13.04.2026м. СумиСправа № 920/256/17
Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання - Бублик Т.Д.,
розглянув заяву №111/26дкм від 31.03.2026 (Вх. №1467, 1486 від 31.03.2026) Департаменту комунального майна Сумської міської ради про заміну сторони у виконавчому документі та видачу дублікату судового наказу у справі №920/256/17
за позовом Заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі позивача Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, м. Суми,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕАЛ.Т», м. Суми,
про стягнення 27 248 грн. 95 коп.
за участю представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
прокурор - не прибув,
Суть питання, що вирішується ухвалою суду.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 24.04.2017р. по справі №920/256/17 стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕАЛ.Т» (вул. Д.Коротченко, буд. 4, корпус А, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 39708041) на користь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (вул. Садова, 33, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40456009) 25 776 грн. 38 коп. заборгованості, 1472 грн. 57 коп. пені; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕАЛ.Т» (вул. Д.Коротченко, буд. 4, корпус А, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 39708041) на користь Прокуратури Сумської області (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 33, м. Суми, 40000, код 03527891) 1 600 грн. 00 коп. судового збору.
29.05.2017 на виконання вищезазначеного рішення було видано відповідні накази у справі №920/256/17.
31.03.2026 Департамент комунального майна Сумської міської ради звернувся до суду з заявою №111/26дкм від 31.03.2026 (Вх. №1467, 1486 від 31.03.2026) про заміну сторони у виконавчому документі та видачу дублікату судового наказу у справі №920/256/17.
Ухвалою суду від 02.04.2026 було призначено розгляд заяви на 13.04.2026.
У судове засідання представники сторін не з'явились, письмових заперечень суду не подали.
Після дослідження матеріалів заяви, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Мотиви, з яких суд дійшов вищезазначеного висновку. Законодавство, що підлягає застосуванню.
У заяві Департамент комунального майна Сумської міської ради просить суд замінити позивача у справі № 920/256/17 та стягувача у наказі Господарського суду Сумської області № 920/256/17 від 29.05.2017р., з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (вул. Садова, 33, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40456009) на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807); видати дублікат наказу Господарського суду Сумської області від 29.05.2017 у справі № 920/256/17 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕАЛ.Т» 25 776,38 грн. заборгованості, 1472,57 грн. пені.
Як вбачається з поданої заяви, 01.06.2017р. Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (далі - ДЗРП СМР) отримав наказ Господарського суду Сумської області №920/256/17 від 29.05.2017р. про стягнення грошових коштів на загальну суму 27248,95 грн, який за заявою ДЗРП СМР від 23.06.2017р. № 06.01-16/1087 був направлений до Зарічного відділу Державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, на підставі чого було відкрито ВП № 54227232.
Постановою Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ від 11.12.2018р. по ВП №54227232 наказ Господарського суду Сумської області від 29.05.2017р. № 920/256/17 про стягнення з боржника грошових коштів на загальну суму 27248,95 грн. було повернуто ДЗРП СМР.
У подальшому ДЗРП СМР неодноразово, після повернення виконавчого документу, звертався до державної виконавчої служби про примусове виконання судового наказу.
Так, на підставі заяви ДЗРП СМР від 05.01.2023р. № 06.01-18/5928 відкрито виконавче провадження № 70726326.
Постановою Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ від 27.03.2025р. по ВП №70726326 наказ Господарського суду Сумської області від 29.05.2017р. №920/256/17 було повернуто стягувачеві без виконання за браком майна у боржника.
Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022р. № 3173-МР «Про внесення змін до структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 27.07.2016 року № 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності» (зі змінами)» було утворено Управління комунального майна Сумської міської ради (з правом юридичної особи) шляхом виділення його з Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР.
Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022 року № 3176-МР затверджено Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради та визначено, що дане рішення набирає чинності з 12.01.2023р. Відповідно до пункту 1.10.Положення Управління є правонаступником ДЗРП СМР по всіх майнових та немайнових правах та обов'язках в частині здійснення повноважень у сфері управління комунальною власністю.
З 12.01.2023р. по 12.01.2026р. Управління комунального майна Сумської міської ради (далі -УКМ СМР), як частковий правонаступник ДЗРП СМР, здійснювало повноваження у сфері управління комунальною власністю, у тому числі щодо примусового стягнення заборгованості, яка виникає з договорів оренди комунального нерухомого майна.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання. Згідно з мотивувальною частиною рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 №16-рп/2009 виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової держави.
Відповідно до ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. При цьому питання заміни сторони її правонаступником, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому статтею 52 ГПК України.
В силу ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Аналогічні положення містяться у Законі України «Про виконавче провадження» (ч. 5 ст. 15 Закону).
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов'язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Рішенням Сумської міської ради від 13.08.2025 № 5855-МР Управління комунального майна Сумської міської ради було реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради.
Відповідно до п. 1.6. Положення Про Департамент комунального майна Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 24.12.2025 № 6149-МР, Департамент є правонаступником Управління комунального майна Сумської міської ради всіх майнових та немайнових прав та обов'язків.
Отже, Департамент комунального майна Сумської міської ради є процесуальним правонаступником Управління комунального майна Сумської міської ради та Департаменту забезпечення ресурсних платежів як стягувача по справі 920/256/17.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під яким розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права до іншого.
При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладаються на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід цього переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Згідно з ст. 18 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 13 грудня 2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 25 квітня 2012 року №11-рп/2012).
Згідно з ч.1 ст. 327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
У відповідності до ст. 12 Закон України «Про виконавче провадження» закріплено строки пред'явлення виконавчих документів до виконання та положення щодо переривання строку давності пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Частиною 1 ст. 12 Закон України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
При цьому, частиною 4 вказаної статті передбачено, що строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Згідно з п. 19.4 Перехідних положень ГПК України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання.
За викладених обставин, оскільки рішення суду не виконано, суд задовольняє заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради №111/26дкм від 31.03.2026 (Вх. №1467, 1486 від 31.03.2026) про заміну сторони (позивача) у справі та стягувача у наказі Господарського суду Сумської області від 29.05.2017 у справі №920/256/17 про стягнення 25 776,38 грн. заборгованості, 1472,57 грн. пені, видачу дублікату наказу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 52, 234, 334 ГПК України, суд
1. Заяву №111/26дкм від 31.03.2026 (Вх. №1467, 1486 від 31.03.2026) Департаменту комунального майна Сумської міської ради про заміну сторони у виконавчому документі та видачу дублікату судового наказу у справі №920/256/17 - задовольнити.
2. Замінити сторону (позивача) у справі № 920/256/17 та стягувача у наказі Господарського суду Сумської області № 920/256/17 від 29.05.2017р. про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕАЛ.Т» 25 776,38 грн. заборгованості, 1472,57 грн. пені - Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (вул. Садова, 33, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40456009) на його правонаступника - Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
3. Видати дублікат наказу Господарського суду Сумської області від 29.05.2017 по справі № 920/256/17 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕАЛ.Т» (вул. Д.Коротченко, буд. 4, корпус А, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 39708041) на користь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (вул. Садова, 33, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40456009) 25 776 грн. 38 коп. заборгованості, 1472 грн. 57 коп. пені.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Дана ухвала може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. ст. 255-257 ГПК України.
Ухвала підписана суддею 16.04.2026.
СуддяО.Ю. Резніченко