Ухвала від 17.04.2026 по справі 460/4253/26

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви

17 квітня 2026 року м. Рівне№460/4253/26

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П. розглянувши в письмовому провадженні процесуальне питання, пов'язане з розглядом справи за позовом

ОСОБА_1

доВійськової частини НОМЕР_1

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням суду від 02.04.2026 позов задоволено.

06.04.2026 на адресу суду надійшла заява представника відповідача про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, а саме про перегляд рішення з урахуванням поданого відзиву на позов.

Ухвалою суду від 07.04.2026 заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами залишено без руху та надано заявнику строк для усунення недоліків шляхом подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 1064,96 грн; уточненої заяви із зазначенням підстав для перегляду рішення суду від 02.04.2026, визначеної ст.361 КАС України та доказів на їх підтвердження.

16.04.2026 на адресу суду надійшло клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору з метою збереження фінансових ресурсів Міністерства оборони України спрямованих на першочергове фінансування потреб діяльності підрозділів Збройних Сил України в ході військового протистояння агресії російської федерації проти України. У клопотанні зазначено, що Військова частина НОМЕР_1 , яка є відповідачем у справі, входить до структури Міністерства оборони України та залучена до забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави і на даний час на адресу військової частини ще не надійшло підтвердження щодо зарахування коштів перерахованих для сплати судового збору за подання вказаної заяви.

Цього ж дня, від позивача у справі, ОСОБА_1 , надійшли письмові заперечення на клопотання відповідача про звільнення від сплати судового збору у зв'язку з його необгрунтованістю та безпідставністю.

Вирішуючи заявлене клопотання та наявність підстав для звільнення заявника від сплати судового збору за подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, суд зазначає таке.

Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України одним із принципів адміністративного судочинства є рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Частина 2 ст.44 КАС України покладає на учасників справи обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно до ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VІ (далі - Закон №3674-VІ).

Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Статтею 8 Закону №3674-VI встановлено умови за яких суд своєю ухвалою може відстрочити або розстрочити сплату судового збору, зменшити його розмір або звільнити від сплати такого на певний строк за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Отже, КАС України та Законом України «Про судовий збір» встановлено вичерпний перелік умов, суб'єктів та коло правовідносин, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема звільнити від сплати судового збору.

Визначені законом умови, за наявності яких заявника можливо було б звільнити від сплати судового збору, відсутні.

Також суд зауважує, що обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у них коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення, розстрочення чи відстрочення від такої сплати.

Більше того, звільнення, відстрочення та розстрочення суб'єкту владних повноважень сплати судового збору може розцінюватися, як надання державним органам певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний збір.

Особливості організації роботи в установі жодним чином не впливає на неухильність виконання своїх процесуальних обов'язків з урахуванням часу, необхідного для вирішення внутрішніх організаційних питань, пов'язаних з процедурою узгодження і проведення платежів (здійсненням видатків бюджету).

Це стосується і суб'єктів владних повноважень, які фінансуються з Державного бюджету України, зокрема, в частині видатків на оплату судового збору, тому держава повинна створити належні фінансові можливості і заздалегідь передбачити відповідні кошти на вказані цілі у кошторисах установ, а особа, яка утримується за рахунок Державного бюджету України, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору.

За усталеною позицією Верховного Суду відсутність відповідного бюджетного фінансування щодо видатків на оплату судового збору не можуть впливати на дотримання строку апеляційного оскарження судових рішень і, як наслідок, не є поважною підставою пропуску цього строку (постанови від 01 серпня 2019 року у справі №1440/1822/18, від 22 липня 2021 року у справі №640/13056/19, від 30 листопада 2021 року у справі №560/6797/20, від 14 квітня 2022 року у справі №420/3670/20, від 05 квітня 2023 року у справі №300/8677/21).

Водночас право на звернення до суду не є абсолютним, а здійснюється на підставах і в порядку, установлених законом. Кожний із процесуальних кодексів установлює обмеження щодо кола питань, які можуть бути вирішені в межах відповідних судових процедур, та осіб, котрі можуть ініціювати їхнє вирішення. Зазначені обмеження спрямовані на дотримання оптимального балансу між правом людини на судовий захист і принципами юридичної визначеності, ефективності й оперативності судового процесу, що не є порушенням прав на справедливий судовий розгляд та ефективний засіб юридичного захисту, гарантованих статтями 6 та 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція).

Сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду є складовою доступу до правосуддя. Водночас, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі «Креуз проти Польщі» «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

Висновки аналогічного змісту викладені Верховним Судом у постанові від 30.05.2024 у справі №140/3341/22.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника про звільнення його від сплати судового збору за подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами у цій справі.

З огляду на наведене, суд вважає за необхідне продовжити заявнику строк для усунення недоліків заяви шляхом подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 1064,96 грн; уточненої заяви із зазначенням підстав для перегляду рішення суду від 02.04.2026, визначеної ст.361 КАС України та доказів на їх підтвердження.

Керуючись статтями 169, 241, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Продовжити строк для усунення недоліків заяви Військової частини НОМЕР_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами - 5 (п'ять) днів з дня вручення даної ухвали.

Ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Д.П. Зозуля