Рішення від 15.04.2026 по справі 910/16570/25

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15 квітня 2026 року м. ТернопільСправа № 910/16570/25

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Охотницької Н.В.

за участі секретаря судового засідання Багрій В.Ю.

розглянув справу

за позовом Виконувача обов'язків керівника Тернопільської окружної прокуратури, бульв. Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, вул. Листопадова 5, м. Тернопіль, 46001

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт", вул. Сагайдачного Петра, буд. 11, офіс 4, м. Київ, 04070

про стягнення 2 474 396,67 грн

За участі представників

прокурора: Пагут О.С.

позивача: Ярош О.П.

відповідача: не прибув.

В порядку статей 8, 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів

Суть справи:

31.12.2025 виконувач обов'язків керівника Тернопільської окружної прокуратури звернувся у Господарський суд міста Києва з позовною заявою в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Тернопільської міської ради до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт", про стягнення 2 474 396,67 грн.

Заявлені позовні вимоги прокурор обґрунтовує порушенням відповідачем Договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Тернополя від 21.09.2017 №354 в частині оплати пайового внеску за введення в експлуатацію об'єкта будівництва розташованого за адресою: вулиця Енергетична-бічна, 5А, м. Тернопіль (будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами по вул. Енергетична-бічна, 5А, м.Тернопіль).

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.01.2026 позовну заяву Виконувача обов'язків керівника Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Тернопільської міської ради до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт", про стягнення 2 474 396,67 грн з доданими до неї документами передано на підставі п.1 ч.1 ст.31 ГПК України за підсудністю до Господарського суду Тернопільської області.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.02.2026 справу №910/16570/25 розподілено судді Охотницькій Н.В.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 05.02.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання у цій справі на 02 березня 2026 року о 09:05 год. Крім того, суд встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

У підготовчому засіданні 02 березня 2026 року, яке відбулось за участі прокурора та представника позивача, враховуючи неявку відповідача у підготовче засідання, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави та надання сторонам, передбаченого ст. ст. 7, 13 ГПК України, рівного права на захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів, та відповідно належного виконання завдань підготовчого провадження, суд відклав останнє на 23 березня 2026 року о 10:00 год., без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про це у протоколі судового засідання, відповідно до пункту 7 частини 2 статті 223 ГПК України, про що прокурора та представника позивача повідомлено під розписку, а відповідача відповідною ухвалою суду.

У підготовчому засіданні 23 березня 2026 року, враховуючи, що сторонам забезпечено можливість подати заяви по суті справи, визначені ст. 161 ГПК України, які вони мали намір подати, відсутність заяв чи клопотань в присутніх у підготовчому засіданні прокурора та представника позивача, відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання, визначених ч. 2 ст. 183 ГПК України, беручи до уваги те, що судом було створено сторонам необхідні умови для виконання завдань підготовчого провадження та надано достатньо часу для реалізації кожним учасником справи своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 15 квітня 2026 року о 09:05 год. без постановлення окремого процесуального документа з зазначенням про це у протоколі судового засідання відповідно до пункту 7 частини 2 статті 223 ГПК України, про що прокурора та представника позивача повідомлено під розписку, а відповідача повідомлено відповідною ухвалою суду.

В судове засідання 15 квітня 2026 року прибули представники прокурора та позивача.

Прокурор підтримала заявлені вимоги в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві, та посилаючись на долучені до матеріалів справи докази.

Представник позивача повністю підтримав позицію прокурора. Просить суд задоволити позовні вимоги та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт" 2 474 396,67 грн. Додатково повідомив суду, що на даний час заявлена до стягнення заборгованість відповідачем не сплачена.

Відповідач відзиву на позов не подав, причин неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Жодних заяв, клопотань, відзиву на позов від відповідача не надходило.

Частинами 2, 3 ст.120 ГПК України передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Згідно з ч.5 ст.6 ГПК України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Слід зазначити, що оскільки у відповідача є зареєстрований електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" ЄСІКС, процесуальні документи у справі (ухвали суду від 05.02.2026, 02.03.2026 та від 23.03.2026) надсилались судом відповідачу до його електронного кабінету та були доставлені останньому відповідно 05.02.2026, 03.03.2026 та 23.03.2026.

Отже, судом виконано процесуальні вимоги щодо повідомлення відповідача належним чином про час та місце розгляду справи. При цьому явка представників сторін в судове засідання не визнавалася судом обов'язковою.

Частиною 1 ст.178 ГПК України передбачено, що у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати: 1) суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; 2) позивачу, іншим відповідачам, а також третім особам - копії відзиву та доданих до нього документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч.2 ст.178 ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій (ч.4 ст.13 ГПК України).

Беручи до уваги забезпечення сторонам рівних та належних умов для подання заяв по суті справи, суд визнав за можливе розглянути спір у відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами.

Під час розгляду справи судом заслухано позиції прокурора та представника позивача, досліджено докази, що містяться в матеріалах справи.

15 квітня 2026 року справу розглянуто по суті та, у відповідності до вимог ч. 6 ст. 233 ГПК України, проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника позивача, суд встановив наступне.

Рішенням Тернопільської міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 затверджено Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя (далі - Положення) та Примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя; внесено зміни до рішення міської ради від 30.04.2009 №5/26/8.

Відповідно до п.1.2 Положення: пайова участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (надалі-територіальна громада) - кошти, що підлягають перерахуванню замовником до бюджету територіальної громади для забезпечення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади до прийняття об'єкта в експлуатацію (надалі пайовий внесок); замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї або декількох земельних ділянок) і подала в установленому законом порядку відповідну заяву (надалі - замовник); інженерно-транспортна та соціальна інфраструктура територіальної громади - комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій, а також об'єктів соціального та культурного обслуговування населення, призначених для забезпечення стійкого розвитку та функціонування міста.

В п.1.3 Положення визначено, що Замовник, який має намір здійснити забудову земельної ділянки (будівництво об'єкта будівництва) у Тернопільській міській територіальній громаді, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури громади, крім випадків передбачених п. 1.7 цього Положення.

Згідно із п.1.4 Положення пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади полягає у перерахуванні ним коштів до бюджету розвитку територіальної громади.

У п.2.1 Положення зазначено, що розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 6 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва для нежитлових будівель та споруд; 3 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для житлових будинків.

Величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення та загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (п.2.2 Положення).

Розмір пайової участі відповідно до п. 2.1, п. 2.2 даного Положення визначається відділом квартирного обліку та нерухомості протягом десяти робочих днів з дня реєстрації управлінням організаційно-виконавчої роботи звернення замовника про укладення договору та доданих до нього документів і оформлюється висновком, що підписується керівником відділу квартирного обліку та нерухомості (п. 3.3 Положення).

Відповідно до п. 3.5 Положення проект договору готується відділом квартирного обліку та нерухомості. Договір укладається між виконавчим комітетом та замовником не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення.

Договір підписує міський голова, а у випадку його відсутності, один із заступників, на якого покладено виконання обов'язків. Істотними умовами договору про пайову участь є: а) розмір пайового внеску; б) строк (графік) сплати пайового внеску; в) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади (п.3.6, п.3.7 Положення).

Згідно з п. 3.8 Положення розрахунок величини пайового внесу, належного до оплати Замовником відповідно до цього Положення, проводиться відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, підписується сторонами одночасно із договором та є його невід'ємною частиною. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Надалі в Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя були внесені зміни, зокрема відповідно до рішень міської ради від 30.09.2011 №6/14/3, від 15.11.2011 №6/15/7, №6/15/10, від 16.02.2012 №6/19/22, від 23.11.2012 №6/26/20, від 22.03.2013 №6/30/15, від 22.02.2019 №7/32/25, від 07.02.2020 №7/46/9.

21.09.2017 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради в особі міського голови Надала Сергія Віталійовича (надалі - виконавчий комітет) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фенікс 2017" (надалі - Замовник) в особі директора Качмарського Ігоря Володимировича, укладено Договір №354 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя.

Відповідно до п. 1.1. Договору Замовник зобов'язується взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, виходячи з наміру здійснити будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами за адресою вул. Енергетична-бічна, 5а в м. Тернопіль.

Вартість будівництва згідно зведеного кошторисного розрахунку становить 80185229,00 грн, в тому числі: вартість будівництва багатоквартирного житлового будинку 59 078 978,00 грн, творчих майстерень 5 035 295,00 грн, приміщень громадського призначення 4 235 110,00 грн, гаражів 11 835 846,00 грн.

Пайова участь Замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя полягає у перерахуванні ним до бюджету розвитку міста коштів у розмірі, в порядку та на умовах визначених цим Договором (п.2.1 Договору).

Відповідно до п.2.2 Договору розмір пайового внеску становить 3% від кошторисної вартості будівництва житлового будинку, 6% від кошторисної вартості будівництва творчих майстерень, приміщень громадського призначення та гаражів, згідно кошторисних вартостей, вказаних в пункті 1.1 цього Договору, визначених на підставі наданих Замовником документів чи встановлених у Положенні про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя нормативів для одиниці створеної потужності.

Згідно з п.2.3 Договору, пайовий внесок в сумі 3 038 744,40 грн підлягає до сплати Замовником відповідно до Розрахунку величини пайового внеску, який є невід'ємною частиною цього Договору та на рахунок, вказаний у ньому.

Замовник зобов'язаний не пізніше 20 числа першого місяця кварталу, що передує кварталу у якому планується прийняття об'єкта в експлуатацію, надати відділу квартирного обліку та нерухомості завірену копію дозволу на виконання будівельних робіт або копії інших документів, на підставі яких замовник має право виконувати будівельні роботи, які необхідні для визначення строків сплати пайового внеску та його величини (пп. 3.1.3. п.3.1 Договору).

Згідно з п. 4.5 Договору у разі несплати Замовником у місячний строк з моменту виникнення у нього обов'язку по сплаті або сплати ним пайового внеску не в повному обсязі, останній сплачує штраф у розмірі 10% від суми несплаченого зобов'язання.

Відповідно до п. 5.1 Договору цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками та діє до повного виконання визначених в ньому зобов'язань.

Зміни до цього Договору можуть бути внесені за взаємною згодою Сторін, що оформляється додатковим договором до цього Договору. Додаткові договори є невід'ємними частинами цього Договору і мають юридичну силу у разі, якщо вони вчинені у тій самій формі що й Договір (п. 7.1 Договору).

Також між сторонами підписано Додаток до Договору та Розрахунок величини пайового внеску, згідно якого строк сплати пайового внеску єдиним платежем визначений наступним чином: до 20.12.2017 - 100 000 грн; до 20.03.2018 - 100 000 грн; до 20.06.2018 - 100 000 грн; до 20.09.2018 - 100 000 грн; до 20.12.2018 - 100 000 грн; до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію - 2 538 744,40 грн.

В п.2 Додатку до Договору "Розрахунок величини пайового внеску" вказано, що величина пайового внеску згідно пункту 2.1 "Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Тернополя", затвердженого рішенням міської ради №6/7/132 від 08.04.2011, становить 3% від кошторисної вартості будівництва житлового будинку, 6% від кошторисної вартості творчих майстерень, приміщень громадського призначення та гаражів.

Відповідно до п. 3 Додатку до Договору "Розрахунок величини пайового внеску", сума пайового внеску розрахована таким чином: 59 078 978,00 грн * 3% = 1 772 369,34 грн; (5035295,00 грн + 4235110,00 грн + 11835846,00 грн)* 6% = 1 266 375,06 грн. Загальна сума пайового внеску становить: 1 772 369,34 грн + 1 266 375,06 грн = 3 038 744,40 грн.

Згідно з п.4 Додатку до Договору "Розрахунок величини пайового внеску" визначено строки сплати пайового внеску, а саме:

1) єдиним платежем до 20.12.2017 - 100 000,00 грн;

2) єдиним платежем до 20.03.2018 - 100 000,00 грн;

3) єдиним платежем до 20.06.2018 - 100 000,00 грн;

4) єдиним платежем до 20.09.2018 - 100 000,00 грн;

5) єдиним платежем до 20.12.2018 - 100 000,00 грн;

6) єдиним платежем до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію - 2 538 744,40 грн.

31.03.2020 на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації від 12.03.2020, Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради видано ТОВ "Фенікс 2017" сертифікат серії ТП №162200910100 про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів на об'єкт "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами" за адресою вул. Енергетична-бічна, 5А в м. Тернополі.

Надалі, 22.11.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Фенікс 2017" змінено найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісна служба Престижбуд" та 01.11.2024 - на Товариство з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт".

Слід також зазначити, що в провадженні Господарського суду Тернопільської області перебувала справа №921/526/24 за первісним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісна служба ПрестижБуд" до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання суми пайового внеску зменшеною та сплаченою позивачем на суму створених та переданих інженерних мереж у 2023 році на суму 2 474 396,67 грн та за зустрічним позовом Виконавчого комітету Тернопільської міської ради до ТОВ "Сервісна служба ПрестижБуд" про зобов'язання виконати умови договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади №354 від 21.09.2017.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 09.12.2024 заяву ТОВ "Сервісна служба ПрестижБуд" №б/н (вх. №94071) від 09.12.2024 про залишення позову без розгляду на підставі ч.5 ст.226 ГПК України задоволено, первісний позов залишено без розгляду.

Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 15.01.2025 у задоволенні зустрічної позовної заяви Виконавчого комітету Тернопільської міської ради до ТОВ "Сервісна служба ПрестижБуд" про зобов'язання виконати умови договору - відмовлено.

Згідно обставин, встановлених у рішенні Господарського суду Тернопільської області від 15.01.2025 у справі №921/526/24, а також з наявних в матеріалах цієї справи доказів, з'ясовано, що перед початком будівництва КП "Тернопільводоканал" були видані відповідачу технічні умови №492/17 від 16.11.2017.

Даними технічними умовами передбачено будівництво об'єктів інженерної інфраструктури, зокрема:

1) Зовнішнього вуличного водопроводу ПЕ100 діаметром 225 мм довжиною 286 м за адресою вул. Галицька, вартістю - 1 758 761,67 грн;

2) Зовнішнього вуличного водопроводу ПЕ100 діаметром 225 мм довжиною 118,5 м за адресою вул. Енергетична, вартістю - 715 635,00 грн.

Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради Замовнику надано дозвіл ТП 112181630142 від 12.06.2018 на виконання будівельних робіт.

Відповідачем виконано технічні умови КП "Тернопільводоканал" №492/17 від 16.11.2017 в повному обсязі. Товариство здійснило за власний рахунок будівництво об'єктів інженерної інфраструктури зокрема, зовнішній вуличний водопровід ПЕ100 діаметром 225 мм довжиною 286 м за адресою вул. Галицька та зовнішній вуличний водопровід ПЕ100 діаметром 225 мм довжиною 118,5 м за адресою вул. Енергетична.

В подальшому, Товариством було направлено лист міському голові Тернополя №16/03 від 16.03.2020, в якому повідомлено, що кінцевий розрахунок по договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя №354 від 21.09.2017 по об'єкту "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами" за адресою вул. Енергетична-бічна, 5а в м. Тернопіль, буде здійснено після передачі у комунальну власність зовнішніх мереж водопостачання, виконаних згідно з п.3 технічних умов КП "Тернопільводоканал" №492/17 від 16.11.2017.

Надалі, Замовник 14.12.2022 звернувся до міського голови м. Тернополя з листом про прийняття вищенаведених об'єктів інженерної інфраструктури до комунальної власності м.Тернополя.

Як наслідок, рішенням сесії Тернопільської міської ради від 28.04.2023 №8/25/21 вирішено прийняти від ТОВ "Фенікс 2017" до комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади та передати в поповнення статутного капіталу КП "Тернопільводоканал" мережі, а саме: зовнішнього вуличного водопроводу ПЕ100 діаметром 225 мм довжиною 286 м за адресою вул. Галицька, балансовою вартістю - 1 758 761,67 грн та зовнішнього вуличного водопроводу ПЕ100 діаметром 225 мм довжиною 118,5 м за адресою вул. Енергетична, балансовою вартістю - 715 635,00 грн, тобто всього на загальну суму 2474396,67 грн.

На виконання вказаного рішення, 21.09.2023 між ТОВ "Фенікс 2017", КП "Тернопільводоканал" та представниками органу місцевого самоврядування було підписано Акт прийняття-передачі основних засобів №1/09, у відповідності до якого ТОВ "Фенікс 2017" передало, а КП "Тернопільводоканал" прийняло безоплатно в експлуатацію об'єкти інженерної інфраструктури: мережі зовнішнього вуличного водопроводу ПЕ100 діаметром 225 мм довжиною 286 м за адресою вул. Галицька, початковою вартістю - 1 758 761,67 грн та зовнішнього вуличного водопроводу ПЕ100 діаметром 225 мм довжиною 118,5 м за адресою вул. Енергетична, початковою вартістю - 715 635,00 грн, загальною вартістю 2 474 396,67 грн.

Також, 21.09.2023 між ТОВ "Фенікс 2017" та КП "Тернопільводоканал" було підписано Авізо, у якому зазначено, що балансова вартість мережі зовнішнього вуличного водопроводу за адресою вул. Галицька складає 1 758 761,67 грн, а мережі зовнішнього вуличного водопроводу за адресою вул. Енергетична - 715 635,00 грн.

На виконання умов договору №354 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Тернополя, Товариство здійснило часткову сплату пайового внеску, а саме:

- перший платіж у розмірі 100 000 грн сплачено 10.01.2018, за несвоєчасну оплату також сплачено пеню в розмірі 3118,36 грн;

- другий платіж у розмірі 100 000 грн сплачено 16.03.2018;

- третій платіж у розмірі 100 000 грн сплачено 19.06.2018;

- четвертий платіж у розмірі 100 000 грн сплачено 06.09.2018;

- п'ятий платіж у розмірі 100 000 грн сплачено 18.12.2018.

Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради листом від 18.03.2024 №6828- Ю/2024 повідомлено ТОВ "Сервісна служба Престижбуд", що згідно пункту 13 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", який набрав чинності 01.01.2020, внесено зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зокрема виключено частину 5 статті 30 та статтю 40 вказаного Закону, та відповідно до п.4 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" та п.4.1. Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 08.04.2011 №6/7/132, пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об'єкта будівництва в експлуатацію.

Надалі, Виконавчий комітет Тернопільської міської ради направив ТОВ "Фенікс 2017" претензію №5787/2024 від 11.03.2024 з вимогою розглянути претензію до 10.04.2024 та перерахувати суму боргу в розмірі 3 342 618,84 грн, у тому числі 3 038 744,40 грн пайового внеску та 303 874,44 грн штрафу за несвоєчасне виконання умов договору.

На виконання вказаної у претензії вимоги, 11.03.2024 Замовником сплачено 64 347,73 грн пайового внеску, а також 253 874,44 грн штрафу за прострочення термінів сплати пайового внеску.

Таким чином, неоплаченим залишився пайовий внесок в розмірі 2 474 396,67 грн.

Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області згідно з п. 8.5 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2024 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Тернопільської міської ради за період з 01.01.2020 по 31.03.2024, за результатами якої встановлено фінансові порушення щодо несплати замовниками будівництва пайової участі до вводу об'єкта будівництва в експлуатацію, зокрема з боку Товариства з обмеженою відповідальністю "Фенікс 2017" (код ЄДРПОУ 41096031) на користь міського бюджету у зв'язку із будівництвом об'єкта, розташованого за адресою: вулиця Енергетична-бічна, 5а в м.Тернопіль (будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами по вул. Енергетична-бічна, 5а в м.Тернополі).

Зокрема, Управлінням встановлено, що забудовником - Товариством з обмеженою відповідальністю "Фенікс 2017" не проведено оплату пайової участі за введені ним в експлуатацію об'єкти будівництва, чим порушено пп. 4 п.2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні (далі - Закон №132-ІХ), п.4.1 Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 08.04.2011 №6/7/132 в редакції згідно рішення Тернопільської міської ради від 07.02.2020 №7/46/9 (далі - Положення №6/7/132), а також п.2.3 Договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя від 21.09.2017 №354, та призвело до недоотримання спеціальним фондом міського бюджету коштів на суму 2 474 396,67 грн.

Слід також зазначити, що СУ ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024210000000374 від 21.08:2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 та ч. 4 ст. 191 KK України.

B ході досудового розслідування отримано висновок експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи від 28.11.2025 №543/25-22.

Постановою прокурора відділу процесуального керівництва Тернопільської обласної прокуратури від 12.11.2024 надано дозвіл прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні на розголошення відомостей досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024210000000374 від 21.08.2024 за ознаками, кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 та ч. 4 ст. 191 КК України та виготовлення необхідних копій матеріалів кримінального провадження з метою подачі останніх як доказів до позовної заяви при реалізації заходів представницького характеру.

Згідно Висновку експерта Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, отриманого в ході досудового розслідування за результатами проведення судово-економічної експертизи від 28.11.2025 №543/25-22, сума заподіяних Тернопільській міській раді збитків, які настали внаслідок несплати забудовником Товариством з обмеженою відповідальністю "Фенікс 2017" пайових внесків за введений ним в експлуатацію об'єкт будівництва: "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами по вул. Енергетична-бічна, 5а в м. Тернополі", становить 2 474 396,67 грн.

Наведені обставини слугували підставою для звернення до господарського суду з цим позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт" щодо стягнення несплачених коштів пайового внеску в сумі 2 474 396,67 грн, внаслідок неналежного виконання відповідачем умов Договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя від 21.09.2017 №354.

Щодо підстав представництва інтересів держави прокурором в даній справі.

Пунктом 2 ч.1 ст. 1311 Конституції України та п.2 ч.1 ст. 2 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладено виконання функції представництва інтересів держави в суді.

Частиною 6 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що під час здійснення представництва інтересів держави в суді прокурор, серед іншого, має право звертатися до суду з позовом в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Згідно з ч.3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами.

Частиною 4 цієї ж статті встановлено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 АПК України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 №3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).

Оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.

Як вказує прокурор у позовній заяві, інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також у захисті прав та свобод місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізується у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

У розумінні вимог ч. 1 ст. 10, ч. 2 ст. 2, ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Тернопільська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Положеннями ст. 11 вказаного Закону визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до ст. ст. 16, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Статтею 28 вказаного Закону визначено, що до відання виконавчих органів міських рад належить, у тому числі, залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

Крім того, положення законодавства у сфері бюджетних правовідносин (п. 41 ч. 1 ст. 71 Бюджетного кодексу України) відносять кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, отримані відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", до джерел формування бюджету розвитку місцевих бюджетів.

Таким чином, Виконавчий комітет Тернопільської міської ради здійснює управління та організацію благоустрою у місті Тернополі, у тому числі щодо укладення договорів пайової участі в утриманні об'єктів благоустрою.

Невиконання відповідачем умов Договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя від 21.09.2017 №354, зокрема в частині повноти та своєчасності сплати відповідачем пайового внеску на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя, призводить до ненадходження цих коштів до місцевого бюджету, які згідно з п. 1 ч. 1 ст. 71 Бюджетного кодексу України належать до джерел формування бюджету розвитку місцевого бюджету. Відтак їх стягнення безумовно становить інтерес територіальної громади та держави, який пов'язаний із накопиченням бюджетних коштів, необхідних для забезпечення належного функціонування інституцій місцевого самоврядування.

У пунктах 79-81 постанови від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 Велика Палата Верховного Суду роз'яснила, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.

Як вказує прокурор у позовній заяві, 02.09.2025 Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради скеровано на адресу Тернопільської окружної прокуратури лист №25224/2025 із проханням вжити в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" заходів реагування щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фенікс 2017" пайового внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя.

Надалі, Тернопільською окружною прокуратурою 02.10.2025 за №50-89-8081 ВИХ-25 та 11.12.2025 за №50-89-10188 ВИХ-25 скеровано на адресу Тернопільської міської ради запити в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" із проханням надати копії документів з повідомленням про порушення вимог законодавства, а також з проханням надати інформацію щодо вжитих заходів на усунення порушень законодавства, у тому числі щодо звернення до суду із відповідним позовом.

У листах №29394-Ю/2025 від 22.10.2025 та від 19.12.2025 №35446-Ю/2025 Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, зокрема зазначив про те, що не проти представлення окружною прокуратурою його інтересів в суді щодо стягнення пайового внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя з відповідача.

З огляду на викладене вище, прокурор вказує, що незважаючи на обізнаність позивача про існування заборгованості, останній обмежився лише надісланням претензій на адресу відповідача, проте не вжив достатніх та ефективних заходів до захисту свого порушеного права, зокрема не пред'явив позов до суду щодо стягнення заборгованості.

Враховуючи наведене, суд вважає належним чином обґрунтованою наявність підстав для звернення прокурора до суду з відповідним позовом в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Тернопільської міської ради.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та з'ясувавши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Як вже було зазначено вище, 21.09.2017 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, в особі міського голови Надала Сергія Віталійовича та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фенікс 2017" (22.11.2023 змінено найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісна служба Престижбуд" та 01.11.2024 змінено найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт"), в особі директора Качмарського Ігоря Володимировича укладено Договір №354 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя, виходячи з наміру здійснити будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами за адресою вул. Енергетична-бічна, 5а в м. Тернополі.

Відповідно до приписів статті 1 Закону №3038-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), замовником будівництва є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

ТОВ "Фенікс 2017" 12.06.2018 отримано дозвіл №ТП 112181630142 на виконання будівельних робіт на об'єкт "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами" за адресою: м.Тернопіль, вул. Енергетична-бічна, 5А.

Відповідно до частин 1-3 ст. 40 Закону №3038-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Відповідно до частини 5 статті 40 Закону №3038-VI, величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Згідно з частинами 9-11 статті 40 Закону №3038-VI кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.

Інформація щодо договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та його виконання зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації.

Згідно з усталеною правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, зокрема викладеною в постановах від 08.10.2019 у справі №911/594/18 та від 14.12.2021 у справі №643/21744/19, перерахування замовником об'єкта будівництва у передбачених законом випадках коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту до відповідного місцевого бюджету є обов'язком, а не правом забудовника. Тому укладення в таких випадках договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який опосередковує відповідний платіж, є обов'язковим на підставі закону.

Разом з тим, 17.10.2019 набули чинності норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" від 20.09.2019 №132-ІХ (далі - Закон №132-IX).

Вказаним Законом, зокрема, з 01.01.2020 року виключено статтю 40 Закону №3038-VI, яка регулювала пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Відповідно до статті 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Зовнішнім виразом зміни правового регулювання суспільних відносин є процес втрати чинності одними нормами та/або набуття чинності іншими.

Так, при набранні чинності новою нормою права передбачається розповсюдження дії цієї норми на майбутні права і обов'язки, а також на правові наслідки, які хоча й випливають із юридичних фактів, що виникли під час чинності попередньої норми права, проте настають після набрання чинності новою нормою права.

Водночас зміна правових норм і врегульованих ними суспільних відносин не завжди збігаються. У певних випадках після скасування нормативного акта має місце його застосування компетентними органами до тих відносин, які виникли до втрати ним чинності та продовжують існувати у подальшому. Такі правовідносини є триваючими. При цьому триваючі правовідносини повинні виникнути під час дії норми права, що їх регулює, та існувати після втрати нею чинності.

Стаття 40 Закону №3038-VI визначала зобов'язання замовника будівництва, який має намір забудови земельної ділянки, шляхом перерахування до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту, де здійснюється будівництво, у строк до прийняття об'єкта в експлуатацію. Прийняття об'єкта в експлуатацію є строком, з якого вважається, що забудовник порушує зазначені зобов'язання. Одночасно з прийняттям об'єкта в експлуатацію у відповідності із частиною другою статті 331 ЦК України забудовник стає власником забудованого об'єкта, а відтак і правовідносини забудови земельної ділянки припиняються.

Аналізуючи правову природу цих правовідносин, можна зробити висновок, що з моменту завершення будівництва та прийняття новозбудованого об'єкта в експлуатацію правовідносини забудови припиняються, а тому не можна вважати, що на них поширюються положення статті 40 Закону № 3038-VI після втрати нею чинності.

За змістом Закону № 132-IX та його Прикінцевих та перехідних положень, з 01.01.2020 у замовників будівництва відсутній обов'язок укладати з органом місцевого самоврядування відповідний договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту. Дійсними та такими, що продовжують свою дію до моменту їх повного виконання, є лише договори про пайову участь, укладені до 01.01.2020.

Вказані правові висновки щодо застосування нової редакції Закону зазначено y постановах Верховного Суду від 22.11.2022 у справі №917/1855/21, від 23.02.2023 у справі №911/3025/21.

Відповідно до пп. 4 п.2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" установлено, що протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (далі - пайова участь) у такому розмірі та порядку, а саме - пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об'єкта будівництва в експлуатацію.

Верховний Суд у постанові від 20.07.2022 у справі №910/9548/21 зазначив, що законодавцем під час внесення змін до Закону №3038-VI (шляхом виключення статті 40 вказаного Закону на підставі Закону №132-IX) було чітко визначено підстави та порядок пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту щодо об'єктів, будівництво яких було розпочато до внесення законодавчих змін, а саме:

- договори пайової участі, укладені до 01.01.2020 на підставі вимог статті 40 Закону №3038-VI, залишались дійсними та підлягали до їх повного виконання і після виключення вказаної статті (абзац 1 пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №132-IX). Тобто істотні умови, зокрема щодо розміру пайової участі, строку сплати пайової участі, відповідальності сторін, які відповідно до закону підлягали врегулюванню у таких договорах, залишались незмінними;

- якщо станом на 01.01.2020 такі об'єкти не введені в експлуатацію і договори про сплату пайової участі не були укладені та, оскільки з 01.01.2020 встановлений статтею 40 Закону №3038-VI обов'язок щодо перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету коштів пайової участі, як і обов'язок щодо укладення відповідного договору, перестав існувати, тому законодавець визначив нормативне регулювання таких правовідносин, зокрема, абзацом 2 пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №132-IX.

У вказаній постанові колегія суддів Касаційного господарського суду виснувала, що для об'єктів, будівництво яких розпочато раніше (однак які станом на 01.01.2020 не були введені в експлуатацію і якщо договори про сплату пайової участі до 01.01.2020 не були укладені) або будівництво яких розпочате у 2020 році, абзацом другим пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 132-IX визначено обов'язок (за винятком передбачених підпунктом 2 цього абзацу випадків) щодо перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету пайової участі (коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту) до прийняття такого об'єкта в експлуатацію.

Як вже зазначалось вище, 31.03.2020 ТОВ "Фенікс 2017" видано сертифікат серії ТП №162200910100 про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів на об'єкт "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами" за адресою вул. Енергетична-бічна, 5а в м. Тернополі.

Отже, станом на 01.01.2020 об'єкт - "Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та гаражами" за адресою вул. Енергетична-бічна, 5а в м. Тернополі не був введений в експлуатацію.

Пунктом 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №132- ІХ визначено, що ця норма права застосовується лише до договорів, які підписані до 1 січня 2020 року. Саме у цьому випадку правовідносини з оплати участі в інфраструктурі населеного пункту є триваючими та до них можуть застосовуватись положення норми права, що втратила чинність. Якщо ж договори під час дії цієї норми укладено не було, то немає підстав вважати, що такі правовідносини виникли та тривають.

Наведені вище правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.12.2021 у справі №643/21744/19.

Згідно зі ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення зобов'язань є зокрема, договори та інші правочини.

Згідно з ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до вимог статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною 1 статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання, або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частинами 1, 2 ст.598 ЦК України передбачено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Згідно з ч.2 ст.653 ЦК України зобов'язання припиняються у разі розірвання договору.

Відповідно до ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

При цьому, Договір №354 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя від 21.09.2017 сторонами не було розірвано, в матеріалах справи відсутня інформація щодо рішень суду про внесення змін, або розірвання такого Договору.

Відповідно до п. 5.1 Договору останній діє до повного виконання визначених в ньому зобов'язань.

Пунктом 2.3 Договору про пайову участь сторони погодили, що пайовий внесок в сумі 3038744,40 грн підлягає до сплати Замовником відповідно до Розрахунку величини пайового внеску, який є невід'ємною частиною цього Договору та на рахунок, вказаний у ньому.

Замовник був зобов'язаний сплатити розмір пайового внеску на розвиток інфраструктури міста до місцевого бюджету м. Тернополя у строк: до 20.12.2017 - 100 000,00 грн; до 20.03.2018 - 100 000,00 грн; до 20.06.2018 - 100 000,00 грн; до 20.09.2018 - 100.000,00 грн; до 20.12.2018 - 100 000,00 грн; до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію - 2538744,40 грн.

Як вбачається із наявних в матеріалах справи документів ТОВ "Сервісна служба Престижбуд" на виконання п. 2.3. Договору №354 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя від 21.09.2017 згідно платіжних доручень №71 від 10.01.2018 на суму 100000,00 грн, №391 від 18.12.2018 на суму 100000,00 грн, №202 від 16.03.2018 на суму 100000,00 грн, №349 від 06.09.2018 на суму 100000,00 грн, №74 від 19.06.2018 на суму 100000,00 грн та №607 від 11.03.2024 на суму 64347,73 грн сплатило пайовий внесок на розвиток інфраструктури міста до місцевого бюджету м. Тернополя на загальну суму 564 347,73 грн.

Також, на виконання умов п. 4.4-4.5 Договору ТОВ "Сервісна служба Престижбуд" згідно платіжної інструкції №608 від 11.03.2024 на суму 253 874,44 грн здійснило оплату штрафних санкцій за несвоєчасне виконання умов Договору №354 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя від 21.09.2017.

З огляду на викладене вище, пайовий внесок згідно умов Договору №354 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Тернополя від 21.09.2017 станом на даний час є неоплаченим ТОВ "Будсервіс Експерт" в сумі 2 474 396,67 грн.

Також слід зазначити, що відповідно до абз.1 ч.5 ст.30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин), якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

Вказаною нормою передбачено саме зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами, і які передаються у комунальну власність.

Аналіз норм ч.1 ст.40, ч.5 ст.30 Закону №3038-VI (у редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) у сукупності свідчить, що: по-перше, величина пайової участі визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування; по-друге, у разі якщо технічними умовами, у разі їх наявності на момент укладення договору, передбачається необхідність будівництва замовником об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується, що має бути унормовано у сторонами у договорі.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 20.03.2025 у справі №903/601/24, від 20.08.2024 у справі №910/7707/19.

Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", який набрав чинності 01.01.2020, внесено зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", зокрема виключено частину 5 статті 30 та статтю 40 вказаного Закону та відповідно до п.4 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" та п.4.1. Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади затвердженого рішенням Тернопільської міської ради від 08.04.2011 №6/7/132, пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об'єкта будівництва в експлуатацію, про що також зазначено у листі Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №6828-Ю/2024 від 18.03.2024, у відповідь на лист ТОВ "Сервісна служба Престижбуд" від 11.03.2024 №1109-Ю щодо зарахування суми балансової вартості мережі водопроводу як оплату пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя згідно Договору №354 від 21.09.2017.

Окрім того, ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 09.12.2024 у справі №921/526/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісна служба ПрестижБуд" до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання суми пайового внеску відповідно до договору №354 про пайову участь у створенні розвитку інженерно транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя від 21.09.2017 зменшеною та сплаченою ТОВ "Сервісна служба ПрестижБуд" на суму створених та переданих інженерних мереж у 2023 році на суму 2 474 396,67 грн заяву ТОВ "Сервісна служба ПрестижБуд" задоволено, первісний позов залишено без розгляду.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Частиною 1 ст.74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частинами 1-3 статті 80 ГПК України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

За змістом ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд враховує, що відповідач під час розгляду цієїї справи не подав відзиву на позовну заяву із запереченням обставин, наведених у позовній заяві як підстав позову, розмір пайового внеску в сумі 2 474 396,67 грн не заперечив.

З огляду на викладене вище, враховуючи те, що відповідач свої зобов'язання за договором в повному обсязі не виконав, беручи до уваги відсутність в матеріалах справи на день розгляду спору доказів погашення заборгованості за Договору №354 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя від 21.09.2017 в сумі 2 474 396,67 грн, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Виконувача обов'язків керівника Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт" заборгованості в розмірі 2 474 396,67 грн підлягають задоволенню в повному обсязі як підтверджені матеріалами справи та не оспорені у встановленому порядку відповідачем.

Судові витрати.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача в сумі 29 692 грн 76 коп з урахуванням ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір", оскільки позовну заяву подано в електронній формі.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 13-14, 73-80, 86, 129, 232-233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт" (вулиця Сагайдачного Петра, будинок 11, офіс 4, місто Київ, 04070, код ЄДРПОУ 41096031) до місцевого бюджету (p/p UA528999980314171921000019751, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Отримувач ГУК у Терноп. обл./тг м. Тернопіль/24170000, Код отримувача 37977599, код бюджетної класифікації 24170000, призначення платежу: "Надходження коштів пайової участі/Штраф за несвоєчасну сплату коштів пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя згідно Договору №354 від 21.09.2017 року") грошові кошти в сумі 2 474 396 (два мільйони чотириста сімдесят чотири тисячі триста дев'яносто шість) грн 67 коп.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервіс Експерт" (вулиця Сагайдачного Петра, будинок 11, офіс 4, місто Київ, 04070, код ЄДРПОУ 41096031) на користь Тернопільської обласної прокуратури (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 4, код ЄДРПОУ 02910098) судовий збір, сплачений за подання до суду позовної заяви, в сумі 29 692 (двадцять дев'ять тисяч шістсот дев'яносто дві) грн 76 коп., який перерахувати на р/р UA498201720343190002000004091 в ДКСУ в м. Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код одержувача 02910098, код економічної класифікації видатків бюджету - 2800.

4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Копію рішення (повний текст) направити сторонам у справі.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1 ст. 241 ГПК України).

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст.ст. 256-257 ГПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 16.04.2026.

Суддя Н.В. Охотницька