Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 квітня 2026 року Справа№200/7268/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 2), відповідно до якого (з урахуванням уточнення позовних вимог, які прийняті судом) просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як особи, що визнана непридатною до військової служби, є не військовозобов'язаною особою та виключена/знята з військового обліку від 05.09.2025 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, стосовно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), як особи, що визнана непридатною до військової служби, є не військовозобов'язаною особою та виключена/знята з військового обліку.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
При цьому позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 47а графи ІІ Розкладу хвороб, що підтверджується записами у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 та довідкою військово лікарської комісії від 13.04.2022 року.
Незважаючи на наявність зазначених рішень компетентних органів, відомості про виключення позивача з військового обліку як особи, яка визнана непридатною до військової служби, не були належним чином відображені у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З метою виправлення цієї невідповідності позивач 05.09.2025 року звернувся до Другого відділу із заявою про внесення відповідних відомостей до Реєстру. Вказану заяву було доставлено та вручено відповідачу 10.09.2025 року, що підтверджується відповідними доказами.
Однак станом на день звернення до суду відповідь на заяву не отримано, рішення за наслідками її розгляду не прийнято, що свідчить про порушення встановлених законодавством строків та порядку розгляду звернень громадян.
Зауважує, що зобов'язання безпосередньо внести зміни до Реєстру має бути покладено на ІНФОРМАЦІЯ_2 як на юридичну особу, що є держателем Реєстру у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. Відповідно до частини 8 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. ІНФОРМАЦІЯ_4 має власний код ЄДРПОУ ( НОМЕР_3 ), самостійний баланс, рахунки та є юридичною особою публічного права.
Саме він несе відповідальність за достовірність, повноту та актуальність відомостей, що містяться в Реєстрі.
Другий відділ, хоч і наділений окремими функціями щодо ведення обліку та розгляду звернень, не є самостійним розпорядником Реєстру і не може самостійно, без участі головного ТЦК, вносити зміни до централізованої бази даних. Це підтверджується також пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, який покладає обов'язок із здійснення взяття, зняття або виключення з військового обліку саме на районні ТЦК та СП.
Отже, належним відповідачем щодо вимоги про зобов'язання внести відомості до Реєстру є ІНФОРМАЦІЯ_5 , а не його структурний підрозділ. Такий розподіл процесуальних функцій між двома відповідачами є необхідним для ефективного захисту прав позивача. Визнання бездіяльності Другого відділу протиправною дозволяє констатувати факт порушення з боку того органу, до якого безпосередньо звертався позивач і який мав розглянути його заяву.
Ухвалою суду від 06.10.2025 року (суддя Давиденко Т.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/7268/25, вирішено розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду від 16.12.2025 року справа № 200/7268/25 була передана на розгляд судді Бабіча С.І.
Ухвалою суду від 22.12.2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 200/7268/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи розпочато спочатку і здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 20.03.2026 року залучено ІНФОРМАЦІЯ_1 до участі у даній справі в якості другого відповідача. Розгляд справи розпочато спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Зауважив, що у ІНФОРМАЦІЯ_6 немає жодних відомостей або будь-якої іншої документації щодо виключення громадянина ОСОБА_1 з військового обліку. Надана суду копія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , підписана начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 , ймовірніше за все є одним з епізодів у кримінальному провадженні номер 1-кс/202/3319/2022 у справі номер 202/4255/22, з приводу незаконного виключення з військового обліку військовозобов'язаних.
Також повідомлено, що велика кількість оригіналів документів щодо виключення військовозобов'язаних з 2018 року по цей час вилучена в рамках вищезазначеного кримінального провадження.
Покликається на те, що у пункті 14 зазначається дата виключення з військового обліку військовозобов'язаних, яким МВК був виключений і зазначається перелік документів, а саме: номер довідки ВЛК від якого числа та номер протоколу засідання призовних комісій військовозобов'язаних запасу. Як видно з наданої копії тимчасового посвідчення відомості зазначені у графі 14 не відповідають дійсності. Що у свою чергу ставить під сумнів правомірність отримання даного посвідчення, внесених у нього даних та його юридичну силу.
Відповідач 1 зазначає, що надані копії документів, а саме копія тимчасового посвідчення та довідка ВЛК містять суттєві розбіжності. Так, стає незрозумілим яким чином громадянин був виключений 15 серпня 2020 року, а довідка ВЛК від 13 квітня 2022-го року. Також стає незрозумілим яким чином громадянин у якого в тимчасовому посвідченні у дев'ятому пункті стоїть припис що повторному медичному пересвідченню не підлягає, у 2022-му році з невідомих причин, будучи знятим, саме знятим а не виключеним, про що засвідчує печатка проставлена в пункті 13, проходив знов ВЛК не перебуваючи на обліку взагалі.
Також звертав увагу на те, що у перший раз відмітка про взяття на військовий облік військовозобов'язаний ІНФОРМАЦІЯ_8 датується згідно печатки проставленої у пункті 13 від 27.07.2020 року і перше зняття (не виключення) датується 15.08.2020 року.
На думку, відповідача, оскільки згідно з даних, що містяться в паперовій обліковій картці військовозобов'язаного 13.08.2020 року комісією при ІНФОРМАЦІЯ_9 визнаний непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним у військовий час за групою 2 статті 47б, стає незрозумілим чому у тимчасовому посвідченні зазначається стаття 47а, до того ж у паперовій обліковій картці жодних даних про виключення з військового обліку не зазначено.
Зауважив, що виключений з військового обліку та знятий з військового обліку не є тотожними поняттями що чітко зазначено у статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Зокрема, в прохальній частині відзиву відповідач просив залучити до розгляду справи Територіальне управління Державного бюро розслідувань Донецької обласної прокуратури як тих в кого на даний час знаходяться відповідні документи та витребувати в якості доказів копії записів з «Книги засідань призовних комісій та медичного огляду військовозобов'язаних запасу» у Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань Донецької обласної прокуратури.
Відповідач 2 правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Відповідно до відомостей з комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» ухвала суду від 20.03.2025 року надіслана відповідачу 2 на адресу електронної пошти.
Позивачем надано відповідь на відзив відповідача 1, відповідно до якого позивач, серед іншого, вказує на те, що відповідачем не надано жодного рішення слідчого, ухвали слідчого судді або вироку суду, який би набрав законної сили та встановлював факт протиправності дій посадових осіб Дружківського МВК або ІНФОРМАЦІЯ_6 при виключенні саме ОСОБА_1 з військового обліку. Посилання на загальне кримінальне провадження без конкретного процесуального рішення щодо Позивача є лише припущенням.
Зазначає, що відсутність оригіналів (якщо вона має місце, що заперечується) не позбавляє відповідача права прийняти рішення на підставі засвідчених копій, наявних у позивача, або внести зміни до Реєстру на підставі інших документів, що зберігаються у відповідача (облікова картка, книга наказів тощо). Зауважує, що саме відповідач є відповідальною особою за зберігання облікових справ, а його внутрішні організаційні проблеми (вилучення документів) не можуть бути підставою для порушення прав громадянина. Наявність у графі 13 штампу «знято з військового обліку» є технічним недоліком оформлення документа, що не змінює правового статусу позивача.
Ухвалою від 17.04.2025 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача 1 про залучення до розгляду Територіальне управління Державного бюро розслідувань Донецької обласної прокуратури та про витребування доказів.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
Відповідно до пунктів 7, 9 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , виданого 15.08.2020 року, позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 47а наказу МО України № 402-2008 року, та не підлягає повторному медичному переосвідченню.
Згідно з пунктом 13 позивача взято на облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 27.07.2020 року та знято з військового обліку військовозобов'язаних Дружківським МВК 15.08.2020 року.
15.08.2020 року позивач виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі ст. 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Також відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 від 13.04.2022 року № 11/2409 позивач пройшов медичний огляд військово - лікарської комісії в ІНФОРМАЦІЯ_7 13.04.2022 року та на підставі статті 47а графа ІІ Розкладу хвороб та графи та додаткових вимог Б (додатки № 1,2,3 до Положення про військово - лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України , затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008) непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку.
12.04.2025 року позивач через мобільний застосунок «Резерв+» сформував свій електронний військово-обліковий документ, відповідно до якого: «виключено», категорія обліку - невійськовозобов'язаний, підстав зняття/виключення- непридатність, ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_10 (Дружківка), постанова ВЛК - непридатний з виключенням з військового обліку, дата ВЛК - 13.08.2020 року, дані уточнено вчасно, дата уточнення даних - 10.06.2024 року.
Далі позивачем через мобільний застосунок «Резерв+» сформував свій електронний військово-обліковий документ, відповідно до якого: «на обліку», категорія обліку - військовозобов'язаний, відстрочка до 09.05.2026, ти відстрочки - бронювання, ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_10 (Дружківка), постанова ВЛК - непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, дата ВЛК - 13.08.2020 року, дані уточнено вчасно, дата уточнення даних - 10.06.2024 року.
06.09.2025 року позивачем було направлено заяву від 05.09.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), у якій, зокрема, просив внести відомості Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як особи, що визнана непридатною до військової служби стосовно позивача як особи, що визнана непридатною до військової служби, є невійськовозобов'язаною особою та виключена/знята з обліку.
Вважаючи, що відповідачем 2 допущено протиправну бездіяльність щодо нерозгляду заяви позивача про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як особи, що визнана непридатною до військової служби, є не військовозобов'язаною особою та виключена/знята з військового обліку від 05.09.2025 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання щодо даних правовідносин передбачені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ, у редакцій чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частиною 2 статті 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 статті 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (надалі - Закон № 3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
За приписами статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Указами Президента України неодноразово продовжувався воєнний стан та строк проведення мобілізації. На час розгляду цієї справи воєнний стан в Україні та мобілізація триває.
Приписами статті 37 Закону № 2232-ХІІ визначено підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Відповідно до частини 1 - 4 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції станом на час мобілізації, взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:
1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України) віком до 25 років: які відповідно до статті 14 цього Закону взяті на військовий облік; які є призовниками, що прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань, якщо раніше не перебували на військовому обліку; які припинили альтернативну (невійськову) службу достроково і відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" підлягають взяттю на військовий облік призовників; які відраховані із закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та не пройшли базову загальновійськову підготовку; жінки, які виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням на базову військову службу;
2) на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
3) на військовий облік резервістів: які зараховані до військового оперативного резерву; які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань; резервісти, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України на нове місце проживання.
Громадянам України, взятим на військовий облік, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.
Взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, які належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
За положенням частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції станом на час прийняття спірного наказу, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
За положенням частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції станом на час виключення позивача з обліку, виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які, зокрема, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
За положенням частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції, яка діяла станом на час мобілізації, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які, зокрема, визнані непридатними до військової служби (пункт 3).
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Отже, підстава для виключення особу з військового обліку, як визнання такої особи непридатними до військової служби, не змінилась.
За змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі по тексту - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Відповідно до абзацу 7 пункту 12 Положення № 154, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження.
Відповідно до абзацу 7 пункту 15 Положення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний організовувати ведення персонально-якісного обліку (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) призовників, військовозобов'язаних та резервістів. При цьому, відповідно до частини 1 статті 34 Закону про військовий обов'язок, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до абзацу 18 пункту 15 Положення про ТЦК, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний здійснювати контроль за правомірністю видачі громадянам військово-облікових документів, посвідчень та інших документів.
Отже, обов'язки щодо обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921, в редакції на час виключення позивача з обліку, районні (міські) військові комісаріати: організовують та ведуть військовий облік на відповідній території; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників і військовозобов'язаних, які проживають (перебувають) на відповідній території, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників і військовозобов'язаних про їх виклик до районних (міських) військових комісаріатів для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників і військовозобов'язаних та персональних даних, які містяться в них; інформують щороку до 1 січня відповідні районні держадміністрації або міські ради та вносять на їх розгляд пропозиції щодо поліпшення стану військового обліку на відповідній території; згідно з планами, затвердженими відповідними районними держадміністраціями або міськими радами, здійснюють контроль на відповідній території за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях (крім СБУ); здійснюють взяття на військовий облік військовозобов'язаних - жінок на підставі списків із закладів освіти; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників і військовозобов'язаних військово-облікових документів; надсилають запити до органів, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, з метою встановлення місцезнаходження призовників і військовозобов'язаних (додаток 11)
Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних ведеться районними (міськими) військовими комісаріатами шляхом обліку персональних та службових даних призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних.
Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.
Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.
Відповідно до пунктів 7, 9 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , виданого 15.08.2020 року, позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 47а наказу МО України № 402-2008 року та не підлягає повторному медичному переосвідченню.
Згідно з пунктом 13 позивача взято на облік військовозобов'язаних Дружківським МВК 27.07.2020 року та знято з військового обліку військовозобов'язаних Дружківським МВК 15.08.2020 року.
15.08.2020 року позивач виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі ст. 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»
Суд звертає увагу, що матеріали справи не свідчать, що відповідачі проводили службове розслідування щодо відміни або скасування висновків військово-лікарської комісії про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов'язаних, в межах якого запитувались би у позивача будь-які медичні документи, на підставі яких він був визнаний непридатним до військової служби з подальшим зверненням відповідача до уповноваженого органу або суду з питання оскарження висновку ВЛК.
Щодо посилання відповідача про наявність розбіжностей у паперовій обліковій картці військовозобов'язаного щодо позивача та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , виданого 15.08.2020 року, суд зазначає, що відповідачем не надано доказів визнання нечинним тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , виданого 15.08.2020 року, як і не надано вироку суду, який би набрав законної сили та встановлював факт протиправності дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_11 або ІНФОРМАЦІЯ_6 при виключенні саме ОСОБА_1 з військового обліку.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вказане посвідчення є допустимим доказом, того, що позивач вже не має статусу військовозобов'язаного та виключений з військового обліку військовозобов'язаних через непридатність до військової служби з 15.08.2020 року.
Верховний Суд у постанові від 21.05.2025 року у справі № 280/2880/24 зауважив: “з аналізу положень Закону 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних».
З урахуванням вказаних положень чинного законодавства та з урахування наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що позивача у 2020 році, за наслідками проведеної медичної комісії, було визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку та виключено з військового обліку, що відпображено у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного виданого позивачу.
Суд зауважує, що станом на 12.04.2025 року електронний військово-обліковий документ у застосунку «Резерв +» містив відомості про виключення позивача з військового обліку (Категорія обліку “Не військовозобов'язаний», Підстава зняттявиключення: непридатні).
При цьому, згідно з копією електронного військово-обліковий документ із застосунку «Резерв +», сформованого 05.09.2025 року наявна інформація про те, що позивач знаходиться на обліку у 2-му відділі ІНФОРМАЦІЯ_6 (Дружківка) (Категорія обліку “ ІНФОРМАЦІЯ_12 »; відстрочка до 09.05.2026; тип відстрочки: бронювання )
Як встановлено судом вище паперовий військово-обліковий документ позивача містить відомості про визнання його непридатними до військової служби та про зняття його з військового обліку, містить відповідні печатку органу та підпис посадової особи, що його видав.
Таким чином, судом встановлено невідповідність відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 виданого позивачу ІНФОРМАЦІЯ_8 15.08.2020 року, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі - Порядок № 559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа".
Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Як було вказано вище у даній справі суд констатував невідповідність відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 виданого позивачу ІНФОРМАЦІЯ_8 15.08.2020 року, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, саме усунення цих невідповідностей у спосіб, визначений пунктом 4 Порядку № 559, а не зняття позивачу з обліку (оскільки позивача вже було знято з військового обліку ще у 2020 році) є суттю спірних правовідносин.
З огляду на те, що із відповідною заявою позивач звернувся до відповідача 2, а не до відповідача 1, саме ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) є належним відповідачем у даній справі, оскільки є суб'єктом владних повноважень щодо розгляду вказаної заяви позивача згідно Порядку № 559.
Матеріалами справи підтверджено звернення позивачем до відповідача 2, тобто за місцем перебування на військовому обліку станом на момент звернення, із заявою про внесення відповідних змін щодо нього, до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Суд вказує, що право на звернення щодо актуалізації відомостей реалізовано позивачем шляхом подання відповідної заяви (у паперовій формі).
При цьому ані Постановою № 559, ані будь-яким іншим нормативно-правовим актом не передбачено обов'язку позивача особисто прибути до ТЦК для надання такого звернення та вирішення поставленого питання.
Доказів розгляду вказаної заяви суду не надано.
Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 “Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Завданням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
У пункті 8 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (підпункт 7); відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12).
Суд вважає, що тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (неналежне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі щодо правдивості, своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткові обов'язки, в тому числі щодо повторного взяття на облік військовозобов'язаних.
У той же час, обираючи належний спосіб захисту прав позивача, суд зазначає про таке.
Позивач просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як особи, що визнана непридатною до військової служби, є не військовозобов'язаною особою та виключена/знята з військового обліку від 05.09.2025 року та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, стосовно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), як особи, що визнана непридатною до військової служби, є не військовозобов'язаною особою та виключена/знята з військового обліку.
У той же час із відповідною заявою про внесення відомостей до Реєстру звернувся до відповідача 2, а не до відповідача 1 (що допускається положеннями пункту 4 Порядку № 559), що підтверджується самою заявою, яка адресована відповідачу 2 та доказами направлення цієї заяви поштою (у відповідних описах поштових вкладень отримувачем зазначено саме відповідача 2).
Як вказано судом вище з матеріалів справи судом встановлено, що позивача було визнано непридатними до військової служби та знято з військового обліку.
Суд зазначає, що «зняття» та «виключення» з військового обліку не є тотожними поняттями.
Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
Частина 9 статті 1 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу визначає, що щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Отже така категорія як “невійськовозобв'язана особа» у вказаному законі, який регулює спірні правовідносини, відсутня.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що спосіб захисту порушеного права має бути «належним» та «ефективним», тобто забезпечувати реальне поновлення права без необхідності повторного звернення до суду з того ж питання. Це базується на принципах процесуальної економії та остаточності судового рішення, де обраний механізм має остаточно вирішувати спір.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що, з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача, підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 05.09.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), щодо його виключення з військового обліку як особи, що визнана непридатною до військової служби.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 слід відмовити, а позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 )
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 05.09.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), щодо його виключення з військового обліку як особи, що визнана непридатною до військової служби.
У задоволенні вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Повне судове рішення складене 17 квітня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч