21 квітня 2026 рокуСправа №160/33510/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу № 160/33510/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-
25.11.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову під час мобілізації ОСОБА_1 ; визнати протиправним та скасувати наказ від 09.11.2025 року №2011-М ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову під час мобілізації у воєнний час та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 ; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 та вказує, що працює у 8 Державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на посаді пожежного-рятувальника 5 державної пожежно-рятувальної частини. Згідно із посвідченням серії НОМЕР_2 від 17.09.2024 року про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час військовозобов'язаному позивачу було надано відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, яка видана відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 року №493. Стверджує, що 09.11.2025 року позивач незаконно був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначає, що повідомляв співробітникам ІНФОРМАЦІЯ_3 про наявність у нього відстрочки від призову та надавав відповідне посвідчення, яке не було взято до уваги. При цьому у позивача було вилучено засоби телефонного зв'язку. Цього ж дня попри наявність відповідних документів щодо бронювання, позивач був призваний на військову службу під час мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 . Вважаючи накази ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частини НОМЕР_1 протиправними та такими, що не ґрунтуються на чинному законодавстві, позивач звернувся до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/33510/25. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 року зобов'язано 8 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровської області надати відомості щодо проходження позивачем служби, перебування на посаді та наявності у позивача бронювання на період мобілізації станом на 09.11.2025 року.
05.12.2025 року до суду 8 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровської області були надані витребувані відомості та документи.
17.12.2025 року заперечуючи проти позовної заяви, ІНФОРМАЦІЯ_4 подано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог. У відзиві зазначено, що згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач користувався правом на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією з 17.09.2024 по 17.09.2025 (до певної дати). Скасовано (дата відміни) 18.09.2025. Вказує, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця. Отже на день призову на військову службу за мобілізацією позивач не був заброньований за органами державної влади, іншими державними органами, тобто не мав оформленої відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
01.12.2025 року відповідач-2 отримав копію ухвали суду, проте не надав відзиву на позовну заяву. 18.12.2025 року до суду були надані витребувані ухвалою суду від 01.12.2025 року документи.
Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2026 року зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 надати інформацію та докази на її підтвердження, на якій підставі та на який термін ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією з 17.09.2024 року, на якій підставі надана відстрочка була скасована 18.09.2025 року.
10.03.2026 року відповідачем-1 на виконання ухвали до суду надано витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який містить відомості про наявність/відсутність відстрочки від призову на військову службу стосовно ОСОБА_1 та повідомлено, що позивач 17.09.2024 був заброньований відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 № 45дск терміном на один рік (до 17.09.2025). З 09.05.2025 постановою Кабінету Міністрів України № 592дск зупинено бронювання військовозобов'язаних згідно з Порядком бронювання військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 №45дск.
19.03.2026 року до суду ІНФОРМАЦІЯ_2 надано заяву про виконання ухвали суду, в якій повідомлено, що за приписами частини 9 статті 1 Закону 2232-XII, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії, зокрема резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. Повідомлено, що позивач з 17 вересня 2024 року був заброньований за 8 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області згідно повідомлення ШВ003922 від 17 вересня 2024 року, виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 , однак будучи особою, яка проходить службу у військовому резерві (резервіст), не мав права на відстрочку на підставі п.1 ч.1 ст. 23 Закону №3543-XII.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд приходить до наступних висновків.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , з 02.05.2018 року проходив службу у 8 Державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на посаді пожежного-рятувальника 5 державної пожежно-рятувальної частини, що підтверджується довідкою від 12.11.2025 року.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_3 від 24.05.2016 року позивач є військовозобов'язаним, 24.11.2017 року звільнений (демобілізований) в запас ЗСУ. З 05.09.2024 року взято на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_9 .
17.09.2024 позивачу видано посвідчення №ШВ 003922 про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 №493-р згідно з переліком посад і професій, найменування розділу II пункту 10 (додаток до розпорядження №36), яким надано відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час на строк проведення мобілізації з дня оформлення відстрочки від призову.
Листом від 05.11.2024 року №49-801-3836/49-804 8 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровської області відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 року №45, від 11.01.2018 року №12 було надіслано ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік військовозобов'язаних, серед яких зазначено ОСОБА_1 .
Вказані відомості були отримані ІНФОРМАЦІЯ_2 07.11.2024 року, що підтверджується відміткою.
Згідно наданої відповідачем-1 до відзиву на позовну заяву облікової карти ОСОБА_1 вбачається, що позивача 09.11.2025 року взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_10 ; 09.11.2025 року знято з військового обліку - вибув у зв'язку з із абз. 2 п. 2 ч. 5 ст. 37, які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; 09.11.2025 року взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 (абз. 5 п. 2 ч. 1 ст. 37, військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; 09.11.2025 року знято з військового обліку, вибув у зв'язку з абз. 3 п. 2 ч. 5 ст. 37 (Мобілізація), які призвані чи прийняті на військову службу.
09.11.2025 року ОСОБА_1 , пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_11 , по завершенню якого видано довідку №2025-1109-2116-2266-0, яким позивач визнаний придатним до служби на підводних човнах, на надводних кораблях, у морській піхоті, Десантно-штурмових військах, спеціальних спорудах, підрозділах спеціального призначення.
Згідно пункту 1 витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.11.2025 року №2011-М «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період» солдата ОСОБА_1 було призвано та направлено на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено в складі команди до військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.11.2025 року №330 ОСОБА_1 з 09 листопада 2025 року зараховано до списків особового складу.
Вважаючи протиправними дії щодо призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, протиправним наказ про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Згідно частини 5 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з частиною 2 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Відповідно до частини 6 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» до видів військової служби належить, зокрема військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направлення) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Абзацом 4 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що мобілізація комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (далі Указ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено, зокрема з 05 листопада 2025 року на 90 діб, згідно з Указом Президента № 794/2025 від 20.10.2025 року.
Згідно зі статтею 4 Указу № 65/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Так, згідно абзацу 1 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема з з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно з абзацом 1 частини 5 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Частинами 7-9 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечується неможливість надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації більше ніж одному військовозобов'язаному з підстав, зазначених у пунктах 9-14 частини першої цієї статті.
Згідно статті 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, Бюро економічної безпеки України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цієї частини), а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України.
Частиною 2 статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
За приписами частини 3 статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.
Таким чином, у період проведення загальної мобілізації, оголошеної Указом №65/2022, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та проходять службу, зокрема в Державній службі України з надзвичайних ситуацій.
16.05.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №560, якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560, чинній нас виникнення спірних відносин).
Як передбачено пунктом 1 Порядку №560, цей Порядок визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до пункту 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Як передбачено абзацом 20 пункту 60 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заброньованим за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями, зазначеним у підпункті 1 пункту 1 додатка 5, надається на строк, визначений відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940; 2024 р., № 107, ст. 6790), або на строк, визначений відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 р. № 45, - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 р. № 12 і від 7 червня 2024 р. № 674.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 року №650 затверджено Порядок бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану (далі - Порядок №650), який визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу: в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування; на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період; у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку №650 заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).
Згідно з пунктом 4 Порядку №650 органи державної влади, інші державні органи подають до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження списки за відповідними сферами управління, галузями національної економіки, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями. Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу, або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2. Достовірність інформації, внесеної до додатків 1 і 2, може уточнюватись органом, до якого їх подано, шляхом надсилання запиту про надання підтвердних документів.
Порядок бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 27.01.2023 №76 (далі - Порядок №76, в редакції діючій на час бронювання позивача).
Згідно з пунктом 1 вказаного Порядку №76 цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу: в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування; на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період; у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України; в операторах протимінної діяльності, які проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства (далі - оператори протимінної діяльності).
Згідно з пунктом 2 Порядку №76 заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).
Не підлягають бронюванню військовозобов'язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Військовозобов'язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
Підстави анулювання наданої відстрочки визначені у пункті 13 Порядку №76: 1) закінчення строку її дії; 2) завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань; 3) позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період; 4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації; 5) звільнення військовозобов'язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації); 6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов'язаного з підприємством; 7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації; 8) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; 9) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України; 10) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.
Цей перелік підстав є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі Порядок №1487, чинний в редакції на момент призову позивача).
Пунктом 5 Порядку №1487 передбачено, що з метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).
Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.
Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пунктом 6 Порядку №1487 для забезпечення та організації належного функціонування системи військового обліку в державі Міноборони визначає: показники та критерії з оцінювання стану військового обліку; перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після здобуття яких жінки за власним бажанням беруться на військовий облік військовозобов'язаних, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за умови придатності до проходження військової служби за станом здоров'я та віком; перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями; перелік військово-облікових спеціальностей (крім СБУ).
В силу пункту 17 Порядку №1487 військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний та спеціальний.
На загальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані та резервісти, які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Військовозобов'язані, які згідно із Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, перебувають на спеціальному військовому обліку.
Пункт 79 Порядку №1487 встановлює, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки серед іншого:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;
організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів тощо.
Пунктами 80, 81 Порядку №1487 встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють військовозобов'язані, які заброньовані за цими органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, а також військовозобов'язані, яким видані мобілізаційні розпорядження. Решта державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій перевіряються один раз на чотири роки.
Взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Вирішуючи питання щодо правомірності призову позивача на військову службу, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 02.05.2018 року проходив службу у 8 Державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на посаді пожежного-рятувальника 5 державної пожежно-рятувальної частини, що підтверджується довідкою від 12.11.2025 року.
17.09.2024 року ОСОБА_1 було надано відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час на строк проведення мобілізації з дня оформлення відстрочки від призову, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_2 про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 №493-р згідно з переліком посад і професій, найменування розділу II пункту 10 (додаток до розпорядження №36).
05.11.2024 року 8 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровської області листом від №49-801-3836/49-804 було надіслано ІНФОРМАЦІЯ_2 (за місцем перебування позивача на військовому обліку) повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 , який був заброньований відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 року №45, від 11.01.2018 року №12. Вказані відомості були отримані ІНФОРМАЦІЯ_2 07.11.2024 року, що підтверджується відміткою.
Таким чином, інформація про наявність у позивача з 17.09.2024 року відстрочки від мобілізації була належним чином доведена до органу ТЦК та СП у передбачений законом спосіб шляхом направлення повідомлення про бронювання та продовження його строку.
Отже, встановлені у справі обставини свідчать про те, що позивач з 17.09.2024 року заброньований 8 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровської області на строк проведення мобілізації.
Разом з тим, згідно з наданою ІНФОРМАЦІЯ_4 інформацією із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивачу 18.09.2025 року анульовано бронювання на підставі постанови КМУ №45 з причини «закінчилось бронювання». Дані про строк бронювання з 17.09.2024 року по 17.09.2025 року.
Враховуючи встановлені обставини справи, наявність у позивача бронювання з 17.09.2024 року по 17.09.2025 року, суд приходить до висновку, що на час проходження ним ВЛК та видання наказу про мобілізацію, позивач не вважається заброньованою особою та підлягав моболізації в загальному порядку.
Дії відповідача щодо анулювання (скасування, відміни) бронювання з 18.09.2025 року позивачем не оскаржуються.
Також судом не було встановлено жодних дій позивача та/або роботодавця позивача з 18.09.2025 року щодо оформлення позивачу відстрочки від призову на час мобілізації, враховуючи наявність з 18.09.2025 року в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про закінчення строку дії бронювання позивача.
Щодо наявності підстав надання відстрочки від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до частини 1 статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Згідно наявного в матеріалах справи військового квитка серії НОМЕР_3 від 24.05.2016 року позивач 24.05.2016 року був призваний на строкову військову службу і направлений у військову частину, 24.11.2017 року звільнений (демобілізований) в запас ЗСУ.
Аркуш 26 військового квитка містить інформацію про зарахування позивача до військового оперативного резерву згідно наказу командира військової частини НОМЕР_4 №314 від 24.11.2017 року.
Відповідно до пункту 120-1 Указу Президента України №618/2012 «Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України» від 29.10.2012 року під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров'я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам її проходження, в обов'язковому порядку зараховуються до військового оперативного резерву.
Отже, станом на момент надання відстрочки від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, позивач перебував у статусі резервіста, який є відмінним від статусу військовозобов'язаного.
В свою чергу, згідно положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», постанови Кабінету Міністрів України №76 від 27 січня 2023 року бронюванню підлягають лише військовозобов'язані, що передбачено безпосередньо самими положеннями неведених норм чинного законодавства.
Бронювання позивача було здійснено як військовозобов'язаного, яким позавач не являвся, будучи зарахованим з 24.11.2017 року до військового оперативного резерву.
Доказів бронювання ОСОБА_1 , який перебував у дійсному статусі резервіста, немає.
Між іншим, згідно абзацу 2 частини 1 статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Наведена норма виділяє дві категорії які підлягають мобілізації: 1) резервісти; 2) військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
Зважаючи на встановлені обставини справи, беручи до уваги норми чинного законодавства, суд зазначає, що позивач перебуваючи в статусі резервіста, пройшовши медичний огляд військово-лікарської комісії, якою його визнано придатним до військової служби, підлягав призову на військову службу під час мобілізації.
Отже, за результатами розгляду справи судом не встановлено порушення порядку призову позивача, який являється резервістом, на військову службу за мобілізацією.
Наказ про зарахування до списків військової частини, який позивач просить визнати протиправним та скасувати як похідний не підлягає скасуванню, оскільки суд дійшов вичновку про правомірність мобілізації позивача.
Суд також враховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 05.02.2025 у справі №160/2592/23, відповідно якого процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричиняє відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.
Отже суд приходить до висновку, що оскаржувані у цій справі накази прийняті відповідачами правомірно та підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та в строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська