17 квітня 2026 року Справа № 480/333/26
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/333/26 за позовом ОСОБА_1 до Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо ненарахування та невиплати помічнику судді Тростянецького районного суду Сумської області заробітної плати за період з 04.09.2025 по 11.12.2025 включно з врахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" № 391 від 25.04.2023 виходячи з фактично відпрацьованого часу;
- зобов'язати ТУ ДСА в Сумській області здійснити перерахунок та виплату помічнику судді Тростянецького районного суду Сумської області суми недоплаченої заробітної плати, обчисленої з урахуванням коефіцієнту 1,5 до посадового окладу за період з 04.09.2025 по 11.12.2025 включно у відповідності де Постанови КМУ "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" № 391 від 25.04.2023, виходячи із фактично відпрацьованого часу та з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є працівником Тростянецького районного суду Сумської області, з 03.10.2023 призначена на посаду помічника судді.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє і на день подання цього позову.
Відповідно до абз. 4 пп. 1 п. 1. Постанови КМУ від 25.04.2023 № 391 встановлено, що на період воєнного стану для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які безпосередньо здійснюють свої повноваження: на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади, визначені відповідно до законодавства у схемах (розмірах) посадових окладів (тарифних ставок), визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.
Заробітна плата працівникам державних органів нараховується відповідно до абзацу першого цього підпункту з урахуванням підвищених розмірів посадових окладів, передбачених підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови, які визначені та затверджені у штатному розписі відповідного державного органу.
Для цілей цієї постанови розташування робочого місця працівника визначається керівником державного органу (керівником державної служби, суб'єктом призначення) шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Тростянецьку міську територіальну громаду, на території якої розташований Тростянецький районний суд Сумської області, де безпосередньо виконує свої повноваження як секретар суду позивач, включено до переліку територій бойових дій згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 17.11.2025 № 1609 з 04.09.2025.
Позивач вважає, що має законне право на отримання заробітної плати з врахуванням посадового окладу з коефіцієнтом 1,5, у відповідності до приписів Постанови № 391, однак ТУ ДСА України в Сумській області безпідставно нарахувало та виплатило вказаний посадовий оклад з урахуванням коефіцієнту 1,5 в заробітну плату за грудень 2025 року лише за період з 12.12.2025 по 31.12.2025.
Ухвалою суду від 22.01.2026 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
ТУ ДСА України в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 17 листопада 2025 року № 1609, Тростянецька міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій з 04 вересня 2025 року, у зв'язку з чим посадові оклади працівників ТУ ДСА України в Сумській області та працівників апаратів місцевих загальних судів Тростянецької міської територіальної громади визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5. Дата виникнення можливості бойових дій в Тростянецькій міській територіальній громаді 04.09.2025, а 12.12.2025 - дата набрання чинності наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 17.11.2025 № 1609.
На підставі Указу Президента України "Про призначення судді" № 171/2026 від 24.02.2026 та наказу в.о. голови Сумського окружного адміністративного суду від 02.03.2026 № 12-ОС "Про відрахування зі штату суду Савицької Наталії у зв'язку з призначенням на посаду судді Шостого апеляційного адміністративного суду", на підставі розпорядження керівника апарату № 2061 від 06.03.2026 призначено повторний автоматизований розподіл судової справ № 480/333/26.
Справа розподілена автоматизованою системою документообігу суду судді Шаповалу М.М., ухвалою від 12.03.2026 справу прийнято до провадження.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач є працівником Тростянецького районного суду Сумської області, з 03.10.2023 призначена на посаду помічника судді на якій і працює по теперішній час.
Відповідно до абзацу 4 підпункту 1 пункту 1 Постанови КМУ "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" від 25.04.2023 № 391, який застосовується із 01.01.2024, установити, що на період воєнного стану для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які безпосередньо здійснюють свої повноваження: на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади, визначені КМУ у відповідних схемах посадових окладів, визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.
25.10.2024 набрав чинності наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14.10.2024 № 360, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.10.2024 за № 1567/42912, яким внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17.11.2025 № 1609, зокрема Тростянецьку міську територіальну громаду віднесено до території можливих бойових дій - з 04.09.2025.
Наказом керівника апарату Тростянецького районного суду Сумської області № 86/08-05 від 17.12.2025 "Про оплату праці працівників апарату Тростянецького районного суду Сумської області під час воєнного стану" затверджено перелік працівників апарату Тростянецького районного суду Сумської області, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на території можливих бойових дій, до якого включено помічника судді - Федченко Н.В.
Наказом керівника апарату Тростянецького районного суду Сумської області № 13/01-07 від 25.12.2025 "Про введення в дію змін до штатного розпису" змінено посадовий оклад помічника судді з 17865 грн на 26797,50 грн з 12.12.2025.
Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо нарахування та виплати за період з 04.09.2025 по 11.12.2025 заробітної плати з врахуванням коефіцієнта 1,5 відповідно до постанови КМУ "Деякі питання оплати правці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану", позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, аргументам учасників справи, викладеним у заявах по суті та які мають значення для вирішення спору, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 94 Кодексу законів України про працю заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Пунктом 4 частини першої статті 7 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII встановлено, що державний службовець має право на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).
За приписами статті 50 Закону № 889-VIII держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та в подальшому такий строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України.
Відповідно до частини другої статті 113 та частини першої статті 117 Конституції України КМУ у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України. КМУ в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови КМУ "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" від 25.04.2023 № 391 в редакції постанови КМУ № 612 від 16.06.2023 /надалі Постанова № 391/ установити, що на період воєнного стану для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які безпосередньо здійснюють свої повноваження: на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади, визначені КМУ у відповідних схемах посадових окладів, визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.
Підпунктом 2 пункту 1 Постанови № 391 визначено, що підвищення розмірів посадових окладів з урахуванням коефіцієнтів, передбачених підпунктом 1 цього пункту, здійснюється з урахуванням фактично відпрацьованого часу протягом місяця; заробітна плата працівникам державних органів нараховується відповідно до абзацу першого цього підпункту з урахуванням підвищених розмірів посадових окладів, передбачених підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови, які визначені та затверджені у штатному розписі відповідного державного органу.
Згідно з підпунктом 3 пункту 1 Постанови № 391 (в редакції постанови КМУ № 612 від 16.06.2023) для цілей цієї постанови розташування робочого місця працівника визначається керівником державного органу (керівником державної служби, суб'єктом призначення) шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії;
перелік працівників державних органів, яким встановлюються посадові оклади з урахуванням коефіцієнта 3, погоджується з відповідною обласною військовою адміністрацією за поданням керівника відповідного державного органу (керівника державної служби, суб'єкта призначення);
перелік працівників територіальних органів, яким встановлюються посадові оклади з урахуванням коефіцієнта 3, погоджується з відповідною обласною військовою адміністрацією за поданням керівника територіального органу;
працівникам державних органів, які включені до переліку, передбаченого абзацом першим цього підпункту, за періоди роботи на територіях, які не включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, нарахування заробітної плати проводиться виходячи з посадових окладів, визначених законодавством.
Пунктом 4 Постанови № 391 передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування і застосовується до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Відповідно до пункту 1 постанови КМУ "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" від 06.12.2022 № 1364 установити, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; у переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.
Так, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією /надалі Перелік/.
Так, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 17 листопада 2025 року № 1609, Тростянецька міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій з 04 вересня 2025 року, у зв'язку з чим посадові оклади працівників територіального управління ДСА України в Сумській області та працівників апаратів місцевих загальних судів Тростянецької міської територіальної громади визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.
Дата виникнення можливості бойових дій в Тростянецькій міській територіальній громаді 04.09.2025, а 12.12.2025 - дата набрання чинності наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 17.11.2025 № 1609.
Тож нормативно-правовим актом, який хоч і набрав чинності лише з 12.12.2025, визначено конкретну дату, з якої Тростянецьку міську територіальну громаду віднесено до територій можливих бойових дій, а саме: з 04.09.2025. При цьому дата припинення можливості бойових дій щодо Тростянецької міської територіальної громади цим нормативно-правовим актом не визначена.
Таким чином, для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які з 04.09.2025 безпосередньо здійснюють свої повноваження на території Тростянецької міської територіальної громади (для якої не визначена дата припинення можливості бойових дій) посадові оклади, визначені КМУ у відповідних схемах посадових окладів, повинні визначатися з урахуванням коефіцієнта 1,5.
Зважаючи на положення підпункту 3 пункту 1 Постанови № 391 (в редакції постанови КМУ № 612 від 16.06.2023), відповідно до якого працівникам державних органів, які включені до переліку, передбаченого абзацом першим цього підпункту, за періоди роботи на територіях, які не включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, нарахування заробітної плати проводиться виходячи з посадових окладів, визначених законодавством, суд доходить висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу за період з 04.09.2025 по 11.12.2025 заробітної плати з врахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу у відповідності до Постанови КМУ "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" № 391 від 23.04.2023.
Таким чином, на підставі викладеного, суд визнає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо ненарахування та невиплати помічнику судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 заробітної плати за період з 04.09.2025 по 11.12.2025 включно з врахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" № 391 від 25.04.2023 виходячи з фактично відпрацьованого часу.
Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату помічнику судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суми недоплаченої заробітної плати, обчисленої з урахуванням коефіцієнту 1,5 до посадового окладу за період з 04.09.2025 по 11.12.2025 включно відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" № 391 від 25.04.2023, виходячи із фактично відпрацьованого часу та з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал