22 квітня 2026 року о/об 11 год. 30 хв.Справа № 280/1547/26 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання протиправними дії (бездіяльність) та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії (бездіяльність) ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів відомостей про відсутність порушення ОСОБА_1 правил військового обліку; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести зміни до даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних і резервістів про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 шляхом виключення таких відомостей про всі наявні порушення позивачем правил військового обліку.
У позовній заяві зазначено наступне: «… 1. Адвокат Тивоненко Данило Русланович на підставі ордеру на надання правничої допомоги та договору про надання професійної правничої представляє інтереси гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - позивач). Гр. ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_5 . Адвокат Тивоненко Д.Р. з метою отримання необхідної інформації задля належного захисту прав, свобод та законних інтересів гр. ОСОБА_1 , звернувся в його інтересах із адвокатським запитом (вих. б/н від 20.01.2026 року) до ІНФОРМАЦІЯ_6 . У відповідь на вказаний адвокатський запит, ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) надіслав лист від 27.01.2026 року за № 528, у якому було повідомлено, зокрема , 22.01.2026 року ІНФОРМАЦІЯ_4 отримано Ваш адвокатський запит від 20.01.2026 в інтересах ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За результатами розгляду повідомляємо наступне. Ваш адвокатський запит розглянуто ІНФОРМАЦІЯ_4 в межах наданих повноважень та з урахуванням обмежень визначених Законами України "Про інформацію", "Про захист персональних даних", "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів". 10.09.2025 року Виконавчим комітетом Запорізької місткої ради було направлено ОСОБА_4 повістку № 5503172 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 з вимогою з'явитись на 09:00 год. 24.09.2025 року з метою уточнення даних. Разом з тим, 24.09.2025 року ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_2 не з'явився у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки про поважні причини неприбуття не повідомив. За таких обставин, ОСОБА_5 вчинив адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачене статтею 210-1 КУпАП. Відповідно до статей 22, 27 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, статей 235, 259 КУпАП, ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення останнього, який скоїв адміністративні правопорушення, передбачене статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення, до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває на військовому обліку. Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 не складався. Адвокат Тивоненко Д.Р. в інтересах ОСОБА_1 звернувся із адвокатським запитом з метою отримання необхідної інформації задля належного захисту прав, свобод та законних інтересів ОСОБА_1 вих. № б/н від 20.01.2026 року до ІНФОРМАЦІЯ_8 . У відповідь на вказаний адвокатський запит, ІНФОРМАЦІЯ_3 своїм листом від 27.01.2026 року № 615 повідомив, зокрема, на Ваш адвокатський запит вих. № б/н від 20.01.2026 повідомляємо Вам, що в ІНФОРМАЦІЯ_9 (далі ТЦК та СП) проведена перевірка щодо порушених Вами питань, та повідомляємо наступне. Відповідно до ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персональноякісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. За результатами розгляду повідомляємо, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 з 13.02.2019 року та підлягає призову на військову службу по мобілізації. Виходячи з вищенаведеного Ваш адвокатський запит було направлено на виконання до ІНФОРМАЦІЯ_11 та в Вашу адресу було направлено відповідь з копіями повістки та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (додаток). Виходячи з інформації наявної у Реєстрі повідомляємо наступне: 1. Військовозобов'язаний ОСОБА_5 не прибув 24.09.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_11 за повісткою №5503172, направленою Виконавчим комітетом Запорізької міської ради засобами поштового зв'язку (докази направлення додаються), через що з 08.10.2025 року набув статусу особи, що підлягає доставленню до органів ТЦК та СП для складення адміністративного протоколу за скоєння правопорушення передбаченого ст. 210, 210-1, КУпАП. 2. Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 не складався. 3. Постанова у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 не складалася. У відповідності до статті 17 Закону України "Про звернення громадян" рішення вищого державного органу, який розглядав скаргу, в разі незгоди з ним громадянина може бути оскаржено до суду в термін, передбачений законодавством України. Адвокатом на адресу відповідача була направлена заява (вих. б/н від 29.01.2026 року) про розгляд адміністративного матеріалу без складання протоколу і закриття адміністративного провадження, в якому адвокат просив, зокрема: 1. Розглянути адміністративний матеріал без складання протоколу і на підставі п. 7. ч. 1 ст. 247 КУпАП закрити адміністративне провадження у зв'язку із закінченням строків притягнення ОСОБА_6 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 2. Розгляд справи проводити за відсутності ОСОБА_6 та його представника. 3. Примірник постанови надіслати на офіційну електронну адресу адвоката - ІНФОРМАЦІЯ_12 та за адресою для листування адвоката АДРЕСА_3 . 4. У випадку, якщо постановою буде закрито адміністративне провадження: - виключити відомості з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про розшук гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ; - звернутися до ГУНП в Запорізької області з метою виключення відомостей про розшук щодо гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 з інформаційно-аналітичних систем МВС (зокрема, але не виключно ІПС «Армор», ІП «ЄО»). Із вказаним порушенням та інформацією в електронному військово-обліковому документі «Резерв +» ОСОБА_1 не погоджується, у зв?язку з чим, адвокат Тивоненко Д.Р. в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до відповідача із заявою про вилучення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення правил військового обліку вих. б/н від 29.01.2026 року. У заяві про вилучення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення правил військового обліку вих. б/н від 29.01.2026 року, адвокат Тивоненко Д.Р. просив: 1. Внести зміни до даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних і резервістів про порушення правил військового обліку гр. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 шляхом виключення з Реєстру таких відомостей про порушення останнім правил військового обліку. 2. Звернутися до ГУНП в Запорізькій області з метою виключення відомостей про розшук щодо гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , з інформаційно-аналітичних систем МВС (зокрема, але не виключно ІПС «Армор», ІП «ЄО»). 3. У передбачений законом строк надіслати відповідь на цю заяву на офіційну електронну адресу адвоката - ІНФОРМАЦІЯ_12 та за адресою для листування адвоката АДРЕСА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_3 надав відповідь № 868 від 09.02.2026 року, у який повідомив: « ІНФОРМАЦІЯ_3 30.01.2026 року за вхідним № 1054, засобами електронного зв'язку отримано Ваш адвокатський запит від 29.01.2025 року в інтересах ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , про виключення інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку, та звернення до органів Національної поліції про виключення інформації про розшук з інформаційно - аналітичної системи МВС. Відповідно до поставлених Вами у адвокатському запиті питань, повідомляємо, відповідно до ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», зокрема ст. 39 передбачає що на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань. Частина 3 статті 1 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» передбачається що військовий обов'язок включає зокрема дотримання правил військового обліку. Відповідно до ч. 9 ст. 1 зазначеного вище Закону України військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Частина 10 ст. 1 визначає що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: - прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки); - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Громадянину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_13 , як військовозобов'язаному, який перебуває на обліку в надіслана повістка районному центрі комплектування та соціальної підтримки, була про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_8 за №5503172, відповідно 24.09.2025 до якої ОСОБА_5 зобов'язаний був прибути року. Не з'явившись за викликом, до ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_5 не виконав обов'язок передбачений вищезазначеними нормами чинного законодавства, чим фактично вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 210-1 КУпАП. Відповідно до статті 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. В порядку статті 279 КУпАП головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні докази заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються і вирішуються клопотання. Відповідно до статті 279-9 КУпАП у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, але не пізніше дня розгляду справи про таке адміністративне комплектування правопорушення, особа може звернутися до територіального центру регіонального та соціальної підтримки, Центрального управління або Служби органу Служби безпеки України, уповноваженого Головою України, зовнішньої в розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки не оспорює якому вона перебуває на обліку, із заявою, в якій особа зазначає, що допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності притягається за її відсутності. Зазначена заява подається особою, яка до адміністративної відповідальності, особисто в письмовій формі або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста. Стаття 283 КУпАП визначає, що розглянувши справу про адміністративне Постанова правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. по справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, у випадках, якщо особа не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити також відомості про дату, спосіб надходження та зміст заяви від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Крім того, у постанові про накладення адміністративного стягнення мають міститися інформація про порядок виконання адміністративного стягнення, у тому числі реквізити для сплати штрафу, та відомості про те, що постанова вважатиметься виконаною у разі сплати протягом десяти календарних днів з дня набрання такою постановою законної сили не менше ніж 50 відсотків розміру штрафу. Враховуючи вище викладене, пропонуємо ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 реалізувати своє право на внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, на підставі вищезазначених норм діючого законодавства. У разі незгоди з прийнятим рішенням, Ви можете оскаржити його судовому порядку.» Як вбачається із відповіді відповідача, позивачу було відмовлено у задоволенні його вимог, навіть не зважаючи на те, що строк притягнення його до відповідальності, передбачений ст. 38 КУпАП, пройшов. Повідомляємо суду, що позивач не погоджується з наведеною відмовою, вважає описані вище дії ІНФОРМАЦІЯ_8 (відповідача) необґрунтованими та безпідставними з огляду на таке. 2. Правове обґрунтування позовних вимог. … Тобто, уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_8 мають право на ведення реєстру та відповідно мають право вносити, виключати або коригувати (виправляти) відповідну інформацію. … Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку. Як повідомлялося вище та було підтверджено ІНФОРМАЦІЯ_3 у наведених вище листах, позивач не був притягнутий до адміністративної відповідальності. … З огляду на викладене, позивач не був притягнутий відповідачем до адміністративної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Оскільки факт притягнення до адміністративної відповідальності позивача - відсутній, протокол про адміністративне правопорушення згідно з КУпАП відносно позивача не складався, а відтак, відомості до Реєстру внесені безпідставно. Внесення до Реєстру даних про позивача призвело до порушення його прав, оскільки, як повідомлялося відповідачем, позивач був поданий у розшук за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_8 . При цьому, відповідачем не було доведено факту вчинення позивачем правопорушення передбаченого статтею 210 Кодексу України про адміністративне правопорушення», оскільки протокол про адміністративне правопорушення не складався, факт притягнення позивача до адміністративної відповідальності - відсутній. Крім того, на момент винесення рішення у цій справі спливли строки накладення адміністративних стягнень за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу. Так, згідно з ч. 9 ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. … Таким чином, підсумовуємо, що незалежно від характеру адміністративного правопорушення (нез'явлення за повісткою для проходження ВЛК, порушення правил військового обліку, нез'явлення за повісткою з метою уточнення облікових даних тощо), у разі, якщо відсутні протокол про адміністративне правопорушення або постанова про притягнення до адміністративної відповідальності, то внесення такої інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів «Оберіг» - не здійснюється. Отже , вважаємо, що вимоги позивача є правомірними та підлягають задоволенню з огляду на наведене вище. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлявся належним чином.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.03.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
За ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У Військово-обліковому документі «Резерв+» міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «23.12.2025, 08:23»; «Порушення правил військового обліку»; « ОСОБА_8 »; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «Підстава зняття/виключення:» - «-»; «Відстрочка до» - «-»; «Тип відстрочки» - «-»; «ТЦК та СП» - « ІНФОРМАЦІЯ_4 »; «Звання» - «Солдат»; «Потребує проходження ІНФОРМАЦІЯ_14 »; « ІНФОРМАЦІЯ_15 », «Дата звернення» - « ІНФОРМАЦІЯ_16 »; «Постанова ВЛК» - «Придатний»; «Дата ВЛК» - «13.02.2019»; «Адреса проживання» - « АДРЕСА_4 »; «Дата уточнення даних» - «-»; «*Документ дійсний до зазначеної на ньому дати. Якщо вказані в ньому дані змінюються в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних і резервістів «Оберіг», документ втрачає чинність. Завантажуйте мобільний застосунок Резерв+ та користуйтеся завжди актуальним електронним документом.».
У листі ІНФОРМАЦІЯ_8 від 09.02.2026 за №858 на адресу представника позивача зазначено наступне: «… ІНФОРМАЦІЯ_3 30.01.2026 року за вхідним № 1054, засобами електронного зв'язку отримано Ваш адвокатський запит від 29.01.2025 року в інтересах ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , про виключення інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку, та звернення до органів Національної поліції про виключення інформації про розшук з інформаційно - аналітичної системи МВС. Відповідно до поставлених Вами у адвокатському запиті питань, повідомляємо, відповідно до ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», зокрема ст. 39 передбачає що на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань. Частина 3 статті 1 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» передбачається що військовий обов'язок включає зокрема дотримання правил військового обліку. Відповідно до ч. 9 ст. 1 зазначеного вище Закону України військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Частина 10 ст. 1 визначає що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: - прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки); - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Громадянину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , як військовозобов'язаному, який перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_17 , була надіслана повістка про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_8 за №5503172, відповідно до якої ОСОБА_5 зобов'язаний був прибути 24.09.2025 року. Не з'явившись за викликом, до ІНФОРМАЦІЯ_8 , військовозобов'язаний ОСОБА_5 не виконав обов'язок передбачений вищезазначеними нормами чинного законодавства, чим фактично вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 210-1 КУпАП. Відповідно до статті 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. В порядку статті 279 КУпАП головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. Відповідно до статті 279-9 КУпАП у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, але не пізніше дня розгляду справи про таке адміністративне правопорушення, особа може звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, в якому вона перебуває на обліку, із заявою, в якій особа зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності. Зазначена заява подається особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, особисто в письмовій формі або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста. Стаття 283 КУпАП визначає, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова по справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, у випадках, якщо особа не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити також відомості про дату, спосіб надходження та зміст заяви від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Крім того, у постанові про накладення адміністративного стягнення мають міститися інформація про порядок виконання адміністративного стягнення, у тому числі реквізити для сплати штрафу, та відомості про те, що постанова вважатиметься виконаною у разі сплати протягом десяти календарних днів з дня набрання такою постановою законної сили не менше ніж 50 відсотків розміру штрафу. Враховуючи вище викладене, пропонуємо ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 реалізувати своє право на внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, на підставі вищезазначених норм діючого законодавства. У разі незгоди з прийнятим рішенням, Ви можете оскаржити його в судовому порядку.».
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
За Указом Президента України від 24.02.2022 за №65/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться загальна мобілізація.
У Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487, зазначено: «1. Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності; 2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів; 4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів; 5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві; 7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік; 8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа; 10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів; 11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу. 2. Якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на базову військову службу, визначеного указом Президента України. …».
Згідно з п.3 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів») військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.4 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.
За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).
У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».
Відповідно до ч.3 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. (…).
Як зазначено у п.56 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Національна поліція: (…); за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20); (…).
За п.79 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: (…); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; (…).
Згідно з ч.9 ст.38 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1 ст.6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»).
Як зазначено у ч.1 ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: (…) 20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення); (…).
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 1) відомості про виконання військового обов'язку; 2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); 3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; 4) відомості про участь у бойових діях.
За ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Як свідчать матеріали справи, Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не складався, Постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не виносилася.
Позивачем не надано до суду доказів внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Наданий позивачем до суду Військово-обліковий документ «Резерв+» не містить відомостей про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Судом враховано, що: ОСОБА_1 не з'явився 24.09.2025 на 09 год 00 хвил. до ІНФОРМАЦІЯ_8 ; Військово-обліковий документ «Резерв+» сформований 23.12.2025; позовна заява сформована в системі «Електронний суд» 24.02.2026.
Позивачем не надано до суду доказів того, що дані вказані у Військово-обліковому документі «Резерв+», сформованому 23.12.2025, не змінились станом на 24.02.2026 - на день пред'явлення позовної заяви до суду.
На думку суду, наявність у застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» не свідчить про вчинення особою адміністративних правопорушень, відповідальність за які встановлено статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У суду відсутні зауваження щодо звернення відповідача до органу Національної поліції з приводу позивача.
Не притягнення позивача до адміністративної відповідальності не свідчить про не порушення ним правил військового обліку та не спростовує факт порушення ним правил військового обліку.
Враховуючи приписи ч.1 ст.6, ч.1 ст.8 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних, зокрема, службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів - відомості про виконання військового обов'язку, тобто відомості про виконання/дотримання правил військового обліку.
Судом прийнято до уваги, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів технічно можливе внесення інформації про порушення фізичною особою правил військового обліку та про вчинені у зв'язку з цим дії територіального центру комплектування та соціальної підтримки (що узгоджується з приписами ч.1 ст.6, ч.1 ст.8 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Тобто, форма Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів технічно передбачає можливість внесення інформації про порушення фізичною особою правил військового обліку та про вчинені у зв'язку з цим дії територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Позивачем переконливо не доведено про неможливість відображення в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення фізичною особою правил військового обліку та про вчинені у зв'язку з цим дії територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки позовна заява задоволенню не підлягає, то у стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дії (бездіяльність) та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 22.04.2026.
Суддя О.О. Прасов