Справа № 420/15714/25
22 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Потоцької Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України в письмовому провадженні) матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за вхід. №35691/26 від 01.04.2026 року щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року у справі №420/15714/25,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.04.2025 року №155250018665, яким було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.04.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду у даній справі, відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру».
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень) грн. 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (адреса: 40009, м. Суми, вул. С. Бендери, буд. 43, ЄДРПОУ 21108013).
Рішення суду набрало законної сили 18.12.2025 року.
Ухвалою суду від 30.01.2026 року задоволено частково заяву представника ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАС України за вхід. №8343/26 від 21.01.2026 року. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року у справі №420/15714/25 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати до суду у шістдесятиденний строк звіт про виконання судового рішення у справі №420/15714/25 з дня отримання копії ухвали.
В іншій частині заяви - відмовлено.
01.04.2026 року надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про надання на виконання рішення суду звіту, в якій зазначено:
«…На виконання вищевказаного рішення повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 22.04.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду у даній справі, відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру».
За наслідками повторного розгляду заяви, прийнято рішення №155250018665 від 30.12.2025 про призначення пенсії ОСОБА_1 (докази додаються).
Враховуючи викладене вище, рішення суду головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в повному обсязі.»
31.03.2026 року до суду за вхід. №35063/26 від ОСОБА_2 надійшли заперечення на заяву Головного управління, в обґрунтування яких зазначено, що відповідачем рішення не виконано, оскільки перерахована пенсія протиправно виплачується у зменшеному розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши заяву представника відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Частинами 2 та 3 статті 382-2 КАС України визначено, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються:
1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;
2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з резолютивної частини рішення, судом зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.04.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду у даній справі, відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру».
Судом встановлено, що виконання вищевказаного рішення повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 22.04.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду у даній справі, відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру». За наслідками повторного розгляду заяви, прийнято рішення №155250018665 від 30.12.2025 про призначення пенсії ОСОБА_1 .
Таким чином, з аналізу наданих доказів судом встановлено, що Відповідачем повторно розглянуто заяву від 22.04.2025 та прийнято рішення №155250018665 від 30.12.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 22.04.2025.
На підставі викладеного, суд, приходить до висновку про задоволення заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, шляхом прийняття звіту.
Керуючись статтями 2-9, 167, 241-245, 248, 256, 293-297, 382-382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за вхід. №35691/26 від 01.04.2026 року щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 року у справі №420/15714/25.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 293-297 КАС України.
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА