17 квітня 2026 року м. Рівне№460/13616/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька за участю секретаря судового засідання Т.Р. Саванчук та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Чоланюк С.Ю.,
відповідача: представник Суржок А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал"
доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про визнання протиправною та скасування пункту постанови, зобов'язання вчинення певних дій, -
Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційне господарство «Рівнеоблводоканал» (далі - позивач, РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал») звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач, НКРЕКП), в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 2 резолютивної частини Постанови НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 904 «Про застосування санкцій до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційне господарство «Рівнеоблводоканал» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» щодо накладення штрафу у розмірі 30379,00 грн.
- визнати протиправним та скасувати абзац другий пункту 3 резолютивної частини Постанови НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 904 «Про застосування санкцій до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційне господарство «Рівнеоблводоканал» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» в частині «суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 15784,365 тис. грн.»
- визнати протиправним та скасувати абзац третій пункту 3 резолютивної частини Постанови - визнати протиправним та скасувати абзац третій пункту 3 резолютивної частини Постанови НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 904 «Про застосування санкцій до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційне господарство «Рівнеоблводоканал» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» в частині «суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 1974,112 тис. грн.»
- зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг внести зміни до Постанови від 18.06.2025 р. № 904 «Про застосування санкцій до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційне господарство «Рівнеоблводоканал» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» шляхом викладення пункту 3 резолютивної частини Постанови в новій редакції з урахуванням скасування абзацу другого пункту 3 резолютивної частини Постанови НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 904 в частині «суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 15784,365 тис. грн.» та з урахуванням скасування абзацу третього пункту 3 резолютивної частини Постанови НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 904 в частині «суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 1974,112 тис. грн.».
- визнати протиправним та скасувати розпорядження НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 89-р "Про усунення порушення Рівненським обласним виробничим комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Рівнеоблводоканал»".
- стягнути з відповідача судові витрати по справі.
Ухвалою суду від 08.08.2025 позовну заяву залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 15.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування пункту постанови, зобов'язання вчинення певних дій. Розгляд справи вирішено провести за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 27 серпня 2025 року о 12:00 год.
Ухвалою суду від 27.08.2025 року відкладено підготовче судове засідання до 10:30 год. 01 жовтня 2025 року.
Ухвалою суду від 22.09.2025 задоволено клопотання відповідача про участь у справі в режимі відеоконференції.
Протокольною ухвалою суду від 01.10.2025 відкладено розгляд справи до 22 жовтня 2025 року на 11:00 год.
Ухвалою суду від 21.10.2025 задоволено клопотання відповідача про участь у справі в режимі відеоконференції.
Протокольною ухвалою суду від 22.10.2025 відкладено розгляд справи до 12 листопада 2025 року на 14:30 год.
Протокольною ухвалою суду від 12.11.2025 відкладено розгляд справи до 03 грудня 2025 року на 11:30 год.
Протокольною ухвалою суду від 03.12.2025 відкладено розгляд справи до 14 січня 2026 року на 11:30 год.
Протокольною ухвалою суду від 14.01.2026 відкладено розгляд справи до 28 січня 2026 року на 10:30 год.
Протокольною ухвалою суду від 28.01.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу для розгляду по суті на 25 лютого 2026 на 14:30 год.
Протокольною ухвалою суду від 25.02.2026 оголошено перерву до 17 березня 2026 року на 11:30 год.
Ухвалою суду від 17.03.2026 відкладено судове засідання до 14:30 год. 07 квітня 2026 року.
Ухвалою суду від 31.03.2026 задоволено клопотання відповідача про участь у справі в режимі відеоконференції.
Протокольною ухвалою суду від 07.04.2026 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення та відклав ухвалення та проголошення судового рішення до 17.04.2026 о 10:30 год.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем були допущені процедурні порушення при проведенні перевірки, а саме позивач вказує, що згідно з документами НКРЕКП, перевірка мала охоплювати діяльність підприємства з 01.01.2024 по 31.12.2024. Однак фактично Регулятор здійснив перевірку показників за 2021-2023 роки, що підтверджується посиланнями на відповідні сторінки Акта №118. На думку позивача, це є грубим процедурним порушенням, що робить застосовані санкції неправомірними. Позивач наголошує, що Акт перевірки та оскаржувана Постанова базуються на Методиках НКРЕКП (щодо визначення штрафів та порядку контролю), які не пройшли державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України. Оскільки ці акти мають міжвідомчий характер і встановлюють норми права, їх застосування без реєстрації суперечить чинному законодавству.
Щодо обґрунтування витрат та відхилень від тарифу:
Підприємство не погоджується з розрахунками Регулятора в таблицях акта, стверджуючи, що фактичні витрати зросли через об'єктивне збільшення закупівельної ціни на ринку в 2024 році порівняно з плановими показниками 2021 року, на основі яких розраховувався тариф. Позивач зазначає, що через військову агресію та проблеми з поставками був змушений перейти на власне виробництво гіпохлориту натрію із солі таблетованої. Це призвело до зміни структури витрат (збільшення витрат на сіль при зменшенні закупівель готового реагенту), що Регулятор безпідставно розцінив як необґрунтоване перевищення. Позивач вважає протиправним визнання оплати боргів минулих років (зокрема за 2022 рік), отриманих внаслідок судової роботи, як «додаткового доходу» поточного періоду. Ці кошти є лише погашенням заборгованості за вже надані послуги і не можуть спрямовуватися на коригування тарифу в бік зменшення.
Щодо фінансового стану та об'єктивної неможливості виконання вимог зазначає наступне. За результатами діяльності у 2024 році підприємство отримало загальний збиток у розмірі 52 595 тис. грн. Тяжке становище підтверджується аудиторським звітом від 04.06.2024, де встановлено низьку платоспроможність ліцензіата. Позивач вказує, що протягом 2024-2025 років діють тарифи для населення, які є нижчими за економічно обґрунтований рівень. Це, разом із великою заборгованістю споживачів (понад 1,5 млрд грн станом на квітень 2024 року), робить неможливим одночасне задоволення всіх вимог кредиторів, зокрема щодо оплати за електроенергію.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримував, просив задовольнити повністю.
НКРЕКП не погоджується з позовом, аргументуючи свою діяльність відповідністю законодавству та відсутністю підстав для задоволення вимог позивача.
Обґрунтовуючи свою позицію, відповідач стверджує, що оскаржувана Постанова № 904 та Розпорядження № 89-р були прийняті в межах його компетенції, у спосіб, передбачений законодавством, та з дотриманням балансу інтересів держави, споживачів і суб'єктів господарювання. НКРЕКП наголошує, що її правовий статус та повноваження визначаються спеціальним Законом України «Про НКРЕКП», який є пріоритетним у регулюванні діяльності Комісії.
Відповідач категорично заперечує доводи позивача про незаконність його актів через відсутність державної реєстрації. Згідно з ч. 6 ст. 14 Закону про НКРЕКП, рішення Регулятора не підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України. Крім того, позивач раніше не оскаржував порядки та методики, якими керувався Регулятор під час перевірки.
Плановою перевіркою (Акт № 118) встановлено численні порушення, зокрема недотримання структури витрат, невиконання інвестиційної програми у затверджених обсягах та порушення фінансового плану використання коштів. Регулятор зазначає, що підприємство порушило вимоги Закону України «Про ринок електричної енергії», не сплачуючи вчасно за спожиту енергію. Станом на час перевірки заборгованість становила значні суми, що є прямим порушенням ліцензійних умов. Встановлено, що показники звітів позивача не завжди ґрунтувалися на достовірних даних бухгалтерського обліку, що унеможливлювало належний контроль з боку Регулятора.
Акт перевірки № 118 є належним носієм доказової інформації про порушення. Позивач не виконав вимоги попереднього розпорядження НКРЕКП (від 23.04.2024 № 119-р) щодо погашення заборгованості, що стало додатковою підставою для застосування санкцій.
Перевірка була проведена відповідно до затвердженого річного плану на 2025 рік та на підставі належним чином оформлених посвідчень. Відповідач зазначає, що він розглянув та врахував письмові пояснення позивача до Акта перевірки, проте вони не спростували фактів зафіксованих порушень.
Враховуючи викладене, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В ході судового розгляду сторони підтримали свої вимоги та заперечення, наведенні в заявах по суті.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову, встановив таке.
Відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940 (додається) та постанови НКРЕКП від 13 травня 2025 року № 721 «Про збільшення строку проведення планової перевірки Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційне господарство «Рівнеоблводоканал», на підставі посвідчень від 23 квітня 2025 року № 175, від 15 травня 2025 року № 232, НКРЕКП у період з 05 по 30 травня 2025 року проведено планову перевірку «Рівнеоблводоканал» щодо дотримання ліцензіатом Ліцензійних умов, за період діяльності з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року, за результатами якої складено Акт від 30 травня 2025 року № 118 (далі - Акт перевірки № 118).
Відповідач вказує, що пояснення та обґрунтування до Акту № 118 надані Ліцензіатом листом від 05.06.2025 № 2203/01-11 КТ (далі - Пояснення до Акту № 118) та були враховані Регулятором при прийнятті оскаржуваних позивачем рішень.
18.06.2025 на засіданні НКРЕКП, яке проводилось у формі відкритого слухання за результатами розгляду Акту № 118 прийнято рішення, які є предметом оскарження в межах даної справи, а саме: постанову НКРЕКП від 18.06.2025р. № 904 «Про застосування санкцій до «Рівнеоблводоканал» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання»; розпорядження НКРЕКП від 18.06.2025р. № 89-р «Про усунення порушення «Рівнеоблводоканал» (а.с.42-47, 80-81 том 1).
Позивач частково не погоджується з вказаною постановою та розпорядженням, просить визнати протиправними та скасувати пункт 2 резолютивної частини Постанови № 904, абзаци 2 та 3 пункту 3 резолютивної частини Постанови № 904, зобов'язати відповідача викласти в новій редакції пункт 3 резолютивної частини Постанови № 904; визнати протиправним та скасувати розпорядження НКРЕКП № 89-р.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначено Законом України від 22.09.2016 № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII, Закон про НКРЕКП).
Саме Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» є спеціальним у визначенні правового статусу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдань, функцій, повноважень та порядку їх здійснення. При цьому повноваження та обов'язки Регулятора не обмежуються виключно Законом № 1540-VIII, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах.
Так, положеннями статті 3 Закону № 1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Відповідно до пунктів 11-12 частини першої статті 17 Закону № 1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов, та розглядає справи про порушення ліцензійних умов, справи про зловживання на оптовому енергетичному ринку, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Слід зазначити, що особливості здійснення державного контролю НКРЕКП на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг врегульовано статтею 19, 22 Закону 1540-VIII та положеннями Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 (зі змінами) (далі - Порядок № 428).
Так, відповідно до вимог статті 19 Закону 1540-VIII, регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії", законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту, щодо якого здійснювалася перевірка, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту, щодо якого здійснювалася перевірка, рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб'єкт, щодо якого здійснювалася перевірка, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Так, частиною шостою статті 19 Закону №1540-VIII передбачено, що планові перевірки суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.
План здійснення заходів державного контролю на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п'ять днів до початку відповідного планового періоду.
Планова виїзна перевірка проводиться за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за 10 днів до дня його початку.
Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки за рішенням Регулятора строк проведення планової виїзної перевірки може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - до семи робочих днів із внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.
Рішення Регулятора про застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та/або законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг може бути прийнято протягом 30 днів з дня виявлення порушення Регулятором (ч. 11 ст. 19 Закону №1540-VIII)
При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив (частина третя статті 22 Закону 1540-VIII).
Так, відповідно до частини другої статті 22 Закону 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Водночас, Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання", "Про енергетичну ефективність".
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, за:
несвоєчасне надання інформації Регулятору - у розмірі до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
ненадання інформації Регулятору або надання завідомо недостовірних даних - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
невиконання або несвоєчасне виконання рішень Регулятора та правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами, що регулюють відносини у відповідних сферах, - у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (частина 4 статті 22 Закону 1540-VIII).
Відповідно до абзацу третього частини п'ятої статті 14 Закону 1540-VIII передбачено, що рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями.
Щодо доводів позивача про те, що Постанова НКРЕКП від 29.09.2023 № 1800 та Постанова НКРЕКП від 14.06.2018 № 428, якими керувався Регулятор при прийнятті оскаржуваних рішень не проходили державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України, то суд зазначає, що відповідно до частини 6 статті 14 Закону про НКРЕКП рішення Регулятора не підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України. Відсутність державної реєстрації рішень Регулятора не є підставою для відмови суду у прийнятті заяви про їх оскарження. А відтак, доводи позивача в цій частині є необґрунтовані.
Суд також надає оцінку доводам позивача про те, що в акті планової перевірки від 30.05.2025 р. №118 НКРЕКП, на основі якого прийнята Постанова НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 904, зазначено про те, що перевірка РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» здійснюється за період діяльності з 01.01.2024 р. по 31.12.2024 р. Всупереч вищезазначеному, в акті планової перевірки від 30.05.2025 р. №118 періоду (з 01.01.2024 р. по 31.12.2024 р.) НКРЕКП використала інформацію та документи чим фактично здійснила перевірку ще за 2021-2023 р.р., що підтверджується на сторінці 5 Постанови НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 904 та на сторінках 13, 34, 35, 49, 50, 51,52, 57, 60, 64, 73, 87, 88, 96, 97, 98, 104, 129-132 акту планової перевірки від 30.05.2025 р. №118. З приводу таких доводів позивача суд зазначає, що дослідження попередніх періодів було необхідним для перевірки виконання раніше виданих розпоряджень (зокрема № 119-р), термін виконання яких спливав у 2024 році. Оскільки перевірка стосувалася дотримання ліцензійних умов у 2024 році, контроль за виконанням зобов'язань, що виникли раніше, але мали бути виконані у звітному періоді, не є виходом за межі періоду перевірки.
Пунктом 2 Постанови НКРЕКП від 18.06.2025 № 904 «Про застосування санкцій до РІВНЕНСЬКОГО ОБЛАСНОГО ВИРОБНИЧОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» накладено штраф у розмірі 30 379 (тридцять тисяч триста сімдесят дев'ять) гривень на Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційне господарство «Рівнеоблводоканал» (код ЄДРПОУ 03361678) за порушення Ліцензійних умов, а саме:
пункту 2.1 щодо дотримання вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме:
пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов'язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;
пункту 2.1 глави 2 Правил організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 31 травня 2017 року № 717, щодо необхідності ґрунтування всіх показників звітів на достовірних даних первинного (бухгалтерського) та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних;
пункту 2.2, а саме:
підпункту 9 у частині виконання інвестиційної програми в затверджених кількісних та вартісних обсягах;
підпункту 10 щодо дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів з урахуванням вимог Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 552;
підпункту 28 щодо обов'язку ліцензіата виконувати рішення органу ліцензування у строки, встановлені відповідним рішенням, та у разі прийняття органом ліцензування рішення про усунення порушень вимог цих Ліцензійних умов подати в установлений у рішенні строк до органу ліцензування інформацію про усунення зазначених у такому рішенні порушень, а саме розпорядження НКРЕКП від 23 квітня 2024 року № 119-р «Про усунення порушення РІВНЕНСЬКИМ ОБЛАСНИМ ВИРОБНИЧИМ КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» щодо сплати до 31 грудня 2024 року заборгованості за електричну енергію та надані послуги у сумі 56 180,28 тис. грн (без ПДВ) та надання до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, і Сектору Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у Рівненській області копій документів, що підтверджують погашення заборгованості.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії постанови (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»). (а.с.42-47 том 1).
Надаючи оцінку оскаржуваному пункту постанови, суд зазначає таке.
Постановою НКРЕКП від 22.03.2017 № 307 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (наводиться в реакції, чинній на дату прийняття оскаржуваної постанови).
Так, відповідно до п. 2.1 Ліцензійних умов, суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, повинні дотримуватися вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
В оскаржуваному пункті Постанови зазначено, що позивач порушив пункт 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов'язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Дійсно, вказана норма передбачає, що споживач зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Актом перевірки № 118 (арк. 32-39) встановлено, що станом на 31.12.2024 заборгованість РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» за надані послуги з розподілу та постачання електричної енергії становила 59 484,91 тис. грн (без ПДВ), у тому числі:
-за обсяги попередніх періодів (2022-2023 роки) - 47 628,08 тис. грн (без ПДВ), у тому числі: по договору від 28.12.2022 № 16179-ВЦ/764, укладеному з ТОВ «РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» - 47 170,37 тис. грн (без ПДВ) обсяги 2023 року; по договору від 04.01.2022 № 4, укладеному з ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (Рівненський міський РЕМ) - 457,71 тис. грн (без ПДВ) обсяги 2022 року.
-за обсяги 2024 року - 11 856,83 тис. грн (без ПДВ), у тому числі: -по договору від 05.01.2024 № 14, укладеному з ТОВ «ЕНЕРГО РЕСУРС РІ ГРУП» - 9 836,60 тис. грн (без ПДВ); -по договору від 01.01.2024 № 270003145, укладеному з ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (Гощанське відділення) - 268,68 тис. грн (без ПДВ); -по договору від 01.01.2024 № 270006678, укладеному з ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (Рівненське районне відділення) - 1 567,16 тис. грн (без ПДВ); -по договору від 01.01.2024 № 270003728, укладеному з ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (Здолбунівське відділення) - 13,95 тис. грн (без ПДВ); -по договору від 01.01.2024 № 270008966, укладеному з ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (Рівненське міське відділення) - 170,43 тис. грн (без ПДВ). Таким чином, перевіркою встановлено, що РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» не дотримувалось умов оплати відповідно до укладених договорів постачання електричної енергії та сплачувало кошти за отриману електричну енергію несвоєчасно та не в повному обсязі, що свідчить про порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов (а.с.104-111 том 2).
Водночас, в ході розгляду справи встановлено, що 01 лютого 2024 Господарським судом Рівненської області відкрито провадження у справі № 918/74/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" до відповідача Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про стягнення заборгованості у сумі 61096281 грн. 77 коп.
Рішення Господарського суду Рівненської області у справі № 918/74/24 набрало законної сили 01.07.2025, тобто вже після проведення перевірки та винесення оскаржуваної в даній справі постанови.
Крім того, ухвалою Господарського суду Рівненської області від 05.08.2025 заяву Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про розстрочення виконання судового рішення від 24 лютого 2025 року у справі № 918/74/24 - задоволено частково. Розстрочено виконання рішення Господарського суду Рівненської області у справі № 918/74/24 про стягнення з Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (33028, вул. Степана Бандери, 2, м. Рівне, ЄДРПОУ 03361678) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" (33013, м. Рівне, вул. Князя Володимира, 71-б, ЄДРПОУ 42101003) заборгованість за спожиту електричну енергію в сумі - 56 604 455 (п'ятдесят шість мільйонів шістсот чотири тисячі чотириста п'ятдесят п'ять грн. ) 98 коп., 3 % річних в сумі - 1 580 024 (один мільйон п'ятсот вісімдесят тисяч двадцять чотири) грн. 57 коп., інфляційні втрати в сумі - 4 192 286 (чотири мільйони сто дев'яносто дві тисячі двісті вісімдесят шість) грн. 97 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі - 748 521 (сімсот сорок вісім тисяч п'ятсот двадцять один) грн. 21 коп., строком на 7 місяців з щомісячним рівномірним погашенням заборгованості та затвердити наступний графік:
- до 31 серпня 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 30 вересня 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 31 жовтня 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 30 листопада 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 31 грудня 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 31 січня 2026 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 24 лютого 2026 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.
Крім того, оскаржуваною Постановою № 904 на позивача накладено штраф і за порушення підпункту 28 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо обов'язку ліцензіата виконувати рішення органу ліцензування у строки, встановлені відповідним рішенням, та у разі прийняття органом ліцензування рішення про усунення порушень вимог цих Ліцензійних умов подати в установлений у рішенні строк до органу ліцензування інформацію про усунення зазначених у такому рішенні порушень, а саме розпорядження НКРЕКП від 23 квітня 2024 року № 119-р «Про усунення порушення РІВНЕНСЬКИМ ОБЛАСНИМ ВИРОБНИЧИМ КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» щодо сплати до 31 грудня 2024 року заборгованості за електричну енергію та надані послуги у сумі 56 180,28 тис. грн (без ПДВ) та надання до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, і Сектору Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у Рівненській області копій документів, що підтверджують погашення заборгованості.
Так, розпорядженням від 23.04.2024 № 119-р зобов'язано РІВНЕНСЬКЕ ОБЛАСНЕ ВИРОБНИЧЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» (код ЄДРПОУ 03361678) усунути порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22 березня 2017 року № 307, щодо дотримання вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов'язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, для чого у строк до 31 серпня 2024 року сплатити заборгованість за електричну енергію та надані послуги у сумі 56 180,28 тис. грн (без ПДВ) та надати до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, і Сектору Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у Рівненській області копії документів, що підтверджують погашення заборгованості.
З наведеного видно, що в період з 22.01.2024 та станом на дату прийняття оскаржуваної постанови №904 в суді перебувала справа про стягнення заборгованості з «Рівнеоблводоканалу». Це означає, що на момент перевірки та прийняття НКРЕКП розпорядження № 119-р від 23.04.2024 (яким підприємству написано сплатити 56 180,28 тис. грн до 31.12.2024) заборгованість була предметом активного судового спору.
Водночас варто зауважити, що судове провадження означає, що між сторонами існує правовий спір - або щодо самого факту заборгованості, або щодо її розміру, або щодо підстави виникнення.
До набрання рішення судом законної сили заборгованість є юридично невизначеною - суд може її підтвердити, зменшити або відмовити у стягненні.
Виконання вимоги НКРЕКП про «сплату заборгованості» до завершення судового розгляду означало б, що підприємство фактично визнало б позов, чим могло б порушити власну процесуальну позицію.
Також варто зважити і на принцип добросовісного виконання зобов'язань та меж регуляторного втручання. Так, п. 1 ч. 3 ст. 58 Закону «Про ринок електричної енергії» встановлює обов'язок споживачів сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Ключовим є словосполучення «відповідно до укладених договорів». Якщо між постачальником і РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» виник спір щодо суми, що підлягає сплаті, то: обсяг та наявність заборгованості є спірним, і лише суд компетентний встановити остаточну суму. НКРЕКП, застосовуючи штраф за несплату заборгованості, фактично підмінює суд, заздалегідь визнаючи позицію постачальника електроенергії правильною без дослідження документів. Крім того, суб'єкт господарювання не може вважатися таким, що порушив зобов'язання, якщо факт та розмір цього зобов'язання є предметом судового спору.
В даному випадку, на переконання суду, відбулося притягнення позивача до відповідальності за невиконання зобов'язань за договором, правомірність яких була предметом судового розгляду, рішення суду станом на дату прийняття постанови № 904 ще не набрало законної сили. Крім того, в подальшому судом було розстрочено виконання РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» рішення Господарського суду Рівненської області у справі № 918/74/24.
Крім того варто зауважити й те, що Розпорядженням НКРЕКП № 119-р від 23.04.2024 підприємству вже було приписано сплатити заборгованість на суму 56180,28 тис. грн. Тобто за ту саму несплату підприємство спочатку отримало приписне розпорядження (п. 28 Ліцензійних умов - невиконання рішення регулятора), а потім ще й штраф за саму несплату (п. 1 ч. 3 ст. 58 Закону). Фактично в Постанові №904 підприємство двічі санкціонується за одне й те саме - несплату спірної заборгованості.
За наведеного, суд дійшов висновку про безпідставність застосування до позивача штрафу за порушення пункту 1 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» та підпункту 28 пункту 2.2 Ліцензійних умов.
Щодо застосування штрафних санкцій за порушення пункту 2.1 глави 2 Правил організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 31 травня 2017 року № 717, щодо необхідності ґрунтування всіх показників звітів на достовірних даних первинного (бухгалтерського) та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних, суд зазначає таке.
Дійсно, відповідно до пункту 2.1 глави 2 названих вище Правил організації звітності, усі показники звітів мають ґрунтуватися на достовірних даних первинного (бухгалтерського) та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних.
НКРЕКП під час проведення перевірки встановлено недостовірне відображення у звіті за формою № 11-НКРЕКП-загальна характеристика водопостачання/ водовідведення (річна) «Загальна характеристика об'єктів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення» за 2024 рік у рядку 110 «Кількість приладів технологічного обліку води» (2024 звітний рік) загальну кількість приладів технологічного обліку води 127 од., у той час, коли відповідно до Акту проведення монтажу лічильника від 08.05.2024 та Акту введення в експлуатацію лічильника від 23.10.2024 фактична кількість приладів технологічного обліку води у 2024 році становить 129 од. Недостовірне відображення РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» у звіті за формою № 11-НКРЕКП-загальна характеристика водопостачання/водовідведення (річна) «Загальна характеристика об'єктів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення» за 2024 рік у графі 110 «2024 звітний рік» кількості приладів технологічного обліку води, свідчить про порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме: пункту 2.1 глави 2 Правил організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 31 травня 2017 року № 717, у частині необхідності ґрунтування усіх показників звітів на достовірних даних первинного (бухгалтерського) та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних.
Водночас варто зазначити, що РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» разом із супровідним листом від 22.05.2025 № 2045/01-11 надіслало до НКРЕКП виправлений звіт за формою № 11-НКРЕКП-загальна характеристика водопостачання/ водовідведення (річна) «Загальна характеристика об'єктів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення» за 2024 рік з поясненнями щодо здійснених виправлень.
Так, згідно з підпунктом 2 пункту 2.5.1 глави 2.5 розділу ІІ Порядку № 1800 визначення розміру штрафів, з метою дотримання принципу пропорційності під час визначення розміру штрафу за порушення, НКРЕКП застосувала зменшення розміру штрафу, оскільки порушення та наслідки порушення були повністю усунуті порушником до останнього дня строку проведення відповідної перевірки (зменшення на 50 %). Відповідач зазначає, що факт усунення Позивачем вказаного порушення, свідчить про фактичне визнання останнім наявності встановленого Регулятором порушення, за яке в порядку визначеного законодавством України до Товариства правомірно було застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 853, 00 грн., а тому Постанова № 904 є законною та обґрунтованою.
Тобто, під час перевірки НКРЕКП встановлено недостовірне відображення кількості приладів технологічного обліку води: задекларовано у звіті: 127 одиниць, фактично (згідно з Актами монтажу від 08.05.2024 та введення в експлуатацію від 23.10.2024) - 129 одиниць. Регулятор кваліфікує це як порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов та відповідних Правил звітності в частині ґрунтування показників на достовірних даних.
З приводу застосування штрафних санкцій за вказане порушення варто зазначити, що помилка у 2 одиниці лічильника (при загальній кількості 129) складає менше 1,6% від обсягу показника. Така неточність, на переконання суду, не впливає на розрахунок тарифів, виконання інвестиційної програми, якість надання послуг споживачам. Штраф у розмірі 1853,00 грн за суто технічну арифметичну помилку, яка не спричинила збитків державі чи споживачам, є непропорційним заходом реагування. Крім того варто врахувати, що підприємство самостійно виявило та виправило помилку, надіславши супровідний лист від 22.05.2025 № 2045/01-11 з уточненим звітом. Згідно з принципами адміністративного права, якщо суб'єкт самостійно усунув порушення до моменту винесення рішення (або навіть під час перевірки), мета державного контролю - приведення діяльності у відповідність до закону - вважається досягнутою без застосування каральних санкцій.
Аргумент Регулятора про те, що факт виправлення звіту є "визнанням порушення", яке тягне за собою обов'язковий штраф, є хибним. Виправлення помилки свідчить про добросовісність ліцензіата, а не про його згоду з фінансовою санкцією. А відтак, хоча формально технічна розбіжність у 2 одиниці лічильника підпадає під визначення "недостовірних даних" за пунктом 2.1 глави 2 Правил, застосування штрафу у даному випадку суперечить принципу справедливості та доцільності.
Щодо встановленого НКРЕКП порушення Ліцензіатом вимог підпункту 9 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, у частині виконання інвестиційної програми (інвестиційного проєкту) в затверджених кількісних та вартісних обсягах, варто зазначити таке.
Як зазначає відповідач, відповідно до пункту 4 постанови НКРЕКП від 10 травня 2022 року № 466 «Про врегулювання окремих питань щодо подання заяв для встановлення тарифів і схвалення інвестиційних програм (планів розвитку) у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення» (далі - Постанова № 466) (зі змінами) щодо продовження терміну виконання схвалених НКРЕКП інвестиційних програм (інвестиційних проєктів) на 2023 рік до 31.12.2024 та відповідно до пункту 3 постанови НКРЕКП від 23.04.2024 № 778 «Про накладення штрафу на РІВНЕНСЬКЕ ОБЛАСНЕ ВИРОБНИЧЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання», за результатами здійснення заходу державного контролю в частині перевірки стану виконання у 2024 році заходів схваленої Інвестиційної програми РІВНЕНСЬКОГО ОБЛАСНОГО ВИРОБНИЧОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» на 2023 рік уточнити підсумкову суму перевитрат/недофінансування від здійснення ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2023 рік.
Так, відповідно до пп. 4 п.1 Постанови № 466 на період дії в Україні воєнного стану продовжити термін виконання схвалених НКРЕКП інвестиційних програм (інвестиційних проектів) на 2023 рік та планів розвитку на 2023-2027 роки до 31 грудня 2024 року.
В ході перевірки встановлено, що інвестиційна програма (інвестиційний проєкт) РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» на 2023 рік погоджена рішенням Рівненської обласної ради від 17.03.2023 № 658 та схвалена постановою НКРЕКП від 18.07.2023 № 1328 у сумі 9 615,86 тис. грн (без ПДВ) з визначенням джерел фінансування. Джерела фінансування Інвестиційної програми на 2023 рік відображено у формі таблиці № 2.34.1 на арк. 97 Акта № 118. НКРЕКП під час проведення планової перевірки здійснено аналіз звітності за формами № 9-НКРЕКП-інвестиції вода (квартальна) за IV квартал 2023 року та № 12- НКРЕКП-інвестиції водопостачання/ водовідведення (річна) за 2023 рік, Додаток 28 до Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм (інвестиційних проєктів) суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення «Звіт про виконання інвестиційної програми з централізованого водопостачання та водовідведення за 12 місяців 2023 року». Дані планових та фактичних обсягів фінансування інвестиційної програми РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» на 2023 рік станом 31.12.2023 відображено у формі таблиці 2.34.2 на арк. 97 Акта № 118.
Відповідачем встановлено та позивачем не заперечується те, що станом на 31.12.2023 Ліцензіатом не профінансовано, не виконано та, відповідно, не освоєно заходи ІП 2023 на загальну суму 9 258,55 тис. грн (без ПДВ), або 100,00 % від планового обсягу фінансування, скоригованого на фактичний обсяг реалізації послуг, у тому числі: - заходи з централізованого водопостачання - 5 281,36 тис. грн (100,00 % від планового обсягу фінансування, скоригованого на фактичний обсяг реалізації послуг); - заходи з централізованого водовідведення - 3 977,19 тис. грн (100,00 % від планового обсягу фінансування, скоригованого на фактичний обсяг реалізації послуг).
Щодо виконання Інвестиційної програми (інвестиційного проєкту) на 2024 рік. Інвестиційна програма (інвестиційний проєкт) РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» на 2024 рік погоджена рішенням Рівненської обласної ради від 22.12.2023 № 814 «Про погодження Плану розвитку РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» на 2024-2028 роки та Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» на 2024 рік» та схвалена постановою НКРЕКП від 16.04.2024 № 730 «Про схвалення Інвестиційної програми (інвестиційного проєкту) РІВНЕНСЬКОГО ОБЛАСНОГО ВИРОБНИЧОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» на 2024 рік» з визначенням джерел фінансування, зазначених у формі таблиці 2.34.4 арк. 98 Акта № 118.
НКРЕКП під час проведення планової перевірки здійснено аналіз звітності за формами № 9-НКРЕКП-інвестиції вода (квартальна) за IV квартал 2024 року та № 12- НКРЕКП-інвестиції водопостачання/ водовідведення (річна) за 2024 рік, Додаток 28 до Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм (інвестиційних проєктів) суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення «Звіт про виконання інвестиційної програми з централізованого водопостачання та водовідведення за 12 місяців 2024 року». Відповідно до даних форм звітності № 9-НКРЕКПінвестиції вода (квартальна) за IV квартал 2024 року відсутнє фінансування Інвестиційної програми РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» на 2024 рік станом на 31.12.2024. Дані планових та фактичних обсягів фінансування інвестиційної програми РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» на 2024 рік станом на 31.12.2024 відображено у таблиці 2.34.5 арк. 99 Акта № 118. Так, НКРЕКП встановлено, що станом на 31.12.2024 Ліцензіатом не профінансовано, не виконано та відповідно, не освоєно заходи ІП 2024 на загальну суму 8 666,636 тис. грн (без ПДВ), або 100,00 % від планового обсягу фінансування, скоригованого на фактичний обсяг реалізації послуг, у тому числі: - заходи з централізованого водопостачання - 4 976,281 тис. грн (100,00 % від планового обсягу фінансування, скоригованого на фактичний обсяг реалізації послуг); - заходи з централізованого водовідведення - 3 690,355 тис. грн (100,00 % від планового обсягу фінансування, скоригованого на фактичний обсяг реалізації послуг). Комісією з проведення перевірки встановлено, що фактичне виконання заходів Інвестиційної програми (інвестиційного проєкту) на 2024 рік станом на дату проведення перевірки (05.05.2025) склало 0,00 тис. грн, у тому числі: централізоване водопостачання - 0,00 тис. грн, централізоване водовідведення - 0,00 тис. грн. Вказані обставини позивач не заперечує.
Таким чином, не здійснення фінансування РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» схвалених інвестиційних програм на 2023-2024 роки, НКРЕКП кваліфікує як порушення підпункту 9 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині виконання інвестиційної програми в затверджених кількісних та вартісних обсягах. За вказане порушення накладено штраф на Товариство у розмірі 7 548, 00 грн.
Надаючи оцінку вказаним порушенням суд зазначає, що змінами, внесеними до Постанови НКРЕКП № 466, продовжено термін виконання схвалених НКРЕКП інвестиційних програм (інвестиційних проектів) на 2023 рік та планів розвитку на 2023-2027 роки до 31 грудня 2024 року. Отже, станом на кінець 2023 року склад порушення був відсутній через дію нормативного акта самого Регулятора.
Крім того, виконання інвестиційних програм в умовах воєнного стану, низького рівня розрахунків споживачів та зростання цін на енергоносії, кошти першочергово спрямовувалися на забезпечення безперебійної роботи критичної інфраструктури (виплата з/п, реагенти, електроенергія). Водночас, накладення штрафів на підприємство, яке знаходиться у критичному фінансовому стані, не стимулює виконання програм, а лише поглиблює дефіцит коштів. В умовах воєнного стану, враховуючи відсутність фінансової спроможності споживачів розраховуватися за послуги водопостачання та водовідведення, та пріоритетність витрат на виживання системи водопостачання, суд дійшов висновку про відсутність вини позивача в порушенні щодо невиконання інвестиційних програм, що виключає наявність підстав для застосування штрафних санкцій за вказане порушення.
Щодо встановленого НКРЕКП порушення Ліцензіатом вимог підпункту 10 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, щодо обов'язку ліцензіата дотримуватись фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми (інвестиційного проєкту), та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів, суд зазначає таке.
Відповідно до інформації зазначеної в таблиці 2.38.1 арк.104 Акта № 118, Ліцензіат не дотримався затверджених та схвалених НКРЕКП фінансових планів використання коштів, передбачених для виконання заходів інвестиційної програми (ІП) на 2023 рік з використанням зазначених коштів з урахуванням продовження терміну виконання схвалених НКРЕКП інвестиційних програм на 2023 рік до 31.12.2024, що визначено пунктом 4 постанови НКРЕКП № 466. Також, відповідно до інформації зазначеної в таблиці 2.38.2 арк. 104 Акта № 118, Ліцензіат не дотримався затверджених та схвалених НКРЕКП фінансових планів використання коштів, передбачених для виконання заходів ІП на 2024 рік з використанням зазначених коштів що, свідчить про недотримання РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» вимог підпункту 10 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми (інвестиційного проєкту), та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів з урахуванням вимог Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 552. На Товариство накладено штраф у розмірі 6392, 00 грн., зокрема за порушення підпункту 10 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов.
Так, відповідно до підпункту 10 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: 10) дотримуватись фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми (інвестиційного проекту), та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів з урахуванням вимог Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 552.
Водночас, на переконання суду, порушення пп. 10 (недотримання графіків) є нерозривно пов'язаним і похідним від пп. 9 (невиконання обсягів). Якщо заходи не виконані через відсутність фінансування, то й графік їх виконання не може бути дотриманий. Накладення окремого штрафу за графіки за наявності штрафу за обсяги є подвійним стягненням за один і той самий фінансовий дефіцит. Крім того, оскільки Регулятор сам офіційно подовжив термін виконання програм на 2023 рік до кінця 2024 року, він фактично визнав неможливість дотримання первинних графіків.
В умовах критичного обмеження фінансового ресурсу підприємство діяло в стані крайньої необхідності. Відповідно до Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», підприємства зобов'язані забезпечувати безперебійне надання послуг належної якості та дотримуватися технологічних регламентів. Спрямування наявних обігових коштів на оплату електроенергії, закупівлю паливно-мастильних матеріалів для аварійних бригад та реагентів для очищення води є вищою пріоритетністю, оскільки напряму впливає на безпеку та якість води. Таким чином, порушення фінансового графіка інвестиційного плану, на переконання суду, було не просто "вибором" підприємства, а способом виконати імперативну вимогу закону щодо забезпечення стабільного та безперебійного функціонування об'єктів централізованого водопостачання.
Крім того, в Акті № 118 (таблиці 2.38.1 та 2.38.2) зафіксовано лише інформацію про не дотримання фінансового плану. Водночас, акт перевірки не містить інформації, що саме призвело до не дотримання фінансового плану, не встановлено обставин того, що кошти, які мали б бути використані на фінансування інвестиційних програм, підприємство витратило на щось інше.
Щодо покликань відповідача на те, що в позовній заяві відповідач не навів обґрунтувань щодо деяких виявлених фактів порушень, що свідчить про визнання таких порушень, суд зазначає таке. Предметом оскарження є пункт 2 Постанови № 904 у повному обсязі, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30379,00 грн. Оскільки штраф є єдиною санкцією, незгода з правомірністю Постанови в цій частині автоматично розповсюджується на всі складові частини порушень, які стали підставою для її винесення.
За наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування пункту 2 резолютивної частини Постанови НКРЕКП № 904 «Про застосування санкцій до РІВНЕНСЬКОГО ОБЛАСНОГО ВИРОБНИЧОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» щодо накладення штрафу у розмірі 30379,00 грн.
Щодо позовних вимог 3 і 4 позовної заяви:
- визнати протиправним та скасувати абзац другий пункту 3 резолютивної частини Постанови НАЦІОНАЛЬНОЇ КОМІСІЇ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ (вул. Сім'ї Бродських 19, м.Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) від 18.06.2025 р. № 904 «Про застосування санкцій до РІВНЕНСЬКОГО ОБЛАСНОГО ВИРОБНИЧОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» в частині «суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 15784,365 тис.грн.»
- визнати протиправним та скасувати абзац третій пункту 3 резолютивної частини Постанови НАЦІОНАЛЬНОЇ КОМІСІЇ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ (вул. Сім'ї Бродських 19, м.Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) від 18.06.2025 р. № 904 «Про застосування санкцій до РІВНЕНСЬКОГО ОБЛАСНОГО ВИРОБНИЧОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» в частині «суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 1974,112 тис.грн.»
суд зазначає таке.
Здійснення заходів державного регулювання, які передбачено пунктом 3 Постанови № 904, не є санкцією.
Відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої статті 17 Закону про НКРЕКП, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб'єктів природних монополій та інших суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 17 Закону про НКРЕКП, Регулятор має право, зокрема, приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов'язковими до виконання.
Як зазначено в пункті 3 Постанови № 904 (в частині, що оскаржується), Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення РІВНЕНСЬКОМУ ОБЛАСНОМУ ВИРОБНИЧОМУ КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10 березня 2016 року № 302, з урахуванням коригування протягом двох років у бік збільшення на загальну суму недоотриманого доходу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2023 та 2024 роки у розмірі 33 721,891 тис. грн (без ПДВ), що включає: - суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 15 784,365 тис. грн; - суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 1 974,112 тис. грн.
Таке рішення НКРЕКП є одним із основних способів виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тобто є заходом державного регулювання.
Крім того, дана рекомендація стосується виключно структурного підрозділу НКРЕКП, а саме Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.
Разом з цим, підготовка проєкту рішення, ще не є остаточним рішенням щодо перегляду тарифу для РОВКП ВКГ «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ» та передбачає майбутнє обговорення та голосування за проєкт на комісії НКРЕКП з урахуванням всіх обставин, що склались.
Водночас, згідно зі статтею 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Так, у постанові Верховного Суду від 21.10.2021 у справі № 826/14282/17 за позовом Комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» до НКРЕКП, про визнання протиправною та скасування постанови НКРЕКП про накладення штрафу зазначено: «Зі змісту наведених правових норм вбачається, що НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних; у разі виявлення порушень у діях таких суб'єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 14 Закону № 1540-VIII (Закон про НКРЕКП), а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, які за своєю правовою природою не є санкціями у розумінні Закону № 1540-VIII».
Повертаючись до змісту оскаржуваного пункту 3 Постанови №904, то припис пункту 3 резолютивної частини Постанови № 904 не поширюється на позивача, жодним чином не впливає на його права і обов'язки й адресований Департаменту із регулювання відносин у сфері водопостачання та водовідведення. По своїй суті п. 3 Постанови НКРЕКП № 904 - організаційно-розпорядчий акт внутрішнього-спрямованого змісту, не є індивідуальним актом, а тому жодних прав, свобод, інтересів позивача не порушує, не передбачає для нього жодних обов'язків і обмежень. Таке розпорядження є підставою лише для розгляду Комісією зазначеного питання у майбутньому, має організаційно-зобов'язуючий характер для Комісії (її структурних підрозділів) і не породжує жодних безпосередніх правових наслідків для позивача. З огляду на вищевикладене, пункт 3 оскарженого рішення не є рішенням, яке безпосередньо порушує права чи інтереси позивача. Тому й немає підстав для визнання його протиправним повністю чи в частині.
Таким чином, пункт 3 Постанови № 904 було прийнято НКРЕКП в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, а тому, в силу вимог статті 2 КАС України, підстави для задоволення позову відсутні.
Вимога щодо зобов'язання НКРЕКП внести зміни до Постанови (викладення пункту 3 у новій редакції, пункт 5 позовних вимог) є суто похідною. Оскільки суд дійшов висновку про безпідставність вимог № 3 та № 4 позовної заяви про скасування абзаців другого та третього пункту 3 резолютивної частини Постанови № 904, то і обов'язок змінювати редакцію Постанови не виникає.
Щодо доводів позивача про те, що відповідно до Постанови від 18.06.2025 р. № 904 НКРЕКП за наслідком перевірки тариф фактично скоригований (в меншу сторону) для підприємства на 2026 р. вже на даний час встановлений та діє згідно Постанови НКРЕКП від 30.12.2025 р. № 2291, а тому мають бути внесені зміни до Постанови від 18.06.2025 р. № 904 шляхом викладення пункту 3 резолютивної частини в новій редакції з урахуванням скасування абзацу другого та третього пункту 3 резолютивної частини Постанови НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 904, суд зазначає таке.
Тариф для позивача на 2026 р на даний час встановлений та діє згідно Постанови НКРЕКП від 30.12.2025 р. № 2291 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення РІВНЕНСЬКОМУ ОБЛАСНОМУ ВИРОБНИЧОМУ КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ». Якщо позивач не погоджується з встановленим йому тарифом, то така постанова може бути предметом розгляду в іншій справі. В ці же справі суд не наділений повноваженням надавати оцінку правомірності встановленого тарифу, оскільки Постанова № 2291 не є предметом оскарження в даній справі.
А відтак, у задоволенні вказаної позовної вимоги слід відмовити.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасувати розпорядження НКРЕКП від 18.06.2025 р. № 89-р про усунення порушення РІВНЕНСЬКИМ ОБЛАСНИМ ВИРОБНИЧИМ КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ ВОДОПРОВІДНОКАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА «РІВНЕОБЛВОДОКАНАЛ», суд зазначає таке.
Оскаржуваним розпорядженням зобов'язано Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційне господарство «Рівнеоблводоканал» усунути порушення пункту 2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22 березня 2017 року № 307, щодо дотримання вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов'язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, для чого у строк до 31 грудня 2025 року сплатити заборгованість за електричну енергію та надані послуги у сумі 47 628,08 тис. грн (без ПДВ).
Як вже зазначено вище, станом на дату як прийняття постанови № 904 від 18.06.2025, на переконання суду, відбулося притягнення позивача до відповідальності за невиконання зобов'язань за договором, правомірність яких була предметом судового розгляду, рішення суду станом на дату прийняття постанови № 904 ще не набрало законної сили.
Так само, і на дату прийняття розпорядження № 89-р від 18.06.2025, яким позивача зобов'язано сплатити зобов'язання, які ще станом на цю дату були предметом узгодження в судовому порядку, НКРЕКП фактично підмінила собою судову гілку влади, прийнявши розпорядження про обов'язкову сплату боргу, який ще не став безспірним.
Крім того, в подальшому судом було розстрочено виконання РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» рішення Господарського суду Рівненської області у справі № 918/74/24 (ухвала від 05.08.2025).
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Ухвалою суду про розстрочення виконання рішення розстрочено виконання рішення Господарського суду Рівненської області у справі № 918/74/24 строком на 7 місяців з щомісячним рівномірним погашенням заборгованості та затверджено наступний графік:
- до 31 серпня 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 30 вересня 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 31 жовтня 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 30 листопада 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 31 грудня 2025 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 31 січня 2026 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.;
- до 24 лютого 2026 року в сумі 9 017 898 грн. 39 коп.
Підприємство зобов'язане спрямовувати кошти саме на виконання судового графіка. Вимога НКРЕКП щодо іншого порядку оплати заборгованості, яка вже врегульована судовою ухвалою, є не обгрунтованою. А відтак, розпорядження № 89-р від 18.06.2025 слід визнати протиправним та скасувати. Водночас, таке скасування не свідчить про відсутність у позивача обов'язку сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, а лише підтверджує, що виконання такого обов'язку має здійснюватися у спосіб та в терміни, визначені судовим рішенням. Скасування розпорядження усуває протиправне дублювання зобов'язань та захищає підприємство від адміністративного тиску за обставин, коли воно вже підпорядковане суворому графіку погашення боргу, затвердженому органом судової влади. Це дозволяє уникнути правового хаосу, при якому ліцензіат одночасно відповідає перед судом за виконання розстрочки та перед Регулятором за дотримання встановлених ним термінів.
З огляду на наведене вище, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За подання даного позивач сплатив судовий збір у розмірі 9689,40 грн., в тому числі 7267,20 грн за три немайнові вимоги (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб *0,8) та 2422,20 грн за одну майнову вимогу (1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб *0,8).
Суд дійшов висновку про задоволення однієї вимоги майнового характеру, та однієї позовної вимоги немайнового характеру, а відтак на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань НКРЕКП судовий збір в сумі 4844,60 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 резолютивної частини Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.06.2025 р. № 904 «Про застосування санкцій до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» щодо накладення штрафу у розмірі 30379,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.06.2025 р. № 89-р «Про усунення порушення Рівненським обласним виробничим комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал"".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг витрати по сплаті судового збору у сумі 4844,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (вул. Степана Бандери, 2,м. Рівне,Рівненська обл., Рівненський р-н,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 03361678)
Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, буд.19,м. Київ,03057, ЄДРПОУ/РНОКПП 39369133)
Повний текст рішення складений 17 квітня 2026 року
Суддя С.М. Дуляницька