20 квітня 2026 рокуСправа №160/7278/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промисловий-інвестиційний банк» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
10 березня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промисловий-інвестиційний банк» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.11.2024 р. № 0693300412 про застосування до Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» штрафу у сумі 389,21 грн.
Позовна заява обґрунтована тим, що за результатами камеральної перевірки позивача щодо порушення строків сплати податкового зобов'язання податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, Головним управлінням ДПС в Дніпропетровській області складено Акт від 10.10.2024 р. №65665/04-36-04-12/00039002. Перевіркою встановлено порушення вимог Податкового кодексу України в частині порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за ІІI, IV квартали 2022 р. та I, II квартали 2023 р. На підставі зазначеного Акту Головним управлінням ДПС в Дніпропетровській області 08.11.2024 р. винесено податкове повідомлення рішення №0693300412, яким зобов'язано ПАТ «Промінвестбанк» сплатити штраф у сумі 389,21 грн. за порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. ПАТ «Промінвестбанк» отримав рішення від Державної податкової служби України про результат розгляду скарги Банку на податкове повідомлення рішення від 08.11.2024 р. № 0693300412. Згідно даного рішення, ДПС залишає без змін ППР ГУ ДПС у Дніпропетровській області, а скаргу Банку без задоволення. Позивач вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення винесено неправомірно, оскільки не відповідає приписам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Так, у період запровадження тимчасової адміністрації необхідно керуватися приписами саме вищевказаного Закону. Також позивач посилається на п.1.3 ПК України, в якому визначено, що даний Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
25 березня 2025 року від Головного управління ДПС в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що за даними ІКПП у ПАТ «Промінвестбанк» виник податковий борг до бюджету, зокрема, Металургійного району м. Кривого Рогу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання за ІІ квартал 2023 року за додатком 2 до податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки «Розрахунок у частині об'єктів нежитлової нерухомості» №9027883061 від 17.02.2023 р. (граничний строк сплати 31.07.2023 р.), який сплачено у сумі 3892,12 грн. 28.08.2024 р. Дані свідчать про порушення вимог, визначених абзацем б підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 Кодексу. 10.10.2024 проведено камеральну перевірку щодо порушення ПАТ «Промінвестбанк» строків сплати податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, складено акт камеральної перевірки №65665/04-36-04-12/00039002 від 10.10.2024, який направлено платнику 11.10.2024 р. поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення і отриманий платником 18.10.2024. ПАТ «Промінвестбанк» заперечення на акт камеральної перевірки №65665/04-36-04-12/00039002 від 10.10.2024 р. не надавалися. 08.11.2024 р. сформовані податкові повідомлення-рішення форма «Ш», зокрема, №0693300412, та направлені платнику. ПАТ «Промінвестбанк» звернувся до ДПС України зі скаргою на податкове повідомлення-рішення №0693300412 №3201/08 від 03.12.2024 (вх. ДПС №48024/6 від 10.12.2024), проте, вказану скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-решення без змін, у зв'язку з чим направлено платнику Рішення про результати розгляду скарги на податкове повідомлення-рішення, направлене листом №3280/6/99-00-06-03-02-06 від 04.02.2025 р.
ПАТ "Промінвестбанк" протягом 2022 - 2024 років самостійно до контролюючих органів подає податкову звітність та декларує податкові зобов'язання з податку на додану вартість, податку на прибуток, плати за землю, податку на нерухоме майно. Отже, ПАТ "Промінвестбанк" здійснює господарську діяльність і відповідно до реєстраційних даних в АІС «Податковий блок» термін до якого повинні подати свої кредиторські вимоги - 24.02.2025 р. Підставами для припинення податкового обов'язку є ліквідація юридичної особи (пп.37.3.1 п.37.1 ст.37 ПК України). Процедура ліквідації банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з дня внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відповідно до ч.7 ст.77 Закону України «Про банки та банківську діяльність» від 07.12.2000 р. № 2121-ІІІ. Враховуючи викладене вище, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
22 серпня 2025 року від Головного управління ДПС в Дніпропетровській області надійшла заява про видачу копії судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що згідно із відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПАТ «Промінвестбанк» (код ЄДРПОУ 00039002) зареєстроване, як юридична особа 26.08.1992 р., про що внесено відповідний запис №10741200000013048. Основний вид діяльності 64.19 інші види грошового посередництва, перебуває в стані припинення.
25 лютого 2022 року Правлінням Національного банку України прийнято рішення №90-рш/БТ «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», яким вирішено зокрема відкликати банківську ліцензію та ліквідувати ПАТ Промінвестбанк, Департаменту банківського нагляду (Наталія Дегтярьова) та Департаменту ліцензування (Михайло Федоренко) повідомити про прийняття цього рішення ПАТ Промінвестбанк, учасників ПАТ Промінвестбанк та надіслати це рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Департаменту банківського нагляду (Наталія Дегтярьова) забезпечити надання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб копію цього рішення не пізніше дня його прийняття.
Відповідно до рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичих осіб від 25.02.2022 р. №130 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Акціонерний комерційний промисловий-інвестиційний банк» та делегування повноважень ліквідатора банку вирішено, зокрема, розпочати процедуру ліквідації у ПАТ «Акціонерний комерційний промисловий-інвестиційний банк» строком на три роки з 25.02.2022 р. до 24.02.2025 р. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на призначено Караченцева Артема Юрійовича.
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 18.11.2024 р. №1162 «Про деякі питання здійснення ліквідації ПАТ «Промінвестбанк», вирішено продовжити строк управління майном (активами) ПАТ «Промінвестбанк» та задоволення вимог кредиторів на строк дії воєнного стану та 6 місяців з дати припинення чи скасування дії воєнного стану в Україні у зв'язку із виникненням обставин, що унеможливлюють здійснення продажу майна (активів) банку та задоволення вимог кредиторів.
10 жовтня 2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт про результати камеральної перевірки щодо порушення строків сплати податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ПАТ «Акціонерний комерційний промисловий-інвестиційний банк» (00039002) №65665/04-36-04-12/00039002.
Згідно висновку викладеному в акті перевірки, в результаті проведення камеральної перевірки встановлено, що ПАТ «Акціонерний комерційний промисловий-інвестиційний банк» порушено вимоги пп.16.1.4 п.16.1 статті 16, абз.б пп.266.10.1 п.266.10 статті 266 ПК України, а саме порушено граничні строки сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за III, IV квартали 2022 року, I, ІІ квартали 2023 року.
На підставі акту перевірки від 10.10.2024 р. №65665/04-36-04-12/00039002 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення від 08.11.2024 р. №0693300412 з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 389,21 грн. (за затримку на 394 календарних днів сплати).
ПАТ «Акціонерний комерційний промисловий-інвестиційний банк» звернувся до ДПС України зі скаргою на податкове повідомлення-рішення від 08.11.2024 р. №0693300412.
Рішенням ДПС України від 04.02.2025 р. оскаржуване податкове повідомлення-рішення, прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області від 08.11.2024 р. №0693300412 залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно із підпунктом 75.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
В статті 76 ПК України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 ПК України.
Відтак, відповідач провів камеральну перевірку позивача відповідно в порядку визначеному податковим законодавством.
Спірні правовідносини регулюються ПК України та Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 р. №4452-VI (далі - Закон № 4452-VI).
Відповідно п.1.3 ст.1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, з банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", проведення комплексних перевірок з метою виявлення фінансових рахунків та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (крім особливостей функціонування єдиного рахунку, подання звітності щодо суми нарахованого єдиного внеску), зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.
Порядок здійснення процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку, а також наслідки запровадження тимчасової адміністрації передбачено Законом №4452-VI.
Відповідно до ч.8 Розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, для правовідносин, що виникають під час тимчасової адміністрації банку або ліквідації банку, яку здійснює уповноважена особа Фонду, пріоритетними є норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Судом встановлено, що 25.02.2022 р. Правлінням НБУ прийнято рішення №90-рш/БТ «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», яким вирішено зокрема відкликати банківську ліцензію та ліквідувати ПАТ «Промінвестбанк».
Відповідно до рішення Правління Національного банку України з 25.02.2022 р. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочав ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» строком на три роки з 25.02.2022 р. до 24.02.2025 р. включно. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ Промінвестбанк призначено Караченцева А.Ю.
Пунктом 6 статті 2 Закону № 4452-VI встановлено, що ліквідація банку - це процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства.
Із зазначених вище обставин справи вбачається, що камеральна перевірка була проведена, а застосування штрафних (фінансових) санкцій відбулося під час проведення ліквідаційної процедури.
За приписами ч.3 ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Вимоги за зобов'язаннями банку із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.
При цьому, як вже зазначалося вище, пунктом 1.3 статті 1 ПК України визначено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення боргу з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що нарахування та декларування податків і зборів банками в стані ліквідації проводиться згідно із вимогами ПК України, однак питання погашення податкових зобов'язань, стягнення податкового боргу або штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) регулюються виключно Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Крім того, суд звертає увагу, що згідно із п.п.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Тобто, обмеження частини третьої статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" стосується як податкового зобов'язання зі сплати конкретного податку, так і штрафних санкцій у будь-якій формі.
Згідно із п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 ПК України податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах: презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Верховний Суд у постанові від 08.06.2021 р. у справі № 825/1647/17 зазначив, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що оскільки оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням нараховано штраф 25.09.2017 р., тобто, у період здійснення ліквідації ПАТ «ВіЕйБі Банк», таке рішення підлягає скасуванню, оскільки суперечить прямій забороні робити це в період тимчасової адміністрації (пункт 3 частини п'ятої статті 36 Закону № 4452-VI).
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, для правовідносин, що виникають під час дії тимчасової адміністрації банку або ліквідації банку, яку здійснює уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, пріоритетними є норми Закону № 4452-VI.
Відтак, застосування до ПАТ «Промінвестбанк» штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 389,21 грн. під час ліквідаційної процедури суперечить вимогам статті 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а тому спірне податкове повідомлення-рішення від 08.11.2024 р. № 0693300412 є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд зазначає, що позовна заява у цій справі є такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладені норми, а також задоволення позовної заяви, суд зазначає про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних відповідача судового збору у розмірі 2 422,40 грн.
Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» (вул.Малопідвальна, буд.8, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00039002) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, буд.17а, м.Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.11.2024 р. № 0693300412, яким до Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» (вул.Малопідвальна, буд.8, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00039002) застосовано штраф у розмірі 389,21 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, буд.17а, м.Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) на користь Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» (вул.Малопідвальна, буд.8, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00039002) судові витрати по справі у розмірі 2 422,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко