Крижопільський районний суд Вінницької області
2-а/134/8/2026
Справа № 128/1099/26
Іменем України
16 квітня 2026 року селище Крижопіль
Суддя Крижопільського районного суду Вінницької області Зарічанський В.Г., оглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до старшого дільничного офіцера поліції ВП Печерського управління Національної поліції про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити дії,
16 березня 2026 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького районного суду Вінницької області із вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії старшого дільничного офіцера поліції ВП Печерського управління Національної поліції щодо його незаконного адміністративного затримання та складання відносно нього адміністративного протоколу та визнати протокол затримання АА №131727 від 06.06.2024 таким, що складений безпідставно. Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 20 березня 2026 року дану адміністративну передано за підсудністю на розгляд до Крижопільського районного суду Вінницької області. Оглянувши матеріали позовної заяви, суддя доходить до такого висновку. За правилами адміністративного процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним у ст. 160 КАС України, а також вимогам ст. 161 цього Кодексу. Учасник справи, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на звернення з позовом до суду, повинен забезпечити неухильне і своєчасне виконання своїх процесуальних обов'язків, вимог закону і суду, зокрема стосовно належного оформлення позовної заяви, в тому числі щодо своєчасної сплати судового збору для чого особа, зацікавлена у поданні позову, має вчиняти усі можливі та залежні від нього дії, використовувати усі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством. Главою 20 КУпАП встановлені заходи забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення та порядок і підстави їхнього застосування. Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленимстаттями 160,161,172цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі. Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску. Згідно із ч. 1ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Частиною 2 ст. 286 КАС України встановлено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови). Як слідує з матеріалів, доданих до позовної заяви, протокол про адміністративне правопорушення серія АА №131727 складено 06 червня 2024 року та адміністративне затримання, яке оскаржує позивач вчинено в цей же день. Позовну заяву подано до суду 16 березня 2026 року - через 1 рік 9 місяців після складання протоколу). Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів. При зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом визначеного законом строку. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. Крім того відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01 лютого 2024 року справа № 990/270/23 поважними визнаються лише обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій. Тобто, строк звернення до адміністративного суду може бути поновлений лише за наявності поважних підстав, наявність яких підтверджена відповідними доказами. Крім того, згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI. Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Частиною 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За таких обставин, позивачу слід заплатити судовий збір у справі в сумі 665,60 грн. та надати докази сплаченого судового забору. Таким чином суд доходить до висновку, що позовна заява подана з порушенням ст. 161 КАС України. Згідно з ч. 1ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями160,161цьогоКодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. За такого суддя вважає, що позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків. Керуючись ст. 161,169 КАС України, суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до старшого дільничного офіцера поліції ВП Печерського управління Національної поліції про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху. Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення копії ухвали суду для усунення недоліків, а саме: - надати заяву про поновлення пропущеного строку та зазначити докази поважності причин його пропуску. - сплатити судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп. Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків позовної заяви в зазначений термін та роз'яснити, що в противному випадку позовна заява вважається неподаною та підлягає поверненню. Копію ухвали надіслати позивачу. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: