Ухвала від 20.04.2026 по справі 420/8454/24

Справа № 420/8454/24

УХВАЛА

20 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо прийняття звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24 позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 30.09.2016 року по 28.02.2018 року включно, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 30.09.2016 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року.

Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати та не нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 13.08.2018 року включно у відповідності до абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 13.08.2018 року із урахуванням абз. 4, 6 п.5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2024 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 травня 2024 року - змінено, виклавши абзац 5 резолютивної частини у наступній редакції:

«Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення 3895,34 грн. в місяць у загальній сумі 21110,28 грн. за період з 01.03.2018 року по 13.08.2018 року включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078».

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 травня 2024 року - залишено без змін.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.01.2026 року встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24 та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати протягом трьох місяців з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24.

14.04.2026 року від Військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24, в якому зазначено, що щомісяця подається заявка про надання кошторисних призначень та на фінансування в/ч НОМЕР_1 . 05.09.2025 року подано заявку до ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання кошторисних призначень та на фінансування в/ч НОМЕР_1 з вказанням особового рахунку по КПКВ 2101020/121 КЕКВ2800 код 010 на суму індексації для виконання рішення суду № 842/ФЕС. (Коштів від розпорядника коштів на виконання рішення суду не надходило).

Виплата грошових коштів на виконання рішення суду відповідачем не здійснена.

Таким чином, станом на 20.04.2026 року відповідач не виконав рішення суду в частині безпосередньо виплати індексації грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам заявника, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно із ст.13 Закону України Про судоустрій і статус суддів судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч.2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно із ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 2 ст. 382-1 КАС України).

Слід звернути увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Як встановлено судом, відповідач задля виконання рішення суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24 звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання кошторисних призначень та на фінансування в/ч НОМЕР_1 з вказанням особового рахунку по КПКВ 2101020/121 КЕКВ2800 код 010 на суму індексації.

Також, Військова частина НОМЕР_1 15.05.2025 року зверталася до ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання кошторисних призначень та на фінансування в/ч НОМЕР_1 з вказанням особового рахунку по КПКВ 2101020/121 КЕКВ2800 код 010 на суму індексації для виконання рішення суду, рішенням суду № 378/ФЕС. Листом Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України повідомив Військову частину НОМЕР_1 що у Міністерстві оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення виконання судових рішень по KEKB 2800 “Інші поточні видатки», оскільки виділені асигнування на 2024 рік вичерпано. Відповідно до наказу Міністерства оборони України № 280 від 22.07.2017 року (у редакції наказу Міністерства оборони України №104 від 22 квітня 2021 року) механізм фінансового забезпечення військових частин, кораблів, військових навчальних закладів, військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Задля виконання рішення суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24 Військова частина НОМЕР_1 неодноразово подавала заявку до ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання кошторисних призначень та на фінансування в/ч НОМЕР_1 (05.09.2025 року, 05.12.2025 року).

Суд звертає увагу, що Військовою частиною НОМЕР_1 було надано до суду докази, з яких вбачається, що невиконання рішення суду в частині здійснення виплати індексації грошового забезпечення, зумовлено відсутністю фінансування. При цьому, до суду було надано докази вчинення відповідачем дій, спрямованих на отримання відповідногго фінансування.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем були належним чином обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та на момент подання відповідного звіту вжито достатні заходи для повного виконання судового рішення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам заявника, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

Приписами ч.1 ст. 382-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.

Відповідно до ч. 2 ст.382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2цього Кодексу.

Частиною 11 ст. 382-3 КАС України, передбачено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Положеннями ч.3 ст. 382-1 КАС України визначено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Відтак, враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24.

Проте суд зазначає, що рішення суду не виконано в повному обсязі, а тому суд вважає за необхідне встановити новий контроль за виконанням рішення суду - шляхом зобов'язання подати до суду звіт про його повне виконання у тримісячний строк з дня набрання ухвалою законної сили.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293, 370, 382-1 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

1. Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24.

2. Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 24.05.2024 року у справі № 420/8454/24.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Суддя А.В. Бутенко