Рішення від 17.04.2026 по справі 480/250/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року м. Суми Справа № 480/250/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Суть спору, позиція сторін. Процесуальні дії суду. Заяви сторін.

Позивачу було призначено пенсію за вислугу років як військовослужбовцю. Після цього позивача було призвано на військову службу у зв'язку з мобілізацією. Позивач служив у ЗСУ, внаслідок чого його вислуга служби для виплати пенсії збільшилася. Після звільнення позивача зі служби позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. До заяви позивач додав новий розрахунок вислуги років та нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії. Відповідач не перерахував пенсію позивача у зв'язку з його додатковою вислугою, а тому позивач звернувся до суду.

У позовній заяві позивач просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років на підставі розрахунку вислуги років на пенсію від 13.06.2024 № 644, що підготовлений відділом соціального забезпечення та контролю соціальних виплат фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідки від 24.08.2023 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, виданої в/ч НОМЕР_1 ; зобов'язати відповідача провести позивачу з 08.08.2023 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, на підставі таких документів.

Судом було відкрито провадження у справі 14.01.2025.

Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд на підставі норми ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинаства України вирішує справу за наявними матеріалами.

Встановлені судом фактичні обставини.

Позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (надалі - Закон) з 01.10.2004, що підтверджується протоколом про призначення пенсії за вислугу років та довідкою відповідача від 25.01.2024.

У період з 26.06.2022 до 01.07.2023 позивач проходив військову служубу за призовом під час мобілізації на особливий період у Збройних Силах України. Вказане не заперечується сторонами. Наказом Військової частини НОМЕР_1 від 01.07.2023 № 164 позивача виключено зі списків особового складу в/ч з 01.07.2023.

24.08.2023 вказаною військовою частиною було підготовлено відносно позивача грошовий атестат та довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), а також премії для обчислення пенсії, відповідно до ст.43 Закону та абз.8 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.

13.06.2024 начальником відділу соціального забезпечення та контролю соціальних виплат фінансово-економічного управління КСВ Збройних Сил України було підготовлено розрахунок № 644 вислуги років позивача - військовослужбовця на пенсію. Загальна вислуга зігдно розрахунку складає 33 роки.

23.07.2024 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про направлення відповідачу нової довідки про розмір грошового для перерахунку пенсії позивача за вислугу років з 01.07.2023 з урахуванням основних та додаткових видів грошоовго забезпечення, а також розрахунку вислуги років для перерахунку пенсії позивача з 01.07.2023.

На заяву позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 направив позиивача листа від 15.08.2024, у якому зазначив, що підстави для перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до п.''б'' ст.12 Закону та направлення довідки до відповідача, відсутні.

23.07.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.07.2023, з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення Військової частини НОМЕР_1 від 24.08.2023 та з урахуванням вислуги років, визначеної у у розрахунку від 13.06.2024. До заяви були додані копії: грошового атестату Військової частини НОМЕР_1 від 24.08.2023; довідки вказаної військової частини про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення; розрахунку фінансово-економічного управління КСВ Збройних Сил України від 13.06.2024 № 644; наказу Військової частини НОМЕР_1 від 01.07.2023 № 164.

На заяву позивача відповідач направив лист від 08.08.2024 № 1800-0202-8/3492 у якому зазначив, що виплата пенсії з урахуванням додаткової вислуги років під час повторного прийняття на військову службу здійснюється органами Пенсійного фонду України після звільнення зі служби, на підставі документів, що подаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств та відомств. Тому для виплати пенсії з урахуванням даданих позивачем до звернення, позивач може звернутися до структурного підрозділу, в якому позивач проходив службу, для їх оформлення та подання до головного управління.

07.11.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, аналогічного змісту, що і заява позивача від 23.07.2024, до якої було додано такі ж документи, що і до заяви від 23.07.2024, а також додатково: заяву про перерахунок пенсії pа вислугу років із зазначенням у ній номеру банківського рахунку позивача, копії 1-7, 10, 11 сторінок паспорту та ідентифікаціного номеру позивача. Факт отримання відповідачем такої заяви, як і те, що за результатами її розгляду відповідач не направляв позивачу листа та не приймав рішення у відповідності до норми ч.2 ст.77 КАС України, не спростовано відповідачем.

Висновки суду та їх мотиви.

Відповідно до норм частин 1, 3 та 4 ст.2 Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби. Пенсіонерам із числа військовослужбовців у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби до Збройних Сил України під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період. Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. (ч.2 ст.51 Закону).

Отже, пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, мають право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на службу до дня фактичного звільнення. Такий перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Пунктами 2, 3 розділу І Порядку, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (надалі - Порядок) передбачено, заява про призначення пенсії за вислугу років подається військовослужбовцем, звільненим зі служби за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, за останнім місцем служби. Заява про перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Відповідно до п.2.12 розділу ІІ Положення, яке затверджено наказом Міністра оброни України від 14.08.2014 № 530 (надалі - Положення), обчислення вислуги років для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічними управліннями командувань видів ЗСУ за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче. При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.

Попередній розрахунок вислуги років на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (п. 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця. Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у ст.12 Закону. Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний ТЦКСП за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років (п.2.15 розділу ІІ Положення).

Згідно з п.1 розділу ІІ Порядку до заяви про призначення пенсії за вислугу років додаються такі документи: подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку); витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії; розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню); грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку); військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж особи, які передбачені підп.2 п.2.1 розділу ІІ Порядку, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону); документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу. Для виплати пенсії пенсіонерам з урахуванням загальної (додаткової) вислуги відповідно до частин 2-4 ст.2 Закону подаються документи, передбачені під.1-7 цього пункту.

При прийманні документів працівник органу, що призначає пенсію: ідентифікує заявника; повідомляє інформацію щодо умов та порядку призначення пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта або іншого документа, що посвідчує особу. Фіксує й засвідчує виявлені розбіжності; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє заявника або посадову особу уповноваженого органу (структурного підрозділу) про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем, баз даних згідно з пунктом 15 розділу II цього Порядку; видає заявнику або посадовій особі уповноваженого органу (структурного підрозділу) розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 9 до цього Порядку) та/або надсилає уповноваженому органу (структурному підрозділу) повідомлення про перелік документів, які необхідно подати додатково, та строк їх подання. Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі (п.1 розділу IV Порядку).

Згідно з п.3.14. розділу ІІІ Положення за запитом органів Пенсійного фонду України обласний ТЦКСП (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії. Водночас розрахунок вислуги років для призначення пенсії та витяги з наказів про звільнення і виключення військовослужбовця із списків військової частини долучаються до його особової справи для постійного зберігання.

Отже, органом, який наділений повноваженнями здійснювати підготовку документів, необхідних для перерахунку пенсії, у тому числі на комунікацію із відповідним структурним підрозділом компетентного органу, який наділений повноваженням на обчислення вислуги років, є обласний ТЦК та СП за обраним військовослужбовцем місцем проживання. Процедура дооформлення пакету документів для перерахунку пенсії, зумовлена відсутністю у територіального органу Пенсійного фонду України компетенції самостійно вирішити питання щодо обчислення вислуги років особам, які проходили військову службу.

Однак подання заявником безпосередньо до відповідача заяви про перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років не зумовлює настання для нього негативних наслідків у вигляді нездійснення перерахунку його пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, оскільки пенсійний орган не позбавлений можливості вчинити активні дії щодо отримання від компетентного органу конкретних додаткових документів або повідомити заявника про необхідність їх надання, із зазначенням конкретного їх переліку, та де саме їх можливо отримати, з метою належного соціального захисту особливої категорії осіб, які проходили військову службу під час мобілізації.

До подібного висновку щодо обов'язку пенсійного органу сприяти військовому у реалізації його права на перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років дійшов Верховний Суд у постанові від 29.01.2025 № 580/460/24, яка обов'язково повинна враховуватися відповідачем.

На переконання суду, у разі, коли пенсійний орган не вживає достатніх та своєчасних заходів для сприяння пенсіонеру в реалізації його прав, то він фактично позбавляє громадянина можливості скористатися гарантованими державою правами. Така бездіяльність або формальне ставлення до виконання покладених на орган обов'язків призводить до того, що законодавчо закріплені гарантії соціального захисту втрачають реальний зміст і перетворюються на декларативні норми. Внаслідок цього порушується принцип верховенства права, підривається довіра громадян до держави та нівелюється сама сутність пенсійної системи, як інструменту реалізації конституційного права на соціальний захист.

У листі від 08.08.2024 відповідач не зазначає: норми закону, яка недотримана позивачем; конкретного переліку документів, яких не вистачає для перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткової вислуги років; того, які документи необхідно подати для такого перерахунку, та який конкретно суб'єкт готує документи для перерахунку пенсії позивача; того, яка норма закону забороняє відповідачу самостійно витребувати необхідні документи та інформацію, а також не сприяти позивачу в реалізації права позивача на перерахунок. Зазначені обставини у своїй сукупності свідчать про бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених Зоном про врахування додаткової вислуги років та перерахунку пенсії, яка не відповідає критеріям правомірності, які передбачені нормою ч.2 ст.2 КАС України.

Вимоги зобов'язати відповідача провести позивачу з 08.08.2023 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, на підставі розрахунку та довідки, задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними. Відповідач не оцінював такі документи, під час розгляду заяви позивача від 23.07.2024, а суд не підміняє відповідача, на якого законодавством покладено повноваження щодо признаечння пенсії позивача, в тому числі надання оцінки змісту та формі поданих документів для перерахунку пенсії.

Тому суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог у спосіб, визначений судом у резолютивній частині рішення.

Судові витрати.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, внаслідок неправомірної поведінки відповідача, той факт що в матеріалах справи відсутні докази понесення позивачем інших судових витрат, окрім судового збору у сумі 1211,20 грн, то суд стягує з відповідача на користь позивача такий судовий збір у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.07.2024 з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом про врахування додаткової вислуги років та перерахунку пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 23.07.2024 про врахування додаткової вислуги років та перерахунку пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 (двадцять) коп. витрат судового збору.

6. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

7. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

8. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.І. Сидорук