Ухвала від 20.04.2026 по справі 200/7142/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

20 квітня 2026 року Справа №200/7142/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду в адміністративній справі № 200/7142/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09 червня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради в якій позивач просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065, адреса: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70) щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (код ЄДРПОУ 41336065, адреса: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 7354,00 грн. (недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року по справі №200/7142/21 адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70, ЄДРПОУ 41336065) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язати вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, б. 70; код ЄДРПОУ: 41336065) виплатити ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

У задоволенні іншої частини позовних вимог, - відмовлено.

Вказане рішення набрало законної сили 15 лютого 2022 року.

10.12.2024 року по справі було видано виконавчий лист.

25.12.2025 року до суду надійшла заява від позивача, в якій останній просив прийняти заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.08.2021 у справі №200/7142/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2026 року заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 13 серпня 2021 року по справі №200/7142/21 - задоволено частково.

Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради в тримісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 13 серпня 2021 року по справі №200/7142/21.

Попереджено керівника Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

Вищевказана ухвала була відправлена на електронну адресу Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради «dszn@mariupolrada.gov.ua» 06.01.2026 року.

Станом на час винесення даної ухвали, звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року по справі №200/7142/21 відповідачем до суду надано не було.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжений Указами Президента та діє по теперішній час.

За таких обставин, суд вважає за необхідне вирішити питання про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду, в порядку письмового провадження.

Суд зазначає, що серед основних засад (принципів) судочинства нормами статті 129 Конституції України визначено обов'язковість судового рішення.

Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до положень статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Суд зауважує, що виконання рішення суду є невід'ємною частиною права на справедливий суд. Правосуддя визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення у правах.

Нормами статті 6 КАС України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, у справах Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) “Ді Педе проти Італії» (Di Pede v. Italy) та “Заппія проти Італії» (Zappia v. Italy) від 26 вересня 1996 року, рішення у справі “Будров проти Росії» від 27.05.2002 року, “Віктор Ромашов проти України» від 27.07.2004 року, “Олександр Шевченко проти України» від 26.04.2007 року Суд поширює вимогу щодо розумності строків не тільки на розгляд справи в суді, але й на виконання судового рішення. Не можна уявити, що стаття 6 Конвенції, захищаючи право на розумний строк розгляду справи, не передбачала би захисту права на виконання судового рішення.

Як зазначив Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі “Горнсбі проти Греції» від 19 березня 1997 року, право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Вимогу щодо комплексності характеру права на справедливий суд і визнання виконання рішень одним з його елементів ЄСПЛ поширює і у рішенні в справі “Шмалько проти України» від 20.07.2004 року. У зазначеному рішенні дублюється положення пункту 40 рішення у справі “Горнсбі проти Греції» та ЄСПЛ звертає увагу на те, що орган державної влади не має права посилатися на брак коштів як виправдання неспроможності виконати судове рішення про виплату боргу. Зрозуміло, що за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою. Але затримка не може бути такою, що зводить нанівець сутність гарантованого пунктом 1 статті 6 права.

Ефективний захист сторони у справі, а отже і відновлення справедливості, передбачає зобов'язання адміністративних органів виконувати рішення.

Отже, зважаючи на встановлення судом невиконання судового рішення, як складову права на судовий захист, суд доходить висновку про необхідність встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення суду від 13 серпня 2021 року по справі №200/7142/21.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

Встановити новий строк для подання Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до Донецького окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року по справі №200/7142/21 у місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали.

Попередити керівника Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.

Суддя А.Б. Христофоров