Справа № 420/7964/25
16 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо не виключення інформації з «Резерв+» про оголошення у розшук позивача, зобов'язання відповідача виключити інформацію з «Резерв+» про оголошення у розшук позивача.
За цією позовною заявою судом було відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України, наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Ухвалою від 11.09.2025 року цю справу передано на розгляд до Приморського районного суду м. Одеси за підсудністю, однак ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 07.10.2025 року ця справа передана за підступністю до Одеського окружного адміністративного суду, оскільки відсутній факт притягнення позивача до адміністративної відповідальності. Ухвалою від 29.10.2025 року цю справу прийнято до провадження суддею Одеського окружного адміністративного суду.
Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що він працює моряком та на законних підставах виїхав з України в квітні 2024 року, а тому позивач не міг прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 60 діб після 18.05.2024 року. Позивач 21.11.2024 року надіслав повідомлення про зміну облікових даних, однак 07.01.2025 року він отримав від матері лист ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що ним порушені правила військового обліку та він перебуває в розшуку. Позивач звернувся до відповідача із заявою про виключення з «Резерв+» інформації про розшук позивача, однак відповіді на це звернення позивач не отримав. Враховуючи зазначені обставини позивач просить суд зобов'язати відповідача виключити інформацію з «Резерв+» про оголошення його у розшук.
Відзив обґрунтований відповідачем тим, що позивач порушив правила військового обліку, оскільки не з'явився за повісткою до центру комплектування та соціальної підтримки та не повідомив про зміну свого місця проживання, а тому відсутні підстави для виключення щодо позивача даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ним правил військового обліку.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача, заперечення відповідача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивач зазначає в позові, що він у зв'язку з працевлаштуванням в якості моряка на законних підставах виїхав у квітні 2024 року за межі України і зараз перебуває в іншій державі - Ірландії, де мешкає на цей час. В зв'язку з проблемами роботи за межами України електронного кабінету «Резерв+» він уточнив свої облікові дані шляхом направлення звернення від 21.11.2024 року через Генеральний штаб ЗСУ.
На це звернення позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 надана відповідь від 11.12.2024 року про те, що позивачем порушені правила військового обліку, оскільки ним не повідомлено протягом 7 днів до центру комплектування та соціальної підтримки про зміну персональних даних та протягом 60 днів з 18.05.2024 року не уточнені облікові дані, Таким чином, позивач перебуває у розшуку за порушення правил військового обліку.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 09.01.2025 року про виключення з «Резерв+» інформації про його розшук, однак відповіді на це звернення позивач не отримав та звернувся до суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати відповідача вчинити такі дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає, у тому числі, дотримання правил військового обліку.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Згідно з ч. 10 ст. 1, ч. 11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які, зокрема, приписані до призовних дільниць зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки) для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Відповідно до п. 2, 8 ч. 1, ч. 3 Додатку 2 (Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів) «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 військовозобов'язані повинні прибувати за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів; особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року №3633-IX громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
З листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.12.2024 року, яким позивачу надано відповідь на заяву про зміну облікових даних від 21.11.2024 року, вбачається, що саме не повідомлення позивачем територіального центру комплектування та соціальної підтримки про зміну облікових даних, а також не уточнення облікових даних позивачем протягом 60 днів з 18.05.2024 року та неявка позивача за повісткою і стало підставою для внесення щодо позивача даних про порушення ним правил військового обліку.
Відповідно до ст. 1, ч. 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Органами ведення Реєстру є, в тому числі, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 7, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: місце проживання та місце перебування; номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії); відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність); відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення); тощо.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
Відповідно до п. 1, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставляння до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 09.01.2025 року про виключення щодо нього інформації про оголошення його в розшук фактично з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та на підтвердження отримання відповідачем цього звернення 12.01.2025 року до суду надані докази, зокрема, опис вкладення, накладна «Укрпошти», квитанція та дані «Укрпошта» про отримання поштового відправлення.
Разом з цим, відповіді на це звернення позивач не отримав та відповідач в відзиві на позовну заяву не зазначив про належний розгляд звернення позивача і не надав докази надання відповіді позивачу на його звернення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
В даному випадку відповідач не довів належний розгляд звернення позивача про виключення щодо нього даних про розшук з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Враховуючи не розгляд звернення позивача від 09.01.2025 року, ІНФОРМАЦІЯ_3 допущена протиправна бездіяльність щодо розгляду цього звернення.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки відповідач заяву позивача від 09.01.2025 року по суті не розглянув, не прийняв рішення щодо виключення даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, або відмови в їх виключенні, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог позивача та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду його звернення від 09.01.2025 року про виключення даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про оголошення у розшук позивача, а також зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 09.01.2025 року про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про оголошення позивача у розшук.
При цьому, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виключення інформації з «Резерв+» про оголошення у розшук позивача, зобов'язання відповідача виключити інформацію з «Резерв+» про оголошення у розшук позивача є передчасними, оскільки виключення відомостей пов'язано саме з розглядом заяви позивача, а вона відповідачем по суті не розглянута. Таким чином, в цій частині позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду його звернення від 09.01.2025 року про виключення даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про оголошення у розшук позивача, а також зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 09.01.2025 року про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про оголошення позивача у розшук, а в іншій частині позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій відповідача щодо не виключення інформації з «Резерв+» про оголошення у розшук ОСОБА_1 , зобов'язання відповідача виключити інформацію з «Резерв+» про оголошення у розшук ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 09.01.2025 року про виключення даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про оголошення у розшук ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.01.2025 року про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про оголошення ОСОБА_1 у розшук.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА