18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"02" квітня 2026 р. м. Черкаси справа № 925/1318/23
Вх.суду № 3445/26 від 02.03.2026
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М.,
за участю у судовому засіданні: Мисана В.М. (ліквідатор банкрута, особисто), Юревича С.В. (від Головного управління ДПС у Черкаській області, на підставі самопредставництва),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду клопотання від 02.03.2026 № 02-18/1196
заявника, ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Мисана В.М.,
про затвердження ліквідаційного звіту та ліквідбалансу боржника,
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Головного управління ДПС у Черкаській області
до боржника, Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Пауер"
про банкрутство юридичної особи
1. Постановою суду від 08.02.2024 боржника визнано банкрутом. Арбітражним керуючим Мисаном В.М., якого призначено ліквідатором банкрута-боржника, господарському суду подано на затвердження звіт від 23.01.2025 №02-18/1084/1 та ліквідаційний баланс боржника станом на 23.01.2025.
2. У судовому засіданні ліквідатор банкрута та присутні кредитори заявлене клопотання підтримали.
3. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.
4. Заслухавши присутніх у судовому засіданні учасників провадження у справі про банкрутство боржника та дослідивши наявні у справі і додатково пред'явлені у судовому засіданні докази, суд вважає, що ліквідатором банкрута не вказано у звіті і не надано доказів установлення таких обставини чи вчинення наступних дій:
1) про вжиття усіх можливих заходів до розшуку та витребування установчих та реєстраційних документів банкрута, документів фінансово-господарської діяльності, печаток і штампів.
Зокрема, про опитування осіб-власників майна за місцезнаходження боржника; про надіслання запитів засновникам боржника про надання інформації про відомі їм обставини діяльності боржника; про розшук керівника боржника і витребування надісланням вимог чи примусового вилучення документів, печаток і штампів; про направлення до правоохоронних органів заяви про притягнення до відповідальності керівника боржника за фактами ухилення від передання майна, документів, печаток і штампів боржника ліквідатору банкрута; про результати розслідування кримінальної справи (зокрема, чи установлено у ній факт втрати /знищення/ документів і неможливості їх витребування);
2) про ведення реєстру вимог кредиторів.
Реєстр повинен включати всі визнані судом вимоги кредиторів.
Разом з тим, згідно з реєстром вимог кредиторів станом на 23.01.2025 Головне управління ДПС у Черкаській області є єдиним кредитором боржника із загальною сумою вимог 6 533 147,04 грн. Однак, ухвалою від 06.03.2024 (із виправленою згідно з ухвалою суду від 05.04.2026 опискою) кредитором боржника (який не має права вирішального голосу на зборах кредиторів та на зборах комітету кредиторів) було визнано також Головне управління ДПС у Вінницькій області, та включено його вимоги до реєстру вимог кредиторів у таких розмірах та черговості: 6 056,00 грн. - судового збору, які підлягають погашенню у першу чергу; 21 401,96 грн. - податків і зборів (обов'язкових платежів), які підлягають погашенню у третю чергу; 1 438,99 грн. - пені, які підлягають погашенню у шосту чергу. Отже, ліквідатором банкрута не дотримано вимог абз.18 ч.1 ст.61 Кодексу України з процедур банкрутство та розділу ІІІ Вимог до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство(неплатоспроможність), затверджених наказом Міністерства юстиції України від 17.08.2020 №2778/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17.08.2020 за №793/35076;
3) про проведення інвентаризації майна боржника.
Так, згідно з матеріалами інвентаризації відомостей про визнані судом кредиторські вимоги станом на 07.06.2024, встановлено про наявність кредиторської заборгованості лише Головного управління ДПС у Черкаській області у розмірі 6 533 147,04 грн., про визнані ж судом в ухвалі від 06.03.2024 грошові вимоги Головного управління ДПС у Вінницькій області на суму 28 896,95 грн. не зазначено;
4) про роботу з рахунками боржника.
Не надано аналізу роботи з рахунками боржника у банках, зокрема, не надано результатів дослідження руху коштів по його рахунках на підставі отриманих банківських виписок, відсутні відомості про залишення у ліквідаційній процедурі одного рахунку та про рух коштів по ліквідаційному рахунку боржника, відсутня інформація про кінцеві результати вжиття ліквідатором банкрута заходів по зняттю арештів з банківських рахунків боржника. Так, АТ "КБ "Глобус" листом від 24.04.2024 №990 у наданні інформації про рух коштів на рахунках боржника було відмовлено з огляду на необхідність проходження ліквідатором банкрута ідентифікації. Проте матеріали справи не містять відомостей про подальші дії ліквідатора: виконання вимог банку, отримання руху коштів, аналізу цього руху, тощо;
5) про наявність, стягнення чи списання дебіторської заборгованості.
Так, згідно з листом Головного управління ДПС у Черкаській області від 07.12.2023 №22111/6/23-00-13-02-05 у боржника наявні надміру сплачені суми грошових зобов'язань: по екологічному податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двуокису вуглецю) по Ротмистрівській ТГ - 19,18 грн., по Канівській ТГ - 11,50 грн., по Балаклеївській ТГ - 44,79 грн.; по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого роботодавцями на суми заробітної плати, у сумі 283,68 грн., разом (переплати до бюджету): 359,15 грн.
Наявність дебіторської заборгованості у вказаній сумі відображено і у матеріалах інвентаризації станом на 07.06.2024. Однак, відомості про стягнення, погашення чи списання дебіторської заборгованості звіт ліквідатора не містить;
6) про звільнення працівників підприємства;
7) про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника на його органи управління (відсутній аналіз фінансового стану банкрута, дослідження підстав виникнення заборгованості боржника перед кредиторами);
8) про передачу документів банкрута у архівні установи чи підготовку до їх передачі. Звіт не містить інформації про передачу документів банкрута, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, до архівної установи.
5. Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства:
ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;
п.7 ч.1 ст.90. Господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у разі: затвердження звіту ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом;
ч.1-3 ст.61. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: (...) проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута (...) формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості (...) вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов'язковому зберіганню (...). Під час здійснення своїх повноважень ліквідатор, кредитор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою (...) Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані лише для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленому цим Кодексом. Під час проведення ліквідаційної процедури ліквідатор зобов'язаний використовувати лише один (ліквідаційний) рахунок боржника в банківській установі. Залишки коштів на інших рахунках перераховуються на ліквідаційний рахунок боржника;
ч.1 ст.62. Усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання, включаються до складу ліквідаційної маси;
ч.1,2 і 3 ст.65. Після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду (а в разі ліквідації страховика або кредитної спілки - також до Національного банку України) звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про результати аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо) (...) реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню (...) Про час і місце судового засідання, в якому мають розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та кредиторів. Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу. Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна або майно не виявлено чи відсутнє, господарський суд постановляє ухвалу про припинення юридичної особи - банкрута (...) Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов'язаний окремо зазначити такі майнові активи у ліквідаційному балансі та подати до господарського суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Згідно з висновками Верховного Суду, викладені у постанові від 02.09.2021 у справі №910/3438/13 (п.п.57, 58, 60, 65, 67, 88, 89, 90):
Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх необхідних заходів ліквідаційної процедури, вчинення адекватних дій щодо виявлення кредиторів та активів боржника, за результатами розгляду яких суд приймає ухвалу про ліквідацію боржника та закриття провадження у справі. Отже КУзПБ передбачена певна сукупність дій, яку необхідно вчинити ліквідатору в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків, які додаються до звіту ліквідатора і є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, що проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів); подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури. Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти заходів спрямованих на виявлення активів боржника, при цьому ні у кого не повинен виникати обґрунтований сумнів, щодо їх належного здійснення (принцип безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі). На необхідності дотримання зазначеного принципу неодноразово зверталася увага Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду під час касаційного перегляду судових рішень (постанови Верховного Суду від 08.05.2018 у справі № 904/5948/16, від 02.07.2019 у справі № 5011-46/1733-2012, від 12.09.2019 у справі № 914/3812/15, від 28.11.2019 у справі № 18/1971/12, від 27.02.2020 у справі № 910/21227/16, від 25.06.2020 у справі № 44/484-б, від 27.10.2020 у справі № 28/29-б-43/212-2012) (...) у контексті дотримання принципу повноти дій ліквідатора (...) невід'ємним критерієм дотримання принципу безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі є вирішення питання покладення на винних осіб субсидіарної відповідальності за доведення боржника до банкрутства. Отже, звернення ліквідатора до господарського суду про покладення на винних осіб субсидіарної відповідальності за доведення боржника до банкрутства є частиною принципу безсумнівної повноти дій у ліквідаційній процедурі (аналогічний висновок викладено у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 17.06.2020 у справі № 924/669/17). (...) Затверджуючи звіт ліквідатора, господарський суд повинен дати оцінку належності проведення ліквідатором всієї ліквідаційної процедури, дотримання ним черговості задоволення вимог кредиторів, відповідності законодавству про банкрутство всіх обов'язкових додатків до звіту ліквідатора, зокрема, оцінити повноту пошуку, виявлення майнових активів банкрута, для включення їх в ліквідаційну масу, дати оцінку діям ліквідатора щодо пошуку, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб, надати оцінку повноті реалізації ліквідатором активів боржника, а також з'ясувати чи здійснювались ліквідатором заходи для виявлення та повернення дебіторської заборгованості банкрута. Висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні. Розглядаючи ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора, в судовому засіданні господарський суд перевіряє обґрунтованість, правомірність та повноту дій ліквідатора, а також, достовірність змісту ліквідаційного балансу (висновки викладені у постановах Верховного Суду від 08.08.2019 у справі № 922/2817/18, від 12.09.2019 у справі № 914/3812/15). Завданням ліквідатора у ліквідаційній процедурі є не проста констатація факту відсутності майна, а дієвий і належний пошук майна банкрута. Отже, під час ліквідаційної процедури, ліквідатор має здійснювати заходи спрямовані на пошук, виявлення і повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. Крім того, ліквідатор має здійснювати обґрунтовані і логічні дії, а також здійснювати запити до відповідних органів, з врахуванням минулої діяльності банкрута. При цьому, кількість запитів не є критерієм якості роботи ліквідатора. Таким критерієм є наповнення ліквідаційної маси (висновки сформульовані у постановах Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 903/975/14, від 27.02.2020 у справі № 910/21227/16, від 25.06.2020 у справі № 44/484-б). Звіт та ліквідаційний баланс, як підсумковий документ, що подається ліквідатором господарському суду в зв'язку з закінченням ліквідаційної процедури, не може бути затверджений господарським судом у відсутності доказів аналізу ліквідатором первісної бухгалтерської документації боржника, а також, у відсутності аналізу судом дій ліквідатора щодо виявлення майна банкрута що підлягає включенню до ліквідаційної маси, а також, його дій щодо пошуку нерухомого, рухомого майна банкрута і дебіторської заборгованості (висновок викладений у постановах Верховного Суду від 29.03.2018 у справі № Б-39/134-10, від 26.07.2018 у справі № 904/9631/15, від 27.10.2020 у справі № 28/29-б-43/212-2012).
6. За таких обставин, у задоволенні клопотання слід відмовити.
7. Враховуючи закінчення строку ліквідації банкрута, необхідно установити новий строк її завершення, яким суд визначає дату до 08.08.2026.
Керуючись ст.65 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.233,235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. У задоволенні клопотання ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Мисана В.М., від 02.03.2026 № 02-18/1196 про затвердження звіту про проведення ліквідаційної процедури та ліквідаційного балансу відмовити.
2. Продовжити строк ліквідації банкрута до 08.08.2026.
3. Зобов'язати ліквідатора:
вжити додаткових заходів з виконання обов'язків, передбачених ст.61 Кодексу України з процедур банкрутства, виправлення недоліків, вказаних у цій ухвалі;
до закінчення визначеного п.2 цієї ухвали строку подати суду: у разі її завершення - повний звіт про проведення ліквідаційної процедури (який повинен містити інформацію про рух справи; хронологічний перелік вчинених на виконання ч.1 ст.61 Кодексу дій із зазначенням результатів, установлених фактів і доказів; визначені ч.1 ст.65 Кодексу документи і належним чином засвідчені докази викладених у звіті фактів); звіт про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат (з розрахунками, доказами і їх переліком); ліквідаційний баланс. Печатку банкрута здати для знищення після затвердження звітів судом; у разі неможливості її завершення - звіт про проведення ліквідаційної процедури за період з дня винесення цієї ухвали (який повинен містити: перелік вчинених дій в хронологічному порядку та результати їх вчинення; перелік обставин, які перешкоджають завершити ліквідаційну процедуру; обгрунтування строків її продовження; докази викладених обставин); звіт про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат (з розрахунками, доказами і їх переліком). Звіти мають містити опис документів з їх реквізитами. Звіти в електронній формі направити на електронну адресу суду.
Ухвала суду набрала законної сили 16.04.2026 Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено і підписано 16.04.2026.
Направити це судове рішення ліквідатору банкрута, усім кредиторам (2).
С у д д я Хабазня Ю.А.