Рішення від 16.04.2026 по справі 918/805/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" квітня 2026 р. м. Рівне Справа № 918/805/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді Горплюка А.М. за участю секретаря судового засідання Оліфер С.М., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго"

про стягнення заборгованості в розмірі 741 301,84 грн

в засіданні приймали участь:

від позивача: Янкевич Л.Д.

від відповідача: Мицько Р.М.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернувся до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 741 301,84 грн.

Ухвалою суду від 29.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи на 23.09.2025.

08.09.2025 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

15.09.2025 через підсистему "Електронний суд" від представника позивача надійшла відповідь на відзив.

19.09.2025 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

23.09.2025 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі. Клопотання обґрунтоване тим, що оскільки рішення Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" протокол засідання № 22 від 10.04.2025 про задоволення акту 22 від 11.03.2025 є підставою позову у справі №918/805/25 про стягнення коштів, а питання дійсності такого оскаржується в суді в межах іншого спору, задоволення позову в одній із справ виключає можливість задоволення позову в іншій справі, а відтак, такі спори є пов'язаними та об'єктивно не можуть бути вирішені одночасно.

Ухвалою суду від 23.09.2025 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" про зупинення провадження у справі задоволено, провадження у справі № 918/805/25 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №918/876/25, що розглядається Господарським судом Рівненської області, зобов'язано сторін повідомити про результати розгляду Господарським судом Рівненської області №918/876/25.

26.03.2026 через підсистему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі.

Зазначено, що рішенням від 23.12.2025 у справі № 918/876/25 Господарського суду Рівненської області в задоволенні позову відмовлено. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.03.2026 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 - без змін.

Ухвалою суду від 01.04.2026 провадження по справі № 918/805/25 поновлено, розгляд справи по суті призначено на 16.04.2026, встановлено учасникам справи строк до 16.04.2026 на подання додаткових пояснень (у випадку наявності).

В судовому засіданні 16.04.2026 представник позивача заявлені вимоги підтримала, просила позов задоволити повністю. Представник відповідача заперечив проти задоволення позову.

В судовому засіданні 16.04.2026 судом оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" отримує послуги з розподілу природного газу на підставі підписаної заяви - приєднання № ТА-1616 від 01.01.2024 (надалі - Договір) до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Відповідно до пункту 1.3 Договору, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк.

За умовами пункту 2.1 Договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Підпункт 4 пункту 7.2 Договору передбачає, що Оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Положеннями пункту 5.3 Договору визначено, що при здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем.

У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 2.3. Договору розподілу природного газу передбачено, що окрім договору сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом ГРМ.

Суд враховує, що факт користування послугами на договірних засадах між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та Оператора ГРМ в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" сторонами не оспорюється.

11.03.2025 працівниками Оператора ГРМ при проведенні перевірки на об'єкті ТОВ "Рівнетеплоенерго" за адресою: м. Рівне, вул. Буковинська,12, корпус А, було складено акт про порушення № 22 та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: порушення пп. 1, п. 3 , глави 2, розділу ХІ Кодексу ГРМ - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно сторонні звуки в корпусі лічильника при споживанні газу, пошкодження корпусу лічильника (Місце приєднання до вихідного фланця). Несправність індикатора обчислювача.

При проведенні перевірки усунуто порушення: ЗВТ демонтовано для проведення позачергової повірки встановлено підмінні ЗВТ.

11.03.2025 об 11:00 складено Акт розпломбування та зняття лічильника РГК G100 за №6066 показник 94867,60 м3 дата повірки 13.09.2023 з зняттям Пломб. Коректор (обчислювач) об'єму газу Універсал -02 за №9189 показник 94867,60 м3 дата повірки 09.08.2023. Перетворювач тиску РС-28 за №01113508 дата повірки 03.07.2024. Перетворювач температури ПВТ-01 за №10885 дата повірки 03.07.2024.

11.03.2025 об 11:00 складено Акт встановлення та пломбування лічильника РГК G100 за №0302 дата повірки 11.03.2025 з встановленням пломби.

11.03.2025 об 11:00 складено Акт перевірки вузла обліку природного газу та протоколи про направлення на позачергову чи експертну повірку лічильника газу та обчислювача газу.

За результатами позачергової повірки встановлено, що лічильник газу РГК G -100 №6066 не відповідає вимогам ДСТУ 9034:2020 Лічильники газу роторні. Згідно протоколу випробувань, похибка на витраті Qmin = -2,46, що відображено у Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 5л/1718 від 18.03.2025 виданій ДП "Львівстандартметрологія" (Рівненська філія).

Також 18.03.2025 Рівненською філією ДП "Львівстандартметрологія" видано свідоцтво за результатами проведення позачергової повірки Про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 5М/2940 про те, що обчислювач Універсал 02 відповідає вимогам ДСТУ 9039:2020 Обчислювачі для лічильників газу електронні.

У подальшому ТОВ "Рівнетеплоенерго" листом №02-09/951 від 07.04.2025 у відповідь на лист за №2168-25 від 07.03.2025 рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" надало пояснення, що пошкодження корпусу лічильника, шуми на корпусі лічильника, були наявні до та після ремонту, чергової повірки в ТОВ "Зеро" 13.09.2023, вхідного контролю та встановлення в ВОГ на котельні за участі Оператора ГРМ, а несправність індикатора обчислювача через часткове миготіння дисплея коректора, не впливає на роботу коректора. Покази лічильника співпадають з показами коректора (інформація про аварійні ситуації в коректорі відсутні).

У зв'язку з визнанням лічильника газу непридатним, у відповідності до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, акт про порушення 22 від 11.03.2025 було передано на розгляд комісії Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем

Комісією Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", згідно протоколу засідання комісії № 22 від 10.04.2025 було задоволено акт 22 від 11.03.2025 про порушення п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Зокрема, в протоколі засідання Комісії зазначено, що комерційний ВОГ працював в позаштатному режимі, за результатами позачергової повірки лічильник визнаний непридатним до подальшого застосування, на підставі чого Оператором ГРМ прийнято рішення про задоволення акту про порушення та проведення нарахувань, передбачених п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

На підставі рішення № 22 від 10.04.2025 про задоволення акту, згідно Акту-розрахунку необлікованого об'єму газу від 10.04.2025 проведено перерахунок з 07:00 год 01.03.2025 по 11:00 год 11.03.2025 (момент встановлення справного лічильника) обсягів газу.

Обсяг донарахованого об'єму природного газу склав 33 321,01 м3 вартістю 741 301,84 грн. з ПДВ.

Вказані вище обставини стали підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" із позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання недійсним рішення комісії.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 у задоволенні позову відмовлено.

Вказане рішення мотивоване тим, що відповідач при прийнятті рішення комісії з розгляду актів про порушення та проведення нарахування об'ємів природного газу діяв в межах своїх повноважень, у порядок та спосіб, встановлений законом, відповідачем повно з'ясовано обставини та документи які мають значення, та які у своїй сукупності стали підставою для задоволення акту про порушення № 22 від 11.03.2025.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.03.2026 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 - без змін.

Так, у вказаній постанові зазначено, що за результатами позачергової повірки встановлено, що лічильник газу РГК G -100 №6066 не відповідає вимогам ДСТУ 9034:2020 Лічильники газу роторні. Згідно протоколу випробувань, похибка на витраті Qmin = -2,46, що відображено у Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 5л/1718 від 18.03.2025 виданій ДП "Львівстандартметрологія" (Рівненська філія).

У спірних правовідносинах обставини необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу підтверджуються тим, що ВОГ позивача було визнано непридатним для подальшого використання згідно з довідкою про непридатність.

Зазначені обставини свідчать про роботу лічильника в позаштатному режимі. Таким чином, у спірних правовідносинах позивачем порушено підпункт 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: несправність лічильника, що сталася внаслідок позаштатного режиму його роботи (за відсутності несанкціонованого втручання в його роботу), що кваліфікується як "не з вини споживача", внаслідок чого витрата (споживання) природного газу за попередній період визначена некоректно.

Оскільки було встановлено обставини позаштатного режиму роботи належного позивачу лічильника газу та його непридатність, що підтверджується матеріалами справи, тому виявлена відповідачем несправність в роботі лічильника призводить до спотворення показів коректора об'єму газу і за цих умов показання коректора не можна вважати достовірними і придатними для комерційного обліку газу.

Відтак, колегія суддів апеляційної інстанції вказала, що враховуючи, що лічильник газу мав несправності, спричинені позаштатним режимом його роботи, що підпадає під визначення порушення, передбаченого підпунктом 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення якого здійснюється розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу відповідно до вимог абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X та підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XІ Кодексу газорозподільних систем, тому у відповідача як у оператора ГРМ були наявні правові підстави для оформлення акта про порушення та проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті позивача в порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Згідно частини 4 статті 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, в даному випадку не підлягає доказуванню законність та обгрунтованість складання Акту про порушення № 22 від 11.03.2025.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін

З наведених обставин видно, що спірні правовідносини є за своїм змістом майновими, заснованими на договорі, та стосуються прав та обов'язків щодо надання послуг з розподілу та споживання природного газу. Спірний характер правовідносин базується на тому, що позивач вважає свої права порушеними з огляду на відсутність добровільної сплати відповідачем не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з нормами статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з правилами пункту 1 глави 1 розділу Х Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРМ), приладовий облік природного газу в ГРМ (тут і надалі ГРМ - газорозподільна система) організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ (вузол обліку природного газу) інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.

Положеннями пункту 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ встановлено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Згідно з правилами пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).

Суд враховує, що під час обстеження лічильника газу на об'єкті споживача було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп.1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ (робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (несправність коректора, дані не зчитуються, табло коректора не відображає інформацію), з приміткою: "сторонні звуки в корпусі лічильника при споживанні газу, пошкодження лічильника (місце приєднання до вихідного фланця), несправність індикатора обчислювача".

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Згідно з положеннями пункту 1 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до норм пункту 5 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема у таких випадках: визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ; робота поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність).

Об'єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури: за значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на ГРС за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ; за значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п'ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік.

При розрахунках враховується, за яким саме каналом виміру тиску або температури відсутні достовірні результати виміру.

При виявленні випадків, коли датчик тиску, та/або датчик температури, та/або обчислювач (коректор) об'єму газу працює поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність) (фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ) перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за час тривалості аварійного/діагностичного повідомлення та з урахуванням строку усунення порушення. Обсяг газу, порахований коректором/обчислювачем за час тривалості аварійної/позаштатної ситуації, в таких випадках до уваги не береться.

При визнанні датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу непридатними до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ та/або пошкодженні пломб, а також при пропущенні строку періодичної повірки зазначених ЗВТ з вини споживача перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з початку розрахункового періоду (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування Оператором ГРМ справного та повіреного ЗВТ, що підтверджується відповідним актом між Оператором ГРМ та споживачем.

У випадку виявлення помилок при спільному введенні в конфігурацію комерційного ВОГ недостовірних даних (зокрема щодо діаметру газопроводу, звужуючого пристрою, кількості імпульсів), що вплинуло на кінцевий результат вимірювання, проводиться перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу з урахуванням дійсних значень параметрів комерційного ВОГ за період від дати введення недостовірних значень до дати введення дійсних значень.

Згідно з приписами пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (пункт 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ).

У відповідності до пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").

Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 1 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ: для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 1-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення попередньої щодобової алокації відборів. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути оплачена Оператору ГРМ: для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку.

Згідно з умовами пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу": 1) вузол обліку природного газу (ВОГ) - сукупність засобів вимірювальної техніки та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведеного до стандартних умов, що складається з одного або кількох вимірювальних комплексів та / або: лічильника газу в комплекті з реєструвальними приладами температури і тиску газу; лічильника газу в комплекті з показувальними приладами температури і тиску газу; лічильника газу, вимоги до якого встановлюються нормативно-правовими і нормативно-технічними документами; 2) комерційний (приладовий) облік природного газу - визначення за допомогою ВОГ обсягу споживання та / або реалізації природного газу, на підставі якого проводяться взаєморозрахунки між споживачами природного газу та суб'єктами господарювання, що здійснюють постачання природного газу.

Суд враховує, що згідно з підпунктом 1 пункту 3 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Визначення роботи комерційного ВОГ у позаштатному режимі відображено у Главі 6 Розділу Х Кодексу ГРМ, у пункті 6 якої вказано, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу.

Тобто, Кодексом ГРМ передбачені випадки, коли порушення може відбуватись і без вини споживача, внаслідок роботи приладу обліку в позаштатному режимі у випадку коли споживання газу не обліковується, або обліковується некоректно (фактично спожитий об'єм не відповідає об'єму, спожиття якого обліковано лічильником).

Суд дослідив та встановив, що протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ №22 від 10 квітня 2025 року та акт - розрахунок №22 від10 квітня 2025 року відповідають вимогам Розділу ХІ Кодексу ГРМ, матеріали справи не містять заперечень відповідача щодо встановлених порушень роботи приладу обліку, незгодою з порядком обрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості.

Докази оплати виставленого рахунку матеріали справи не містять.

Більше того, як вказано судом вище, рішенням у справі № 918/876/25, яке набрало законної сили, встановлено, що у спірних правовідносинах ТОВ "Рівнетеплоенерго" порушено підпункт 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: несправність лічильника, що сталася внаслідок позаштатного режиму його роботи (за відсутності несанкціонованого втручання в його роботу), що кваліфікується як "не з вини споживача", внаслідок чого витрата (споживання) природного газу за попередній період визначена некоректно.

Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі статтею 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно зі статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1, 2, 3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі. Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Проте, якщо подання сторони є вирішальним для результату проваджень, воно вимагає конкретної та прямої відповіді ("Руїс Торіха проти Іспанії").

Завданням національних судів є забезпечення належного вивчення документів, аргументів і доказів, представлених сторонами ("Ван де Гурк проти Нідерландів)".

Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті ("Гірвісаарі проти Фінляндії").

Згідно ж із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Отже, вказані рішення Європейського суду з прав людини суд застосовує у даній справі як джерело права.

Відтак, за результатами з'ясування обставин, на які позивач посилається як на підставу позовних вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами статтей 75 - 79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Розподіл судових витрат.

Згідно з частиною 1 статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Нормами пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України, встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 8 895,62 грн., який підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 130, 185, 191, 192, 202, 222, 233, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" (33027, м. Рівне, вул. Д. Галицького, 27, код ЄДРПОУ 36598008) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33000, м. Рівне, вул. Вишенського Івана, 4, код ЄДРПОУ 45182059) вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 741 301,84 (сімсот сорок одна тисяча триста одна грн 84 коп.) грн та 8 895,62 (вісім тисяч вісімсот дев'яносто п'ять грн 62 коп.) судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Повне рішення складено та підписано 21.04.2026.

Суддя А.М. Горплюк