Ухвала від 20.04.2026 по справі 380/7073/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

20 квітня 2026 рокусправа № 380/7073/26

місто Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Трускавецької міської ради Львівської області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

УСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 до Трускавецької міської ради Львівської області код ЄДРПОУ 26230588, адреса: 82200, Львівська область, м. Трускавець, вул. Бориславська, 2, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати п. 1 рішення № 4827 86 позачергової сесії восьмого демократичного скликання Трускавецької міської ради Львівської області, від 22 грудня 2025 року "Про відмову ОСОБА_1 в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 214 кв. м., з кадастровим номером: 4611500000:10:009:0012 по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд";

- зобов'язати відповідача, Трускавецьку міську раду Львівської області, повторно розглянути на найближчому пленарному засіданні чергової або позачергової сесії заяву позивача від 28. 11. 2024 року про затвердження ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 214 кв. м., АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель (присадибна ділянка), та прийняття відповідне рішення про передачу цієї земельної ділянки мені у власність з урахуванням висновків Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року у справі № 380/4445/25.

Відповідно до вимог статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:

- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 вказаного Кодексу;

- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених згаданим Кодексом.

Суддя встановив, що позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2026 року становить 3328 гривні.

Позивач заявив одну самостійну позовну вимогу про визнання протиправним та скасування рішення та одну позовну вимогу похідного характеру про зобов'язання вчинити дії.

Отже, за подання позовної заяви позивач сплатити судовий збір у розмірі 1331,20 грн.

До позовної заяви позивач не долучив квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1331,20 грн.

Отже, позивач судовий збір за подання позовної заяви у справі не сплатив.

До позовної заяви позивач долучив клопотання про звільнення від сплати судового збору мотивоване тим, що розмір річного доходу позивача згідно з довідкою про доходи №0856 8481 5017 2867 від 27.02.2026 Дрогобицького об'єднаного управління ПФУ у Львівській області за попередній календарний 2025рік, за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 становить 40921,52 грн, а тому позивач перебуває у скрутному матеріальному становищі.

Розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суддя дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення, виходячи з таких підстав.

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України “Про судовий збір».

Так, положеннями статті 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відповідно до частини першої зазначеної статті, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Аналогічні положення містить стаття 133 КАС України.

Частина перша статті 8 Закону України “Про судовий збір» передбачає, що однією з умов для звільнення від сплати судового збору є майновий стан сторони, зокрема якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Отже, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Суддя відхиляє посилання позивача про доходи №0856 8481 5017 2867 від 27.02.2026 Дрогобицького об'єднаного управління ПФУ у Львівській області за попередній календарний 2025рік, оскільки вказана довідка підтверджує розмір отриманих позивачем пенсійних виплат, проте не містить відомостей про інші можливі доходи позивача.

Позивач до зазначеної заяви не додав належних та достатніх доказів стосовно майнового стану, а саме, відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2025 рік.

З наведеного вбачається, що суд позбавлений можливості встановити обставину, що судовий збір, який підлягає сплаті позивачем за подання позову у розмірі 1331,20грн перевищує 5% розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору. Тому, суддя вважає за необхідне надати позивачу час для надання відповідних доказів.

Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.lv.court.gov.ua) в розділі Судовий збір.

Згідно з вимогами частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Трускавецької міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Визначити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду:

- платіжного документа про сплату судового збору у розмірі 1331,20 грн або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийнятого за результатами розгляду справи.

Суддя Гулик Андрій Григорович