Рішення від 17.04.2026 по справі 480/695/26

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року Справа № 480/695/26

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/695/26 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, який перебуває на обліку як платник податків, всупереч вимог Податкового кодексу України, порушив строки сплати узгодженого податкового зобов'язання, у зв'язку з чим, за ним утворилася заборгованість на загальну суму 64 587,97 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, який перебуває на обліку як платник податків, всупереч вимог Податкового кодексу України, порушив строки сплати узгодженого податкового зобов'язання, у зв'язку з чим, за ним утворилася заборгованість на загальну суму 64 587,97 грн.

Ухвалою суду позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлявся за останнім відомим місцем реєстрації. Таким чином, суд вважає, що ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі не вручена відповідачу з не залежних від суду причин. З огляду на вимоги ч. 11 ст. 126 КАС України суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. В установлений строк відповідач відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідач знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС в Сумській області як платник податків і зборів, встановлених Податковим кодексом України.

Відповідно до розрахунку податкового боргу, сформованого на підставі ІКП ІКС "Податковий блок", у відповідача станом на 13.01.2026 наявний податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11010500) на загальну суму 49 683,05 грн та з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11011001) на загальну суму 14 904,92 грн.

Як встановлено судом, 19.05.2025 відповідачем до Головного управління ДПС у Сумській області була подана податкова декларація про майновий стан і доходи № 54290, якою задекларовано суму до сплати за 2024 рік з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 49 683,05 грн. Розмір несплаченого податкового боргу становить 49 683,05 грн.

Крім того, 19.05.2025 відповідачем до Головного управління ДПС у Сумській області була подана податкова декларація про майновий стан і доходи № 54290, якою задекларовано суму до сплати за 2024 рік з військового збору в розмірі 14 904,92 грн. Розмір несплаченого податкового боргу становить 14 904,92 грн.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначену для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до ст. 59 ПК України на податкову адресу відповідачу направлена податкова вимога форми "Ф" від 13.08.2025 № 0005309-1303-1828, яка повернулась з поштового відділення із зазначенням причини повернення "за закінченням терміну зберігання".

З моменту вручення податкової вимоги до подачі позовної заяви податковий борг відповідача не переривався, а отже, податкова вимога від 13.08.2025 № 0005309-1303- 1828, відповідно до ст. 60 ПК України, не була відкликана.

Згідно з витягом з реєстраційної картки платника податків та відповіді ДПС України від 23.01.2026, на запит щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про реєстраційні дані місця проживання ОСОБА_1 . адресою місця проживання по датах внесення до ДРФО значиться:

- станом на 28.04.2024 - АДРЕСА_1 ;

- станом на 25.06.2025 - АДРЕСА_2 .

Згідно з п. 42.2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно абз. 2 п. 42.5 ст. 42 ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Відповідно до ст. 45 ПК України платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси. Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до п. 63.2 ст. 63 ІІК України взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.

Пунктом 70.1 ст.70 ПК України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків.

До облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься інформація, зокрема про місце проживання, а для іноземних громадян - також громадянство (п. п. 70.2.4 п. 70.2 ст. 70 ПК України).

Згідно з п. 70.7 ст.70 ПК України фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати до контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 затверджено Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25.10.2017 за № 1306/31174) (далі - Положення № 822).

Відповідно до абз. 2 п. 1 розд. VI Положення № 822 фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки/Повідомлення протягом місяця з дня виникнення таких змін у порядку, визначеному цим Положенням.

Розділом IX Положення № 822 регламентовано порядок подання заяви про зміну даних, які вносяться до облікової картки та повідомлення

Згідно з п. 1 розд. IX Положення № 822 фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви за формою № 5ДР або заяви за формою № 5ДР11 відповідно.

Пунктом 4 розділу IX Положення № 822 передбачено, що внесення змін до Державного реєстру та окремого реєстру Державного реєстру здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання фізичною особою заяви за формою № 5ДР або заяви за формою № 5ДРП до контролюючого органу.

Відповідно до пп. 21.1.10 п. 21.1 ст. 21 ПК України до обов'язків контролюючого органу належить внесення до інформаційних баз даних інформацію з документів, отриманих від платників податків у паперовій формі, а також інформацію про взаємодію з платниками податків, отриману в іншій формі.

З огляду на викладене, процедура внесення змін до Державного реєстру та даних облікової картки пов'язується саме з виконанням фізичною особою, як платником податків свого обов'язку щодо звернення до контролюючого органу із відповідною заявою за формою № 5ДР.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.09.2021 по справі № 640/8096/19.

Таким чином, відповідальність щодо надання інформації про зміну податкової адреси/місцезнаходження чинним законодавством покладена саме на платника податків.

Відповідно до п.95.1 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи те, що сума податкового боргу не сплачена відповідачем на момент розгляду справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) податковий борг:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 49683,05 грн на розрахунковий рахунок UА288999980333189341000018554, отримувач ГУК Сумська область, Лебединська міська територіальна громада 11010500, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код сплати 140;

- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 14904,92 грн на розрахунковий рахунок UА718999980313060137000018001, отримувач ГУК Сумська область, Сумська область, 11011001, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код сплати 140.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал