Справа № 320/15375/25 Суддя (судді) першої інстанції: Дудін С.О.
16 квітня 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Штульман І.В.
суддів: Кобаля М.І.,
Черпака Ю.К.,-
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційних скарг ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
01 квітня 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася в Київський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач) про:
- визнання протиправною бездіяльність щодо проведення індексації її пенсії у 2023 та 2024 роках із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та 1,0796;
- зобов'язання здійснити з 1 жовтня 2024 року індексацію її пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивачу, у розмірі 1,197 та 1,0796, у зв'язку з чим провести перерахунок пенсії з 1 жовтня 2024 року (у межах строку позовної давності згідно статті 122 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України).
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01 жовтня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 жовтня 2024 року. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 гривень за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач здійснюючи перерахунок пенсії позивачу, на підставі частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та встановлюючи їй щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100,00 грн у 2023 році та 100 грн у 2024 році замість застосування коефіцієнта збільшення 1,197 та 1,0796, відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.
В частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити індексацію пенсії, починаючи з 1 жовтня 2024 року, за відсутності правових підстав для застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивачу, у розмірі 1,197, який застосовувався у 2023 році.
Не погоджуючись з рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог, ОСОБА_1 (далі - апелянт-1) звернулася до суду з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення і ухвалити нове про задоволення позовної заяви ОСОБА_1 у повному обсязі. Апелянт-1 зазначає, що відповідач протиправно не здійснив нарахування індексації пенсії із застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, послідовно у розмірі 1,197 та 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова №168) та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі-Постанова №185). Крім того, позивач зазначає, що судом першої інстанції невраховано, що пенсію ОСОБА_1 призначено за рішенням суду по справі №320/16806/23, яке набрало законної сили тільки 27 травня 2024 року, яку отримувала у липні 2024 року за період з 16 грудня 2022 року.
Не погоджуючись з рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року в частині задоволення позовних, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - апелянт-2) звернулося до суду з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення і ухвалити нове про відмову в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 , вказуючи на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача.
Позивачем відзив на апеляційну скаргу не подано.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, згідно пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України, яким передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а апеляційну скаргу ОСОБА_1 - слід задовольнити, мотивуючи це наступним.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, пенсія їй призначена за рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2023 року з 16 грудня 2022 року відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).
У лютому 2025 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про проведення індексації пенсії.
Розглянувши письмове звернення позивача ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України повідомило заявника (лист від 20 лютого 2025 року), що при призначенні їй пенсії із застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019 - 2021 роки у розмірі 10846,37 грн. До пенсій, які не підвищуються з 01 березня 2023 року встановлюються щомісячна доплата в розмірі 100 грн, яка враховується на час наступних перерахунків пенсії у звязку із збільшенням показника середньої заробітної плати (а.с.17-18).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою за захистом своїх прав та законних інтересів.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірним питанням, яке слід вирішити у межах розгляду цієї справи, є порядок проведення індексації пенсії позивача ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
Верховний Суд вже розглядав справи з подібними правовідносинами та, зокрема, у постанові від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23 дійшов висновку про те, що індексація пенсій згідно із Законом №1058-IV має проводитися шляхом збільшення саме того показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, що був фактично застосований при обчисленні конкретної пенсії, а не умовно встановленого базового показника на 1 жовтня 2017 року, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ділі - Порядком №124).
Верховний Суд у даній справі зазначив, що у випадку суперечності між законом і підзаконним актом, застосуванню підлягає закон, як акт вищої юридичної сили.
З огляду на це, у пункті 47 постанови від 13 січня 2025 року Верховний Суд зазначив, що вказаний Порядок у частині, яка визначає індексацію лише від базового показника за 2017 рік, суперечить Закону, а отже, не підлягає застосуванню в частині, що виходить за межі приписів частини другої статті 42 Закону №1058-IV.
Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 15 квітня 2025 року в справі №200/5836/24 не знайшла підстав для відступу від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.
Зокрема, Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зазначила: " 83. Таким чином, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону №1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
94. Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020-2023 роках згідно з Законом №1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону №1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" від 22 лютого 2021 року №127, "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16 лютого 2022 року №118, "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24 лютого 2023 року №168.
95. Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058-IV.
96. З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV положень пункту 5 Порядку №124, є протиправним.
97. З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії".
Отже, індексація пенсій у 2023, 2024 роках повинна проводитись відповідно до Постанов №168, №185 та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону №1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 197, 1,0796, відповідно.
Застосовуючи наведені вище висновки Верховного Суду до обставин цієї справи, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду звертає увагу, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-IV, встановивши їй щомісячну доплату до пенсії у 2023, 2024 роках в розмірі 100 грн замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню.
Колегією суддів Шостого апеляційного адміністративного суду встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2023 року по справі №320/16806/23, яке набрало законної сили 27 травня 2024 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 19 грудня 2022 року №064150011018, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком з дати звернення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з дати звернення до органів Пенсійного Фонду України, тобто з 16 грудня 2022 року.
Отже, саме за рішенням суду ОСОБА_1 призначено пенсія з 16 грудня 2022 року довічно.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, позивачу ОСОБА_1 у 2023 року проведено індексацію у розмірі 100 грн та у 2024 року проведено індексацію у розмірі 100 грн, що є протиправним.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02 березня 2026 року по справі №480/1476/25, від 04 грудня 2025 року у справі №440/6585/25, від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23, від 27 січня 2025 року у справі №620/7211/24, від 11 лютого 2025 року у справі №160/6064/24, від 18 лютого 2025 року у справі №400/5696/24, від 20 лютого 2025 року у справі №560/12058/24, від 27 лютого 2025 року у справі №400/2358/24.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що судом першої інстанції 15 серпня 2025 року не було належним чином досліджено матеріали справи №320/15375/25 та помилково відмовлено у задоволенні позовних вимог по застосуванню індексації за 2023 рік, оскільки пенсія позивачу ОСОБА_1 призначена за рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2023 року по справі №320/16806/23, яке набрало законної сили 27 травня 2024 року.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що в даному випадку позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з положеннями статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року у справі №320/15375/25 - скасуванню, з прийняттям нового судового рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 319, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року у справі №320/15375/25 - скасувати та ухвалити нове.
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 у 2023 та 2024 роках із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та 1,0796, відповідно.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити з 01 жовтня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 , у розмірі 1,197 та 1,0796, у зв'язку з чим провести перерахунок пенсії з 01 жовтня 2024 року.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Штульман
Судді: М.І. Кобаль
Ю.К. Черпак