Справа №377/361/26
Провадження №3/377/91/26
20 квітня 2026 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., розглядаючи матеріали справи, що надійшла з Відділення поліції № 2 Вишгородського районного управління поліції ГУНП в Київській області відносно ОСОБА_1 , про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП,-
07 квітня 2026 року до Славутицького міського суду Київської області з Відділення поліції № 2 Вишгородського районного управління поліції ГУНП в Київській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП, серії ВАД № 714979, складений 26 березня 2026 року відносно ОСОБА_1 , разом з доданими матеріалами.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вважаю, що вказаний протокол разом з доданими матеріалами підлягає поверненню Відділенню поліції № 2 Вишгородського районного управління поліції ГУНП в Київській області, з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
Як вбачається з довідки № 673, виданої 03 квітня 2026 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_2 , інформації № 719, виданої 08 квітня 2026 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_2 , які долучені до матеріалів справи, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призваний на військову службу за мобілізацією та зарахований до лав Збройних Сил України з 27 березня 2026 року, до військової частини НОМЕР_1 .
Згідно з частиною 1 статті 15 КУпАП, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування у разі винесення термінового заборонного припису, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зазначені особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт. У разі притягнення таких осіб до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі направлення особи, яка вчинила таке насильство, на проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, здійснюється на загальних підставах.
Частиною 2 статті 15 КУпАП визначено, що інші, крім зазначених у частині першій цієї статті, особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть за вчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність, а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальних підставах.
Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначаються Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
Відповідно до частини 1, 2 статті 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності
Відповідальність за частиною 2 статті 187 КУпАП передбачена за дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Частиною 1 статті 187 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); нереєстрація в органі Національної поліції.
Аналіз частини 1 статті 15 КУпАП свідчить про те, що правопорушення, передбачене частиною статті 187 КУпАП, не входить до тих видів правопорушень, за які військовослужбовець несе відповідальність на загальних підставах.
Таким чином, за приписами частини 1 статті 15 КУпАП ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 187 КУпАП, повинен нести відповідальність за дисциплінарним статутом.
Відповідно до частини 1 статті 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, а інкриміновані йому дії, передбачені частиною 2 статті 187 КУпАП, не входять до переліку правопорушень, за які військовослужбовці несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах, то протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 , разом з доданими матеріалами підлягає поверненню Відділенню поліції № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області для направлення уповноваженому органу (посадовій особі) для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за дисциплінарним статутом.
Керуючись статтями 15, 278 КУпАП, -
Протокол серії ВАД № 714979 від 26 березня 2026 року з доданими матеріалами про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 187 КУпАП - повернути Відділенню поліції № 2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області для направлення уповноваженому органу (посадовій особі) для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за дисциплінарним статутом.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Н. Ф. Теремецька