1,14; 1,197 і 1,0796 відповідно до норми права ч.2 ст.42 цього Закону, правозастосування якої визначено в висновках і положеннях правової позиції, викладених у постановах Верховного Суду по справі №160/28752/23 від 13.01.2025 року та по справі №620/7211/24 від 27.01.2025 року, і обов'язковість застосування таких висновків передбачена ч. 5 ст. 13 Закону «Про судоустрій і статус суддів»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на підставі документів у пенсійній справі №045550007006 провести перерахунок пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2017-2019), що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 7763,17 грн на коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, встановлені у 2021-2024 роках у розмірі 1,11x1,14x1,197x1,0796, визначаючи розмір пенсії за віком за ст.27, ст. 25, ст. 40, ст. 28 і ст. 29 Закону №1058 та виплатити пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням суми помісячної заборгованості по виплаті пенсії після її перерахунку, починаючи з 03.09.2024 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 у справі № 160/6800/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.12.2025 року у справі № 160/6800/25 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року в адміністративній справі №160/6800/25 залишено без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року в адміністративній справі №160/6800/25 залишено без змін.
11.03.2026 року позивачем подано заяву пор ухвалення додаткового судового рішення, в якій просить:
- ухвалити додаткове судове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на протязі одного місяця з дати ухвали про додаткове рішення провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2017-2019), що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 7763,17 грн. на коефіцієнти збільшення зазначеного показника середньої заробітної плати в Україні, встановлені у 2021-2024 роках у розмірі 1,11х1,14х1,197х1,0796, починаючи з 03.09.2024 року, а також відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 щодо щорічного, з 1 березня кожного року, перерахунку (індексації) пенсії, на коефіцієнт збільшення зазначеного показника середньої заробітної плати в Україні у розмірі 7763,17 грн., встановлені у 2021-2025 роках у розмірі 1,11х1,14х1,197х1,0796х1,115, починаючи з 01.03.2025 року, та на коефіцієнти збільшення, встановлені у 2021-2026 роках у розмірі 1,11х1,14х1,197х1,0796х1,115х1,121, починаючи з 01.03.2026 року, а кожен наступний перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної (доходу) в Україні проводити з урахуванням збільшеного у попередніх роках зазначеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 7763,17 грн., визначаючи розмір пенсії за віком за ст. 27, ст. 25, ст. 40, ст. 28 і ст. 29 Закону № 1058, та виплатити пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням суми помісячної заборгованості по виплаті пенсії після її перерахунку, починаючи з 03.09.2024 року.
02.04.2026 року позивачем подано клопотання про доповнення до прохальної частини заяви позивача від 11.03.2026 року, в якому просить:
- ухвалити додаткове судове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на протязі одного місяця з дати ухвали про додаткове рішення провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2017-2019), що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 7763,17 грн. на коефіцієнти збільшення зазначеного показника середньої заробітної плати в Україні, встановлені у 2021-2024 роках у розмірі 1,11х1,14х1,197х1,0796, починаючи з 03.09.2024 року, а також відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 щодо щорічного, з 1 березня кожного року, перерахунку (індексації) пенсії, на коефіцієнт збільшення зазначеного показника середньої заробітної плати в Україні у розмірі 7763,17 грн., встановлені у 2021-2025 роках у розмірі 1,11х1,14х1,197х1,0796х1,115, починаючи з 01.03.2025 року, та на коефіцієнти збільшення, встановлені у 2021-2026 роках у розмірі 1,11х1,14х1,197х1,0796х1,115х1,121, починаючи з 01.03.2026 року, а кожен наступний перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної (доходу) в Україні проводити з урахуванням збільшеного у попередніх роках зазначеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 7763,17 грн., визначаючи розмір пенсії за віком за ст. 27, ст. 25, ст. 40, ст. 28 і ст. 29 Закону № 1058, та виплатити пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням суми помісячної заборгованості по виплаті пенсії після її перерахунку, починаючи з 03.09.2024 року, а поточні щомісячні виплати пенсії, перерахованої шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2017-2019) у розмірі 7763,17 грн. на коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, встановлені у 2021-2026 роках у розмірі 1,11х1,14х1,197х1,0796х1,115х1,121, здійснити починаючи з наступного місяця після перерахунку.
При розгляді заяви позивача про ухвалення додаткового рішення суду суд виходить із наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до ч. 3 та 4 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Про відмову в ухваленні додаткового рішення суд постановляє ухвалу.
Додатковим судовим рішенням вирішуються окремі правові вимоги, котрі не вирішені основним рішенням, за умови, якщо з приводу позовних вимог досліджувались докази.
Разом з тим, додаткове судове рішення не може змінювати суті основного рішення або містити висновки про права й обов'язки осіб, які не брали участі у справі. Додаткове судове рішення є невід'ємною складовою основного судового рішення.
Водночас, додаткове рішення може бути ухвалене на підставі лише тих доказів, які досліджувалися під час судового розгляду справи і лише за тими обставинами, які були предметом встановлення та оцінки судом.
Додаткове рішення не може виходити за межі спірних правовідносин, встановлювати нові юридичні факти та вирішувати питання, які не входили до предмету спору.
Відтак, перелік підстав для ухвалення додаткового судового рішення, визначений ст. 252 КАС України, є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Зазначене підтверджується правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 21.02.2019 у справі № 820/4258/17 та від 22.07.2021 у справі № 560/83/20, відповідно до якої додаткове судове рішення є засобом усунення недоліків основного рішення, яким вирішено спір по суті позовних вимог за результатами судового розгляду справи, водночас, вирішення питань, які не були предметом дослідження не є підставою для ухвалення додаткового рішення.
Так, позивач у своїй заяві просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2017-2019) у розмірі 7763,17 грн. на коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, встановлені у 2021-2026 роках у розмірі 1,11х1,14х1,197х1,0796х1,115х1,121.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазнає, що у справі, яка розглядалась досліджувалось питання щодо непроведення перерахунку пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2017-2019), що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 7763,17 грн на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11; 1,14; 1,197 і 1,0796.
Натомість, питання щодо не проведення перерахунку пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2017-2019), що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 7763,17 грн на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11; 1,14; 1,197, 1,115 і 1,121 не є предметом розгляду у цій справі.
Суд при розгляді справи виходить з того, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, невизнані або оспорюванні права. Суд не може під час прийняття рішення по суті справи, вирішувати питання щодо правовідносин, які, можливо, будуть мати місце в майбутньому.
Відтак, відсутні підстави для задоволення заяви позивача про ухвалення додаткового судового рішення.
Відповідно до частини четвертої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України про відмову в ухваленні додаткового рішення суд постановляє ухвалу.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 243, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Відмовити у задоволенні заяви позивача по справі №160/6800/25 про ухвалення додаткового судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її постановлення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко