19 січня 2011 року Справа № 2а-6526/10/2370
14 год. 45 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Гараня С.М.,
при секретарі -Лисенко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Лисянському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Лисянське АТП 17145»про стягнення податкової заборгованості,
Державна податкова інспекція у Лисянському районі Черкаської області звернулася до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Лисянське АТП 17145»про стягнення з відповідача податкової заборгованості по платі за воду загальнодержавного значення на суму 86 грн. 83 коп.
Згідно позову відкрите акціонерне товариство «Лисянське АТП 17145»перебуває на обліку як платник податків у державній податковій інспекції у Лисянському районі Черкаської області та має непогашену податкову заборгованість по платі за воду загальнодержавного значення в розмірі 86 грн. 83 коп., визначену ним в податковому розрахунку, яку позивач і просив стягнути з відповідача до державного бюджету. Представник позивача направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач по справі, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився, про причину неприбуття не повідомив, заперечення на позов чи клопотання про відкладення справи не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів.
Вивчивши матеріали справи та оцінивши письмові докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство «Лисянське АТП 17145»згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності Лисянською районною державною адміністрацією 22.12.1995 р. та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Лисянському районі Черкаської області як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991 р. (далі -Закон № 1251-XII).
Судом встановлено, що відповідачем не сплачується податковий борг по платі за воду загальнодержавного значення в розмірі 86 грн. 83 коп., що складається з самостійно задекларованих податкових зобов'язань у податкових розрахунках збору за спеціальне водокористування.
Згідно з вимогами статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 р. № 1251-XII (далі -Закон № 1251-XII) із змінами та доповненнями, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані окрім іншого подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), а також сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.
Статтею 13 Закону № 1251-XII визначено, що на території Україні справляються такі види податків і зборів (обов'язкових платежів): загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі); місцеві податки і збори (обов'язкові платежі).
Збір за спеціальне використання природних ресурсів пунктом 13 частини 1 статті 14 Закону № 1251-XII віднесено до загальнодержавних зборів.
Частина 2 та 3 статті 14 Закону № 1251-XII визначають, що загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України. Порядок їх зарахування до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів і державних цільових фондів визначається згідно з законами України.
У 2010 році нормативи збору за спеціальне водокористування визначені відповідно до додатку № 2 до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 309-VІ від 03.08.2009 р. із застосуванням до нормативів збору коефіцієнта 1.439, а починаючи з 30.04.2010 р. - із застосуванням коефіцієнтів 1,439 та 1,143 до нормативів збору згідно статті 9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»від 27.04.2010 р. № 2154-VІ.
Законом, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі - Закон № 2181-III).
Стаття 5 Закону № 2181-ІІІ визначає, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-ІІІ встановлює обов'язок платника податків самостійно сплачувати суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
З огляду на вимоги підпункту 5.4.1 пункту 5.4 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена у строки, встановлені цим Законом, визнається сумою податкового боргу (недоїмки) платника податків.
Згідно вимог пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181-ІІІ у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, що містять підстави їх виставлення, суму податкового боргу, що належить до сплати, пені та штрафної санкції.
На виконання вищезазначеного пункту Закону № 2181 відповідачу направлено першу податкову вимогу № 1/18 від 02.02.2007 р. та другу податкову вимогу № 2/37 від 16.03.2007 р., які уповноважена особа відповідача отримала 06.02.2007 р. та 21.03.2007 р. відповідно.
Крім того, що відповідачу направлено рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 2 від 23.04.2007 р., яке він у встановленому порядку не оскаржував. Також у зв'язку з наявністю податкового боргу, позивачем зареєстрована податкова застава в державному реєстрі рухомого майна 26.02.2007 р. за № 11392309. Однак зазначені дії до погашення боргу не призвели.
На основі викладеного суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову державної податкової інспекції у Лисянському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Лисянське АТП 17145»про стягнення податкової заборгованості в сумі 86 грн. 83 коп.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов державної податкової інспекції у Лисянському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Лисянське АТП 17145»про стягнення податкової заборгованості -задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Лисянське АТП 17145», ідентифікаційний код 03562075, на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Лисянському районі Черкаської області податковий борг в сумі 86 (вісімдесят шість) грн. 83 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 24 січня 2011 року.
Суддя С.М. Гарань