про відкриття касаційного провадження
17 квітня 2026 року
м. Київ
справа №240/14044/24
адміністративне провадження №К/990/16555/26
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Шарапи В.М., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., перевіривши касаційну скаргу Міністерства юстиції України на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2026 у справі №240/14044/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - Житомирська міська рада про визнання протиправним та скасування наказу,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - Житомирська міська рада, про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України від 01.07.2024 №1944/5 "Про задоволення скарги".
Розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 01.07.2025, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2026, позов задоволено.
Відповідач, не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, звернувся до суду касаційною скаргою, яку ухвалою Верховного Суду від 02.04.2026 повернуто особі, яка їх подала, як таку, що не містила підстав касаційного оскарження судових рішень відповідно до вимог процесуального закону.
На адресу Верховного Суду 13.04.2026 повторно надійшла касаційна скарга Міністерства юстиції України, у якій скаржник просить скасувати рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.07.2025, постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2026 та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Одночасно із касаційною скаргою Міністерством юстиції України заявлено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, яке обгрунтовано тим, що касаційну скаргу вперше було подано з дотриманням строків, встановлених частиною першою статті 329 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та після її повернення, діючи без невиправданих зволікань у межах розумного строку, відповідач повторно подає касаційну скаргу та вважає, що має право на поновлення строку її подання.
Колегія суддів, розглянувши клопотання скаржника про поновлення строку на касаційне оскарження, дійшла висновку про його задоволення, оскільки підстави, наведені позивачем, є обгрунтованими та вмотивованими, а причини - поважними.
Касаційна скарга подана на судові рішення, які можуть бути оскаржені згідно із частиною 1 статті 328 КАС України.
Підставою для відкриття касаційного провадження у справі є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку (пункт 1 частини 4 статті 328 КАС України).
Зокрема, в обґрунтування наявності підстав для касаційного оскарження судових рішень у цій справі за пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України, відповідач зазначає, що суди попередніх інстанцій не врахували висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 29.04.2020 у справі №826/15358/17, від 22.05.2022 у справі №825/2328/16, 18.01.2023 у справі № 826/10888/18 стосовно того, що не кожне процедурне порушення може бути підставою для скасування рішення суб'єкта владних повноважень, а лише таке, що вплинуло або могло істотно вплинути на правильність такого рішення.
Крім цього, посилаючись на пункт 4 частини четвертої статті 328 та частину другу статті 353 КАС України, скаржник зазначає, що суди не дослідили зібрані у справі докази та суд розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу, яка підлягала розгляду за правилами загального позовного провадження.
У касаційній скарзі Міністерство юстиції України також вказує на те, що судові рішення у цій справі можуть бути оскаржені у касаційному порядку на підставі підпунктів «а», «в» та «г» пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України. Вважає, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, справа становить значний суспільний інтерес та суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Наведені скаржником аргументи потребують ретельної перевірки та вивчення матеріалів справи, чого не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження, тому проаналізувавши підставу, на якій подано касаційну скаргу у цій справі, Верховний Суд вважає за необхідне здійснити касаційний перегляд Міністерства юстиції України на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2026 у справі №240/14044/24.
Згідно з частиною 1 статті 334 КАС України, за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті, питання про відкриття касаційного провадження у справі вирішується колегією суддів у складі трьох суддів не пізніше двадцяти днів з дня надходження касаційної скарги або з дня надходження заяви про усунення недоліків, поданої у порядку, визначеному статтею 332 цього Кодексу.
Перешкоди для прийняття касаційної скарги до провадження Верховним Судом та відкриття касаційного провадження у цій справі відсутні.
Керуючись статтями 248, 329, 334, 335, 338 КАС України, Верховний Суд
Задовольнити клопотання Міністерства юстиції України про поновлення строку на касаційне оскарження у справі №240/14044/24.
Визнати поважними підстави пропуску Міністерством юстиції України строку на касаційне оскарження рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2026 у справі №240/14044/24, поновити пропущений з поважних причин процесуальний строк.
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Міністерства юстиції України на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2026 у справі №240/14044/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - Житомирська міська рада про визнання протиправним та скасування наказу.
Встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити необхідність додання до відзиву доказів надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Витребувати з Житомирського окружного адміністративного суду матеріали справи №240/14044/24.
Копію ухвали суду разом з копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач В.М. Шарапа
Судді Я.О. Берназюк
С.М. Чиркін