Справа № 565/734/26
Провадження № 1-кп/565/95/26
20 квітня 2026 року м.Вараш
Вараський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань Вараського міського суду Рівненської області клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами БЕБ України Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72026031050000015 від 20.03.2026 року, про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Великі Цепцевичі, Володимирецького (нині - Вараського) району, Рівненської області, громадянина України, відповідно до ст.89 КК України не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України,
25.03.2026 року до Вараського міського суду Рівненської області надійшло клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами БЕБ України Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72026031050000015 від 20.03.2026 року, про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурором зазначено, що ОСОБА_4 підозрюється в умисному ухиленні від сплати податків та зборів, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому особою, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, за наступних обставин.
Відповідно до п.1.1. ст.1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні.
Згідно з п.п.9.1.2 п.9.1 ст.9 ПК України, податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків, тобто входить до системи оподаткування та введений у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.15.1 ст.15 ПК України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Обов'язки платника податків передбачені ст.16 ПК України, зокрема:
- стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України;
- вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;
- подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
- сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку згідно п.36.5 ст.36 ПК України несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) у відповідності до п.46.1 ст.46 ПК України - це документ, що подається платником податків контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.
Окрім того, платниками податку на доходи фізичних осіб, згідно п.162.1 ст.162 ПК України, є зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи, як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно п.163.1.1 ст.163 ПК України передбачено, що об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб для резидентів є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Пунктом 164.1 ст.164 ПК України закріплено, що базою оподаткування податку на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Відповідно до п.168.2.1 п.168.2 ст.168 ПК України слідує, що декларації про свій майновий стан та доходи подають платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Разом з тим, порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна визначено положеннями п.172.1, п.172.2, п.172.3, п.172.4, п.172.5 ст.172 ПК України.
Зокрема, п.172.3 передбачено, що дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку.
Єдина база даних звітів про оцінку, це інформаційно-телекомунікаційна система, до складу якої входять база даних та модуль електронного визначення оціночної вартості (з метою перевірки вартості об'єктів оподаткування, внесеної суб'єктом оціночної діяльності). Єдина база даних звітів про оцінку забезпечує розміщення, створення, зберігання та оприлюднення всієї інформації про об'єкт нерухомості та його вартість (крім інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки), електронне визначення оціночної вартості, автоматичний обмін інформацією і документами з авторизованими електронними майданчиками та користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до яких здійснюється за допомогою мережі Інтернет.
Пунктом 172.4 передбачено, що під час проведення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна (зареєстрованої відповідно до пункту 172.3 цієї статті) та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору та щокварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку.
Пунктом 172.5 передбачено, що сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи:
а) особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, - до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни;
б) особою, у власності якої перебував об'єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. Фізична особа зобов'язана відобразити доход від такого відчуження у річній податковій декларації.
Так, п.179.1 ПК України визначено, що платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу, та відповідно до п.179.7 ПК України фізична особа зобов'язана самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Окрім цього, п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір, об'єктом оподаткування якого є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Згідно ст.67 Конституції України на громадян покладено обов'язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом. Також, усі громадяни щорічно повинні подавати до податкових інспекцій декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік.
Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 є громадянином України - фізичною особою, що обліковується в органах Державної податкової служби України, як платник податків, за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 , податкова адреса (зареєстроване місце проживання) фізичної особи - платника податків ОСОБА_4 : АДРЕСА_1 .
Таким чином, ОСОБА_4 зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Однак, упродовж звітних (податкових) періодів з 01.01.2022 року по 31.12.2025 року ОСОБА_4 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дії та бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом та єдиним злочинним умислом на ухилення від сплати податків, здійснив продаж 105 (сто п'яти) об'єктів незавершеного будівництва, розташованих на території Волинської, Рівненської та Львівської областей, за готівку, декларуючи та сплачуючи податки і збори, що входять в систему оподаткування, лише з доходу, зазначеного в договорах купівлі-продажу таких об'єктів незавершеного будівництва, не відображуючи в податковій звітності реального обсягу отриманих доходів, чим приховав об'єкт оподаткування - дохід від продажу об'єктів незавершеного будівництва, в розмірі 22 666 967, 90 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в загальній сумі 4 550 445, 57 грн., в тому числі податку на доходи фізичних осіб в сумі 3 715 611, 24 грн. та військового збору в сумі 834 834, 33 грн., зокрема:
- у 2022 році сума несплачених податків становить 131 918, 43 грн., з них: податок на доходи фізичних осіб - 119 904, 97 грн., військовий збір - 12 013, 46 грн.;
- у 2023 році сума несплачених податків становить 156 285, 87 грн., з них: податок на доходи фізичних осіб - 138 595, 20 грн., військовий збір - 17 690, 67 грн.;
- у 2024 році сума несплачених податків становить 1 311 813, 93 грн., з них: податок на доходи фізичних осіб - 1 164 762, 31 грн., військовий збір - 147 051, 63 грн.;
- у 2025 році сума несплачених податків становить 2 950 427, 34 грн., з них: податок на доходи фізичних осіб - 2 292 348, 77 грн., військовий збір - 658 078, 57 грн.
Отже, ОСОБА_4 , будучи особою, зобов'язаною сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, діючи умисно, в порушення вимог Конституції України, податкового законодавства, з метою ухилення від сплати податків, у період з 01.01.2022 року по 31.12.2025 року не задекларував одержані у 2022-2025 роках доходи від реалізації об'єктів незавершеного будівництва на загальну суму 22 666 967, 90 грн., чим приховав об'єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором, введені у встановленому законом порядку, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в загальній сумі 4 550 445, 57 грн., яка в три тисячі і більше разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, та є значним розміром, згідно з приміткою до ст.212 КК України.
20.03.2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру в умисному ухиленні від сплати податків та зборів, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому особою, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України.
Разом з тим, прокурор у клопотанні зазначає, що до притягнення до кримінальної відповідальності, а саме - до повідомлення про підозру, ОСОБА_4 у повному обсязі сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір в загальній сумі 4 550 445, 57 грн., а також штрафні санкції в сумі 1 020, 00 грн.
У підготовчому судовому засіданні прокурор у кримінальному провадженні - прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами БЕБ України Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 підтримала подане нею клопотання з підстав, викладених у клопотанні, при цьому, вказала, що наявні усі правові та фактичні підстави для звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного ОСОБА_4 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України. Просила клопотання задовольнити.
У підготовчому судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 , захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 підтримали подане прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами БЕБ України Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України, та не заперечували проти закриття кримінального провадження з вказаної підстави.
При цьому, підозрюваний ОСОБА_4 винуватість у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, визнав повністю, та підтвердив, що до притягнення до кримінальної відповідальності, а саме - до повідомлення про підозру, ним в повному обсязі сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір в загальній сумі 4 550 445, 57 грн., а також штрафні санкції в сумі 1 020,00 грн., та надав згоду на звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст.212 КК України та закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Окрім цього, ОСОБА_4 зауважив, що ним 16.03.2026 року переказано на рахунки військових частин НОМЕР_2 та НОМЕР_3 благодійну допомогу в розмірі 240 000, 00 грн.
Відповідаючи на запитання, ОСОБА_4 ствердив, що його згода на звільнення від кримінальності на підставі ч.4 ст.212 КК України та закриття кримінального провадження з цієї підстави, є добровільною.
Суд, заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши та проаналізувавши мотиви клопотання та долучені до нього докази, вважає клопотання обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.
Згідно ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст.44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Положеннями ч.2 ст.314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8 частини першої або частиною другою статті 284 КПК України.
Пунктом 1 ч.2 ст.284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Згідно ч.3 ст.288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Суд зазначає, що частина 4 ст.212 КК України передбачає спеціальний вид звільнення від кримінальної відповідальності порушника податкового законодавства.
Так, виходячи з положень ч.4 ст.212 КК України, особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Отже, для застосування ч.4 ст.212 КК України та прийняття судом рішення про звільнення від кримінальної відповідальності необхідною є сукупність таких умов: 1) вчинене особою діяння охоплюється ч.ч.1,2,3 ст.212 КК України; 2) має місце позитивна посткримінальна поведінка особи, яка полягає в тому, що до моменту притягнення особи до кримінальної відповідальності сплачено належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку; 3) відшкодування до притягнення до кримінальної відповідальності шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
При цьому, суд наголошує, що відповідно до п.14 ч.1 ст.3 КПК України притягнення до кримінальної відповідальності - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Як зазначено у клопотанні прокурора та встановлено у судовому засіданні, сума завданої шкоди кримінальним правопорушенням складає 4 550 445, 57 грн.
Факт відшкодування спричинених державі збитків та штрафних санкцій підтверджується квитанціями до платіжних інструкцій: №224418882 від 27.02.2026 року на суму 138 595, 20 грн., №224418775 від 27.02.2026 року на суму 119 905, 00 грн., №224418956 від 27.02.2026 року на суму 1 164 762, 40 грн., №224419037 від 27.02.2026 року на суму 2 292 348, 80 грн., №224419966 від 27.02.2026 року на суму 12 013, 50 грн., №224420187 від 27.02.2026 року на суму 658 078, 60 грн., №224420038 від 27.02.2026 року на суму 17 690, 70 грн., №224420112 від 27.02.2026 року на суму 147 051, 70 грн., №242 від 11.03.2026 року на суму 1 020, 00 грн., відповідно до яких до державного бюджету сплачено податки на загальну суму 4 550 445, 57 грн., та відшкодовано шкоду, завдану їх несвоєчасною сплатою, у виді штрафних санкцій на суму 1 020, 00 грн.
Окрім цього, листом ГУ ДПС у Рівненській області №1798/5/17-00-24-01-05 від 16.03.2026 року також підтверджується відсутність станом на 16.03.2026 року, згідно даних інформаційно-комунікаційної системи податкового органу, у ОСОБА_4 заборгованості по сплаті податків, зборів та інших обов'язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
Таким чином, збитки, спричинені державі умисними діями ОСОБА_4 , відшкодовані у повному обсязі, до притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності, а саме - до повідомлення 20.03.2026 року ОСОБА_4 про підозру в умисному ухиленні від сплати податків та зборів, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому особою, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України.
Вирішуючи клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, суд враховує позицію підозрюваного ОСОБА_4 , який у судовому засіданні, в присутності захисника - адвоката ОСОБА_5 , надав згоду на звільнення від кримінальності на підставі ч.4 ст.212 КК України та закриття кримінального провадження з цієї підстави, при цьому, ствердив, що така його позиція є добровільною.
Разом з цим, ОСОБА_4 роз'яснено, що звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям провадження у справі на підставі ч.4 ст.212 КК України є нереабілітуючою підставою, також роз'яснено право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Водночас з'ясовано, що підозрюваний ОСОБА_4 розуміє підстави та наслідки звільнення від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.212 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України, тобто з нереабілітуючих підстав.
Окрім цього, судом встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 , відповідно до ст.89 КК України, не судимий, що підтверджується вимогою УІАП ГУНП в Чернівецький області за №26048457400687488918 від 17.02.2026 року.
Враховуючи викладене, а також те, що до притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_4 в повному обсязі сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір в загальній сумі 4 550 445, 57 грн., а також штрафні санкції в сумі 1 020, 00 грн., суд дійшов висновку, що підозрюваного ОСОБА_4 , на підставі ч.4 ст.212 КК України, слід звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.212 КК України, а кримінальне провадження відносно нього закрити на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК, у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Процесуальні витрати та речові докази у справі відсутні.
Керуючись ч.4 ст.212 КК України, ст.ст.314, 284-288,369-372 КПК України, суд, -
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами БЕБ України Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72026031050000015 від 20.03.2026 року, про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України, задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.212 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72026031050000015 від 20.03.2026 року, відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Вараський міський суд Рівненської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_1