Ухвала від 15.04.2026 по справі 914/827/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

УХВАЛА

15.04.2026 Справа № 914/827/25

м.Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Олени ЩИГЕЛЬСЬКОЇ, за участю секретаря судового засідання Надії ВАШКЕВИЧ, розглянувши матеріали справи

за позовом: Акціонерного товариства “Укртрансгаз», м.Київ

до відповідача: Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз», м.Львів

про стягнення заборгованості в сумі 853 101 381,35 грн.

Представники сторін:

від позивача: Онищук М.Б. - представник;

від відповідача: Гарбузюк Р.О. - представник.

встановив:

В провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про стягнення заборгованості у сумі 853 101 381,35 грн з них: 424756 822,68 грн заборгованості з оплати добових небалансів, 46 503 260,59 грн пені, 66 244 247,33 грн 3% річних, та 315597050,75 грн. Крім того, в прохальній частині позовної заяви позивач просить у порядку ч.10 ст.238 ГПК України зазначити в рішенні про нарахування трьох відсотків річних до моменту виконання рішення.

Ухвалою суду від 24.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 23.04.2025.

Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду та протоколах судового засідання, зокрема, ухвалою суду від 21.05.2025 призначено по справі № 914/827/25 судову експертизу, проведення якої доручено Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз; зупинено провадження у справі №914/827/25 на час проведення експертизи. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 27.08.2025 ухвалу Господарського суду Львівської області від 21.05.2025 залишено без змін.

05.03.2026 на адресу Господарського суду Львівської області надійшло клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз за вх. № 993/26, в якому судовий експерт просить: забезпечити доступ до об'єктів дослідження (газорозподільчої станції) з можливістю огляду і фотографування кожного з наведених в таблиці об'єктів визначених Додатком 3 до Договору №15120000709 від 17.12.2015; надати на дослідження технологічні схеми і перелік обладнання, що використовується Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз» для приймання газу у розподільні газопроводи на пунктах приймання-передачі газу; надати на дослідження технологічну схему і перелік обладнання, що використовується АТ «Укртансгаз» для подання газу у розподільні газопроводи АТ «Львівгаз».

У зв'язку з наведеним, суд звернувся з листом за вих. № 914/827/25/4/26 до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, з проханням надіслати на адресу суду матеріали справи № 914/827/25.

20.03.2026 р. на адресу суду надійшли матеріали справи №914/827/25.

Ухвалою суду від 24.03.2026 поновлено провадження у справі № 914/827/25, призначено підготовче засідання на 15.04.2026.

30.03.2026 представником АТ «Львівгаз» подано заяву (письмові пояснення) від 29.03.2026 №827-11, у якій викладено прохання при розгляді клопотання експерта перейти до закритого розгляду справи, оскільки відомості, які просить надати експерт щодо технологічних схем ГРС, а також висновки експертиз є інформацією з обмеженим доступом, а тим більше в умовах воєнного стану (вх.№8888/26).

15.04.2026 представник позивача подано додаткові пояснення у справі (вх.№10509/26).

В підготовче засідання 15.04.2026 з'явилися представник позивача (в режимі відеоконференції) та представник відповідача. Представник відповідача підтримав подану заяву про перехід до закритого розгляду справи. Представник позивача висловився з приводу поданого відповідачем клопотання.

Розглянувши заяву представника відповідача від 29.03.2026 №827-11 (вх.№8888/26 від 30.03.2026), суд зазначає таке.

Приписами статті 20 Закону України «Про інформацію» передбачено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами (частини 1 та 3 статті 21 Закону України «Про інформацію»).

У частині 2 статті 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Правові та організаційні засади створення та функціювання національної системи захисту критичної інфраструктури визначає Закон України «Про критичну інфрастуктуру».

У статті 1 згаданого закону, зокрема містяться визначення таких термінів:

13) об'єкти критичної інфраструктури - об'єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам;

21) сектор критичної інфраструктури - сукупність об'єктів критичної інфраструктури, які належать до одного сектору (галузі) економіки та/або мають спільну функціональну спрямованість.

Віднесення об'єктів до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 8 Закону України «Про критичну інфрастуктуру»).

Відповідно до Переліку секторів критичної інфраструктури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1109 послуги з видобутку газу, переробки та очищення газу, передачі (транзит) газу, розподілу газу, забезпечення роботи систем зрідження природного газу, експлуатації газотранспортної системи та зберігання природного газу належать до паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури.

Таким чином, паливно-енергетичний сектор України, зокрема об?єкти газової промисловості, належать до критичної інфраструктури, належне функціонування якої є важливим для національної безпеки та оборони України.

Водночас, у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, введеним відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у постанові № 349 від 26.03.2022 постановила, зокрема:

Встановити, що під час дії воєнного стану в Україні та до останнього дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану: 2) на вебсайтах ліцензіатів та/або учасників оптового енергетичного ринку повинен бути закритий доступ до інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури, зокрема щодо: місцезнаходження, стану та режимів роботи енергетичного обладнання виробників електричної та теплової енергії, системи передачі та розподілу електричної енергії, газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховищ, транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, системи централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення; величини коефіцієнтів завантаження трансформаторних підстанцій основної мережі, для трансформаторних підстанцій - кількість трансформаторів, їх тип та номінальна потужність, для ліній електропередачі - рівень напруги, протяжність лінії, нумерація опор, переріз провідників тощо, для газосховищ - інформація про буферний об'єм газу, вільної потужності закачування, газотранспортної, газорозподільної системи, системи транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, системи централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення - діаметр, протяжність трубопроводу, інформація щодо споруд на них (ГРС, ГРП, ЦТП тощо); іншої наявної на вебсайтах інформації про енергетичне обладнання виробників електричної та теплової енергії, системи передачі та розподілу електричної енергії, газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховищ, системи транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, системи централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, включаючи всю наявну проектну документацію щодо таких мереж та трубопроводів; іншої інформації, в тому числі чутливої інформації щодо захисту критичної інфраструктури, яка може ідентифікувати об'єкти критичної інфраструктури або створювати уявлення про потенціал об'єкта в енергосистемі України.

Суд зазначає, що у своєму клопотанні експерт просить суд надати доступ до об'єктів дослідження (газорозподільних станцій) та надати технологічні схеми та перелік обладнання, що використовується сторонами для закачування і відбору газу у розподільних газопроводах та газорозподільних системах. З огляду на Постанову НКРЕКТ № 349 від 26.03.2022 та чинне законодавство, запитувані дані є інформацією із обмеженим доступом. Таким чином, відкритий розгляд даної справи може мати наслідком розголошення інформації щодо об?єктів газової промисловості, які є об?єктами критичної інфраструктури. В умовах воєнного стану захист критичної інфраструктури є важливим для забезпечення національної безпеки України, а отже є підстави для розгляду даної справи у закритому судовому засіданні.

Згідно з частиною 8 статті 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, установлених законом.

Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала.

Відповідно до частин 10, 11 статті 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводяться з додержанням правил здійснення судочинства в господарських судах. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувається в закритому судовому засіданні.

Крім того, суд звертає увагу, що використання систем відеоконференц-зв'язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускаються.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що клопотання представника АТ «Львівгаз» про розгляд клопотання експерта у справі № 914/827/25 у закритому судовому засіданні, яке викладене у заяві з процесуального питання (щодо проведення судової експертизи) вх. № 8888/26 від 30.03.2026 підлягає задоволенню.

З метою належного розгляду клопотання експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, забезпечення процесуальних прав учасників справи, принципів рівності та змагальності сторін, суд вирішив відкласти підготовче засідання.

Керуючись статтями 8, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про розгляд клопотання експерта у справі № 914/827/25 у закритому судовому засіданні, яке викладено у заяві від 29.03.2026 №827-11 (вх.№8888/26 від 30.03.2026) - задовольнити.

2. Розгляд клопотання експерта у справі № 914/827/25 проводити у закритому судовому засіданні.

3. Підготовче засідання відкласти на 11.05.2026 о 13:00 год.

Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Львівської області за адресою: вул. Личаківська, 128, зал судових засідань (ІІ-й поверх).

4. Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України.

Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015/

Суддя Щигельська О.І.