Рішення від 13.04.2026 по справі 922/507/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" квітня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/507/26

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Рильової В.В.

при секретарі судового засідання Бойко О.Н.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області (місцезнаходження: 61165, м. Харків, вул. Єніна Євгенія,6; код ЄДРПОУ: 37999518)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків-Еко" (місцезнаходження: 61099. м. Харків, вул. Лодзька, буд.7 б; код ЄДРПОУ: 36626459)

про стягнення 694 184,46 грн.

за участю представників:

позивача: Яковенко І.Я. (самопредставництво);

відповідача: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Харківській області (позивач) звернулася до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків-Еко" (відповідач) про стягнення шкоди заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 694 184,46 грн. Також у позовній заяві позивач просить суд покласти судові витрати на відповідача.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.02.2026 судом позовну заяву Державної екологічної інспекції у Харківській області прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/507/26. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 16 березня 2026 року об 11:20.

В процесі розгляду справи на стадії підготовчого провадження відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у порядку та строк, встановлені ухвалою господарського суду Харківської від 24.02.2026.

З матеріалів справи вбачається, що ухвалу Господарського суду Харківської області від 24.02.2024 про відкриття провадження у справі № 922/507/26 було направлено до електронного кабінету відповідача, про що свідчить довідка про доставку електронного листа від 24.02.2026.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.03.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.04.2026.

У судове засідання 13.04.2026 прибув представник позивача, який просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання 13.04.2026 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений шляхом направлення копії ухвали-повідомлення від 30.03.2026 до його електронного кабінету, про що свідчить довідка про доставку електронного листа від 30.03.2026.

Отже, суд належним чином виконав вимоги Господарського процесуального кодексу України щодо направлення процесуальних документів учасникам справи та здійснив всі необхідні дії з метою належного їх повідомлення про дату, час та місце проведення судового засідання; відповідач мав достатньо часу підготувати заперечення на позовну заяву і визнається таким, що був належним чином повідомленим про розгляд даної справи (згідно частини 6 статті 242 ГПК України).

Враховуючи те, що неявка учасників справи в судове засідання, відповідно до приписів частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України, не перешкоджає розгляду справи по суті, а також приймаючи до уваги обмежені строки розгляду справи по суті, визначені частиною другою статті 195 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу № 922/507/26 за відсутності представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як зазначає позивач, з метою перевірки фактів, викладених у зверненні гр. ОСОБА_1 від 06.11.2019р., враховуючи наказ про здійснення позапланового заходу (перевірки) від 23.01.2020р. №98/11-02, направлення на проведення позапланової перевірки від 23.01.2020р. №98/11-02/03-06, погодження Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 20.12.2019 № 1.2-12- 15682 на проведення Державною екологічною інспекцією у Харківській області (далі-Позивач/Інспекція) позапланового заходу державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства при здійсненні господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВ- ЕКО» (далі - TOB «ХАРКІВ-ЕКО» / відповідач) було проведено позапланову перевірки перевірку останнього в період з 29 по 31 січня, з 03 по 07, з 10 по 11 лютого 2020 року.

Проведеною перевіркою, у присутності директора підприємства Полякова С.О. та Татьянко В.В. встановлено, що ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» проводиться діяльність з нафтопродуктами на території Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області, а саме на земельних ділянках, що розташовані на території вищевказаної ради:

№1 на пустирі між залізничною колією та селищним кладовищем ліворуч грунтової дороги площею 18450 м2;

№2 на пустирі між залізничною колією та селищним кладовищем, праворуч гуртової дороги площею 7605 м2;

№3 вздовж залізничної колії «ХАРКІВ-ІЗЮМ», у лісосмузі напроти автотранспортного цеху «Щебелінкагазвидобування» площею 5472 м2.

№4 між залізничною колією «ХАРКІВ-ІЗЮМ» та автошляхом «АНДРІЇВКА-ПОКРОВКА» у лісосмузі площею 3736,8 м2.

При натурному обстежені ґрунт на вищевказаних земельних ділянках має різкий специфічний запах нафтопродуктів, в деяких місцях на поверхні ґрунту було виявлено плями рідини з запахом нафтопродуктів.

Уповноваженими особами Інспекції було здійснено 4 відбори (та 1 фоновий) проб ґрунту, що зафіксовано відповідним актом відбору проб грунту № 2-2020/10-14 від 29.01.2020.

Відповідачем допускається зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях, а саме під час здійснення перевірки в виявлено факт засмічення земельної ділянки, що розташована на території Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області вздовж залізничної колії «ХАРКІВ-ІЗЮМ» у лісосмузі напроти автотранспортного цеху «Щебелінкагазвидобування» (зі слів юриста ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО») біля тимчасового кіоску-переодягальні на відкритому ґрунті площею 32,4 м2 та об'ємом 6,48 м3 (відповідно до додатку №1 до акту №98/11-02/03-06 від 11.02.2020р.), а саме пластикова тара ємністю 20 літрів з під рідини з характерним запахом нафтопродуктів.

Таким чином, як зазначає позивач, ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» допускається забруднення та засмічення вищевказаних земельних ділянок, не вживаються заходи щодо запобігання негативному і еколого небезпечному впливу на земельні ділянки, що є порушенням ст. ст. 91,96, 167 Земельного Кодексу України, ст. ст. 35, 45 Закону України «Про охорону земель», ст. 7 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст. 17 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

За результатом перевірки відповідача, уповноваженими особами Інспекції було складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №98/11- 02/03-06 від 11.02.2020р., яким зафіксовано вищевказані порушення вимог природоохоронного законодавства.

Вищевказаний акт перевірки вручено директору TOB «ХАРКІВ-ЕКО», який отримано ним особисто та підписано без заперечень та зауважень.

Відповідно до протоколу №2-2020/10/14 від 17.02.2020 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів, проведено вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, відібраних на території вищенаведених земельних ділянок на території Андріївської селищної ради, на яких здійснює виробничу діяльність ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО».

Відповідно до отриманих проб грунтів, які відібрані на вищевказаних земельних ділянках на території Андріївської селищної ради на яких здійснює виробничу діяльність ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» за адресою: Харківська обл., Балаклійський р-н, с. Андріївка (акт відбору проб грунтів від 29.01.2020 №2- 2020/10/14), встановлено перевищення вмісту забруднюючих речовин (у порівнянні з фоновими значеннями) по неполярним вуглеводням (нафтопродукти) у такій кількості:

1. Земельна ділянка на пустирі між залізничною колією та кладовищем, ліворуч грунтової дороги - у 11,7 разів.

2. Земельна ділянка на пустирі між залізничною колією та кладовищем, праворуч грунтової дороги - у 11,9 разів.

3. Земельна ділянка між залізничною колією «ХАРКІВ-ІЗЮМ» та транспортним підприємством «Шебелінкагазвидобування», в лісосмузі - у 14,3 рази.

4. Земельна ділянка між залізничною колією «ХАРКІВ-ІЗЮМ» та автошляхом «Андріївка-Покровка», в лісосмузі - у 15,2 рази.

З метою усунення порушень виявлених під час перевірки, Інспекцією було винесено припис №38/03-13 від 18.02.2020р., пунктом 1 якого зобов'язано ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» ліквідувати забруднення земельних ділянок, вжити заходи щодо відновлення забруднених земель та ліквідувати наслідки такого впливу, що зафіксовано протоколом вимірювання показників складу та властивостей проб грунту від 17.02.2020 № 2 -2020/10-14, згідно визначених режимів їх подальшого використання.

Відповідно до п. 2 вищевказаного припису, зобов'язано TOB «ХАРКІВ- ЕКО» забезпечити захист земель від засмічення, вжити заходи щодо запобігання негативному і еколого небезпечному впливу на земельну ділянку та ліквідації наслідків такого впливу, а саме: ліквідувати засмічення земельної ділянки відходами (пластикова тара ємністю 20 літрів з під рідини з характерним запахом нафтопродуктів), що розташовані на відкритому грунті площею 32,4 м2 та об'ємом 6,48 мЗ (відповідно до додатку №1 до акту №98/11-02/03-06 від 11.02.2020), привести територію до належного екологічного стану.

Вказаний припис прийнятий до виконання особисто директором ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» без зауважень, про що свідчить підпис останнього.

Окрім цього, Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складено протокол про адміністративне правопорушення №002491 від 11.02.2020р., про те, ОСОБА_2 здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 82,52 Кодексу України про адміністративні правопорушення тим, що будучи відповідальною посадовою особою Товариства допустив розміщення відходів у несанкціонованих місцях, а саме: під час обстеження земельної ділянки, що розташована на території Андріївської селищної ради Балакліївського району Харківської області.

Як вказує позивач, Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складено постанову про накладення адміністративного стягнення від 11.02.2020р. №03-14-74, ОСОБА_3 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтями 82, 52 Кодексу України про адміністративне правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. 00 коп.

Вищевказаний штраф було сплачено ОСОБА_3 добровільно у повному обсязі, про що свідчить платіжне доручення №4636769546 від 17.02.2020р.

Надалі, Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складено протокол про адміністративне правопорушення № 002731 від 18.02.2020р., про те, що гр. ОСОБА_4 , здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 Кодексу України про адміністративне правопорушення тим, що будучи відповідальною посадовою особою підприємства допустив забруднення нафтопродуктами 4 (чотирьох) земельних ділянок розташованих на території Андріївської селищної ради Балакліївського району Харківської області, що зафіксовано та визначено актом відбору проб грунтів від 29.01.2020 №2-2020/10-14 та протоколом №2-2020/10-14 вимірювань показників складу та властивостей грунтів від 17.02.2020р.

Крім того, Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області складено постанову про накладення адміністративного стягнення від 21.02.2020 р. №03-14-87, якою визнано директора TOB «ХАРКІВ-ЕКО» ОСОБА_4 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладеного на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. 00 коп.

Вищевказаний штраф було сплачено останнім добровільно у повному обсязі, про що свідчить платіжне доручення №732 від 21,02.2020р.

Сплати штрафів уповноваженими посадовими особами ТОВ «ХАРКІВ- ЕКО» є додатковим підтвердженням визнання порушення норм природоохоронного законодавства відповідачем у засміченні та забрудненні земельних ділянок.

Додатковим підтвердженням наявності та визнання порушень норм природоохоронного законодавства вчиненого відповідачем є лист ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» від 02.03.2020р. № 0302-01 з відповіддю на припис Інспекції від 18.02.2020р. № 38/03-13, в якій відповідач зазначає, що ним було виконано п. 1, 2, 4, та розпочато виконання п.З припису.

Листом від 16.04.2020р. № 0416-01 ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» звернулось до Інспекції з проханням перенести строк виконання 3 пункту припису - до 31.06.2020р.

Вищевказані листи у повному обсязі підтверджують той факт, що відповідач визнав власну вину у вчинені порушень вимог природоохоронного законодавства.

Водночас, Листом №20/1507-01 від 15.07.2020р., відповідач звернувся до Інспекції з проханням провести повторну перевірку ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» з аналогічних питань в присутності уповноваженої особи відповідача.

З метою здійснення замірів площі земельної ділянки, на якій фактично здійснюється господарська діяльність, враховуючи вищевказаний лист відповідача, Інспекцією було видано наказ про здійснення позапланового заходу (перевірки) ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» від 24.07.2020р. №670/11-02.

Під час позапланової перевірки ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» проведеної в період з 27.07.2020р. по 28.07.2020р. уповноваженими особами Інспекції, встановлена наявність порушень тих же норм природоохоронного законодавства, які були виявлені при перевірці проведеної в період з 29.01.2020р. по 11.02.2020р., що зафіксовано у акті перевірки від 28.07.2020р. № 670/11-02/03-06.

Повторною перевіркою встановлено фактичну площу земельних ділянок, які розташовані на території Андріївської селищної ради, а саме:

Земельна ділянка №1-160 м2;

Земельна ділянка №2 - 7605 м2, (зафіксовано актом перевірки від

11.02.2020 №98/11-02/03-06);

Земельна ділянка №3 - 650 м2;

Земельна ділянка №4 - 240 м2.

Вищевказане зафіксоване в акті перевірки №670/11-02/03-06 від 28.07.2020р. отриманого особисто директором TOB «ХАРКІВ-ЕКО» без зауважень.

Відповідно до вищевказаного, відповідач порушив вимоги норм природоохоронного законодавства, а саме допустив забруднення та засмічення земельних ділянок.

З метою розрахунку шкоди, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, Інспекцією направлено лист до В.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, з проханням надати до Інспекції інформацію про категорію земельних ділянок під відходами та їх грошову оцінку.

Листом №11-20-10-2350/0/19-20 від 17.03.2020р., Головне управління Держгеокадастру у Харківській області надало відповідь на вищевказаний лист Інспекції та повідомила наступне:

Земельна ділянка площею 29,9465 га, кадастровий номер 6320255300:00:002:0168, землі житлової та громадської забудови, код цільового призначення 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (кладовище) згідно з КВПЦЗ, розташована в межах смт Андріївка Балаклійського району Харківської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2020 року складає 13 272 288, 80 грн.

Земельна ділянка площею 121,5696 га, кадастровий номер 6320255300:01:000:0130, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код цільового призначення 12.01 для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту згідно з КВПЦЗ, розташована за межами населених пунктів на території Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області, станом на 13.03.2020 року технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки у Відділі відсутня.

Окрім цього, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повідомило, що значення нормативної грошової оцінки одного гектара ріллі по Харківській області станом на 01.01.2020 року складає 32237,0 грн.

Відповідно до наявних порушень вимог природоохоронного законодавства відповідачем, уповноваженими особами Інспекції було складено претензії для відшкодування завданої шкоди, а саме: Претензію №52 від 23.04.2020р. на суму 156,67 грн., яка розрахована за засмічення земельних ресурсів відходами. (ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО допущено засмічення земельної ділянки пластиковою тарою ємністю 20 літрів з під рідини з запахом нафтопродуктів, розташованої на території Андріївської селищної ради Балаклійського району Харківської області вздовж залізничної колії «ХАРКІВ- ІЗЮМ» у лісосмузі напроти автотранспортного цеху ЕПУ «Щебелинкагазвидобування» біля тимчасового кіоску - переодягальні на земельній ділянці з кадастровим номером №6320255300:01:000:130) на відкритому грунті); Претензію №53 від 24.04.2020р. на суму 674 107, 20 грн., яка розрахована за забруднення земельних ресурсів нафтопродуктами. За результатами досліджень проб грунту (протокол вимірювань складу та властивостей грунту від 17.02.2020р. № 2-2020/10-14) встановлено перевищення ГДК по пробі №2 грунту на земельній ділянці площею 7605 м2, по неполярним вуглеводням (або нафтопродукти); Претензію №120 від 29.07.2020р. на суму 1547,38 грн., яка розрахована за забруднення земельних ресурсів нафтопродуктами, (за результатами досліджень проб грунту (протокол вимірювань складу та властивостей грунту від 17.02. 2020р. №2-2020/10-14) встановлено перевищення ГДК по пробі №4 грунту по неполярним вуглеводням (або нафтопродукти) на площі 240 м2), Претензію №121 від 29.07.2020р. на суму 4190,81 грн., за забруднення земельних ресурсів нафтопродуктами. (За результатами досліджень проб грунту (протокол вимірювань складу та властивостей грунту від 17.02.2020р. № 2-2020/10- 14) встановлено перевищення ГДК по пробі №3 грунту по неполярним вуглеводням (або нафтопродукти) на площі 650 м2, Претензію № 122 від 29.07.2020р. на суму 14182,40 за забруднення земельних ресурсів нафтопродуктами. (За результатами досліджень проб грунту (протокол вимірювань складу та властивостей грунту від 17.02.2020р. № 2-2020/10-14) встановлено перевищення ГДК по пробі №1 грунту по неполярним вуглеводням (або нафтопродукти) на площі 160 м2.

Станом на час подання позовної заяви вищезазначені претензії у добровільному порядку не сплачені.

Крім того, позивач зазначає, що Дії Інспекції оскаржувались відповідачем в порядку адміністративного судочинства.

Відтак, TOB «ХАРКІВ-ЕКО» звернулось до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати припис Інспекції від 18.02.2020р. № 38/03-13. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.12.2020р. по справі №520/11020/2020 позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано припис Інспекції від 18.02.2020р. №38/03-13.

Разом з цим, Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.12.2021 по справі 520/11020/2020 апеляційну скаргу Інспекції - задоволено, скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.12.2020р. по справі №520/11020/2020 та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позову ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» відмовлено. Ухвалою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02.09.2025р. по справі №520/11020/2020 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ТОВ «ХАРКІВ-ЕКО» на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 02.12.2021 у справі №520/11020/2020 за позовом TOB «ХАРКІВ-ЕКО» до Інспекції про визнання протиправним та скасування припису.

На переконання позивача - протиправна поведінка відповідача полягає у забрудненні та засміченні земельних ділянок, а саме наявна сама шкода, а також причинний зв'язок, що виражений у заподіяні зазначеної шкоди саме протиправною поведінкою відповідача.

Відповідачем шкоду заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 694 184,46 грн. не сплачено.

Вказане і стало підставою для звернення позивача до суду з вказаним позовом з метою захисту порушених прав та інтересів держави.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Предметом спору у даній справі є матеріально-правова вимога про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Так, ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду.

Для відшкодування завданої шкоди за правилами ст.1166 Цивільного кодексу України необхідно довести такі елементи:

1. Неправомірність поведінки особи. Неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії.

2. Наявність шкоди. Під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров'я тощо).

3. Причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.

4. Вина особи, що завдала шкоду.

Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

При цьому, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою полягає у тому, що наслідки у вигляді шкоди настають лише в результаті неправомірної поведінки відповідача, і є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки тієї особи, яка заподіяла шкоду.

За таких обставин саме на позивача покладається обов'язок довести обґрунтованість своїх вимог - наявність шкоди, протиправність поведінки того, хто заподіяв шкоду, та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою, і для настання цивільно-правової відповідальності відповідача за заподіяння матеріальної шкоди позивачеві необхідно довести наявність усієї сукупності вищезазначених ознак складу цивільного правопорушення, які необхідні для відшкодування шкоди в порядку ст.1166 Цивільного кодексу України, тоді як відсутність хоча б однієї з цих ознак виключає настання відповідальності.

Позивач, посилаючись на те, що відповідачем не відшкодовано збитки завдані навколишньому середовищу зберіганням відходів життєдіяльності тварин у не призначеному для цього місці, а тому останній має нести матеріальну відповідальність у повному обсязі.

За приписами ч.1 ст.13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст.16 Конституції України).

Відповідно до ст.ст.66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, які залучені в господарській обіг, так і невикористані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ) ландшафти та інші природні комплекси, (ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

У відповідності до ст.40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 96 Земельного кодексу України на землекористувачів покладено обов'язок додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про відходи" визначено, що відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані, зокрема, не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів (ст.17 Закону України "Про відходи").

Відповідно до ст.35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів, забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення (ч.2 ст.46 Закону України "Про охорону земель").

Статтями 32, 33 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється, зокрема, провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону. Зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів.

Економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (ч.1 ст.41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Пунктом "в" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про охорону земель" юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ч.1 ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

На час проведення перевірки екологічною інспекцією, у визначений чинним законодавством спосіб, зафіксовано забруднення земельних ресурсів відходами, а саме нафтопродуктами.

Відповідачем доказів на спростування виявлених порушень суду не надано.

Дії службових осіб Державної екологічної інспекції у Харківській області із винесення припису від 18.02.2020 №38/03-13 оскаржувалися відповідачем до Харківського окружного адміністративного суду, рішенням суду від 07.12.2020 позовні вимоги було задоволено. Водночас, Постановою другого апеляційного адміністративного суду від 02.12.2021 вищевказане рішення суду було скасовано, а ТОВ "Харків- Еко" в позові відмовлено.

Таким чином, суд вважає доведеним той факт, що в діях відповідача має місце порушення приписів природоохоронного законодавства.

Що стосується заподіяної відповідачем шкоди, то під нею слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров'я тощо).

У відносинах, що розглядаються, шкода це не тільки обов'язкова умова, але і міра відповідальності, оскільки за загальним правилом завдана шкода відшкодовується в повному обсязі (мова йдеться про реальну шкоду та упущену вигоду).

Судом враховано, що порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання та фізичними особами, через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, допущеного внаслідок дії чи бездіяльності і поширюється на всі землі України незалежно від їх категорії та форм власності визначений Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997 № 171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за № 285/2725 зі змінами (далі - Методика).

У відповідності до п.1.3 Методики, дана методика застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів.

За приписами п.3.2 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Пунктом 3.3 Методики передбачено, що факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.

З метою встановлення розміру заподіяних державі збитків, позивачем проведено розрахунок розміру шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів, яким визначено, що загальна сума нанесеної державі Україна шкоди через порушення відповідачем природоохоронного законодавства становить 694 184,46 грн.

Відповідачем вказаний розрахунок не спростований.

Суд перевіривши розрахунок дійшов висновку, що арифметично та методологічно він виконаний у відповідності до приписів Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.

Що стосується вини відповідача, то вона полягає у незабезпеченні захисту земель від забруднення, засмічення та невжитті заходів запобігання негативному та екологічно небезпечному впливу на земельній ділянці та ліквідації наслідків такого впливу, що призвело до завдання державі збитків, які підлягають відшкодуванню.

Питання про наявність або відсутність причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи і шкодою має бути вирішено судом шляхом оцінки усіх фактичних обставин справи.

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.

Суд вважає, що саме порушення з боку відповідача законодавства про охорону навколишнього природного середовища, стало причиною завдання навколишньому природному середовищу майнової шкоди у розмірі 694 184,46 грн.

За результатами дослідження доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про доведеність законність та обґрунтованість заявлених позивачем вимог, а отже задоволенню їх в повному обсязі.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позову, судовий збір підлягає покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст.4, 20, 73, 74, 86, 129, 233, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Харківській області - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВ-ЕКО» (код ЄДРПОУ 36626459, місцезнаходження: 61099, Харківська обл., м. Харків, вул. Лодзька, 7Б) на користь держави на р/рПА058999980333119331000020577, отримувач - Балаклійська міська ТГ, ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/24062100, банк отримувач - Казначейство України (ел. адм. подат.), код ЄДРПОУ 37874947, МФО 899998, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», в розмірі 694 184,46 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВ-ЕКО», (код ЄДРПОУ 36626459, місцезнаходження: 61099, Харківська обл., м. Харків, вул. Лодзька, буд. 7Б) на користь Державної екологічної інспекції у Харківській області на р/р ЄА268201720343190004000081164, УК ДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 37999518, МФО 820172, судовий збір в розмірі 10 420,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено "16" квітня 2026 р.

СуддяВ.В. Рильова

Справа №922/507/26