Рішення від 16.04.2026 по справі 380/2460/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2026 року справа №380/2460/26

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Лютої В.Р.,

з участю представника позивача Цимбрило Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скоробей» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скоробей» (далі - відповідач, ТзОВ «Скоробей»), в якому просить стягнути з відповідача до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в розмірі 4 582 360 грн 16 к.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно до карток особових рахунків та довідки про податкову заборгованість станом на 31.12.2025 заборгованість підприємства, яка складається із сум податкових зобов'язань по податку на додану вартість, податку на прибуток приватних підприємств, адміністративних штрафів та інших санкцій становить 4 582 360 грн 16 к. Відповідно до вимог Податкового кодексу України відповідачу виставлено податкову вимогу форми «Ю» від 05.10.2020 №14427-13. Несплата відповідачем заборгованості до бюджету у добровільному порядку зумовила звернення контролюючого органу в суд з даним позовом.

Ухвалою від 16.02.2026 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі. Підготовче засідання призначено на 03.03.2026.

Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу ухвала про відкриття загального позовного провадження в адміністративній справі та судова повістка на 03.03.2026 повернулася на вказану у позовній заяві адресу, яка відповідає відомостям з єдиного державного реєстру, повернулася з відміткою поштового відділення на конверті «за закінченням терміну зберігання».

Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до положень статті 126 КАС України відповідач вважається таким, що його повідомлено про дату, час і місце судового розгляду.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.

Суд у підготовчому засіданні 03.03.2026 відклав підготовче засідання до 26.03.2026 у зв'язку із першою неявкою відповідача.

Ухвалою від 26.03.2026 закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті на 16.04.2026.

Надіслані рекомендованою кореспонденцією відповідачу судові повістки на 03.03.2026, на 26.03.2026 та на 16.04.2026 повернулися на вказану у позовній заяві адресу, яка відповідає відомостям з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повернулася з відміткою поштового відділення на конверті «за закінченням терміну зберігання».

Суд, заслухавши позивача та з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТзОВ «Скоробей» зареєстроване як юридична особа та внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань із присвоєнням коду ЄДРПОУ 31028754.

Відповідно до наданої контролюючим органом інформації у ТзОВ «Скоробей» (код ЄДРПОУ 31028754) наявні відкриті рахунки в установах банків.

Згідно з довідкою ГУ ДПС у Львівській області про податкову заборгованість ТзОВ «Скоробей» станом на 31.12.2025 від 09.01.2026 №221/5/13-01-13-10 за відповідачем рахується заборгованість в сумі 4 582 360 грн 16 к., яка виникла з:

- податку на додану вартість на суму 1 686 858,91, який складається з: донарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення №02072615050106 від 10.02.2020 основного платежу на суму 978 708,43 грн та штрафних санкції на суму 244 834,09 грн; донарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення №02102615050106 від 10.02.2020 штрафних санкції на суму 405 473,00 грн та донарахованої пені на суму 57 843,39 грн;

- податку на прибуток приватних підприємств, який складається з донарахованих підставі податкового повідомлення - рішення №02062615050106 від 10.02.2020 основного платежу на суму 1 773 496, 52 грн та штрафних санкцій на суму 443 397,00 грн, та донарахованої пені на суму 678 097, 73 грн;

- адміністративних штрафів та інших санкцій на суму 510 грн на підставі податкового повідомлення - рішення (форма «ПС») від 10.02.2020 №0004110501.

На виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України податковий орган сформував та направив на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 05.10.2020 №14427-13.

Докази, які б підтверджували, що вказані податкові повідомлення-рішення та податкова вимога відповідачем оскаржувались, у справі відсутні.

Наявність податкового боргу зумовила звернення податкового органу до суду з цим позовом.

При вирішення справи суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс).

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно до статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із статтею 41 Податкового кодексу контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є органи доходів і зборів.

Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язанням та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Судом на підставі наявних в матеріалах справи належних та допустимих доказів встановлено, що податковий борг ТзОВ «Скоробей» виник у зв'язку із несплатою визначених контролюючим органом сум податкових зобов'язань.

Судом не здобуто доказів оскарження відповідачем податкових повідомлень-рішень від 10.02.2020 № 02072615050106 та №02102615050106.

Сума податкового боргу 4 582 360 грн 16 к. відповідачем у встановлені строки до бюджету не сплачена.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На виконання вказаних положень Податкового кодексу територіальним податковим органом надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 05.10.2020 №14427-13.

Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.

Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).

Позивачем дотримано вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу щодо строку звернення до суду з позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Докази вжиття ТзОВ «Скоробей» заходів щодо погашення податкової заборгованості в сумі 4 582 360 грн 16 к. в матеріалах справи відсутні.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ ДПС у Львівській області, тому позов підлягає до задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 27 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ 49968090) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скоробей» (вул. Бориспільська, буд. 28, кв. 14, м. Дрогобич, Львівська область, 82109, ЄДРПОУ 31028754) про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Скоробей» (вул. Бориспільська, буд. 28, кв. 14, м. Дрогобич, Львівська область, 82109, ЄДРПОУ 31028754) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в розмірі 4 582 360 (чотири мільйони п'ятсот вісімдесят дві тисячі триста шістдесят) грн 16 к.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 20 квітня 2026 року.

Суддя Хома О. П.