справа№ 380/11041/21
з питань прийняття звіту
20 квітня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/11401/21, позов задоволено повністю, а саме :
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на підставі довідки від 10.02.2021 № С/124 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.04.2019;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від, 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на підставі довідки від 10.02.2021 №С/124 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.04.2019 у розмірі 77% від відповідних сум грошового забезпечення.
Рішення набрало законної сили 28.09.2021.
Судом видано виконавчий лист у справі.
На адресу суду 06.03.2026 надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування своєї заяви позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області станом на подання заяви судове рішення не виконало. Заборгованість у сумі 188 290,89 грн не виплачена. Виконавче провадження неодноразово продовжувалося, останнє - №76983577 від 30.01.2025. На його звернення відповідач повідомляє, що виплата заборгованості здійснюється за окремою бюджетною програмою, однак зазначена обставина не звільняє відповідача від обов'язку виконати рішення суду.
До суду надійшли заперечення від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій останній просив відмовити у задоволенні заяви про встановлення судового контролю. Представник відповідача зазначив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/11041/21 здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Загальна сума заборгованості за період з 01.04.2019 по 30.11.2021 становить 188 290,89 грн. Станом на 01.03.2026 відкладена ретроспективна заборгованість становить 187 625,84 грн.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12.03.2026 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі №380/11041/21 протягом одного місяця з моменту отримання ухвали.
10.04.2026 на адресу суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення суду від 26.08.2021 у справі №380/11041/21.
Представник відповідача зазначив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/11041/21 здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Загальна сума заборгованості за період з 01.04.2019 по 30.11.2021 становить 188 290,89 грн. Станом на 01.04.2026 відкладена ретроспективна заборгованість становить 187 524,84 грн.
Щодо виплати коштів нарахованих на виконання рішення суду зазначив, що згідно з обліком рішень суду, що набрали законної сили, зазначене рішення, а саме: рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/11041/21 включене до обліку рішень суду. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821. Виплата коштів нарахованих на виконання судового рішення залежить від отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог вказаного порядку. Зазначив, що ОСОБА_1 додатковими відомостями відповідно до вимог Порядку виплачено кошти в наступних розмірах : у жовтні 2025 року - 187,35 грн (відкладена заборгованість), у листопаді 2025 року - 187,35 грн (відкладена заборгованість), у грудні 2025 року: 187,35 грн. (відкладена заборгованість), у лютому 2026 року : 103,00 грн (відкладена заборгованість); у березні 2026 року : 101,00 грн (відкладена заборгованість).
З огляду на викладене відповідач стверджує, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/11041/21 виконано.
Звіт про виконання судового рішення відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України.
Суд розглянув звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення відповідно до ч.1 ст. 382-2 КАС України в порядку письмового провадження.
Вирішуючи питання щодо прийняття звіту, суд керується таким.
Приписами ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) унормовано, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За правилами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача - суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.
При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.
Суд установив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії з 01.04.2019 та станом на 01.12.2021 підсумок пенсії з надбавками становив 14565,41 грн. Загальна сума заборгованості за період з 01.04.2019 по 30.11.2021 становить 188 290,89 грн. Станом на 01.04.2026 відкладена ретроспективна заборгованість становить 187 524,84 грн.
З огляду на викладене відповідач виконав рішення в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 згідно з рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/11021/21, з урахуванням раніше проведених виплат.
Водночас суд установив, що ГУ ПФУ у Львівській області рішення суду у справі №380/11041/21 повністю не виконано, а саме не сплачено заборгованість за спірний період.
Часткове невиконання рішення суду сталося з незалежних від ГУ ПФУ у Львівській області причин, а саме через відсутність фінансування пенсійних виплат Пенсійним фондом України.
Виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ у Львівській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат в управління немає.
Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України та не залежить у спірному випадку від відповідача.
При цьому позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості доплати позивачу, ухиляється від виконання рішення суду. ГУ ПФУ у Львівській області в межах своїх повноважень виконало можливі залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у цій справі.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №380/11041/21.
Керуючись ст. ст. 14, 248, 256, 295, 370, 372, 382 КАС України, суд -
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в адміністративній справі №380/110414/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Гулкевич І.З.