17 квітня 2026 р. Справа № 440/3216/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Любчич Л.В.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Спаскіна О.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2025, головуючий суддя І інстанції: В.І. Бевза, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 20.05.25 по справі № 440/3216/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач 1, апелянт), в якій просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №104450014126 від 19.02.2025 про відмову йому у призначенні пенсії, відповідно до статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV);
- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області повторно розглянути його заяву із доданими документами, відповідно до Закону №1058-IV із зарахуванням до страхового стажу у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації: з 07.04.2022 по 01.12.2022, з 15.01.2023 по 07.02.2023, з 02.03.2023 по 09.09.2023, з 28.03.2023 по 22.05.2023, з 29.05.2023 по 10.09.2023, з 06.10.2023 по 09.05.2024, з 21.05.2024 по 20.08.2024, з 13.09.2024 по 02.10.2024, з 08.10.2024 по 15.01.2025, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо у районах і в період зазначених заходів, у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 до участі у справі №440/3216/25 залучено в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі-відповідач 2, ГУ ПФУ в Київській області).
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Полтавській області № 104450014126 від 19.02.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії, відповідно до статті 115 Закону №1058-ІV.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , із доданими документами, відповідно до Закону 1058-ІV із зарахуванням до страхового стажу у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації: з 07.04.2022 по 01.12.2022, з 15.01.2023 по 07.02.2023, з 02.03.2023 по 09.09.2023, з 28.03.2023 по 22.05.2023, з 29.05.2023 по 10.09.2023, з 06.10.2023 по 09.05.2024, з 21.05.2024 по 20.08.20240 з 13.09.2024 по 02.10.2024, з 08.10.2024 по 15.01.2025, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо у районах і в період зазначених заходів, у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив суд скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 та винести постанову про залишення позову без задоволення.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що позивач звернувся Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, як учасник бойових дій, надавши наступні документи: паспорт, ідентифікаційний код, трудову книжку, довідку про навчання, військовий квиток, посвідчення учасника бойових дій, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку (форма 12 про участь в захисті держави проти збройної агресії Російської Федерації). Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України не надавалася. До загального страхового стажу не зараховано період роботи з 13.04.1984 по 08.05.1984, згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 22.07.1986, оскільки запис про роботу передує даті заповнення трудової книжки. До загального стажу не зараховано періоди ведення підприємницької діяльності: 01.01.2005 по 31.03.2005, з 01.07.2007 по 30.09.2007, з 21.08.2019 по 28.02.2022, оскільки відсутні дані в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального. З урахуванням викладеного у позивача недостатньо страхового стажу для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Крім цього, апелянт зазначив, що судом першої інстанції не враховано, те що відсутні відомості про неотримання позивачем пенсії в Російській Федерації.
Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Відповідно до ч.1 ст.308, п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та відповідно до ст.308 КАС України в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено обставини, які не оспорено сторонами.
Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_2 (далі-в/ч НОМЕР_2 ) від 17.01.2025 №274, ОСОБА_1 дійсно перебував на військовій службі за мобілізацією у в/ч НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 з 07.04.2022 . Довідка видана для подання до пенсійного органу.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 22.08.2023 (а.с.35 зворот).
Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_2 від 16.01.2025 №262, виданою для подання до Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях , забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України:
-у період АТО - в складі військової частини НОМЕР_2 не приймав;
-у період ООС - в складі військової частини НОМЕР_2 не приймав;
-у період з 07.04.2022 по 01.12.2022, з 15.01.2023 по 07.02.2023, з 02.03.2023 по 09.03.2023, з 28.03.2023 по 22.05.2023, з 29.05.2023 по 10.09.2023, з 06.10.2023 по 09.05.2024, з 21.05.2024 по 20.08.2024, з 13.09.2024 по 02.10.2024, з 08.10.2024 по теперішній час приймав участь у захисті держави проти збройної агресії Російської Федерації (а.с.34).
Відповідно до витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_2 ( по стройовій частині) від 28.01.2025 №28, молодшого сержанта ОСОБА_1 , звільненого наказом командира в/ч НОМЕР_2 (по особовому складу) від 15.01.2025 №17-РС з військової служби у відставку з виключенням з військового обліку за підпунктом «а» ( за віком- у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі) пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», вважати таким, що справи та посаду здав і вибув для виключення з військового обліку до ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.28).
Як вбачається з військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 , позивач виключений з військового обліку 07.02.2025 після досягнення граничного віку перебування у запасі (а.с.33).
11.02.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Київській області із заявою про призначення пенсії за віком, як учасник бойових дій, надавши наступні документи: паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудову книжку, довідку про навчання, військовий квиток, посвідчення учасника бойових дій, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку Форми 12 про участь в захисті держави проти збройної агресії російської федерації) (а.с.34 зворот).
Заяву ОСОБА_1 було розглянуто за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Полтавській області.
19.02.2025 ГУ ПФУ в Полтавській області прийнято рішення №104450014126 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю у позивача необхідного страхового стажу, підтвердженого у встановленому законодавством порядку та у зв'язку з недотриманням пункту 14-4 розділу ХV Закону №1058-ІV, а саме: відсутністю інформації про неотримання ним пенсії в Російській Федерації. Страховий стаж ОСОБА_1 за цим рішенням становить 23 роки 01 місяць 11 днів, якого недостатньо для призначення пенсії.
У рішенні також зазначено, що до загального страхового стажу не зараховано період роботи з 13.04.1984 по 08.05.1984 відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 від 22.07.1986, оскільки запис про роботу передує даті заповнення трудової книжки. До загального стажу не зараховано періоди ведення підприємницької діяльності: 01.01.2005 по 31.03.2005, з 01.07.2007 по 30.09.2007, з 21.08.2019 по 28.02.2022, оскільки відсутні дані в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального. Також зазначено, що довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, не відповідає Додатку 6 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (зі змінами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 №887) (а.с.28 зворот-29).
Позивач, не погоджуючись із рішенням ГУ ПФУ в Полтавській області №104450014126 від 19.02.2025 про відмову йому у призначенні пенсії, відповідно до статті 115 Закону №1058-IV, звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пунктом 2.3 розділу ІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 встановлено, що , зокрема, участь у бойових діях у воєнний час при обчисленні вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці.
Суд також зазначив, що відповідно до абзацу а) пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов висновку, що періоди служби ОСОБА_1 , зазначені у довідці про участь в антитерористичній операції , забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях , забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України, підлягають зарахуванню пенсійним органом до стажу позивача на пільгових умовах один місяць за три.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом №1058-IV.
Згідно з його преамбулою, цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з ч.3 ст.4 Закону №1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до змісту ст.5 Закону №1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
За змістом ч.1 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч.4 ст.24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Зміст поняття "загальний трудовий стаж" є ширшим, ніж поняття "страховий стаж", оскільки до першого включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов'язковому соціальному страхуванню.
Відповідно до статті 56 Закону №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Статтею 57 Закону №1788-ХІІ передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування на фронті. Військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі-Закон №2232-ХІІ).
Статтею 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби..
Частиною 6 статті 2 цього Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі-Закон №2011-ХІІ), який встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Нормами цього Закону визначено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації (ст.1-2 Закону №2011-ХІІ).
Статтею 8 Закону №2011-ХІІ передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі-Положення №530)
Пунктом 2.3 розділу ІІ вказаного Положення встановлено, що, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці.
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17.07.1992 №393 (далі-Постанова №393), до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах:1) особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії) - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах : один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19.
Колегією суддів встановлено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідчення серії НОМЕР_3 від 22.08.2023(а.с.35 зворот).
Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_5 від 16.01.2025 №262, виданою для подання до Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях , забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України:-у період АТО - в складі військової частини НОМЕР_2 не приймав;-у період ООС - в складі військової частини НОМЕР_2 не приймав;-у період з 07.04.2022 по 01.12.2022, з 15.01.2023 по 07.02.2023, з 02.03.2023 по 09.03.2023, з 28.03.2023 по 22.05.2023, з 29.05.2023 по 10.09.2023, з 06.10.2023 по 09.05.2024, з 21.05.2024 по 20.08.2024, з 13.09.2024 по 02.10.2024, з 08.10.2024 по теперішній час приймав участь у захисті держави проти збройної агресії Російської Федерації (а.с.34).
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції було правильно зроблено висновок, що вказані у довідці в/ч НОМЕР_2 від 16.01.2025 №262 періоди проходження військової служби позивача у Збройних Силах України під час мобілізації, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції , підлягають зарахуванню пенсійним органом до його стажу на пільгових умовах: один місяць за три. Разом з тим, суд першої інстанції неправильно зазначив періоди, які потрібно зарахувати відповідно до наявної в матеріалах справи довідки в/ч НОМЕР_2 , тому рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає зміні.
Доводи апелянта, що судом першої інстанції не враховано, те що відсутні відомості про неотримання позивачем пенсії в Російській Федерації, колегія суддів вважає необґрунтованим, виходячи з наступного.
Згідно з пунктом 4.2 розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (далі-Порядок №22-1 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
-ідентифікує заявника (його представника);
-надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
-реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
-уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
-повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
-надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
-видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
-повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Отже, пенсійний орган перевіряє надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення, повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; наділений правом витребувати відомості з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, заява ОСОБА_1 про призначення пенсії , адресована ГУ ПФУ в Київській області від 11.02.2025, заповнена ним власноруч та прийнята відповідальною особою Відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Київській області Ларисою Дерев'янчук.
Колегія суддів звертає увагу, що зазначена заява не містить графи про зазначення заявником відомостей про отримання чи неотримання пенсії в Російській Федерації. Отже, позивач не був обізнаний про необхідність зазначення цієї інформації у заяві.
Разом з тим, органи Пенсійного фонду перевіряють надані особою документи для призначення пенсії та повідомляють про необхідність їх дооформлення. Проте матеріали справи не містять жодних доказів про витребування пенсійним органом у позивача додаткових документів чи інформації з приводу неотримання ним пенсії на території Російської Федерації.
Колегія суддів зазначає, що неможливість пенсійного органу скористатись правом на перевірку наданих особою документів не може слугувати умовою для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
У зв'язку з викладеним, вище зазначений довод апелянта є необґрунтованим.
Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України»(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи апелянта, оскільки судом були досліджені всі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції під час розгляду позовних вимог ОСОБА_1 зробив правильний висновок про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №104450014126 від 19.02.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії та зобов'язання відповідача 1 повторно розглянути його заяву із зарахуванням до страхового стажу у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періодів проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, але неправильно зазначив періоди , які підлягають зарахуванню, тому рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає зміні.
Підстави для зміни чи скасування оскарженого судового рішення в іншій частині відсутні.
Керуючись ч. 4 ст. 241, ст. ст. 243, 250, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 326,329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - задовольнити частково.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі № 440/3216/25 - змінити в частині періодів проходження військової служби ОСОБА_1 у Збройних Силах України під час мобілізації, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо у районах і в період зазначених заходів, у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, які підлягають зарахуванню до його страхового стажу у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці), виклавши абзац 3 судового рішення наступним чином.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 із доданими документами, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до страхового стажу у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації: з 07.04.2022 по 01.12.2022, з 15.01.2023 по 07.02.2023, з 02.03.2023 по 09.03.2023, з 28.03.2023 по 22.05.2023, з 29.05.2023 по 10.09.2023, з 06.10.2023 по 09.05.2024, з 21.05.2024 по 20.08.20240 з 13.09.2024 по 02.10.2024, з 08.10.2024 по 15.01.2025, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо у районах і в період зазначених заходів, у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Л.В. Любчич
Судді О.В. Присяжнюк О.А. Спаскін