17 квітня 2026 року № 320/38015/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у письмовому провадження за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду м. Києва адміністративний позов за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Військторг Спецсервіс» (адреса 32632, Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н, село Струга, вул. Димінського, буд 8 ЄДРПОУ 41145233) до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (адреса 29001, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17 ЄДРПОУ 44070171) та Державної податкової служби України (адреса 04053, м. Київ, Львівська площа, 8 ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Військторг Спецсервіс» із адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області та Державної податкової служби України, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.05.2025 року № 12907302/41145233 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 11.03.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Військторг Спецсервіс».;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмежено відповідальністю «Військторг Спецсервіс» від 11.03.2025 року № 1, датою її направлення для реєстрації в Єдиному реєстріподаткових накладних.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю - Вісьтак М. Я.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити одноособово суддею Вісьтак М. Я., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 письмове клопотання сторони відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін залишено без задоволення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.04.2026 постановлено здійснювати розгляд (формування та зберігання) судової справи в електронній формі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що між сторонами укладено договір поставки, який частково виконано: передано тестовий зразок продукції, проведено випробування з позитивним результатом та здійснено попередню оплату, у зв'язку з чим позивач склав податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено. Незважаючи на подання пояснень і документів, контролюючий орган відмовив у її реєстрації з підстав нібито ненадання повного пакета документів, що позивач вважає необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
13.08.2025 року уповноважений представник Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області скористався правом на подання письмового відзиву на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що останній просить суд заявлені позовні вимоги позивача залишити без задоволення. Відповідач заперечує проти доводів позивача та зазначає, що наведені у позові обставини ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм права. На думку відповідача, квитанція та рішення про відмову відповідають вимогам законодавства, а висновки Верховного Суду, на які посилається позивач, сформовані за інших фактичних обставин та до внесення змін у нормативне регулювання, у зв'язку з чим не підлягають застосуванню у даній справі.
У вказаний строк представник Державної податкової служби України не надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до вимог ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, без поважних причин.
У матеріалах справи міститься довідка про доставку електронного листа, що свідчить про отримання відповідачем 01.09.2025 року копії ухвали суду про відкриття провадження, у його електронний кабінет.
Строк, встановлений для надання відзиву на позовну заяву станом на день ухвалення рішення сплив.
Будь-яких заяв від відповідача не надходило, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості встановити його правову позицію щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України , у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
21.08.2025 представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Військторг Спецсервіс» скерував письмову відповідь на відзив, із змісту якої встановлено, що відмова в реєстрації податкової накладної ґрунтується виключно на формальному посиланні на невчасне подання частини документів. Проте з огляду на подання до суду повного пакету документів, що підтверджують реальність господарської операції, таке рішення контролюючого органу є необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Процесуальні засади розгляду справи у письмовому провадженні.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 письмове клопотання сторони відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін залишено без задоволення.
Таким чином, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).
Встановлені судом обставини.
01 листопада 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКТОРГ СПЕЦСЕРВІС» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Розумні боєприпаси» укладено договір поставки № 1310/100 від 01.11.2024.
Відповідно до пунктів 1.1-1.3 договору Постачальник зобов'язався поставити Покупцю вироби «Корпус КП013:25» у кількості, за ціною, характеристиками та у строки, визначені у Специфікації, що є невід'ємною частиною договору, а Покупець зобов'язався оплатити та прийняти продукцію. Продукція підлягала поставці партіями, на кожну з яких оформлюється видаткова накладна.
Пунктами 3.1-3.6 договору передбачено, що поставка продукції здійснюється на умовах EXW згідно з правилами Інкотермс 2010 зі складу Постачальника, адресу якого повідомляє Постачальник. Поставка здійснюється у два етапи: тестовий зразок виробу для проведення випробувань та основна партія серійних виробів. Термін поставки тестового зразка визначено до 20.03.2025. Основна партія підлягає поставці після отримання позитивних результатів випробувань, що підтверджується актом проведення випробувань тестового зразка, підписаним сторонами.
24 лютого 2025 року між ТОВ «ВТС» та ТОВ «Розумні боєприпаси» підписано акт приймання-передачі продукції для проведення випробувань за договором поставки № 1310/100 від 01.11.2024, а також акт випробувань від 24.02.2025.
Відповідно до пунктів 3.5-3.6 та 5.2.1 договору після підписання акта проведення випробувань тестового зразка з позитивними результатами, але не пізніше 11.03.2025, Покупець мав здійснити 50 % передоплати за продукцію в розмірі 2 988 000,00 грн.
Судом встановлено, що 11.03.2025 позивач отримав попередню оплату, що підтверджується платіжною інструкцією та випискою з особового рахунку за 11.03.2025.
У зв'язку з отриманням попередньої оплати 11.03.2025 ТОВ «ВТС» склало та подало на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 1 від 11.03.2025 на суму ПДВ 498 000,00 грн.
Згідно з квитанцією щодо податкової накладної № 1 від 11.03.2025, реєстраційний номер документа 9084050981, 01.04.2025 о 10:43:20 документ збережено, а реєстрацію податкової накладної зупинено.
У квитанції зазначено, що реєстрацію податкової накладної зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, у зв'язку з тим, що обсяг постачання товару/послуги 7326 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. У квитанції також зазначено показники «D» = 3,5710 % та «Рпоточ» = 0, а платнику запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
11 травня 2025 року ТОВ «ВТС» направило до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень № 09/05 від 09.05.2025 та додатки довільного формату з копіями документів на підтвердження здійснення операції з ТОВ «Розумні боєприпаси».
З матеріалів справи вбачається, що разом із поясненнями позивачем подано, зокрема, копії: податкової накладної № 1 від 11.03.2025, квитанції від 01.04.2025, договору поставки № 1310/100 від 01.11.2024, акта випробувань від 24.02.2025, рахунку на оплату по замовленню № 1 від 10.03.2025, платіжної інструкції від 11.03.2025, виписки з особового рахунку за 11.03.2025, витягу з ЄДР, витягу з реєстру платників єдиного податку № 3020, договору оренди приміщення № 30.09-о від 30.09.2022 з актом приймання-передачі майна, акта наданих послуг № 14 від 31.03.2025, наказу про вступ на посаду директора № 1-к.тр від 29.07.2022, фінансової звітності малого підприємства за 2024 рік та податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2024 рік.
Через електронний кабінет платника податків позивачем отримано повідомлення від 16.05.2025 № 12874109/41145233 (J1407802) про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної.
У вказаному повідомленні контролюючий орган запропонував надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: договір з додатками; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції; складські документи; інвентаризаційні описи; рахунки-фактури/інвойси; акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг); накладні; первинні документи щодо транспортування продукції; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.
У повідомленні від 16.05.2025 також зазначено додаткову інформацію про те, що платником не надано повний пакет документів, а саме: договір, розрахункові документи, картку рахунку 631 або акт звірки по постачальнику ТОВ «ВЕЛМЕТ», картку по рахунку 361 щодо ТОВ «Розумні боєприпаси», а також документи, що підтверджують транспортування товару для проведення випробувань за актом від 24.02.2025.
27.05.2025 контролюючим органом прийнято рішення № 12907302/41145233 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН у зв'язку з ненаданням або частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, після отримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів.
У рішенні від 27.05.2025 як додаткову інформацію зазначено ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, наведеної у податковій накладній/розрахунку коригування, після отримання відповідного повідомлення контролюючого органу.
Надалі позивач подав скаргу до Державної фіскальної служби України на рішення від 27.05.2025 № 12907302/41145233 про відмову в реєстрації податкової накладної.
Рішенням № 25267/41145233/2 від 16.06.2025 скаргу ТОВ «ВТС» залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН залишено без змін.
Як підставу для залишення скарги без задоволення у рішенні від 16.06.2025 зазначено ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Мотиви, якими керується суд, та застосоване ним законодавство.
За правилами абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України в редакції, чинній на час складення спірних податкових накладних) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Судом встановлено, що позивачем подано на реєстрацію до контролюючого органу податкову накладну № 1 від 11.03.2025, складену за номенклатурою товару «Корпус КП013:25» щодо контрагента ТОВ «РОЗУМНІ БОЄПРИПАСИ» на загальну суму 2 988 000,00 грн, у тому числі ПДВ 198 000,00 грн.
За змістом пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 в редакції, чинній станом на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.
Відповідно до абзаців першого-третього пункту 6 Порядку №1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів “б» і “в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу).
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено (абзаци сьомий-восьмий пункту 6 Порядку № 1165).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1165 платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Пункт 10 Порядку № 1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.
Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).
Судом встановлено, що відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.04.2024 № 9084050981 реєстрацію податкової накладної від 11.03.2025 № 1 зупинено. У квитанції зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, реєстрацію податкової накладної зупинено у зв'язку з тим, що обсяг постачання товару/послуги 7326 перевищує величину залишку, визначеного як різниця між обсягом придбання такого товару/послуги та обсягом його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також у квитанції зазначено показники «D» = 3,5710 % та «Рпоточ» = 0.
Платнику податків запропоновано надати пояснення щодо складеної податкової накладної та копії документів, достатніх для прийняття рішення про її реєстрацію, а саме: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку щодо оформлення повноважень осіб, які одержують продукцію в інтересах платника; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції, якщо їх наявність передбачена договором або законодавством; а також інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 3 Порядку № 520 встановлює, що комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (Пункт 4 Порядку № 520).
Згідно до Пункту 5 Порядку № 520, платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
-договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
-розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
-інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 “Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08 березня 2023 року, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:
“Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».
Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року також було викладено у новій редакції: “Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
-ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
-та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).
Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, як зазначалось вище, пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до положень пункту 9 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
-або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
-або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
-або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23 (адміністративне провадження №К/990/27980/24) сформував наступний правовий висновок.
Якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Так, як було встановлено, 11.05.2025 позивачем подано Повідомлення № 1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 11.03.2025 № 1, до якого долучено 15 додатків, зокрема: рахунок на оплату № 1 від 10.03.2025 на суму 2 988 000 грн; акт випробувань від 24.02.2025; акт надання послуг № 14 від 31.03.2025 щодо оренди нежитлового приміщення за березень 2025 року на суму 15 112,00 грн з ПДВ; витяг з ЄДР; витяг з реєстру платників єдиного податку; податкову накладну № 1 від 11.03.2025; квитанцію про її зупинення; наказ про вступ на посаду директора від 29.07.2022; податкову декларацію з податку на прибуток за 2024 рік; фінансову звітність станом на 31.12.2024, у якій задекларовано основні засоби 0 та запаси 24 947,2 тис. грн; пояснення; виписку банку за 11.03.2025 та платіжну інструкцію № 1698 від 11.03.2025 на суму 2 988 000 грн, платником за якою є ТОВ «РОЗУМНІ БОЄПРИПАСИ», із призначенням платежу як авансовий платіж 50 %.
За результатами опрацювання поданого пакета документів контролюючим органом надіслано позивачу Повідомлення від 16.05.2025 № 12874109/41145233 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що у зазначеному повідомленні платнику запропоновано надати документи на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, а в додатковій інформації конкретизовано перелік таких документів, а саме: договори з додатками, первинні документи щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, а також первинні документи щодо транспортування продукції.
В додатковій інформації до повідомлення від 16.05.2025 зазначено про ненадання позивачем повного пакета документів, а саме: договору, розрахункових документів, картки рахунку 631 або акта звірки щодо постачальника ТОВ «ВЕЛМЕТ», картки по рахунку 361 щодо ТОВ «РОЗУМНІ БОЄПРИПАСИ» станом на дату надання додаткових пояснень, а також документів, що підтверджують транспортування товару для проведення випробувань за актом випробувань від 24.02.2025.
Так, платника повідомлено, що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування протягом п'яти робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 цього Порядку.
Разом з цим, протягом п'яти робочих днів позивачем не подано визначений Комісією перелік документів, у зв'язку з чим контролюючим органом на підставі абзацу другого пункту 10 Порядку № 520 прийнято рішення від 16.06.2025 № 12907302/41145233 про відмову у реєстрації податкової накладної від 11.03.2025 № 1 з підстав ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, після отримання повідомлення про необхідність надання таких пояснень та/або документів.
Із змісту позовної заяви судом встановлено, що позивач визнає факт неподання у визначений строк додаткових пояснень та документів, витребуваних Повідомленням від 16.05.2025 № 12874109/41145233. При цьому позивач обґрунтовує таке неподання об'єктивними, на його думку, причинами, які не залежали від волі посадових осіб Товариства, а саме: технічними труднощами з доступом до електронного кабінету платника податків у зв'язку з нестабільною роботою програмного забезпечення та/або електронного підпису, а також відсутністю уповноваженої особи, відповідальної за ведення ПДВ-документообігу, що призвело до пропуску перегляду вхідної кореспонденції.
Разом з тим суд не приймає такі доводи позивача як підставу для визнання спірного рішення протиправним, оскільки сам по собі факт посилання на технічні труднощі та організаційні обставини діяльності підприємства не спростовує встановленого факту неподання у передбачений строк додаткових пояснень та документів, прямо запитаних контролюючим органом.
Суд виходить з того, що наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, є прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Відтак, з огляду на визнаний самим позивачем факт неподання витребуваних документів у встановлений строк, у контролюючого органу були наявні підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Враховуючи позицію Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23, доводи позивача про відсутність необхідності подання додаткових пояснень доцільно визнати необґрунтованими, з огляду на наступне.
Законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання Квитанцій, податковий орган саме у Повідомленні повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
З матеріалів цієї справи вбачається, що у Повідомленнях ГУ ДПС у м. Києві чітко вказав, які саме документи слід надати щодо зупиненої податкової накладної, але позивач таким правом не скористався.
За таких обставин наявні підстави вважати, що позивач у даній справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами.
З огляду на неподання додаткових пояснень та/або документів за результатами отримання Повідомлень, посилання на неправомірність висунутих податковим органом вимог у таких Повідомленнях є безпідставними, а прийняття ГУ ДПС у м. Києві рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, щодо якої надсилалось Повідомлення, є правомірним та відповідає приписам пункту 9 Порядку № 520.
Також, суд звертає увагу відповідачів на позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 19 липня 2023 року справа № 420/7850/22, в якій суд зазначив наступне:
“ Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності.
Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.»
З даного висновку вбачається, що наданню та аналізу підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета розгляду господарської операції, згідно якої оформлено податкову накладну.
Суд зазначає, що при вирішенні питання про реєстрацію податкових накладних адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин.
Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. А тому, покликання відповідачів на непідтвердження здійснення господарської операції суд до уваги не бере.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши наявні у справі докази щодо їх належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємного зв'язку у сукупності, суд дійшов висновку, що невиконання платником податків вимог, викладених у Повідомленні контролюючого органу, є самостійною підставою для застосування негативної дискреції.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Військторг Спецсервіс» необхідно відмовити.
Судові витрати по справі.
Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
На підставі наведеного та керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Військторг Спецсервіс» (адреса 32632, Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н, село Струга, вул. Димінського, буд 8 ЄДРПОУ 41145233) до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (адреса 29001, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17 ЄДРПОУ 44070171) та Державної податкової служби України (адреса 04053, м. Київ, Львівська площа, 8 ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Копію рішення надіслати сторонам (їх представникам).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Вісьтак М.Я.