Провадження № 3/742/496/26
Єдиний унікальний № 742/2025/26
22 квітня 2026 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Короткої А.О., при секретарі - Бурмаці Є.В., за участю: прокурорки - Однолько Ю.С., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що працює на посаді лікаря стоматолога, член комісії районної військово-лікарської комісії комінального некомерційного підприємства «Прилуцька центральна районна лікарня» Прилуцької районної ради Чернігівської області, що проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи до 05.03.2025 членом основного складу районної військово-лікарської комісії за посадою лікаря стоматолога КНП «Прилуцька центральна районна лікарня» Прилуцької районної ради Чернігівської області, являючись відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VІІ від 14.10.2014 року суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями) за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме: подав таку декларацію 26.03.2026, хоча зобов'язаний був її подати протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто не пізніше 04.04.2025, а також несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме: подав таку декларацію 26.03.2026, хоча зобов'язаний був її подати до 01.04.2025.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному відносно нього.
Прокурорка у судовому засіданні підтримала викладені у протоколі обставини, вважаючи, що в діях ОСОБА_1 має місце склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З матеріалів зазначених вище справ вбачається, що всі вони стосуються притягнення до адміністративної відповідальності однієї й тієї ж особи - ОСОБА_1 , а тому з метою більш оперативного розгляду вказаних матеріалів, суд вважає за можливе об'єднати дані справи про адміністративні правопорушення в одне провадження.
Об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали: справа №742/2025/26 (провадження 3/742/496/26) та справа №742/2028/26 (провадження 3/742/497/26) відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України.
Об'єднаній справі присвоїти №742/2025/26 (провадження 3/742/496/26), оскільки дана справа надійшла до суду першою.
Суд, вислухавши думку прокурорки та ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП з наступних підстав.
Згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю», суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 3акону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з наказом №51/од від 18.08.2023 ОСОБА_1 зарахований до основного складу військово-лікарської комісії за посадою лікаря стоматолога КНП «Прилуцька центральна районна лікарня» Прилуцької районної ради Чернігівської області (а.п.15).
Наказом №46/од від 05.03.2025 було внесено зміни до складу районної військово-лікарської комісії та затвердженого новий склад комісії (а.п.16).
За таких обставин ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію при звільненні протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто не пізніше 04.04.2025, проте подав її 26.03.2026 (а.п.31-34).
Будучи членом основного складу районної військово-лікарської комісії за посадою лікаря стоматолога КНП «Прилуцька центральна районна лікарня» Прилуцької районної ради Чернігівської області, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати не пізніше 01.04.2025, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК, декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік.
З Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (на офіційному сайті:https://public.nazk.gov.ua) вбачається, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік лише 26.03.2026.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Положенням ч.1 ст.172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення у відповідності до ст.34 КУпАП суд визнає - щире каяття винної, обтяжуючих обставин у відповідності до ст.35 КУпАП - не встановлено.
У відповідності до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
За таких обставин, оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 , членом основного складу районної військово-лікарської комісії за посадою лікаря стоматолога КНП «Прилуцька центральна районна лікарня» Прилуцької районної ради Чернігівської області, являючись відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VІІ від 14.10.2014 року суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями) за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме: подав таку декларацію 26.03.2026, хоча зобов'язаний був її подати протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто не пізніше 04.04.2025, а також несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме: подав таку декларацію 26.03.2026, хоча зобов'язаний був її подати до 01.04.2025, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, що відноситься до адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, враховуючи особу правопорушника, його ставлення до скоєного, суд вважає за можливе накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Оскільки, відповідно до копії посвідчення № НОМЕР_1 , ОСОБА_1 має інвалідність 2 групи, він має бути звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ч.1 ст.172-6, 221, 283-285, 294 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок, на користь держави.
На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу в установлений ч.1 ст.307 КУпАП п'ятнадцятиденний строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області.
Суддя Анна КОРОТКА