Ухвала від 20.04.2026 по справі 360/1452/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зміну способу і порядку виконання судового рішення

20 квітня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/1452/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у письмовому провадженні заяву головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській та Харківській областях Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Антосік Ірини Олегівни про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/1452/25 за позовом ОСОБА_1 , поданим в його інтересах адвокатом Галкіним Вячеславом Леонідовичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

1 квітня 2026 року до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» надійшла заява головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській та Харківській областях Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Антосік Ірини Олегівни про зміну способу і порядку виконання рішення у справі № 360/1452/25 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 доплати до пенсії у розмірі 29523,61 грн.

На обґрунтування заяви зазначено, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження № 80363595 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 360/1452/25, виданого 23 січня 2026 року Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 на підставі частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, з 19 січня 2025 року у розмірі 1,197 та 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2019-2021 роки (в сумі 10846,37 грн), та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 19 січня 2025 року.

27 лютого 2026 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.

До державного виконавця надійшла відповідь боржника, із якої установлено, що рішення суду не виконано. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області повідомлено про проведення розрахунку на доплату пенсії у розмірі 29523,61 грн та зазначено, що її виплата буде проведена за наявності виділення коштів на цю мету з Державного бюджету України.

Із посиланням на положення статей 3, 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», статті 33 Закону України «Про виконавче провадження», статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), державний виконавець вважає, що наявні підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина друга статті 378 КАС України).

Суд своєю ухвалою від 2 квітня 2026 року заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення призначив до розгляду у письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи) на 20 квітня 2026 року.

ОСОБА_1 (далі - позивач, стягувач) правом на подання відзиву на заяву державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення не скористався.

15 квітня 2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, боржник) через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» надійшов відзив на заяву державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 14 квітня 2026 року б/н, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні заяви.

На обґрунтування заперечень проти заяви відповідач зазначив, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25 ОСОБА_1 з 19 січня 2025 року проведено перерахунок пенсії за нормами частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі 1,197 та 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2019-2021 роки (у сумі 10846,37 грн).

Розмір пенсії з 19 січня 2025 року складає 16715,02 грн.

Заборгованість із перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка нарахована на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25, за період з 19 січня 2025 року до 30 квітня 2026 року у сумі 30135,47 грн включена до Переліку боргів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Порядок № 821).

Частину боргу із урахуванням пункту 7 Порядку № 821 нараховано ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок у березні 2026 року у розмірі 5189,33 грн.

Залишок боргу на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25 станом на 10 квітня 2026 року складає 24946,14 грн.

Пунктами 5, 6 Порядку № 821 визначено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік; - видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Згідно із пунктом 7 Порядку № 821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Заборгованість, визначена на виконання рішень судів, обліковується в електронних пенсійних справах з датою набрання ними законної сили, на підставі цих відомостей - у підсистемі «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (РСР ІКІС ПФУ). У свою чергу, відповідач 16 січня 2026 року вніс дані щодо виконання рішення суду від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25 у програму ІКІС ПФУ за обліковим номером № 821-75095.

З урахуванням того, що зміна на підставі статті 378 КАС України способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом, відповідно до статті 245 КАС України, при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права, зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання суб'єктів владних повноважень здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною.

Тому боржник вважає, що відсутні підстави для задоволення заяви та зміни способу і порядку виконання рішення суду у цій справі.

Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення та дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, суд встановив таке.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).

Також, Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013 взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, у пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України» (заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року) вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.

Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі «Apostol v. Georgia» від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).

На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.

Відповідно до статті 14 КАС України:

судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України (частина перша);

судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (частина друга);

невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, установлену законом (частина третя).

Згідно із частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.

Зазначені висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справі № 140/279/21.

Подібний підхід був застосований Верховним Судом у постанові від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, у якій суд зазначив, що обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантовано статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 129-1 Конституції України, статтями 2, 14, 370 КАС України та статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

У адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Зазначені висновки узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

Луганський окружний адміністративний суд рішенням від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2026 року, задовольнив частково позов ОСОБА_1 , поданий в його інтересах адвокатом Галкіним Вячеславом Леонідовичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії:

- визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку (індексації) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, з 19 січня 2025 року у розмірі 1,197 та 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2019-2021 роки (в сумі 10846,37 грн);

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 на підставі частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, з 19 січня 2025 року у розмірі 1,197 та 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2019- 2021 роки (в сумі 10846,37 грн), та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 19 січня 2025 року;

- відмовив у задоволенні решти позовних вимог;

- стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).

23 січня 2026 року позивачу за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25, яке підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», видано виконавчий лист.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській та Харківській областях Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 27 лютого 2026 року ВП № 80363595 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі № 360/1452/25, виданого Луганським окружним адміністративним судом 23 січня 2026 року, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 на підставі частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, з 19 січня 2025 року у розмірі 1,197 та 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2019- 2021 роки (в сумі 10846,37 грн), та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 19 січня 2025 року.

Листом від 10 березня 2026 року № 1200-0303-8/5968 боржник повідомив Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській та Харківській областях Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, що ним на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25 ОСОБА_1 з 19 січня 2025 року проведено перерахунок пенсії за нормами частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі 1,197 та 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2019-2021 роки (у сумі 10846,37 грн). Виплата перерахованих сум пенсії здійснюватиметься на умовах Порядку № 821.

З 19 січня 2025 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на виконання судового рішення, про що свідчить рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 24 січня 2026 року № 122950002220; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності - 0,52000; розмір пенсії з 19 січня 2025 року складає 16715,02 грн.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії за віком під час проведеного перерахунку пенсії з 19 січня 2025 року позивачу враховано середній заробіток за три попередні роки: 10846,37 грн за 2019-2021 роки; коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 1,2922812; індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 1,49649; середньомісячний заробіток для обчислення - 22439,53 грн.

Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 10 квітня 2026 року № 7024/05-16 щодо розміру призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 складає:

за 13 днів січня 2025 року (з 19 січня 2025 року): розрахунок суми боргу: 15191,63 грн (призначено) - 14091,42 грн (вплачено); сума боргу - 1100,21 грн;

за лютий 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14091,42 грн (вплачено); сума боргу - 2623,60 грн;

за березень 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за квітень 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за травень 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за червень 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за липень 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за серпень 2025 року: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за вересень 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за жовтень 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за листопад 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за грудень 2025 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за січень 2026 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за лютий 2026 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 14730,42 грн (вплачено); сума боргу - 1984,60 грн;

за березень 2026 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 15416,79 грн (вплачено); сума боргу - 1298,23 грн;

за квітень 2026 року: розрахунок суми боргу: 16715,02 грн (призначено) - 15416,79 грн (вплачено); сума боргу - 1298,23 грн;

на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25 нараховано та виплачено частину боргу з урахуванням пункту 7 Порядку № 821, а саме у березні 2026 року у розмірі - 5189,33 грн.

Відповідно до інформації з підсистеми «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України розділ «Розшифровка виплати» ОСОБА_1 у січні-квітні 2026 року отримав:

пенсію у розмірі 14730,42 грн, тип відомості / РД / ПП: 1 - Основна - пенсії, категорія відомості: 01, як поточну виплату пенсії за січень-березень 2026 року, день виплати - 18 березня та у розмірі 15416,79 грн, тип відомості / РД / ПП: 1 - Основна - пенсії, категорія відомості: 01, як поточну виплату пенсії за квітень 2026 року, день виплати - 18 квітня;

у березні 2026 року:

пенсію у розмірі 686,37 грн, тип відомості / РД / ПП: 2 - Додаткова - пенсії, категорія відомості - 11, день виплати - 14 березня; пенсію у розмірі 101,00 грн, тип відомості / РД / ПП: 2 - Додаткова - пенсії, категорія відомості - 33, день виплати - 23 березня; пенсію у розмірі 4000,00 грн, тип відомості / РД / ПП: 2 - Додаткова - пенсії, категорія відомості - 34, день виплати - 23 березня; пенсію у розмірі 322,04 грн, тип відомості / РД / ПП: 2 - Додаткова - пенсії, категорія відомості - 35, день виплати - 23 березня; пенсію у розмірі 766,29 грн, тип відомості / РД / ПП: 2 - Додаткова - пенсії, категорія відомості - 36, день виплати - 23 березня;

Згідно з інформацією з підсистеми «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України розділ «Перелік боргів (ПКМУ 821) - ОСОБА_1 » датою внесення боргу до переліку є 24 січня 2026 року, загальна сума внесена до переліку за період з 1 січня 2025 року до 30 квітня 2026 року - 30135,47 грн, загальна сума, нарахована до виплати - 5189,33 грн, залишок боргу - 24946,14 грн, тип виплати - пенсія, статус боргу - фіксований.

Відповідно до інформації з підсистеми «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України розділ «Реєстр судових рішень» органом Пенсійного фонду України, що виконує рішення, є 12001 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області; органом Пенсійного фонду України, що є боржником за рішенням, є 12001 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області; тип рішення суду - ПКМУ № 821; реєстраційний номер рішення суду - 821-75095; дата набрання законної сили - 15 січня 2026 року; дата надходження рішення до боржника - 16 січня 2026 року; категорія позову - Постанова № 821, перерахунок пенсії; періоди, за які стягувачу нараховано пенсію на виконання рішення: з 19 січня 2025 року до 14 січня 2026 року - 7288,78 грн (відкладений борг, джерело фінансування - ДБ), з 19 січня 2025 року до 14 січня 2026 року - 17177,30 грн (відкладений борг, джерело фінансування - ПФУ), з 15 січня 2026 року до 28 лютого 2026 року - 909,30 грн (поточний борг, джерело фінансування - ДБ), з 15 січня 2026 року до 28 лютого 2026 року - 2163,63 грн (поточний борг, джерело фінансування - ПФУ), з 1 березня 2026 року до 31 березня 2026 року - 587,26 грн (поточний борг, джерело фінансування - ДБ); інша інформація по періодах відсутня; заборгованість по пенсії складає - 30135,47 грн; залишок невиплачених коштів - 24946,14 грн; виплата боргу: березень 2026 року - 766,29 грн (поточний борг), 4000,00 грн (відкладений борг), 101,00 грн (відкладений борг), 322,04 грн (поточний борг).

Відповідно до інформації з підсистеми «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України розділ «Деталі боргу в Переліку 821»:

за січень 2025 року до Переліку внесено суму 1100,21 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 760,16 грн, ДБУ - 340,05 грн; сума, нарахована до виплати - 861,16 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 760,00 грн, ДБУ - 101,00 грн; сума залишку боргу - 239,05 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 239,05 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за лютий 2025 року до Переліку внесено суму 2623,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1812,69 грн, ДБУ - 810,91 грн; сума, нарахована до виплати - 1812,69 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1812,69 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 810,91 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 810,94 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за березень 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 1397,34 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 587,26 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за квітень 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 29,81 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 29,81 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1954,79 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1367,53 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за травень 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за червень 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за липень 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за серпень 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за вересень 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за жовтень 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за листопад 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за грудень 2025 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - минулий, борг з ППВП;

за січень 2026 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 1088,33 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 766,29 грн, ДБУ - 322,04 грн; сума залишку боргу - 896,27 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 631,05 грн, ДБУ - 265,22 грн; примітка - минулий, поточний, борг з ППВП;

за лютий 2026 року до Переліку внесено суму 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1984,60 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 1397,34 грн, ДБУ - 587,26 грн; примітка - поточний, борг з ППВП;

за березень 2026 року до Переліку внесено суму 1298,23 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 821,21 грн, ДБУ - 477,02 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1298,23 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 821,21 грн, ДБУ - 477,02; примітка - поточний, борг з ППВП;

за квітень 2026 року до Переліку внесено суму 1298,23 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 821,21 грн, ДБУ - 477,02 грн; сума, нарахована до виплати - 0,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 0,00 грн, ДБУ - 0,00 грн; сума залишку боргу - 1298,23 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 821,21 грн, ДБУ - 477,02; примітка - поточний, борг з ППВП;

всього за період з 19 січня 2025 року до 30 квітня 2026 року до Переліку внесено суму 30135,47 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 20983,35 грн, ДБУ - 9152,12 грн; сума, нарахована до виплати - 5189,33 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 4766,29 грн, ДБУ - 423,04 грн; сума залишку боргу - 24946,14 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 16217,06 грн, ДБУ - 8729,08 грн; та яка складається з:

минулої заборгованості, внесеної відповідно до Переліку, у розмірі 24466,08 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 17177,30 грн, ДБУ - 7288,78 грн; сума, нарахована до виплати - 4101,00 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 4000,00 грн, ДБУ - 101,00 грн; сума залишку боргу - 20365,08 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 13177,30 грн, ДБУ - 7187,78 грн;

поточної заборгованості, внесеної відповідно до Переліку, у розмірі 5669,39 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 3806,05 грн, ДБУ - 1863,34 грн; сума, нарахована до виплати - 1088,33 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 766,29 грн, ДБУ - 322,04 грн; сума залишку боргу - 4581,06 грн, у т. ч. по джерелах фінансування: ПФУ - 3039,76 грн, ДБУ - 1541,30 грн.

Отже, судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 7 жовтня 2025 року здійснено з урахуванням Порядку № 821.

Щодо застосування відповідачем під час перерахунку пенсії норм Постанови № 821, суд зазначає таке.

Згідно із абзацом першим пункту 1 Порядку № 821 цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

За приписами пункту 2 Порядку № 821:

судові рішення - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких стягувачу призначено (перераховано) пенсію (щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці);

перераховані пенсії за рішенням суду - сума пенсії або щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), визначена як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 821 судові рішення та виконавчі документи, що надходять на виконання до Пенсійного фонду України та його територіальних органів реєструються та зберігаються відповідно до правил, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності» (Офіційний вісник України, 2018 р., № 23, ст. 770).

Облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду ведеться в базах даних одержувачів відповідних виплат (електронних пенсійних справах/електронних справах одержувачів) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення (перерахунок) відповідних виплат та у сформованому на їх підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень (далі - перелік).

Агрегована та знеособлена інформація з переліку, що містить відомості про вид пенсії (іншої виплати), суму, що належить до виплати, та джерела фінансування відповідних витрат, розміщується у загальному доступі на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України із актуалізованою інформацією станом на 1 число кожного місяця, а також в особистому кабінеті стягувача на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

У пункті 4 Порядку № 821 визначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік (пункт 5 Порядку № 821).

Згідно із пунктом 6 Порядку № 821 видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку (пункт 8 Порядку № 821).

Пунктом 9 Порядку № 821 передбачено, що інформація про видатки на виплату нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду відображається у звіті про виконання бюджету та у фінансовій звітності відповідно до Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 р. № 419 (Офіційний вісник України, 2000 р., № 9, ст. 344).

Отже, нормами Порядку № 821 передбачено порядок виплати перерахованих на виконання судових рішень пенсій як за минулий час (нараховані на виконання судового рішення), так і поточних пенсій, а саме різниці між розміром призначеної / перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів.

Оскільки рішення у цій справі набрало законної сили 15 січня 2026 року, а остаточний перерахунок пенсії проведено відповідачем 24 січня 2026 року, відповідач правомірно застосував до поточних виплат пенсії, а саме з лютого 2026 року положення Порядку № 821.

Водночас, суд зазначає, що у цій справі наявні підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення щодо періоду з 19 січня 2025 року до 31 січня 2026 року.

Так відповідно до вищеописаних документів, судом установлено, що сума боргу нарахована за період з 19 січня 2025 року до 31 січня 2026 року складає 25554,41 грн, виплачено борг за період з 19 січня 2025 року до 31 січня 2026 року у розмірі 5189,33 грн.

Таким чином, залишок невиплаченої заборгованості з пенсії за період з 19 січня 2025 року до 31 січня 2026 року (місяць проведення перерахунку) складає 20365,08 грн.

Отже, станом на цей час рішення суду у справі № 360/1452/25 повністю не виконано.

Згідно із частиною третьою статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

У статті 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

У абзаці першому частини третьої статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат (абзац другий частини третьої статті 378 КАС України).

Отже, із наведених положень статті 378 КАС України слідує, що невиконання рішення суду про зобов'язання здійснити виплату перерахованої пенсії протягом двох місяців з дня набрання законної сили цим судовим рішенням є самостійною та достатньою підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Із зібраних судом матеріалів судом встановлено, що розмір з невиплаченої заборгованості з пенсії за період з 19 січня 2025 року до 31 січня 2026 року складає 20365,08 грн.

З дати набрання рішенням суду законної сили пройшло більше двох місяців.

Заборгованість у розмірі 20365,08 грн, нарахована на виконання судового рішення, стягувачу не сплачена.

Таким чином, судом встановлено, що наявні підстави для зміни способу і порядку виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1 виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 19 січня 2025 року, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 перерахованої та невиплаченої пенсії за період з 19 січня 2025 року до 31 січня 2026 року у розмірі 20365,08 грн, а не у розмірі 29523,61 грн, як просить державний виконавець.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд зазначає, що ухвала про зміну способу і порядку виконання рішення суду стосується вже нарахованої та чітко визначеної суми доплати пенсії, а тому зміна способу і порядку виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, а є лише зміною невиконаного грошового зобов'язання у форму примусового грошового стягнення для ефективного забезпечення права позивача.

У постанові від 28 жовтня 2025 року у справі № 380/7706/22 Верховний Суд виснував, що судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 129-1 Конституції України.

Застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення з органу Пенсійного фонду України нарахованої суми пенсії є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина, а не на формальне завершення виконавчого провадження.

Верховний Суд відхилив доводи органу Пенсійного фонду України щодо неможливості заміни зобов'язання вчинити дії на стягнення коштів, оскільки такий підхід є застарілим та таким, що не враховує змін, які відбулися у статті 378 КАС України з 19 грудня 2024 року згідно із Законом 21 листопада 2024 року № 4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень», та визнав неправомірним будь-який формалістичний підхід до тлумачення статті 378 КАС України, який дозволяє суб'єкту владних повноважень зловживати процесуальними правами шляхом затягування виконання рішення, особливо у випадках, коли такий підхід нівелює реальне поновлення прав заявника.

Верховний Суд вкотре наголосив, що формальне виконання зобов'язань без реального відновлення прав особи є неприпустимим, особливо у справах щодо пенсійних виплат. Судовий контроль має гарантувати ефективний захист соціальних прав. Метою судового контролю за виконанням рішення суду є не лише перевірка звіту боржника, а й забезпечення фактичного поновлення прав. Якщо виконання рішення про зобов'язання вчинити дії блокується неправомірною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, суд зобов'язаний обрати інший спосіб виконання, який забезпечить безумовне і реальне поновлення прав, а саме - стягнення коштів.

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки за приписами пункту 2 частини другої статті 2 Закон України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити частково заяву головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській та Харківській областях Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Антосік Ірини Олегівни про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 360/1452/25 за позовом ОСОБА_1 , поданим в його інтересах адвокатом Галкіним Вячеславом Леонідовичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2025 року у справі № 360/1452/25 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1 виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 19 січня 2025 року, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованості з перерахованої та невиплаченої пенсії за період з 19 січня 2025 року до 31 січня 2026 року у розмірі 20365,08 грн (двадцять тисяч триста шістдесят п'ять грн 08 коп.).

Відмовити у задоволенні решти вимог заяви.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Cуддя Т.І. Чернявська