Постанова від 07.04.2026 по справі 904/59/25

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.04.2026 м. Дніпро Справа № 904/59/25

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Паруснікова Ю.Б. (доповідач),

суддів Верхогляд Т.А., Іванова О.Г.,

секретар судового засідання Абадей М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Центрального апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2025 (суддя Мілєва І.В.; повне рішення складено 19.03.2025) у справі № 904/59/25

за позовом Слов'янської окружної прокуратури, Донецька область, м. Слов'янськ, в інтересах держави в особі Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації, м. Краматорськ, Донецької області

до відповідача-1 - Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м. Дніпро, Дніпропетровської області

відповідача-2 - Державного навчального закладу «Слов'янський професійний аграрний ліцей», м. Слов'янськ, Донецької області

про визнання додаткових угод до договору недійсними та стягнення надмірно сплачених грошових коштів, -

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог і рішення суду першої інстанції.

Слов'янська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації звернулась до господарського суду з позовом про визнання недійсними додаткових угод до договору постачання електричної енергії № 1847 від 01.02.2021, укладених Державним навчальним закладом «Слов'янський професійний аграрний ліце» із Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», а саме: № 3 від 25.02.2021; № 4 від 26.02.2021; № 7 від 16.08.2021; № 8 від 03.09.2021; № 9 від 06.09.2021; № 10 від 28.09.2021; № 12 від 23.10.2021; № 13 від 26.10.2021; № 14 від 23.11.2021; № 15 від 26.11.2021; № 16 від 30.11.2021. Також прокурор просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» на користь Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації надмірно сплачених грошових коштів у розмірі 130536,00 грн.

Позов обґрунтований порушенням законодавства в сфері публічної закупівлі, оскільки внаслідок укладання спірних додаткових угод відбулося збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10% від встановленої у договорі, що суперечить забороні, встановленій положенням пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», тому є підставною для визнання недійсними вказаних правочинів. Позов в частині стягнення грошових коштів мотивований нераціональним та неефективним використанням бюджетних коштів, оскільки внаслідок неправомірного збільшення ціни договору відбулася безпідставна переплата за договором.

Господарський суд Дніпропетровської області рішенням від 19.03.2025 задовольнив позову у справі № 904/59/25, визнавши недійсними додаткові угоди № 3 від 25.02.2021, № 4 від 26.02.2021, № 7 від 16.08.2021, № 8 від 03.09.2021, № 9 від 06.09.2021, № 10 від 28.09.2021, № 12 від 23.10.2021, № 13 від 26.10.2021, № 14 від 23.11.2021, № 15 від 26.11.2021, № 16 від 30.11.2021 до договору про постачання електричної енергії № 1847 від 01.02.2021 та стягнувши з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» на користь Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації грошові кошти в сумі 130536,00 грн.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване укладенням спірних правочинів з порушенням встановленої положеннями пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» заборони збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10%, внаслідок чого відбулося безпідставне збільшення ціни договору за відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку та надмірно сплачено 130536,00 грн бюджетних коштів.

2. Короткий зміст вимог та узагальнені доводи апеляційної скарги.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2025 скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову у справі № 904/59/25.

Скаржник вважає, що після внесення змін до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» Законом № 530-ІХ від 03.06.2021, сторонам договору надана можливість змінити його умови у спосіб збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню його ціни на ринку з одночасним зменшенням обсягів закупівлі цього товару, метою чого є запобігання ситуації, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника товару. Своєю чергою, для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку, сторони можуть використовувати інформацію з сайту Акціонерного товариства «Оператор ринку».

Скаржник зазначив, що ціна за одиницю товару у спірних додаткових угодах не збільшена 10% стосовно попередньо укладеної додаткової угоди, що відповідає положенням пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням змін, здійснених Законом № 530-ІХ від 03.06.2021.

На думку скаржника місцевий господарський суд безпідставно відхилив клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24, за результатом якого може бути відступ від висновку Верховного Суду у справі № 922/2321/22 стосовно застосування положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо заборони збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10%, внаслідок змін, внесених до вказаної норми права Законом № 530-ІХ від 03.06.2021.

3. Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.

Словянська окружна прокуратура Донецької області заперечила проти доводів апеляційної скарги, просила залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду без змін.

Прокурор вважає, що спірні додаткові угоди підлягають визнанню недійсними, оскільки вони укладені з порушенням встановленої пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» заборони збільшення ціни договору більше ніж на 10%, водночас наслідком вчинення цих правочинів ціна договору, порівняно з первісною, зросла на 116,4%. Крім того, у додаткових угодах немає документального відображення суттєвого коливання ціна на електричну енергію, тобто не дотримано законодавчо встановлену вимогу для зміни умов такого договору - документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку.

На думку прокурора, місцевий господарський суд обґрунтовано відхилив клопотання про зупинення провадження у даній справі до перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24, оскільки факт дії положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» не впливає на зміст спірних правовідносин, оскільки обидві редакції зазначеної норми права містять заборону збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10%.

4. Рух справи в суді апеляційної інстанції.

Центральний апеляційний господарський суд ухвалою від 13.05.2025 відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2025 у справі № 904/59/25.

Центральний апеляційний господарський суд ухвалою від 09.10.2025 зупинив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2025 у справі № 904/59/25 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24.

Центральний апеляційний господарський суд ухвалою від 19.12.2025 поновив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2025 у справі № 904/59/25.

У судовому засіданні 07.04.2026 колегія суддів оголосила вступну та резолютивну частини постанови.

5. Встановлені судом першої та апеляційної інстанції обставини справи.

За результатами закупівлі UA-2020-12-21-005746-C Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклало 01.02.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (постачальник) договір про постачання електричної енергії № 1847.

Відповідно до тендерної документації джерелом фінансування закупівлі є місцевий бюджет.

Згідно з пунктом 2.1 договору постачальник продає електричну енергію (ДК 021:2015:09310000-5, електрична енергія) споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Кількість товару: 270000 кВт*год (пункт 2.3 договору).

Загальна вартість цього договору на момент його укладання становить 539999,99 грн, у т.ч. ПДВ 90000,00 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 2,00 грн (пункт 5.1 договору).

Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної, згідно з обраною споживачем комерційної пропозиції постачальника (пункт 5.2 договору).

Цей договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та діє до 31.12.2021, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (пункт 13.1 договору).

Згідно з пунктом 1.2 додатку № 2 до договору «Тендерна пропозиція «Тендарна-Ф» ціна за одиницю товару не може змінюватися після підписання договору, крім випадків: зміни регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку на електричнку енергію; погодження зміни ціни за одиницю товару в бік зменшення; збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Відповідно до пункту 6 додатку № 4 до договору «Порядок зміни умов договору», відповідно до ч. 5 ст. 41 Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз за 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків заміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

У разі наявності обставин, передбачених п.п. 2 п. 6 Цього додатку, в частині збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку зміна ціни електричної енергії допускається за умови надання стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України». Таким документальним підтвердженням можуть бути: довідка з органів статистики (допускається копія інформації з сайту органів статистики, що підтверджує коливання цін на ринку), довідка з Торгово-промислової палати (обов'язково має містити інформацію про динаміку змін ціни), аналітичні матеріали з офіційного вебсайту ДП «Оператор ринку», тощо (пункт 7 додатку № 4 до договору).

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 24.02.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 2 до договору, якою виклали пункт 2.3. договору у редакції такого змісту: «Кількість товару: 231137 кВт*год»; пункт 5.1 договору у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 501973,75 грн, у т.ч. ПДВ 83662,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 2,17176 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.02.2021.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 25.02.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 3 до договору, якою виклали пункт 2.3 у редакції такого змісту: «Кількість товару: 207805 кВт*год»; пункт 5.1 договору редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору на момент його укладання становить 501973,75 грн, у т.ч. ПДВ 83662,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 2,41560 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.02.2021.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 26.02.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 4 до договору, якою виклали пункт 2.3 договору у редакції такого змісту: «Кількість товару: 196448 кВт*год»; пункт 5.1 у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору на момент його укладання становить 501973,75 грн, у т.ч. ПДВ 83662,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 2,55525 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.02.2021.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 16.08.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 7 до договору, якою виклали пункт 2.3 договору у редакції такого змісту: «Кількість товару: 159538 кВт*год»; пункт 5.1 договору у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 440965,75 грн, у т.ч. ПДВ 73494,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 2,76402 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 03.09.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 8 до договору, якою виклали пункт 2.3 договору у редакції такого змісту: «Кількість товару: 147 726 кВт*год»; пункт 5.1 договору у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 440965,75 грн у т.ч. ПДВ 73494,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 2,98502 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 06.09.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 9 до договору, якою виклали пункт 2.3 договору у редакції такого змісту: «Кількість товару: 141475кВт*год»; пункт 5.1 договору у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 440965,75 грн, у т.ч. ПДВ 73494,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 3,11692 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 28.09.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 10 до договору, якою виклали пункт 2.3 договору у редакції такого змісту: «Кількість товару: 130 960 кВт*год»; пункт 5.1 договору у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 440965,75 грн, у т.ч. ПДВ 73494,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 3,36719 грн». Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з вересня 2021 року.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 23.10.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 12 до договору, якою виклали пункт 2.3 договору у редакції такого змісту: «Кількість товару: 121524 кВт*год»; пункт 5.1 договору у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 440965,75 грн, у т.ч. ПДВ 73494,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 3,62862 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з жовтня 2021 року.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 26.10.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 13 до договору, якою виклали пункт 2.3 договору у редакції такого змісту: «Кількість товару: 112056кВт*год»; пункт 5.1 у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 440965,75 грн, у т.ч. ПДВ 73494,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 3,93522 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з жовтня 2021 року.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 23.11.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 14 до договору, якою виклали пункт 2.3 договору у редакції такого змісту: «Кількість товару: 103218 кВт*год»; пункт 5.1 договору у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 440965,75 грн, у т.ч. ПДВ 73494,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 4,27217 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з листопада 2021 року.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 26.11.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 15 до договору, якою виклали пункт 5.1 договору у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 440965,75 грн, у т.ч. ПДВ 73494,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 4,56923 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з листопада 2021 року.

Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» (замовник) уклав 30.11.2021 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» додаткову угоду № 16 до договору, якою викласти пункт 5.1 договору у редакції такого змісту: «Загальна вартість цього договору становить 440965,75 грн, у т.ч. ПДВ 73494,29 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт*год складає 4,69866 грн». Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з листопада 2021 року.

У період з лютого по грудень 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» продало Державному навчальному закладу «Слов'янський професійний аграрний ліцей» електричну енергію за договором в обсязі 142997 кВт*год, загальною вартістю 440965,44 грн, що підтверджується підписаними сторонами актами приймання-передавання товарної продукції (електроенергії):

- від 28.02.2021 про поставку в лютому 2021 року електричної енергії в обсязі 45419 кВт*год на суму 117757,13 грн з ПДВ;

- від 31.03.2021 про поставку в березні 2021 року електричної енергії в обсязі 36786 кВт*год на суму 88100,57 грн з ПДВ;

- від 30.04.2021 про поставку в квітні 2021 року електричної енергії в обсязі 7477 кВт*год на суму 17121,92 грн з ПДВ;

- від 31.05.2021 про поставку в травні 2021 року електричної енергії в обсязі 4171 кВт*год на суму 8932,68 грн з ПДВ;

- від 30.06.2021 про поставку в червні 2021 року електричної енергії в обсязі 1500 кВт*год на суму 3383,65 грн з ПДВ;

- від 31.07.2021 про поставку в липні 2021 року електричної енергії в обсязі 836 кВт*год на суму 1835,23 грн з ПДВ;

- від 31.08.2021 про поставку в серпні 2021 року електричної енергії в обсязі 604 кВт*год на суму 1882,61 грн з ПДВ;

- від 30.09.2021 про поставку в вересні 2021 року електричної енергії в обсязі 1997 кВт*год на суму 6724,27 грн з ПДВ;

- від 31.10.2021 про поставку в жовтні 2021 року електричної енергії в обсязі 8478 кВт*год на суму 33362,76 грн з ПДВ;

- від 30.11.2021 про поставку в листопаді 2021 року електричної енергії в обсязі 19946 кВт*год на суму 93719,48 грн з ПДВ;

- від 31.12.2021 про поставку в грудні 2021 року електричної енергії в обсязі 32866 кВт*год на суму 141901,06 грн з ПДВ (а.с. 21). Вказаний акт підписаний із приміткою: «з них за грудень - 15783 кВт*год».

Державний навчальний заклад «Словянський професійний аграрний ліцей» сплатив Товариству з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» за поставлену у період з лютого по грудень 2021 року електричну енергію грошові кошти у загальному розмірі 440965,44 грн, а саме:

- за транзакцією № 197769910 від 18.03.2021 сплачено 117757,13 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за лютий 2021 року»;

- за транзакцією № 19397074 від 07.04.2021 сплачено 88100,57 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за березень 2021 року»;

- за транзакцією № 202185758 від 12.05.2021 сплачено 17121,92 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за квітень 2021 року»;

- за транзакцією № 204792544 від 08.06.2021 сплачено 8932,68 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за травень 2021 року»;

- за транзакцією № 207311298 від 07.07.2021 сплачено 3383,65 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за червень 2021 року»;

- за транзакцією № 209820748 від 06.08.2021 сплачено 1835,23 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за липень 2021 року»;

- за транзакцією № 213801367 від 22.09.2021 сплачено 1882,61 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за серпень 2021 року»;

- за транзакцією № 216435890 від 20.10.2021 сплачено 6724,27 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за вересень 2021 року»;

- за транзакцією № 219623991 від 19.11.2021 сплачено 33362,76 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за жовтень 2021 року»;

- за транзакцією № 223363272 від 20.12.2021 сплачено 93719,48 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за листопад 2021 року»;

- за транзакцією № 224654037 від 24.12.2021 сплачено 68145,14 грн, з призначенням платежу: «за електроенергію за грудень 2021 року».

6. Оцінка доводів учасників справи і висновків суду першої інстанції.

Відповідно до статей 11, 509 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків (зобов'язань).

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до положень статей 525, 526, 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами, а зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Матеріалами справи підтверджується і не заперечується сторонами, що спірні правовідносини виникли з договору про постачання електричної енергії, укладеного 01.02.2021 за результатами проведення процедури публічної закупівлі UA-2020-12-21-005746-C.

Преамбулою Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що цей Закон визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно з частиною п'ятою статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом. Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника.

Як зазначено в частині першій статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі (частина четверта статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (у редакції на час укладення договору) передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Таким чином, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом в постановах від 09.06.2022 у справі № 927/636/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22, від 16.02.2023 у справі № 903/383/22.

Апеляційний господарський суд зауважує, що Велика Палата Верховного Суду в постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 дійшла висновку, що положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлює заборону збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору.

Велика Палата Верховного Суду, за результатами перегляду справи № 920/19/24, не знайшла підстав для відступу від висновку про застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22.

Велика Палата Верховного суду в постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24, зокрема зазначила, що зміни та доповнення до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», внесені Законом № 1530-IX, стосуються лише встановлення альтернативного варіанту визначення моменту початку обчислення строку для зміни ціни за одиницю товару - 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю або 90 днів з моменту внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару та не скасовують встановлену первісною редакцією цього Закону заборону збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 %, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Виняток з обмежень, викладений в останньому реченні пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», повинен тлумачитися суто буквально, а тому він стосується лише строків зміни ціни за одиницю товару у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (дотримання умови про зміну лише раз на 90 днів в цьому випадку не діє) і не визначає верхньої межі збільшення (зміни) ціни за одиницю товару.

Таким чином, під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару у бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 625 Цивільного кодексу України та пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», водночас загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка визначена сторонами при укладенні договору за результатами публічної закупівлі.

Згідно з частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (частина перша статті 203 Цивільного кодексу України).

Встановленими обставинами справи підтверджується, що поступове укладення додаткових угод № 3 від 25.02.2021, № 4 від 26.02.2021, № 7 від 16.08.2021, № 8 від 03.09.2021, № 9 від 06.09.2021, № 10 від 28.09.2021, № 12 від 23.10.2021, № 13 від 26.10.2021, № 14 від 23.11.2021, № 15 від 26.11.2021, № 16 від 30.11.2021 протягом лютого-листопада 2022 року призвело до збільшення ціни на електричну енергію упродовж на понад 134,9% від визначеної сторонами 01.02.2021 у договорі.

Крім того, додаткові угоди до договору укладені без належного підтвердження відсотка коливання ціни електричної енергії на ринку у бік збільшення, що є однією з обов'язкових умов зміни істотних умов договору про закупівлю.

Апеляційний господарський суд зазначає, що каскадне збільшення визначеної у договорі про постачання електричної енергії від 01.02.2021, укладеного відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі», що призвело до зростання ціни договору на понад 10%, повністю нівелює результати проведеної закупівлі.

З огляду на викладене, апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо визнання спірних додаткових угод недійсними.

Відповідно до частини першої статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Апеляційний господарський суд зазначає, що Державний навчальний заклад «Слов'янський професійний аграрний ліцей» у результаті збільшення ціни за одиницю товару на підставі додаткових угод № 3 від 25.02.2021, № 4 від 26.02.2021, № 7 від 16.08.2021, № 8 від 03.09.2021, № 9 від 06.09.2021, № 10 від 28.09.2021, № 12 від 23.10.2021, № 13 від 26.10.2021, № 14 від 23.11.2021, № 15 від 26.11.2021, № 16 від 30.11.2021 до договору про постачання електричної енергії № 1847 від 01.02.2021 надмірно сплатив за поставлену електричну енергію за грошові кошти у сумі 130536,00 грн, тому місцевий господарський суд правомірно стягнув зазначену суму грошових коштів з постачальника на користь замовника.

Доводи скаржника стосовно того, що підвищення спірними правочинами ціни предмету постачання за договором не перевищило встановленого Законом України «Про публічні закупівлі» 10% обмеження, апеляційний господарський суд відхиляє, оскільки відсоткове співвідношення зміни ціни скаржник здійснив шляхом порівняння нової ціни за кожною додатковою угодою із ціною, визначеною у попередній додатковій угоді, водночас Закон встановлює заборони перевищення 10% від тієї ціни товару, яка визначена сторонами при укладенні договору.

Апеляційний господарський суд вважає необґрунтованими доводи скаржника щодо безпідставності відмови місцевого господарського суду у зупиненні провадження у даній справі до перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24, оскільки викладена у цій справі правова позиція Великої Палати Верховного Суду підтверджує висновок місцевого господарського суду щодо заборони збільшення ціни договору про публічні закупівлі більше ніж на 10%.

7. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду зміні або скасуванню.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 129, 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2025 у справі № 904/59/25 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2025 у справі № 904/59/25 залишити без змін.

Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги».

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено 17.04.2026

Головуючий суддя Ю. ПАРУСНІКОВ

Суддя Т. ВЕРХОГЛЯД

Суддя О. ІВАНОВ