Справа № 758/15768/25
№ апеляційного провадження: 33/824/2005/2026
Головуючий у суді першої інстанції: Ларіонова Н.М.,
Доповідач у суді апеляційної інстанції: Крижанівська Г.В.
14 квітня 2026 року суддя Київського апеляційного суду Крижанівська Г.В., за участю секретаря судового засідання Шпирук Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу захисника Андросович Ганни Сергіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , на постанову Подільського районного суду м. Києва від 20 лютого 2026 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 485 МК України,-
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 20 лютого 2026 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 23 492,30 грн, що становить 150 відсотків несплаченої суми митних платежів. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Не погоджуючись із вказаною постановою захисник Андросович Г.С., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , подала апеляційну скаргу, просила скасувати оскаржувану постанову та закрити провадження у справі. Посилається на те, що при розгляді справи судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, суд не забезпечив всебічного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи. Зазначає, що Енергетична митниця вважає, що ТОВ «Омнія Трейд» під керівництвом ОСОБА_1 у 2022 році ввезло на територію України товар, що підпадав під дію Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2020 року №719 «Про запровадження спеціального мита на окремі товари походженням з Російської Федерації, що ввозяться на митну територію України», у зв'язку з чим має доплатити спеціальне мито та ПДВ, з чим ОСОБА_1 не погоджується.
Вказує, що на підставі зовнішньоекономічних контрактів з компаніями-продавцями «PPS Group s.r.o.» (Чеська Республіка) та «AdNext OU Ltd» (Естонія) ТОВ «Омнія Трейд» (покупець) ввезено товар «Газ вуглеводневий скраплений пропан» за кодом згідно з УКТЗЕД 2711139700, країна походження товару - Європейська Спільнота (EU). Доставка зазначених вантажів на митну територію України здійснювалась автомобільним транспортом на умовах поставки FCA згідно з Інкотермс 2010; відправник: UAB «Gazimpeksas» (Литва); отримувач ТОВ «Омнія Трейд» (Україна). З чого вбачається, що прямих договірних відносин у ТОВ «Омнія Тренд» із відправником товару UAB «Gazimpeksas» не існувало. Також зазначає, що на підтвердження достовірності інформації про товар литовська компанія UAB «Gazimpeksas» в підтвердження права на надання преференцій надавала разом із товаром декларації походження (декларації інвойси) за встановленою Конвенцією формою. Права на такі преференції у UAB «Gazimpeksas» виникли на підставі присвоєного їй номера авторизованого експортера. Також, перед укладенням контракту ОСОБА_1 пересвідчилась, що UAB «Gazimpeksas» дійсно має код авторизованого експортера та має право на застосування преференцій. ОСОБА_1 навіть отримала копію відповідного рішення Вільнюської територіальної митниці від 10.11.2021 року.
UAB «Gazimpeksas» отримала від Вільнюської територіальної митниці номер авторизованого експортера LT/VM0/052. Як зазначено у рішенні Вільнюської територіальної митниці від 10.11.2021 року N2TR-19-0025, дозволено UAB «Gazimpeksas» з дня прийняття даного рішення складати декларації-інвойси при підписанні, незалежно від вартості товарної партії, на зжижений нафтовий газ преференційного походження ЄС, експортований в Україну, котрий класифікується в позиції 2711 ГС. Наголошує на тому, що рішення Вільнюської територіальної митниці було чинним протягом всього часу співпраці ОСОБА_1 (ТОВ «Омнія Трейд» з UAB «Gazimpeksas» - дана обставина не спростована Енергетичною митницею. Більше того, неоспорюваним є той факт, що всі декларації-інвойси, котрі надавала UAB «Gazimpeksas» ОСОБА_1 разом із товаром при імпорті на територію України - не є підробними, а є оригінальними, що також не спростовується Енергетичною митницею.
Як виявилось, по внутрішніх первинних документах Литви після того, як контролюючі органи Литви провели перевірку діяльності UAB «Gazimpeksas», вони виявили, що UAB «Gazimpeksas» не змогло документально підтвердити походження товару, котрий був отриманий ТОВ «Омнія Трейд» та ввезений на територію України. Однак, ТОВ «Омнія Трейд» не має ні фізичної, ні, технічної, ні передбаченої українським чи міжнародним законодавством можливості вчиняти будь-які дії, щоб перевірити первинну внутрішню документацію (весь ланцюг походження, виготовлення чи переробки товару) на території Литви, чи будь-якої іншої країни ЄС. Для ТОВ «Омнія Трейд», як імпортера, достатньо пересвідчитися у дійсності товаросупровідних документів та у наявності права на застосування преференції у відправника товару. Право на преференції у UAB «Gazimpeksas» було, у чому ОСОБА_1 пересвідчилась, вчинивши максимум можливих дій, що були в її компетенції.
Також, звертає увагу, що особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративні правопорушення, не доведено складу адміністративного правопорушення. Фактів невідповідності відомостей заявлених у митній декларації, в тому числі невірно зазначених особисто ОСОБА_1 з метою неправомірного зменшення розміру сплати митних платежів не встановлено. Вся інформація, що відображена у митній декларації - підтверджується товаросупровідними документами, які є дійсними. Відтак, митними органами не надано будь-яких доказів, які б підтверджували, що при заповненні електронної митної декларації у ОСОБА_1 був наявний умисел на вчинення дій, спрямованих на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру.
Крім того, судом першої інстанції надано невірну оцінку доказам, що підтверджують сплив строку на притягнення до адміністративної відповідальності. Так, Енергетичною митницею в період з 27.02.2025 року по 09.04.2025 року була проведена виїзна планова перевірка ТОВ «Омнія Трейд», за результатами якої було складено Акт від 23.04.2025 №11/25/7.6 19/42927796 (далі - Акт) та ППР від 30.05.2025 року. В ст. 12 Акту митним органом чітко зазначено, що Митний Департамент Міністерства фінансів Литовської республіки листом від 25.03.2024 №15.3Mr/22)3BE-1926 надав перелік декларацій про походження, складених на інвойсах, які є автентичними і товари походять з ЄС відповідно до положень Додатку 1 Конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження. Решта продукції - не підтверджене походження. Тобто, днем виявлення порушення є день, коли Енергетична митниця отримала лист митного департаменту Міністерства фінансів Литовської республіки від 25.03.2024 №15.3Mr/22)3BE-1926. Саме на цей лист Енергетична митниця посилається як на доказ неправомірності дій ТОВ «Омнія Трейд» стосовно незаконного застосування преференцій. До матеріалів справи №320/43746/25 (за позовом ТОВ «Омнія Трейд» до Енергетичної митниці ДМС про скасування ППР) Енергетична митниця разом з відзивом на позов долучила копію листа митного департаменту Міністерства фінансів Литовської республіки від 25.03.2024 №15.3Mr/22)3BE-1926 з додатком. На даному листі міститься штрих-код ДМС України, із зазначенням вхідного номеру та дати отримання - №8548/11/15 від 26.03.2024 року. Після отримання даного листа Енергетична митниця отримувала уточнюючі відповіді від Міністерства фінансів Литовської республіки, які по своїй суті є ідентичними першій відповіді та не впливають на початок відліку шестимісячного строку, встановленого ст. 467 МК України. До суду Енергетична митниця за притягненням до відповідальності ОСОБА_1 за ст. 485 МКУ звернулася восени 2025 року, в той час як правопорушення було виявлено ще 26 березня 2024 року, про що зазначає сама Енергетична митниця у своєму Акті. При цьому, що під час проведення виїзної перевірки жодних запитів до ТОВ «Омнія Трейд» стосовно декларацій-інвойсів компанії UAB «Gazimpeksas» не надавалось, пояснень з цього приводу не відбиралось. Фактично, у Акті перевірки було констатовано факт порушення митних правил із посиланням на лист митного департаменту Міністерства фінансів Литовської республіки від 25.03.2024 №15.3Mr/22)3BE-1926. Відтак, вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, у зв'язку з чим провадження у даній справі підлягає закриттю з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
В судовому засіданні захисник Андросович Г.С., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , апеляційну скаргу підтримала, просила задовольнити її з наведених у ній підстав.
Представник Енергетичної митниці Носко Ю.Ю. проти доводів апеляційної скарги заперечувала, просила скаргу залишити без задоволення з огляду на її безпідставність, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та доводи, наведені в апеляційній скарзі, вислухавши пояснення осіб, які з'явилися в судове засідання, вважаю, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Приймаючи постанову про визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, суд першої інстанції виходив з того, що матеріали справи про адміністративне правопорушення містять достатньо фактичних даних, які свідчать про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України.
Апеляційний суд не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається зі змісту протоколу про порушення митних правил від 29 серпня 2025 року № 0336/UA903000/2025 16 серпня 2022 року до Енергетичної митниці декларантом ТОВ «Омнія Трейд» ОСОБА_1 з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг товару «Скраплений вуглеводневий газ» (далі - товар) за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711139700, у кількості 18 270 кг була подана митна декларація типу «ІМ 40 ДЕ» №UA903050/2022/021971 (далі - МД). Заявлена митна вартість товару склала 487 898,15 грн.
Поставка товару відбувалася в рамках зовнішньоекономічного контракту від 05 серпня 2022 року № ANXT_OMN_20220805, укладеного між ТОВ «Омнія Трейд», в особі директора ОСОБА_1 та естонського підприємства AdNext OU (Ahtri th 8, Harju maakond, Tallinn, 10151 Estonia Kesklinna linnaosa), в особі директора ОСОБА_2 .
Відправником товару було литовське підприємство JOINT-STOCK COMPANY "GAZIMPEKSAS" (KONSTITUCIJOS PR.4A, VILNIUS, LT-09308, LITHUANIA).
До митного контролю та митного оформлення вказаного товару були надані документи, передбачені ст. 335 МК України, зокрема:
- комерційний інвойс від 12.08.2022 №GAZ 0409817;
- декларація-інвойс, складена уповноваженим (схваленим) експортером від 12.08.2022 №GAZ 0409817;
- CMR від 12.08.2022 №1089870;
- паспорт якості від 08.08.2022 № В 22-17 UKR;
- зовнішньоекономічний контракт від 05.08.2022 № ANXT_OMN_20220805.
Відповідно до наданих відомостей, за МД було сплачено: мито у розмірі 0,00 грн (за ставкою 0 %); акцизний податок 0,00 грн (за ставкою 0 Євро за 1000 літрів); ПДВ - 34 152,87 грн (за ставкою 7%).
Складаючи протокол заступник начальника оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці ОСОБА_3 керувався положеннями ч. 2 ст. 44, ч. 2 і 3 ст. 48, п. 6 та 7 ч. 3 ст. 335 МК України (в редакції від 27.07.2022, яка була чинна на момент митного оформлення) та постановою Кабінету Міністрів України «Про запровадження спеціального мита на окремі товари походженням з Російської Федерації, що ввозяться на митну територію України» від 17.08.2020 № 719 (далі - постанова КМУ №719), відповідно до якої встановлено спеціальне мито на товари походженням з Російської Федерації, незалежно від інших видів мита у відсотках до митної вартості товарів. А саме, для газів скраплених за кодами згідно з УКТЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00 та вуглеводнів з кодом згідно з УКТЗЕД 2901 10 00 10, що ввозяться на митну територію України в режимі імпорту - 3 %.
Наведеною Постановою КМУ № 719 визначено також, що у разі неможливості достовірно встановити країну походження товарів, щодо яких застосовується спеціальне мито, такі товари випускаються у вільний обіг на митній території України за умови сплати спеціального мита за визначеними ставками.
Таким чином, з метою підтвердження заявленої в графі 34 митної декларації країни походження товару (Європейський союз) ТОВ «Омнія Трейд» до митного оформлення було надано декларацію-інвойс, складену уповноваженим (схваленим) експортером від 12.08.2022 № GAZ 0409817, відомості про яку внесені до графи 44 митної декларації.
Враховуючи вищезазначене, митне оформлення заявленого товару ТОВ «Омнія Трейд» за митною декларацією здійснено без застосування спеціальних заходів, а саме зі звільненням від сплати спеціального мита.
10.06.2025 управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Енергетичної митниці отримано службову записку управління проведення митного аудиту Енергетичної митниці № 19/19-02/3169 з додатками, відповідно до якої посадовими особами управління проведення митного аудиту Енергетичної митниці в період з 27.02.2025 по 09.04.2025 була проведена документальна планова виїзна перевірка підприємства ТОВ «Омнія Трейд» щодо дотримання вимог законодавства України з питань митної справи під час ввезення товарів на митну територію України за період діяльності з 01.01.2020 по 31.01.2025, на підставі ст. 345, 346, 347, 349 МК України та наказу Енергетичної митниці від 13.02.2025 № 30.
За результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Омнія Трейд», посадовими особами Енергетичної митниці складено Акт від 23.04.2025 №11/25/7.6-19/42927796 (далі - Акт) та податкові повідомлення - рішення від 30.05.2025 №№UA903000202519, UA903000202520.
За результатами документальної виїзної перевірки було встановлено, що для товару імпортованого ТОВ «Омнія Трейд» за митною декларацією з наданням декларації-інвойсу, складеного уповноваженим (схваленим) експортером від 12.08.2022 №GAZ 0409817, відповідно до інформації отриманої від уповноваженого органу країни експортера, преференційне походження (країна походження) Європейський союз (далі - ЄС) не підтверджено і товари не набули статусу преференційного походження.
Таким чином, преференційне походження товару ЄС за декларацією-інвойсом, складеного уповноваженим (схваленим) експортером від 12.08.2022 №GAZ 0409817 не підтверджено, відповідно нарахування спеціального мита у розмірі 3% було обов'язковим.
Крім цього, порядок визначення бази оподаткування ПДВ для товарів, які ввозяться на митну територію України, послуг, які поставляються нерезидентами на митній території України, визначено Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 190.1 ст. 190 ПК України базою оподаткування ПДВ для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу ІІІ МК України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
Враховуючи, що мито є однією із складових бази оподаткування ПДВ, а спеціальне мито не було застосоване, відповідно до інформації, зазначеної в графі 47 МД, що на думку представника Енергетичної митниці, спричинило невірний розрахунок ПДВ. За митною декларацією мало бути сплачено ПДВ у сумі 35 177,46 грн, що на 1 024,59 грн. менше ніж фактично надійшло до Державного бюджету.
Враховуючи те, що країна походження товару не підтверджена, зазначені дії призвели до недоборів митних платежів у розмірі 15 661,53 грн, а саме: спеціального мита - 14 636,94 грн, ПДВ - 1 024,59 грн. (№ з/п. 12 додаток 3 до Акту, а. с. 71).
Таким чином, на переконання представника Енергетичної митниці, в діях керівника ТОВ «Омнія Трейд» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, а саме вчинення дій, спрямованих на заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів неправдивих відомостей щодо країни походження товару та надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості.
На підтвердження вини ОСОБА_1 до протоколу про порушення митних правил № 0336/UA903000/2025 додано копії таких документів: лист (вих. № 7.6-20/20/10/88 від 02.09.2025) ОСОБА_1 про направлення протоколу про ПМП № 0336/ UA903000/2025, копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0690931155667; копія службової записки про обставини складання протоколу про ПМП №0336/UA903000/2025 від 02.09.2022 №20-01/20-01/5111; ЕМД №UA903050/2022/021971 від 16.08.2022, договір № ANХТ_ОМN_20220805 від 05.08.2022; копія попереднього інвойсу №АD-39 від 13.12.2022; копія інвойсу від 19.12.2022 GAZ №04010870 з перекладом; копія інвойсу від 05.08.2022 GAZ №0409817; копія міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 12.08.2022 BL/6А №1089870; копія сертифікату якості від 08.08.2022 №В 22-17; копія службової записки начальника управління проведення митного аудиту від 10.06.2025 №19/19-02/3169, адресована управлінню боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил; повідомлення Енергетичної митниці від 13.02.2025 №7.6-3/19-01/13/742, адресованого ТОВ «Омнія Трейд»; копія наказу Енергетичної митниці від 13.02.2025 №30 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки дотримання ТОВ «Омнія Трейд» вимог законодавства України з питань митної справи»; копія акту від 23.04.2025 №11/25/7.6-19/42927796 «Про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання ТОВ «Омнія Трейд» вимог законодавства України з питань митної справи за період з 01.01.2020 по 31.01.2025» з додатками; копія наказу від 23.08.2019 № 3/К «Про призначення директора»; копія заперечень ТОВ «Омнія Трейд» на акт, адресованих Енергетичній митниці (вх. ЕМ № 2621/13 від 12.05.2025), з додатками; копія листа Енергетичної митниці від 23.05.2025 № 7.6-3/19- 03/13/2147, адресованого ТОВ «Омнія Трейд» про результати розгляду заперечень на акт; копія службової записки начальника управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил від 19.08.2025 №20/20/4681, адресована начальнику управління проведення митного аудиту; копія службової записки начальника управління проведення митного аудиту від 19.08.2025 №19/19-02/4695, адресована начальнику управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил; копія скарги на податкові повідомлення-рішення від 30.05.2025 №№UA903000202519, UA903000202520 від 06.06.2025, подана ТОВ «Омнія Трейд» до ДМСУ; копія рішення про результати розгляду скарги від 08.08.2025 № 1/10- 06/8.19/4967; копія службової записки начальника управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД від 05.03.2024 № 15-02/1043, адресована управлінню проведення митного аудиту та управлінню боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил; копія службової записки начальника управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД від 05.04.2024 №15/15-02/1590, адресована управлінню проведення митного аудиту та управлінню боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил, з додатками; копія службової записки начальника управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД від 29.05.2024 № 15/15-02/2400, адресована управлінню боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил; копія запрошення від 13.08.2025 №7.6-1/20/13/3268 директору ТОВ «Омнія Трейд» ОСОБА_1 , з копією поштового конверту з довідкою про повернення за закінченням терміну зберігання; копія пояснень ОСОБА_1 від 19.05.2025 з додатками; копія опитування в справі про ПМП № 0336/UA903000/2025 від 29.08.2022.
Проте зафіксовані у протоколі обставини не підтверджуються належними і допустимим доказами.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічні вимоги також закріплені в ст. 489 МК України.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
У відповідності до вимог частини першої ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи.
Положеннями ч. 6 ст. 257 МК України визначено, що умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п. 5 ч. 8 ст. 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, зокрема, відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів.
Частиною 1 ст. 458 МК України передбачено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Статтею 485 МК України встановлена відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Об'єктивна сторона цього правопорушення характеризується дією, тобто активною поведінкою (вчинком) особи, в якій виражена зовні її воля і, що спрямована на застосування особою під час декларування товарів саме таких ставок митних платежів, які справляються з товарів, що переміщуються через митну територію України, та звільняють від сплати митних платежів або зменшують їх розмір, а також дії, спрямовані на порушення встановленого законодавством України порядку використання товарів у цілях, стосовно яких надано пільги щодо сплати податків і зборів, обманні маніпуляції з податковими пільгами. Суб'єктивна сторона характеризується умисною або необережною (самовпевненість чи недбалість) формами вини. Ставлення винного до наслідків у вигляді недоборів митних платежів, за відсутності ознак злочину, може характеризуватися непрямим умислом або необережністю. Для кваліфікації дій за ст. 485 МКУ не мають значення мотив і мета їх учинення, а також те, чи настали шкідливі наслідки.
Частиною першою статті 271 МК України визначено, що мито - це загальнодержавний податок, встановлений ПК України та МК України, який нараховується та сплачується відповідно до МК України, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
У випадках, передбачених законами України (якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України), з метою захисту економічних інтересів України та українських товаровиробників у разі ввезення товарів на митну територію України, незалежно від інших видів мита, можуть застосовуватися особливі види мита: спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне мита, додатковий імпортний збір (ч. 1 ст. 275 МК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 275 МК України спеціальне мито встановлюється відповідно до Закону України «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну»:
1) як засіб захисту національного товаровиробника, у разі якщо товари ввозяться на митну територію України в обсягах та/або за таких умов, що їх ввезення заподіює або створює загрозу заподіяння значної шкоди національному товаровиробнику;
2) як заходи у відповідь на дискримінаційні та/або недружні дії інших держав, митних союзів та економічних угруповань, які обмежують реалізацію законних прав та інтересів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України.
Згідно з ч. 1 ст. 29 Закону України від 16.04.1991 № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» у разі якщо інші держави, митні союзи або економічні угруповання обмежують реалізацію законних прав та інтересів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, у відповідь на такі дії можуть застосовуватися адекватні заходи. У разі якщо такі дії завдають шкоди або створюють загрозу її заподіяння державі та/або суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності, зазначені заходи можуть передбачати її відшкодування.
Заходи у відповідь на дискримінаційні та/або недружні дії інших держав, митних союзів або економічних угруповань здійснюються відповідно до законів України, міжнародних договорів України, загальноприйнятих правил, стандартів та норм міжнародного права та одним з таких заходів є запровадження спеціального мита.
У разі якщо дискримінаційні та/або недружні дії щодо України застосовуються державою, визнаною Верховною Радою України державою-агресором та/або державою-окупантом, заходи у відповідь, визначені частиною третьою цієї статті, можуть застосовуватися за рішенням Кабінету Міністрів України.
Постановою Верховної Ради України «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором» від 27.01.2015 № 129-VIII Російську Федерацію визнано державою-агресором.
Відповідно до частини одинадцятої статті 29 Закону № 959-ХІІ та з метою вжиття заходів, необхідних для захисту суттєвих інтересів безпеки під час надзвичайних обставин у міжнародних відносинах Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 719, якою було запроваджено спеціальне мито на важкі дистиляти (газойлі), гази скраплені, вуглеводні та на окремі типи вугілля походженням з Російської Федерації, що ввозяться на митну територію України, незалежно від інших видів мита.
Так, Постановою № 719 було встановлено спеціальне мито для газів скраплених за кодами 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00 згідно з УКТ ЗЕД та вуглеводнів за кодом 2901 10 00 10 згідно з УКТ ЗЕД, що ввозяться на митну територію України у митному режимі імпорту та країною походження яких є Російська Федерація, у розмірі 3 %.
У разі неможливості достовірно встановити країну походження товарів, щодо яких застосовується спеціальне мито згідно з цим пунктом, такі товари випускаються у вільний обіг на митній території України за умови сплати спеціального мита за визначеними цим пунктом ставками.
Згідно з ч. 1 ст. 41 МК України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару або засвідчена декларація про походження товару, або декларація про походження товару, або сертифікат про регіональне найменування товару.
Під час митного оформлення товарів за МД, наведеними у Додатку № 3 до Акту перевірки, скаржником на підставі декларацій про походження, складених на інвойсах, виданих компанією-експортером UAB «GAZIMPEKSAS», заявлено країною походження товарів Литовську Республіку.
Процедура видачі сертифіката з перевезення товару EUR.1 або EUR-MED, умови складання декларацій про походження або декларацій про походження EUR-MED, а також процедура перевірки підтверджень походження товарів та правильності інформації, що в них міститься, зазначених у перелічених вище документах, встановлені у Доповненні ІІ до Регіональної Конвенції про Пан-Євро-Середземноморські преференційні правила походження (далі - Конвенція), до якої Україна приєдналась відповідно до Закону України від 08.11.2017 № 2187-VIII.
Пунктом 2 статті 31 Доповнення І до Конвенції встановлено, що з метою належного застосування цієї Конвенції Договірні Сторони повинні допомагати один одному через компетентні митні адміністрації у перевірці достовірності сертифікатів з перевезення товару EUR.1 та EUR-MED, декларацій про походження і декларацій про походження EUR-MED та правильності інформації, що міститься в цих документах.
Так, на запити Держмитслужби від 14.06.2023 № 15/15-03-01/11/2687 та від 22.11.2024 № 26/26-04/11/2630 уповноваженим органом Литовської Республіки листами від 25.03.2024 № (15.3Mr/22)3BE-1926 та від 31.03.2025 № (15.3/26)3BE-2073 надіслано результати перевірки декларацій про походження, складених на інвойсах, виданих компанією-експортером UAB «GAZIMPEKSAS».
За результатами перевірки Держмитслужбу повідомлено, що митними органами Литовської Республіки проведено перевірку з 01.01.2022 по 31.05.2023, та листом від 25.03.2024 № (15.3Mr/22)3BE-1926 надано перелік декларацій про походження, складених на інвойсах, преференційний режим щодо яких підтверджено, проте декларації про походження, які надавались ТОВ «Омнія Трейд» під час митного оформлення товарів за митною декларацією, наведеними у Додатку № 3, у цьому переліку відсутні. Щодо інших декларацій про походження, складених компанією-експортером UAB «GAZIMPEKSAS» протягом зазначеного періоду та які були предметом перевірки, повідомлено про непідтвердження преференційного походження та про те, що ці декларації походження складені неправильно.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 352 МК України отримані від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджені відомості щодо вартісних, кількісних або якісних характеристик, країни походження, складу та інших характеристик, які мають значення для оподаткування товарів, їх ввезення (пересилання) на митну територію України або на територію вільної митної зони чи вивезення (пересилання) за межі митної території України або території вільної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення, можуть використовуватись як матеріали для підготовки висновків за результатами перевірок.
Пунктом 54.4 статті 54 ПК України встановлено, що у разі надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджених відомостей щодо країни походження, вартісних, кількісних або якісних характеристик, які мають значення для оподаткування товарів і предметів при ввезенні (пересиланні) на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення, контролюючий орган має право самостійно визначити базу оподаткування та податкові зобов'язання платника податків шляхом проведення дій, визначених п. 54.3 цієї статті, на підставі відомостей, зазначених у таких документах.
Підпунктом 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених МК України або іншим законодавством, якщо результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Судом першої інстанції правильно враховано відповідну позицію з цього питання, сформульовану Верховним Судом та викладену у постанові від 05.06.2024 у справі №380/2397/22. Так, Верховний Суд визначив, що у разі надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджених відомостей, зокрема, стосовно країни походження, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення, контролюючий орган самостійно визначає базу оподаткування та податкові зобов'язання платника на підставі відомостей, зазначених у таких документах, безвідносно до завершення митного оформлення товарів та їх випуску.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 289 МК України обов'язок зі сплати митних платежів виникає після завершення митного оформлення товарів та їх випуску, якщо внаслідок перевірки митної декларації чи за результатами документальної перевірки митний орган самостійно визначає платнику податків додаткові податкові зобов'язання.
В той же час, є помилковим висновок суду першої інстанції, що саме дії директора ТОВ «Омнія Трейд» ОСОБА_1 були спрямовані на заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів неправдивих відомостей щодо країни походження товару та надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, що призвело до отримання митних платежів в меншому розмірі, чим вона вчинила порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України.
Ні протокол, ні зміст постанови суду першої інстанції не містить обставин, які доводять, що дії директора ТОВ «Омнія Трейд» ОСОБА_1 були умисними.
Матеріали справи не містять спростувань заперечень адвоката Андросович Г.С. про те, що ОСОБА_1 добросовісно вчинила ряд дій, щоб пересвідчитися у достовірності інформації про товар.
Литовська компанія UAB «Gazimpeksas» в підтвердження права на надання преференцій надавала разом із товаром декларації походження (декларації інвойси) за встановленою Конвенцією формою. Права на такі преференції у UAB «Gazimpeksas» виникло на підставі присвоєного їй номера авторизованого експортера.
Також, перед укладенням контракту ОСОБА_1 пересвідчилась, що UAB «Gazimpeksas» дійсно має код авторизованого експортера та має право на застосування преференцій. ОСОБА_1 навіть отримала копію відповідного рішення Вільнюської територіальної митниці від 10.11.2021 року.
UAB «Gazimpeksas» (Литва) отримала від Вільнюської територіальної митниці авторизованого експортера LT/VM0/052. Як зазначено у рішенні Вільнюської територіальної митниці від 10.11.2021 року N2TR-19-0025, дозволено UAB «Gazimpeksas» з дня прийняття даного рішення складати декларації-інвойси при підписанні, незалежно від вартості товарної партії, на зжижений нафтовий газ прифереційного походження ЄС, експортований в Україну, котрий класифікується в позиції 2711 ГС.
Рішення Вільнюської територіальної митниці було чинним протягом всього часу співпраці ОСОБА_1 (ТОВ «Омнія Трейд» з UAB «Gazimpeksas») - дана обставина не спростована Енергетичною митницею.
Більше того, неоспорюваним є той факт, що всі декларації-інвойси, котрі надавала UAB «Gazimpeksas» ОСОБА_1 разом із товаром при імпорті на територію України - не є підробними, а є оригінальними, що також не спростовується Енергетичною митницею.
Так, по внутрішніх первинних документах Литви контролюючі органи Литви провели перевірку діяльності UAB «Gazimpeksas» та виявили, що саме UAB «Gazimpeksas» не змогло документально підтвердити походження товару, котрий був отриманий ТОВ «Омнія Трейд» та ввезений на територію України.
Однак, жодних обставин того, що ТОВ «Омнія Трейд» мало будь-яку (фізичну, технічну) передбачену українським чи міжнародним законодавством можливість вчинити які-небудь дії, щоб перевірити первинну внутрішню документацію (весь ланцюг походження, виготовлення чи переробки товару) на території Литви, чи будь-якої іншої країни ЄС, не встановлено та не доведено, як і не встановлено, що ТОВ «Омнія Трейд» мало будь-яку інформацію щодо сумнівності права на застосування приференцій UAB «Gazimpeksas», який мав код авторизованого експортера.
Як зазначав захисник ОСОБА_1 , остання, будучи директором ТОВ «Омнія Трейд», як імпортера, вчинила усі можливі дії щоб пересвідчитися у дійсності товаросупровідних документів та у наявності права на застосування преференції у відправника товару. Право на преференції у UAB «Gazimpeksas» було, в чому ОСОБА_1 пересвідчилась, вчинивши максимум можливих дій, що були в її компетенції.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
З урахуванням викладеного, апеляційний суд вважає, що у суду першої інстанції були відсутні підстави для висновку, що дії суб'єкта декларування мали умисел на вчинення дій, що складають диспозицію ст. 485 МК України.
За таких обставин, у діях ОСОБА_1 не встановлено складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України.
При цьому, оскільки не встановлено складу адміністративного правопорушення, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для перевірки відповідних висновків суду та доводів апеляційної скарги щодо наявності підстав для закриття провадження у справі внаслідок пропуску строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Враховуючи, що наявність складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України, у діях ОСОБА_1 не встановлено, то провадження у даній справі підлягає закриттю з підстав, передбачених п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Таким чином, апеляційна скарга захисника Андросович Г.С., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , підлягає задоволенню, постанова Подільського районного суду м. Києва від 20 лютого 2026 року підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
Керуючись ст. 294 КУпАП, суд,-
Апеляційну скаргу захисника Андросович Ганни Сергіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , задовольнити.
Скасувати постанову Подільського районного суду м. Києва від 20 лютого 2026 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 485 МК України, та закрити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Г.В. Крижанівська