про відмову у відкритті касаційного провадження
17 квітня 2026 року
м. Київ
справа №320/5168/26
адміністративне провадження № К/990/15244/26
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Чиркіна С.М. та Шарапи В.М., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області
на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2026 року
у справі №320/5168/26
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У лютому 2026 року ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Служби безпеки України в місті Києві та Київській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії щодо непроведення Головним управлінням Служби безпеки України у місті Києві та Київській області перерахунку посадового окладу, окладу за військовим званням та, як наслідок, всього грошового забезпечення з 01 січня 2023 року, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - постанова КМУ №704);
- зобов'язати Головне управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області провести з 01 січня 2023 року перерахунок посадового окладу, окладу за військовим званням та, як наслідок, всього грошового забезпечення шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови КМУ №704, а також скласти, належно оформити відповідну довідку про перерахунок, яку в установленому порядку надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії щодо непроведення Головним управлінням Служби безпеки України у місті Києві та Київській області перерахунку посадового окладу, окладу за військовим званням та, як наслідок, всього грошового забезпечення з 18 червня 2025 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови КМУ №704;
- зобов'язати Головне управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області провести з 18 червня 2025 року перерахунок посадового окладу, окладу за військовим званням та, як наслідок, всього грошового забезпечення шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови КМУ №704, а також скласти, належно оформити відповідну довідку про перерахунок, яку в установленому порядку надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії щодо непроведення Головним управлінням Служби безпеки України у місті Києві та Київській області перерахунку посадового окладу, окладу за військовим званням та, як наслідок, всього грошового забезпечення з 01 січня 2026 року шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2026 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови КМУ №704;
- зобов'язати Головне управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області провести з 01 січня 2026 року перерахунок посадового окладу, окладу за військовим званням та, як наслідок, всього грошового забезпечення шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2026 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови КМУ №704, а також скласти, належно оформити відповідну довідку про перерахунок, яку в установленому порядку надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02 березня 2026 року адміністративний позов задоволено.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2026 року апеляційну скаргу Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 березня 2026 року у справі №320/5168/26 повернуто особі, яка її подала.
Не погодившись з ухвалою суду апеляційної інстанції, Головне управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області 06 квітня 2026 року, тобто в межах строку на касаційне оскарження, звернулося з касаційною скаргою до Верховного Суду.
Проаналізувавши зміст оскаржуваного судового рішення та доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Вважаючи рішення суду першої інстанції незаконним та необґрунтованим, Головне управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області звернулося з апеляційною скаргою та клопотанням про звільнення від сплати судового збору до Шостого апеляційного адміністративного суду.
У заяві про звільнення від сплати судового збору Головне управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області, посилаючись на положення пункту 11 частини другої статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI), зазначало, що судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 березня 2026 року, відмовлено у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору, а апеляційну скаргу Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області залишено без руху у зв'язку з невідповідністю скарги вимогам пункту 1 частини п'ятої статті 296 КАС України, тобто у зв'язку з несплатою судового збору та встановлено десятиденний строк з моменту отримання копії ухвали для надання документа про сплату судового збору.
Вказана ухвала доставлена до електронного кабінету Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області 09 березня 2026 року о 22:24, що підтверджується довідкою Шостого апеляційного адміністративного суду про доставку електронного листа через підсистему ЄСІКС «Електронний суд».
У встановлений судом строк відповідач не звернувся до суду апеляційної інстанції із клопотанням про усунення недоліків, продовження строку для усунення недоліків, звільнення або відстрочення сплати судового збору.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2026 року апеляційну скаргу Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 березня 2026 року у справі №320/5168/26 повернуто особі, яка її подала.
Повертаючи апеляційну скаргу особі, яка її подала, суд виходив з того, що у встановлений судом строк відповідач не усунув недоліки апеляційної скарги щодо сплати судового збору, а також враховував відсутність підстав для звільнення Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області від сплати судового збору на підставі пункту 11 частини другої статті 3 Закону №3674-VI, оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 у цій справі не спрямовані на відшкодування йому шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою.
Вважаючи рішення суду апеляційної інстанції таким, що прийнято з неправильним застосуванням норм матеріального права та з порушенням норм процесуального права, Головне управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області звернулося з касаційною скаргою до Верховного Суду.
На обґрунтування вимог касаційної скарги відповідач вказує на те, що суд апеляційної інстанції при прийнятті оскаржуваної ухвали від 31 березня 2026 року неправильно застосував положення пункту 11 частини другої статті 3 Закону №3674-VI, оскільки при поданні позовної заяви ОСОБА_1 не мав сплачувати судовий збір, що виключає правові підстави для сплати Головним управлінням Служби безпеки України у місті Києві та Київській області судового збору за подання апеляційної скарги.
Відповідно до частини другої статті 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, то суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Частиною п'ятою статті 251 КАС України передбачено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Згідно з частиною п'ятою статті 18 КАС України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їх офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Згідно з частиною сьомою статті 251 КАС України якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що його вручено й особі, яку він представляє.
Пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яка залишена без руху, у встановлений судом строк.
Частиною другою статті 132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону №3674-VI, судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом; судовий збір включається до складу судових витрат; платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.
Таким чином, судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв'язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв'язку з вирішенням конкретної справи.
Водночас положеннями пункту 11 частини другої статті 3 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Положення пункту 11 частини другої статті 3 Закону №3674-VI поширюються на конкретні правовідносини, які виникають при відшкодуванні шкоди органом державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронним органом, прокуратурою чи судом у зв'язку незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю та лише у поєднанні з вимогами про вирішення публічно-правового спору (наприклад про визнання протиправним рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень). За такого правового регулювання вимога про відшкодування шкоди не є об'єктом, за який справляється судовий збір. Водночас за вимогу, яка її зумовлює, такий збір сплачується.
Аналогічні висновки щодо застосування зазначених норм права викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду від 18 жовтня 2019 року у справі №405/8768/18, від 05 березня 2020 року у справі №597/664/18 та від 14 січня 2021 року у справі №205/10899/19.
У такому випадку колегія суддів вважає, що положення Закону №3674-VI передбачає звільнення від сплати судового збору у разі відшкодування шкоди, заподіяної незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю, а тому, для звільнення від сплати судового збору на цій підставі, на час звернення із вимогою про відшкодування шкоди це рішення повинно бути визнане незаконним.
Вирішуючи питання щодо правильності застосування судом апеляційної інстанцій положень пункту 11 частини другої статті 3 Закону №3674-VI, колегія суддів зазначає, що в цій справі позивачем оскаржувалися протиправні дії щодо невиготовлення та ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, 18 червня 2025 року, та 01 січня 2026 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII, положень постанови КМУ №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2023 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2026 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ №704, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023, 2025 та 2026 роки відповідно, для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року, з 01 липня 2025 року та з 01 лютого 2026 року.
Проаналізувавши зміст судових рішень у справі №320/5168/26, колегія суддів дійшла висновку, що заявлений позивачем предмет спору не вказує на наявність підстав для звільнення його від сплати судового збору, а отже судовий збір за подання позовної заяви мав бути сплачений ним на загальних підставах.
Разом з тим вимоги саме про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області ОСОБА_1 в межах позову не заявлялися, а відтак є обґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про непоширення на заявника касаційної скарги, у цьому випадку дія положень пункту 11 частини другої статті 3 Закону №3674-VI й, як наслідок, наявність у нього обов'язку надати документ про сплату судового збору.
За викладених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що правильне застосування судом апеляційної інстанції положень пункту 11 частини другої статті 3 Закону №3674-VI, пункту 1 частини четвертої статті 169 та частини другої статті 298 КАС України при постановленні ухвали про повернення апеляційної скарги є очевидним, розумні сумніви щодо їх застосування чи тлумачення відсутні.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.
За змістом частини другої статті 333 КАС України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
Враховуючи, що зміст оскаржуваного судового рішення не викликає розумних сумнівів щодо правильного застосування чи тлумачення застосованих норм матеріального і процесуального права, Суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання касаційної скарги необґрунтованою та відмови у відкритті касаційного провадження.
Подібна позиція щодо визнання за аналогічних обставин касаційної скарги необґрунтованою висловлена Верховним Судом, зокрема, в ухвалах від 15 липня 2024 року у справі №320/9572/24, від 18 березня 2025 року у справі №360/1276/24, від 15 січня 2026 року у справі №320/50439/24.
Суд враховує положення частини другої статті 298 КАС України, якою встановлено, що повернення апеляційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду апеляційної інстанції в порядку, встановленому законом.
Керуючись пунктом 5 частини першої, частиною другою статті 333 КАС України, Суд
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2026 року у справі №320/5168/26 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
за касаційною скаргою Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2026 року у справі №320/5168/26 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Я.О. Берназюк
Судді С.М. Чиркін
В.М. Шарапа