м. Вінниця
23 квітня 2026 р. Справа № 120/8201/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (далі - відповідач) з вимогами визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у відмові в обміні посвідчення водія, та зобов'язання відповідача здійснити обмін посвідчення водія.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.09.2022 позивачка отримала посвідчення водія з терміном дії до 16.08.2024. У зв'язку з цим, в січні 2025 позивач звернулася через додаток "Дія" до відповідача із заявою заміну зазначеного тимчасового посвідчення водія на постійне, однак у задоволенні такої заяви їй відмовлено через наявність у Єдиному державному реєстрі МВС відомостей про вчинення більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Позивачка зазначила, що з 24.11.2022 виїхала та проживає в США, до України не поверталась. 22.11.2022 надала нотаріально посвідчену довіреність на право керування та продаж належного їй транспортного засобу батькові.
Ухвалою суду від 18.06.2025 позовну заяву залишено без руху.
19.06.2025 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 14.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження.
28.07.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача заперечив проти задоволення позову та наголосив, що Відповідно до даних Національної автоматизованої інформаційної системи (далі - НАІС), за ОСОБА_1 з 22.06.2022 на праві власності зареєстрований транспортний засіб марки VOLKSWAGEN EOS, 2008 року випуску, колір синій, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_1 , тип - загальний легковий кабріолет, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Перереєстрація на нового власника зазначеного транспортного засобу відбулася 23.04.2025. За період 2022-2024 позивачка вчинила 3 адміністративні правопорушення, передбачені ст. 122 КУпАП України.
31.07.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив, у якій представник зазначив, що позивачка не перебувала на території України з 24.11.2022 по даний час, тому такі відомості не відповідають дійсності.
01.08.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких представник відповідача зауважив, що позивачка не оскаржувала притягнення її до адміністративної відповідальності, тому відповідні відомості наявні у базі даних. Відповідач не є суб'єктом внесення відповідної інформації та не наділений повноваженнями перевірки правильності притягнення особи до адміністративної відповідальності.
05.08.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення, у яких представник вкотре наголосив про необґрунтованість доводів відповідача.
Ухвалою суду від 21.01.2026 витребувано у відповідача та зобов'язано надати суду у 5-денний строк, з моменту отримання цієї ухвали - докази притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за період з 16.08.2022 по 16.08.2024 року.
26.01.2026 через підсистему "Електронний суд" надійшла заява про виконання ухвали суду, у якій представник відповідача зазначив, що належним розпорядником повної та достовірної інформації щодо вчинення адміністративних правопорушень є Управління патрульної поліції у Вінницькій області. У відповідача, як користувача ЄІС МВС доступна лише стисла інформація щодо кількості адміністративних правопорушень.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 10.09.2022 отримала посвідчення водія серії НОМЕР_3 терміном дії до 16.08.2024, з правом водіння транспортних засобів категорії «В, С».
Позивачка стверджує, що в січні 2025 звернулася через додаток "Дія" з заявою про заміну тимчасового посвідчення водія на постійне, яку було відхилено з причин вчинення протягом двох років з дати видачі посвідчення більше двох адміністративних правопорушень. Запропоновано звернутись до найближчого сервісного центру.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови в обміні посвідчення водія, виданого вперше, на постійне, позивач звернулася з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 9статті 15 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1993 № 340 «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами» затверджено Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами (далі - Положення № 340).
Відповідно до пункту 1 Положення № 340 це Положення є обов'язковим для всіх підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства.
Пунктом 2 Положення № 340 передбачено, що особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії (далі - посвідчення водія), крім випадків встановлення особам тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами.
Посвідчення водія є документом, що посвідчує особу та її спеціальний статус у частині підтвердження права його власника на керування транспортними засобами.
Особа має лише одне посвідчення водія, що підтверджує її право на керування транспортними засобами діючих категорій, зазначених у ньому.
Посвідчення водія відповідної категорії дійсне протягом 30 років з дати його видачі, крім посвідчення водія, що видане особі вперше.
Посвідчення водія, видане особі вперше, дійсне протягом двох років з дня його видачі з обмеженим правом керування транспортним засобом.
Пунктом 21 Положення № 340 передбачено, що посвідчення водія видається після складення особою у територіальному сервісному центрі МВС іспитів, передбачених пунктом 18цього Положення (посвідчення водія на право керування транспортними засобами категорій А1, А, В1, В, С1, С, D1 і D видаються особам, які склали в територіальному сервісному центрі МВС теоретичний і практичний іспити, категорії ВЕ, С1Е, СЕ, D1E і DE - практичний, а на право керування трамваєм або тролейбусом - теоретичний іспити).
Відповідно до пункту 25-1 Положення № 340 обмін посвідчення водія, виданого особі вперше, після закінчення строку його дії проводиться без складення іспитів за умови вчинення особою протягом двох років з дня видачі такого посвідчення не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та невчинення нею кримінального правопорушення, передбаченогостаттею 286Кримінального кодексу України.
У разі вчинення особою протягом двох років з дня видачі вперше посвідчення водія трьох і більше адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху або визнання особи винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України, без застосування до неї позбавлення права на керування транспортними засобами обмін такого посвідчення здійснюється із складенням теоретичного та практичного іспитів у територіальному сервісному центрі МВС.
Аналогічні норми закріплені в пункті 6 розділу ІХ «Обмін посвідчення водія» Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.12.2009 № 515.
Згідно з пунктом 28 Положення № 340 обмін посвідчення водія, у тому числі виданого вперше, проводиться без складення іспитів, крім випадків, передбачених пунктом 25-1 цього Положення. Під час обміну посвідчення водія працівник територіального сервісного центру МВС перевіряє відомості про особу, яка подає документи, за Єдиним державним реєстром МВС, Єдиним державним демографічним реєстром, відповідними базами даних та державними реєстрами щодо осіб, які перебувають в розшуку, а також осіб, позбавлених права на керування транспортними засобами або тимчасово обмежених у цьому праві.
За наявності технічної можливості щодо електронної інформаційної взаємодії між МВС та суб'єктами електронної взаємодії така перевірка відомостей про особу проводиться автоматично засобами центральної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС або системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
Статтею14-2Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) встановлено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі (за допомогою технічних засобів - приладів контролю за дотриманням правил дорожнього руху з функціями фото-, відеофіксації, які функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису) (за допомогою технічних засобів з функціями запису, зберігання, відтворення і передачі фото-, відеоінформації), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Статтею 289 КУпАП передбачено право особи на подання скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, постанов у справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2цього Кодексу, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Застосовуючи ці приписи до обставин справи, суд зазначає таке.
Так, відповідно до наданого представником відповідача скрін копії з порталу "Дія" заяву позивача про заміну посвідчення водія відхилено з підстав вчинення позивачем двох та більше адміністративних правопорушень.
Суд наголошує, що відповідна інформація формується автоматично на підставі даних про особу, що міститься у відповідних державних реєстрах.
Більш того, відповідну інформацію також підтверджено відповідачем у відзиві та інших заявах по суті справи.
Відтак, у суду відсутні сумніви щодо достовірності відповідної інформації.
Щодо доводів представника позивача, що з 24.11.2022 позивач постійно проживає у США, на територію України не поверталась, тому адміністративні правопорушення не вчиняла та не могла вчинити, суд звертає увагу, що 22.11.2022 позивачкою надано довіреність ОСОБА_2 , батькові, якою надано право, зокрема, керувати, належним їй транспортним засобом, та інші права.
Водночас, що відповідно до статті 14-2 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі несе власник транспортного засобу або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, або належний користувач.
Відповідно до пункту 2 Порядку внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 № 1145, належним користувачем є фізична особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить, а також керівник юридичної особи (особа, яка виконує повноваження керівника юридичної особи) або працівник, визначений керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу, які в разі внесення щодо них відомостей до Реєстру несуть відповідно до статті 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Аналіз зазначених норм свідчить, відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, несе власник транспортного засобу, в іншому випадку, протилежне може бути доведене у судовому порядку за результатами оскарження притягнення до адміністративної відповідальності.
При цьому, правом на оскарження вказаних постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченим КУпАП, позивачка не скористалась.
Вказані постанови є чинними та не скасованими в установленому законом порядку, доказів протилежного матеріали справи не містять.
Водночас, суд звертає увагу, що предметом розгляду в межах цієї справи не є перевірка правомірності притягнення позивачки до адміністративної відповідальності.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що позивачем не дотримано умов пункту 25-1 Положення № 340, а тому підстави для заміни їй посвідчення водія без повторного складання іспитів відсутні.
Більш того, суд наголошує, що позивачка не зверталась до відповідача із заявою про заміну тимчасового посвідчення, а подала заяву через портал "Дія", яку відхилено з підстав вчинення останньою двох і більше адміністративних правопорушень та рекомендовано звернутись до сервісного центру. Водночас, доказів відмови саме відповідачем у заміні тимчасового посвідчення водія на постійне матеріали справи не містять.
Відтак, бездіяльність відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в обміні тимчасового посвідчення водія, виданого вперше, на постійне без повторного складання іспитів, не може вважатися протиправною.
За вказаних обставин позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (вул. Ботанічна, 24, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 45400935).
Рішення суду складено 23.04.2026.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна