20 квітня 2026 р. № 400/11770/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання протиправною та скасування постанови,оформлену довідкою ВЛК № 224/2 і зареєстрованою 15.11.2024 року № 14897; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами визнати протиправним та скасувати постанову об'єднаної військово-лікарняної комісії Центрального та Заводського районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, яка оформлена Довідкою ВЛК № 224/2, яку зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_2 15.11.2024р. під номером 14897; зобов'язати об'єднану військово-лікарняну комісію Центрального та Заводського районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення щодо визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.
Свою позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що постанова об'єднаної військово-лікарняної комісії Центрального та Заводського районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, яка оформлена Довідкою ВЛК № 224/2, яку зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_2 15.11.2024р. під номером 14897 його визнано придатним до військової служби.
Він з цим не погоджується, оскільки має діагноз: рубцово- виразкова деформація цибулини дванадцятипальної кишки. Хронічний гастродуоденіт, про що повідомляв ВЛК Заводського району, які не зникали та є зараз.
Довідкою МОКЛ МОР гастроентерологічний центр, кабінет ендоскопії від 22.08.2023р. з діагнозом «Ерозивний бульбіт. Помірна рубцьово-виразкова деформація цибулини дванадцятипалої кишки. Хронічний поверхневий гастрит. Папульозна антральна гастроскопія II ступеню», яку позивач надав на розгляд об'єднаної ВЛК Центрального та ІНФОРМАЦІЯ_3 15.11.2024р. Інформація в цій довідці свідчить про наявність статті 52б, 53б та 54в Розкладу хвороб, в яких зазначено наступне: «Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони». Однак, вказана довідка від 22.08.2023р була проігнорована, і, всупереч зазначеному в ній діагнозі, порушуючи усі принципи, які встановлені для членів ВЛК пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 була створена оскаржувана довідка ВЛК №224/2 яку зареєстровано 15.11.2024 року в якій вказано неповний діагноз "Ерозивний бульбіт. Хронічний поверхневий гастрит та вказана ст52 в придатний до служби."
Також позивач посилається на те, що на сьогодні проходить медичне обстеження у сімейного лікаря для додаткового визначення стану здоров'я. Вважає, що стан його здоров'я незадовільний та дозволяє бути придатним до служби лише у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку оперативного забезпечення, охорони. Для позивача є незрозумілим чому, та як, ВЛК не врахувала всі вищеперелічені обставини висновки лікарів та результати досліджень, копії яких були ним надані, а також його усні скарги на стан здоров'я, які він надавав під час проходження медичного огляду. Отже неврахування висновків лікарів щодо існуючих хвороб, не направлення позивача на здачу аналізів, обов'язковість яких визначено п. 3.4 розділу ІІ Порядку № 402.
Таким чином, позивач вважає, що постанова відповідача щодо придатності його до проходження військової служби яка викладена в довідці Об'єднаної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_2 яка викладена у довідці військово-лікарської комісії №224/2 від 15.11.2024, прийнята з порушенням вимог діючого законодавства та відповідно підлягає скасуванню судом.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Відповідач звертає увагу на те, що лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ (електронній системі охорони здоров'я) та з іншими документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Відповідно до пункту 3.5 Положення № 402 військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14.02.2012 №110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.2012 зв № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Згідно із підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення № 402, ЦВЛК має право, зокрема,розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь - якої ВЛК Збройних Сил України.
Отже, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку щодо його придатності, позивач мав право звернутися до ЦВЛК для перегляду відповідного висновку.
Позивач, вважаючи неправильними висновки лікарів щодо його придатності до військової служби, вправі ініціювати їх перегляд відповідними штатними ВЛК, оскільки виключно на лікарські комісії покладений обов'язок щодо проведення військово-лікарської експертизи для визначення придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та військовозобов'язаних.
З позовної заяви вбачається, що позивач не звертався до ЦВЛК для перегляду висновку відповідача, та не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби.
Тому, підстав вважати, що таке рішення ВЛК є протиправним чи за суттю, чи за процедурою його прийняття наразі відповідач не вбачає.
Звертаємо увагу суду не те, що надання оцінки стану здоров'я позивача та його діагнозом, що визначають ступінь придатності до військової служби, не входить до повноважень суду при вирішенні адміністративної справи.
Суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку зокрема, досліджувати питання стану здоров'я військовозобов'язаного, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
15.11.2024 Об'єднана військово-лікарська комісія Центрального та ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - ВЛК) провела медичний огляд ОСОБА_2 , та за його результатами прийняла постанову про придатність позивача до військової служби, що було оформлено Довідкою ВЛК № 224/2, яку зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_6 під номером 14897 (далі - Довідка ВЛК).
Позивач вважає цю довідку ВЛК про його придатність до військової служби протиправною та необґрунтованою, оскільки її було прийнято з численними порушеннями положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (далі - Положення № 402).
Відповідно до ч. 13 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом. Порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Порядок проведення медичного огляду осіб, які підлягають призову на військову службу за мобілізацію затверджений наказом Міністерства оборони України №408 від 14.08.2008 « Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».
Відповідно п.3.1 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надсилаються до ІКС шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.
ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.
Відповідно до п.3.2 Положення, кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально.
Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Відповідно до п.3.4 Положення, під час огляду військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень здійснюється лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний або непридатний до військової служби.
Колегія суддів зазначає, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зауважив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі. Також згідно з висновками Верховного Суду, наведених у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Аналогічні висновки, про неможливість оцінки судом медичних питань, під час розгляду справ про оскарження рішення ВЛК, висловив Верховний Суд у постановах від 10.02.2022 у справі № 160/7153/20, від 26.02.2025 у справі №600/3273/22-а, від 16.04.2025 у справі №160/31586/23, від 25.09.2025 у справі №480/13255/23 та багатьох інших.
У цій справі, аргументи позивача стосуються як раз питання не врахування військово-лікарської комісією медичних документів про наявність в нього певних захворювань, які в свою чергу можуть вплинути на ступень придатності до військової служби. Враховуючи вищезазначені висновку Верховного Суду, суд у цій справі позбавлений можливості надати оцінку медичним діагнозам.
Відповідно до абзацу 4 п.3.4 передбачена можливість врахування лікарями, які входять до ВЛК під час проведення медичного огляду військовозобов'язаного результатів аналізів, які містяться в електронній системі охорони здоров'я ЕСОЗ.
У суду відсутні повноваження на втручання у питання спеціальної лікарської компетенції про достатність того чи іншого аналізу для висновків про встановлення того чи іншого діагнозу.
Порушень процедури проведення медичного огляду з боку військово-лікарської комісії стосовно позивача, суд не вбачає.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати по справі покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови,оформленою довідкою ВЛК № 224/2 і зареєстрованою 15.11.2024 року № 14897, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
2.Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко