Рішення від 14.04.2026 по справі 200/6387/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року Справа№200/6387/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити пенні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Дзіся Андрія Романовича, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 березня 2025 року індексацію пенсії позивача відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 9 липня 2003 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 13 559,41 грн на коефіцієнти збільшення, у розмірі 1.115.

Ухвалою суду від 26 серпня 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву; зобов'язано відповідача надати суду додаткові докази по справі.

9 вересня 2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позов від 8 вересня 2025 року та та додаткові докази по справі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ в Донецькій області) з 2024 року та отримує пенсію за віком; при призначенні пенсії пенсійним органом було застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки: 13 559,41 грн.

Після ознайомлення із матеріалами справи позивач виявила, що з березня 2025 року відповідачем було проведено індексацію пенсії із врахуванням показника середньої заробітної в розмірі 13 559,41 грн та коефіцієнта 1.023.

Частиною 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 встановлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.

1 липня 2025 року позивач звернулась до відповідача із заявою щодо проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії (за 2021-2023 роки) на коефіцієнт збільшення 1.115.

Листом від 29 липня 2025 року відповідач повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку.

На переконання позивача відповідачем безпідставно не застосовано коефіцієнт 1.115 при проведенні індексації її пенсії, чим порушено її право на отримання пенсії у належному розмірі.

Посилається на рішення Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, від 27 січня 2025 року у справі № 200/422/24, від 28 січня 2025 року у справі № 400/4663/24, від 27 січня 2025 року у справі № 620/7211/24 та від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24 (а.с. 1-5).

У відзиві на позов ГУ АФУ в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні з 19 грудня 2023 року як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV.

При призначенні ОСОБА_1 з 19 грудня 2023 року пенсії за віком згідно із заявою від 9 січня 2024 року застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (2021-2023) в розмірі 13 559,41 грн.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно із Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.

Пунктом 6 постанови № 209 передбачено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який використовувався для призначення пенсії, на коефіцієнт збільшення для пенсій, призначених із застосуванням показника середньої плати (доходу) в Україні, який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1.023.

Оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні заявниці при призначенні пенсії за віком 13 559,41 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2025 році - 8 913,83 грн, з 1 березня 2025 року здійснено перерахунок пенсії позивача (індексацію) відповідно до п. 6 ч.2 Постанови № 209 шляхом застосування середнього показника заробітної плати (доходу) в Україні 13 559,41 грн збільшеного на коефіцієнт 1.023, який склав 13 871,28 грн.

Таким чином, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в розмірі 13 559,41 грн коефіцієнту збільшення 1.115.

Отже, пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до діючого законодавства.

Також у відзиві зазначено, що ОСОБА_1 не зверталась із заявою встановленого зразка щодо проведення індексації пенсії із застосуванням конкретного коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, рішення про відмову здійснення такого перерахунку Головним управлінням не приймалось.

Відповідач стверджує, що ним не порушено вимог чинного законодавства, тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні її позовних вимог (а.с. 44-48).

Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ), є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_1 від 13 лютого 2002 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання згідно з довідкою ВПО № 1232-7000645903 від 14 квітня 2022 року: АДРЕСА_2 (а.с. 7-8).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 26-30).

Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у відповідача з 19 грудня 2023 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (а.с. 43).

Відповідно до матеріалів справи, із заявою про призначення пенсії позивач звернулась 29 липня 2024 року; пенсію за віком призначено позивачу із врахуванням показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 13 559,41 грн (а.с. 43, 39-42).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 21.02.2024 12:10) «про перерахунок пенсії» № 05253000483, було здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - Уточнення показників середньої ЗП по НГ (міс.) (масовий)) з 19 грудня 2023 року; у якому зазначено: умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; середньомісячний заробіток - 19018.70000; дата звернення - 21 лютого 2024 року; […] розмір пенсії за віком (ст. 27) (19018.70*0.38083) - 7242.89 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 167,44 грн; загальний розмір пенсії - 7410,33 грн; одноразова грошова допомога ст. 55 пп. Е-Ж 74 - 103,30 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 листопада 2023 року; розмір пенсії з надбавками - 7410,33 грн (а.с. 43).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення призначеної позивачу пенсії за віком (у додатках: «зп призначення»), для обчислення розміру пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 38 років 1 місяць 13 днів (457 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 23 роки 6 місяців 0 днів (282 м);

Дата вводу заробітку - 9 січня 2024 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2021 - 2023 роки) - 13 559,41 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 31 грудня 2023 року;

Максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2023 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 377.73258 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 319.79822 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 282 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 44 (межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 10 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 228 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.33948 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 228.00000;

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.40262 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення 19018.70000 (а.с. 39-42).

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 25.02.2025 03:50) «про перерахунок пенсії» № 052530004283 здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - Індексація заробітку. (масовий)) з 1 березня 2025 року, відповідно до якого: середньомісячний заробіток - 19456.13000; […] розмір пенсії за віком (ст. 27) (19456,13*0.38083) - 7409,48 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 8 років) - 167,44 грн; загальний розмір пенсії - 7576,92 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2025 року; розмір пенсії з надбавками - 7576,92 грн (а.с. 11, 34).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.25»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 38 років 1 місяць 13 днів (457 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 23 роки 6 місяці 0 днів (282 м);

Дата вводу заробітку - 9 січня 2024 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2021 - 2023 роки) - 13 559,41 грн;

Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 1.023;

Збільшений на коефіцієнт показник ЗП - 13 871.28;

Останній місяць врахованої зарплати - 31 грудня 2023 року;

Максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2023 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 377.73258 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 319.79822 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 282 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією - 54 (межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 228 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.33948 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 228.00000;

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.40262 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення - 19456.13000 (а.с. 12-15, 35-38).

1 липня 2025 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у якій просив провести індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення її пенсії (за 2021-2023) на коефіцієнт збільшення 1.115 (а.с. 9).

Листом від 29 липня 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області (вих. № 27055-23887/Р-02/8-0500/25) повідомило представникові, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 та ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 з 1 березня 2025 року проведено масовий перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.115, заробітна плата для обчислення розміру пенсії складає 8913,83грн.

Пунктом 6 постанови № 209 передбачено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який використовувався для призначення пенсії, на коефіцієнт збільшення для пенсій, призначених із застосуванням показника середньої плати (доходу) в Україні, який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1.023.

Оскільки звернення за призначенням пенсії ОСОБА_1 надійшло у 2024 році, при проведенні перерахунку її пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 при перерахунку пенсії з 1 березня 2025 року було враховано середньомісячну заробітну плату для обчислення пенсії за 2021-2023 роки в розмірі 13 559,41 грн та застосовано коефіцієнт збільшення 1.023; підстави для проведення перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1.115 відсутні (а.с. 10).

Будучі не згодною із тим, що відповідачем при проведенні індексації призначеної їй пенсії з 1 березня 2025 року не було застосовано коефіцієнт 1.115, ОСОБА_1 звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі - Закон № 1282-ХІІ).

За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282-ХІІ, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).

З аналізу положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV слідує, що індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону 1058-IV враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (про що зазначено у п. 1.1 цього Порядку) (надалі - Порядок № 4-4).

Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).

Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Порядок № 124).

Пунктом 2 вказаного Порядку установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з даним Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 124 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:

ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:

Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (надалі - Постанова № 209), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.

Відповідно до пп. 6 п. 2 цієї постанови з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:

[…]

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1.023.

Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 вказав, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).

Верховний Суд зазначив, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії […] Порядок № 124 підлягає застосуванню лише в частині, що не суперечить положенням Закону № 1058-IV.

16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій також вказав про неузгодженість приписів ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV та Порядку № 124 і що Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.

Як встановлено судом, у лютому 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області при здійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії з 1 березня 2025 року відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та п. 1 Постанови № 209 не застосовувало коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, у розмірі 1.115 - за поясненням відповідача у зв'язку із тим, що індексація призначеної позивачу пенсії у 2025 році здійснювалась згідно із приписами п. 6 Постанови № 209 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначенні позивачу пенсії (13 559,41 грн), на коефіцієнт збільшення 1.023, який склав 13 871,28 грн.

Отже, в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV при проведенні індексації призначеної позивачеві пенсії у 2025 році відповідач протиправно не застосовував до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (13559,41 грн), коефіцієнт 1.115, а здійснив індексацію пенсії відповідно до п. 6 п. 2 Постанови № 209, застосувавши до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (13559,41 грн) коефіцієнт 1.023, що мало своїм наслідком встановлення призначеної позивачу пенсії у розмірі меншому, ніж передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, що є неприпустимим.

Зазначений висновок суду узгоджується із висновками Першого апеляційного адміністративного суду, наведеними у постановах від 6 жовтня 2025 року у справі № 200/4324/25, від 23 жовтня 2025 року у справі № 200/4794/25, від 25 листопада 2025 року у справі № 200/4244/25, від 4 грудня 2025 року у справі № 360/1132/25.

З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо проведення перерахунку (індексації) пенсії позивача на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та Постанови № 209 із застосуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, який становив 13 559,41 грн, коефіцієнта 1.023.

Виходячи з приписів ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести з 1 березня 2025 року перерахунок пенсії позивача відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2021-2023 роки (в розмірі 13 559,41 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.115 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.

Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з квитанцією ID: 8304-2608-8625-4924 від 20 серпня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн (а.с. 17, 20).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги приписи ст. 139 КАС України та висновок суду про задоволенні позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останньої зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 48, 72-78, 90, 94, 132, 139, 245, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити пенні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проведення у лютому 2025 року індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосовуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2021-2023 роки в розмірі 13 559,41 грн), коефіцієнта у розмірі 1.023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 березня 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії (за 2021-2023 роки в розмірі 13 559,41 грн), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.115 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна