Справа № 127/11539/26
Провадження № 3/127/2367/26
"22" квітня 2026 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романчук Р.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Вінницької митниці Державної митної служби України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, паспорт громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 25.04.2025 року, орган , що видав 0512 Україна, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,
у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, -
14.03.2026 о 21 год. 07 хв. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону, в напрямку руху «в?їзд в Україну», по смузі руху «червоний коридор», прибув рейсовий автобус марки «SCANIA», сполученням «КИШИНІВ-КИЇВ», реєстраційний номер Р. Молдова НОМЕР_3 , в якому в якості пасажира переміщувалась гр. України ОСОБА_1 , яка слідувала з Р. Молдова в Україну. 14.03.2026 о 21 год. 30 хв. пасажирці даного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 проведено усне опитування та письмове декларування, під час якого вона усно та письмово заявила про наявність одного місця багажу та відсутність в неї будь-яких речей, що підлягають декларуванню, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь «Ні», шляхом проставлення Х-подібної позначки у відповідній рамці. Після прийняття митної декларації, в ході подальшого митного контролю та митного огляду, в дорожній валізі серед особистих речей гр. України ОСОБА_1 виявлено товар: 180 таблеток лікарського засобу «1,2,3 ONE TWO THREE», виробник Hikma Pharma S.A.E. Egypt (Єгипет), які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин), по 30 мг в кожній. Виявлений товар переміщувався без ознак приховування та його виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
Згідно ст. 365 МК України, громадяни за умови дотримання вимог Митного кодексу України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Відповідно до ч. 1 ст. 369 МК України, особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово, не оподатковуються митними платежами та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 370 МК України, особистими речами вважаються, зокрема лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 п. п. 1 п. 1 Постанови КМУ від 23 травня 2012 року №458 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування», громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, у кількості, що не перевищує п?яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини); у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті або інформаційній довідці на такий лікарський засіб, виданих на ім?я цієї особи та обов?язково засвідчених підписом та особистою печаткою лікаря.
Згідно ст. 26 Закону України від 15.02.1995 №60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані нею за електронним рецептом, відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
Під час перетину митного кордону у гр. України ОСОБА_1 рецепт на вищезазначений лікарський засіб, виданий закладом охорони здоров?я, був відсутній.
Таким чином, гр. України ОСОБА_1 не задекларувала товар, що підпадає під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та який переміщується громадянами.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, надавши заяву, в якій просить суд розглядати справу у її відсутність.
Відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи.
Враховуючи зазначене вище, справа про порушення митних правил розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Представник Вінницької митниці Державної митної служби України Цибко А.В. в судовому засіданні не заперечувала проти розгляду справи у відсутність ОСОБА_1 , оскільки в матеріалах справи міститься заява, в якій вона просить суд розглядати справу у її відсутність. Вважає, що факт вчинення неї правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, підтверджується наявними у справі доказами. Просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, та застосувати адміністративне стягнення, передбачене ч. 3 ст. 471 МК України, у виді штрафу та конфіскації в дохід держави товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також просила стягнути із ОСОБА_1 витрати за зберігання вилученого товару на складі Вінницької митниці Державної митної служби України.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 471 МК України недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.
Згідно положень ст. 366 Митного кодексу України, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України. Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян. Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи. Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках, а також електронних (сканованих) копій паперових документів, засвідчених електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи. Митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено цим Кодексом, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік товарів, що не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, встановлюється цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.
Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 підтверджується зібраними по справі та дослідженими судом доказами, зокрема, протоколом про порушення митних правил №0096/UA401000/2026 від 14.03.2026 року; митною декларацією для письмового декларування товарів, що переміщуються чере митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, у якій ОСОБА_1 заявила про наявність одного місця багажу та відсутність в неї будь-яких речей, що підлягають декларуванню, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь «Ні», шляхом проставлення Х-подібної позначки у відповідній рамці; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 14.03.2026 року, згідно якого було виявлено незадекларовані товари, а саме, 180 таблеток лікарського засобу «1,2,3 ONE TWO THREE», виробник Hikma Pharma S.A.E. Egypt (Єгипет), які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин), по 30 мг в кожній; описом предметів, вилучених у ОСОБА_1 ; доповідною запискою головного державного інспектора-кінолога ВКЗ та ПНПН і З УБК та ПМП Вінницької митниці.
Таким чином, ОСОБА_1 не задекларувала товар, що підпадає під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та який переміщується громадянами, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст. 471 МК України.
Відповідно до ст. 487 КМ України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень Митного кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника, враховуючи ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 471 МК України.
Таким чином, відповідно до вимог ст. 36 КУпАП, слід накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 471 МК України, а саме, застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією товарів.
Відповідно до положень ст. ст. 519, 520 МК України суд вважає за необхідне стягнути з на користь Вінницької митниці Держмитслужби витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 471, ч. 1 ст. 483, ст. ст. 376, 519, 520 МК України, ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, -
Визнати винуватою ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, шо становить 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. з конфіскацією безпосередніх предметів правопорушення, а саме, 180 таблеток лікарського засобу «1,2,3 ONE TWO THREE», виробник Hikma Pharma S.A.E. Egypt (Єгипет), які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин), по 30 мг в кожній, які зберігаються на складі Вінницької митниці Державної митної служби України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці Державної митної служби України витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару, в розмірі 11 грн. 61 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп.
Скаргу на постанову може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя