20 квітня 2026 рокусправа № 380/4380/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС України у Львівській області до Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про стягнення податкового боргу,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС України у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35) з позовом до Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно- каналізаційного господарства» (80300, Львівська область, Львівський район, м. Жовква, вул. Лісна, буд. 2А; ЄДРПОУ 03333110) в якому, із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 16.04.2026, просить суд:
- стягнути з Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (ЄДРПОУ 03333110) грошові кошти до бюджету в розмірі 4 584209,91 грн., з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно довідки від 15.04.2026 р. сума податкового боргу становить 4 584209,9., зокрема, про податкову заборгованість у відповідача виник податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів та по рентній платі за користування надрами для виробництва інших корисних копален загальнодержавного значення. На даний час сума боргу є узгодженою та у встановлені строки до бюджету не сплачена, тобто визнається сумою податкового боргу (узгодженою сумою податкового зобов'язання, не сплаченою платником податків у строки, визначені Податковим кодексом України). Позивач просить позов задоволити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 16 березня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (вх.№25438 від 27.03.2026року), де просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою судді від 31 березня 2026 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Комунальне підприємство «Жовківське виробниче управління водопровідно- каналізаційного господарства» згідно ідентифікаційних даних наданих Головним управлінням ДПС у Львівській області зареєстроване, як юридична особа з 24.02.1992; основний вид діяльності згідно КВЕД - 36.00 Забір очищення та постачання води; перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області, Львівська державна податкова інспекція, як платник податків і зборів.
Згідно довідки Головного управління ДПС у Львівській області про суму податкового боргу платника податків від 15.04.2026 4067/5/13-01-13-05-09 за Комунальним підприємством «Жовківське виробниче управління водопровідно- каналізаційного господарства» рахується податковий борг в сумі 4584209,91 грн., а саме податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів - 4543843,10грн. та по рентній платі за користування надрами для виробництва інших корисних копален загальнодержавного значення - 40366,81грн.
Податковий борг з податку на додану вартість виник на підставі:
- податкова декларація від 19.05.2025 р. на суму 205 743,00 грн.;
- податкова декларація від 18.06.2025 р. на суму 226 775,00 грн.;
- податкова декларація від 18.07.2025 р. на суму 230 858,00 грн.;
- податкова декларація від 19.08.2025 р. на суму 233 270,00 грн.;
- податкова декларація від 19.09.2025 р. на суму 242 744,00 грн.;
- податкова декларація від 17.10.2025 р. на суму 253 440,00 грн.;
- податкова декларація від 19.11.2025 р. на суму 174 104,00 грн.;
- податкова декларація від 18.12.2025 р. на суму 339 271,00 грн.;
- податкова декларація від 16.01.2026 р. на суму 309 677,00 грн.;
- податкова декларація від 18.02.2026 р. на суму 216 659,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення 17161/13-01-04-13/03333110 на суму 35 016,97 грн.;
- податкове повідомлення-рішення 33785/13-01-04-13/03333110 на суму 21 406,23 грн.;
- податкове повідомлення-рішення 43130/13-01-04-13/03333110 на суму 18 000,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення 47533/13-01-04-13/03333110 на суму 33,41 грн.
- податкове повідомлення-рішення 57275/13-01-04-13/03333110 на суму 99 351,02 грн.;
- податкове повідомлення-рішення 57226/13-01-04-13/03333110 на суму 4,03 грн.;
Пеня - 1 937 490,44 грн.
Рентна плата за користування надрами для вироблення інших корисних копален загальнодержавного значення - 40366,81 грн.
- розрахунок від 19.01.2026 р. на суму 54 395,00 грн. (несплачений залишок - 40366,81 грн.).
Оскільки Відповідач, у встановлений законодавством строк, не сплатив узгоджені грошові зобов'язання у добровільному порядку, Позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до статті 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені вказаним Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених вказаним Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених вказаним Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Відповідно до пункту 9.1 статті 9 ПК України до загальнодержавних податків належать: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; екологічний податок; рентна плата; мито.
Відповідно пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно до п. 16.1.4 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Грошове зобов'язання платника податків відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податкове зобов'язання згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений вказаним Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Статтею 36 ПК України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені вказаним Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 вказаного Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з пунктом 110.1 статті 110 ПК України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Як встановив суд, згідно з довідкою Головного управління ДПС у Львівській області про податкову заборгованість довідки №4067/5/13-01-13-05-09 від 15.04.2026 р за Комунальним підприємством «Жовківське виробниче управління водопровідно- каналізаційного господарства» рахується податковий борг в сумі 4584209,91 грн., а саме по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів - 4543843,10грн. та по рентній платі за користування надрами для виробництва інших корисних копален загальнодержавного значення - 40366,81 грн.
Матеріали справи свідчать, що 11.01.2018 року Головним управлінням ДПС у Львівській області була виставлена податкова вимога форми «Ю» №1-23 про сплату податкового боргу., вказана вимога була надіслана на адресу відповідача.
Згідно з пунктом 42.4 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Станом на день розгляду справи доказів оскарження податкової вимоги в судовому чи в адміністративному порядку відповідач не надав.
Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості судом не встановлено.
Таким чином, суд встановив, що відповідач має заборгованість перед бюджетом на загальну суму 4 584 209,91 грн.
Станом на день розгляду справи відповідач не надав доказів сплати податкового боргу.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пп. 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
На підставі наведеного, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством обставин для стягнення з відповідача коштів в сумі 4 584 209,91 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У зв'язку з цим, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судовий витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73-77, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Головного управління ДПС України у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35) до Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно каналізаційного господарства» (80300, Львівська область, Львівський район, м. Жовква, вул. Лісна, буд. 2А; ЄДРПОУ 03333110) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно- каналізаційного господарства» грошові кошти до бюджету в розмірі 4 584 209,91 грн, з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Судові витрати зі сторін не стягуються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяКухар Наталія Андріївна