Постанова від 14.04.2026 по справі 918/1001/25

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

14 квітня 2026 року Справа № 918/1001/25

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Петухов М.Г., суддя Гудак А.В. , суддя Олексюк Г.Є.

секретар судового засідання Приступлюк Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку №4-А по вул. Лермонтова, місто Рівне "Лагода"

на рішення Господарського суду Рівненської області від 13.01.2026

(ухвалене о 11:50 год. у м. Рівному, повний текст складено 15.01.2026)

у справі № 918/1001/25 (суддя Торчинюк В.Г.)

за первісним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, місто Рівне "Лагода"

про стягнення 118 996 грн 17 коп.

та зустрічним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, місто Рівне "Лагода"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

про визнання протиправним та скасування рішення комісії

за участю представників сторін:

від позивача за первісним позовом - Янкевич Л.Д.;

від відповідача за первісним позовом - Логвись О.І., Грицай І.О.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, міста Рівне "Лагода" про стягнення 118 996 грн 17 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки працівниками позивача складено акт про порушення №59, яким зафіксовано пропуск ОСББ строку періодичної повірки засобів вимірювальної техніки.

В подальшому, рішенням комісії від 07.08.2025, яке оформлено протоколом №59 вищезгаданий акт задоволено та прийнято рішення про донарахування обсягу природного газу.

Відтак, первісному відповідачу донараховано 4 471,80 куб. м. природного газу вартістю 118 996 грн 17 коп. за період з 06.07.2025 по 09.07.2025.

Оскільки грошові кошти не були сплачені Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулося до суду із позовом.

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, міста Рівне "Лагода" подало зустрічний позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання протиправним та скасування рішення комісії.

Зустрічний позов обґрунтований тим, що позивачем за зустрічним позовом не був пропущений строк на проведення повірки засобу обліку.

Господарський суд Рівненської області рішенням від 13.01.2026 у справі № 918/1001/25 первісний позов задовольнив. Стягнув з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку №4 А "Лагода" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 118 996 грн 17 коп. та 2 422 грн 40 коп. судового збору. В задоволенні зустрічного позову відмовив.

Судове рішення мотивоване тим, що відповідач за зустрічним позовом подав заяву на повірку засобу обліку із пропущенням строку передбаченого Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС).

Суд вказав, що таке є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об'єму спожитого газу.

Також суд відхилив посилання відповідача за первісним позовом на постанову КМУ № 440 від 07.04.2023 та зазначив, що її положення стосуються опалювального періоду 2022-2023 років, а також про її помилкове тлумачення первісним відповідачем.

З огляду на викладене, суд виснував про те, що нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу газу проведено відповідно до вимог Кодексу ГРМ, а відтак наявність підстав для задоволення первісного позову та відмову у задоволенні зустрічного позову.

Розглядаючи спірні правовідносини місцевий господарський суд застосував відповідні положення ст. ст. 11, 525, 526, 610, 612 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу", ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", р. р. І, Х, ХІ Кодексу ГРС, Порядку встановлення міжповірочних інтервалів для законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1195, Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода" звернулося з апеляційною скаргою до Північно-західного апеляційного господарського суду, відповідно до якої просить рішення Господарського суду Рівненської області від 13.01.2026 у справі № 918/1001/25 скасувати, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні первісного позову, а зустрічний позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована таким.

Враховуючи строк опалювального сезону (з 01 жовтня по 30 квітня) та встановлене постановою КМУ №440 право відповідачу подати на повірку лічильник газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, строк на подачу відповідачем лічильника на повірку закінчувався 31.07.2025.

30.06.2025 голова правління скаржника звернулася до директора ТОВ "ГРМУ" із листом (заявою) про проведення чергової повірки ЗВТ, вихідної № 327 від 30.06.2025.

Отже, враховуючи положення п. 3 Постанови КМУ від 07.04.2023 р. №440, споживачем строки проведення повірки на момент проведення перевірки позивачем та нарахування спірної суми - пропущені не були.

У діях скаржника відсутнє порушення підпункту 4 п. 2 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС, тому рішення, оформлене протоколом № 59 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРС від 07.08.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.

В первісного позивача відсутні підстави для здійснення донарахувань обсягів та вартості природного газу для ОСББ за ціною вищою ніж тією, що застосовувалася станом на 24.02.2022 для побутових споживачів.

За наведеного скаржник вважає рішення суду першої інстанції необґрунтованим та ухваленим з порушенням норм матеріального права, а також, що суд першої інстанції не повністю дослідив всі обставини у справі.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" у поданому відзиві, вважає апеляційну скаргу безпідставною та необґрунтованою, а рішення Господарського суду Рівненської області від 13.01.2026 у справі № 918/1001/25 таким, що ухвалене при всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, з таких підстав.

Термін повірки ЗВТ для скаржника закінчився в міжопалювальний період - 05.07.2025 для лічильника газу GMSG40 PN 40 № 114826 05.07.2025 та 03.07.2025 для коректора КПЛГ - 2.01.Р № 01534.

Визначення порядку опалювального періоду вказаному в Кодексі ГРМС та інших нормативних документах не є предметом доказування у даній справі, так як споживачем пропущено строк повірки ЗВТ поза межами опалювального періоду.

Посилання скаржника на те, що заборгованість позивачем визначена невірно, без урахування ціни встановленої для побутових споживачів, є безпідставною.

Вважає, що перерахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу проведено правомірно, що підтверджується рішенням суду першої інстанції.

Просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

В судове засідання Північно-західного апеляційного господарського суду 24.03.2026 з'явилися представники сторін.

При цьому, від представниці позивача за первісним позовом адвоката Янкевич Л.Д., до суду апеляційної інстанції, надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, котре мотивоване зайнятістю представника в іншому судовому засіданні.

Представниця Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" підтримала вищевказане клопотання.

Представниця Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4 А "Лагода", не заперечувала проти відкладення розгляду справи.

Північно-західний апеляційний господарський суд ухвалою від 24.03.2026 розгляд справи відклав на 14.04.2026 о 10:00 год.

В судовому засіданні Північно-західного апеляційного господарського суду 14.04.2026 представниці скаржника підтримали доводи, наведені в апеляційній скарзі. Вказали, що рішення суду першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального права. Зауважили, що строк повірки не було попущено. З огляду на вказане, вважають, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Представниця позивача за первісним позивом в судовому засіданні заявила, що з доводами скаржника не погоджується, вважає їх безпідставними, а оскаржене рішення таким, що відповідає встановленим обставинам справи та нормам закону. Просила суд відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши пояснення представниць сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при ухваленні рішень норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а оскаржене рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні первісного позову, а зустрічний позов задовольнити, виходячи з такого.

Судом апеляційної інстанції встановлено та як убачається з матеріалів справи, що 01.01.2024 між Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку №4А по вул. Лермонтова, місто Рівне "Лагода" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" було укладено Договір про розподіл природного газу (далі - Договір, т. 1, а. с. 16) шляхом підписання ОСББ № 4-А по вул. Лермонтова, міста Рівне "Лагода" заяви-приєднання №ТА-821 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Відповідно до 1.3. Договору, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк.

Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

За цим Договором (п. 2.1 розділу ІІ) Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Згідно із пп. 4 п. 7.2. Договору Рівненська філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

20.06.2025 голова правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, міста Рівне "Лагода" Логвись О.І. із листом № 327 звернулася до РГК "Рівнегаз" про направлення для розпломбування комерційного вузла обліку на даховій котельні у зв'язку з черговою повіркою приладу обліку (т. 1, а. с. 47).

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, міста Рівне "Лагода" вказує, що працівники РГК "Рівнегаз" повідомили голову ОСББ про те, що з такою заявою потрібно звертатися до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України".

Тому, 30.06.2025 голова правління Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, міста Рівне "Лагода" Логвись О.І. звернулася із листом № 327 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" із листом (заявою) про направлення представника для розпломбування комерційного обліку на даховій котельні будинку у зв'язку із черговою повіркою приладу обліку та надання підмінних приладів обліку (т. 1, а. с. 48).

Проте, вказаний лист зареєстрований Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" за вихідної № РвФ/100/05.4-ВХ-11616-25 від 03.07.2025 (т. 1, а. с. 17).

В подальшому, 09.07.2025 представниками Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" проведено обстеження вузла обліку природного газу на об'єкті відповідача за адресою: вул. Казимира Любомирського, 4 А, м. Рівне.

За результатами обстеження встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, про що складено Акт про порушення № 59, в якому вказано про пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, протермінована повірка лічильника газу GMS G40 PN 40 , № 114826 та коректора КПЛГ - 2.01.Р № 01534, остання дати повірки лічильника - 05.07.2023, коректора - 03.07.2023 (т. 1, а. с. 12).

Також 09.07.2025 представниками Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" були оформлені Акт встановлення та пломбування засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу, Акт перевірки вузла обліку природного газу, Акт розпломбування та зняття засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу (т. 1, а. с. 10, 11, 13).

07.08.2025 на засіданні комісії Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРС було прийняті рішення, оформлене протоколом № 59 від 07.08.2025, про задоволення акту про порушення № 59 від 09.07.2025 та проведення нарахування, передбачених пп. 1 п. 4 Глави 4 розділу ХІ Кодексу (т. 1, а. с. 18).

Згідно з актом-розрахунком № 59 від 07.08.2025 за пропущення строку періодичної повірки лічильника газу GMS G40 PN 40, № 114826, яка мала бути проведена не пізніше 05.07.2025, відповідачу за первісним позовом, відповідно до пп. 1 п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проведено з урахуванням наступного: при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Період розрахунку з 00:00 год. 06.07.2025 по 15:00 год. 09.07.2025, що становить 87 годин. Перерахований об'єм газу становить 4 267,39 куб. м.

Загальна вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу газу становить 118 996 грн 17 коп. (т. 1, а. с. 14).

Листом №РвФ/100/12ВИХ-7925-25 від 12.08.2025 первісний позивач повідомив ОСББ про прийняті рішення, а також надіслав акт-розрахунок № 59 від 07.08.2025 із рахунком на оплату №5493 від 11.08.2025 (т. 1, а. с. 9, 19).

Аналізуючи встановлені обставини справи та переглядаючи спірні правовідносини на предмет наявності правових підстав для задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції приймає до уваги такі положення діючого законодавства з урахуванням фактичних обставин справи.

Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У відповідності до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно із ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

В силу ч. 1 ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Правовідносини сторін у цій справі виникли з договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) та регулюються положеннями Кодексу ГРС, затвердженого постановою НКРЕП від 30.09.2015 №2494, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до п. 2 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу.

У відповідності до абз. 1 п. 2 гл. 1 розділу ІХ Кодексу ГРС порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.

Пунктом 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС визначається, що вузол обліку природного газу /вузол обліку/ ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 18 Закону України "Про ринок природного газу" приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Частиною 1 та пунктом 5 частини 2 статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" встановлено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є, зокрема використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку;

Власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу (п. 1, п. 5 глави 6 розділу X Кодексу ГРС).

У пункті 1 глави 7 розділу X Кодексу ГРС встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Пунктом 2 глави 7 розділу X Кодексу ГРС визначено, що для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:

1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;

2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування;

3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.

Відповідно до пунктів 17, 18 частини 1 статті 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

- періодична повірка засобів вимірювальної техніки - це повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал);

- повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Таким чином, суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.

Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Главою 2 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.

Зокрема, відповідно до пп.4 п.2 Глави 2 Розділу ХІ КГС, до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Пунктом 41 Міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджених Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1747 від 13.10.2016, визначено, що для лічильників газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) передбачено міжповірочний інтервал тривалістю 2 і 8 років. При цьому, згідно примітки 7 даного нормативного акту для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 - 8 років.

Суд звертає увагу на те, що у відповідача за первісним позовом встановлений лічильник GMS G40 PN 40, № 114826, що підлягає періодичній повірці через два роки.

Відповідно до п. п. 1, 4 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали, або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Відповідно до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").

Згідно із п. 11 глави 5 розділу ХІІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Підпунктом 1 пункту 11 глави 5 розділу ХІІ Кодексу ГРС серед іншого передбачено, що при складанні акта-розрахунку враховується таке:

розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ:

для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу.

Із встановлених обставин справи вбачається, що 09.07.2025 представники позивача за первісним позовом провели обстеження вузла обліку газу на об'єкті відповідача у м. Рівному та зафіксували порушення - пропущення строку повірки ЗВТ з вини непобутового споживача, а саме: прострочено повірку лічильника (остання повірка - 05.07.2023) і коректора об'єму газу (остання повірка - 03.07.2023).

За результатом перевірки був складений Акт про порушення № 59, котрий в подальшому, 07.08.2025 був розглянутий на засіданні комісії, яка своїми рішеннями вирішила задовольнити акт та провести донарахування. За актом-розрахунком №59 перерахунок здійснено за період з 00:00 год. 06.07.2025 по 15:00 год. 09.07.2025 (загальний час 87 годин). Перерахований об'єм газу становить 4 267,39 куб. м., а його вартість - 118 996 грн 17 коп.

Колегія суддів вказує, що 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05:30 год. 24.02.2022 строком на 30 діб.

Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"" було затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

В подальшому, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався відповідними указами Президента України, які затверджувалися Верховною Радою України, який чинний і на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до пунктів 1, 2 постанови КМУ № 440 від 07.04.2023 "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану" , яка набрала чинності з 04.06.2023, установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні: на територіях, тимчасово окупованих російською федерацією, на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на відповідних територіях; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік); на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку.

Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на територіях, які включені до переліку, забезпечується: на тимчасово окупованих російською федерацією територіях протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного і надзвичайного стану на відповідних територіях, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду.

Пунктом 3 вказаної постанови передбачено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

Враховуючи, що територія міста Рівне, де знаходиться відповідач за первісним позовом, не належала до переліку територій, тимчасово окупованих російською федерацією або територій активних і можливих бойових дій, до відповідача за первісним позовом застосовується пункт 3 зазначеної постанови, на виконання якого споживач повинен був забезпечити подання на повірку лічильника газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

Одночасно, суд зауважує, що визначення опалювального періоду наведено в п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС, а саме: опалювальний період - період з 01 жовтня по 30 квітня включно.

Цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників (ч.1 ст. 1 ЦК України).

Пунктом 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України до основних засад цивільного законодавства віднесено справедливість, добросовісність та розумність.

У відповідності до ч. ч. 1-4 ст. 4 ЦК України основу цивільного законодавства України становить Конституція України. Основним актом цивільного законодавства України є ЦК України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу (далі - закон). Цивільні відносини можуть регулюватись актами Президента України у випадках, встановлених Конституцією України. Актами цивільного законодавства є також постанови Кабінету Міністрів України.

На переконання колегії суддів, при прийнятті постанови № 440, вищий орган виконавчої влади керувався визначенням, наведеним у Кодексі ГРС, оскільки у протилежному випадку (наприклад, з урахуванням рішень органів місцевого самоврядування) учасники цивільних відносин були б поставлені у нерівні умови, що суперечило б принципам правової визначеності, рівності сторін та єдності правозастосування.

Крім того, вищезгадана постанова №440 не містить вказівки на те, після завершення якого саме опалювального сезону (2022-2023 рр., 2023-2024 рр., 2023-2024 рр., тощо) повинні бути здійсненні вказані дії, а відтак суд висновує, що її положення стосуються всіх опалювальних сезонів протягом чинності такої постанови.

Подібна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.10.2025 у справі №918/1074/24.

Також вона не містить положень щодо її застосування виключно до лічильників, строк повірки яких закінчився у відповідний опалювальний сезон, однак передбачає загальну вказівку на її застосування до засобів обліку, повірка яких має бути проведена в період воєнного або надзвичайного стану, а відтак її норми можуть застосовуватися і до засобів обліку, строк повірки яких закінчується у міжопалювальний період.

Апеляційним господарським судом встановлено, що строк дії позитивних результатів періодичної повірки лічильника газу GMS G40 PN 40 № 114826 закінчувався 03.07.2025, а коректора об'єму газу КПЛГ-2.01.Р № 01534 - 05.07.2025.

При цьому, з врахуванням вищенаведених положень постанови КМУ № 440, відповідач за первісним позовом мав право подати на повірку лічильник газу та коректора об'єму газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

Враховуючи строк опалювального сезону (з 01 жовтня по 30 квітня) та встановлене постановою КМУ № 440 право відповідачу за первісним позовом подати на повірку лічильник газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, суд дійшов висновку, що строк на подачу відповідачем за первісним позовом лічильника та коректора об'єму газу на повірку закінчувався 31.07.2025.

До схожих висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії Касаційного господарського суду в постанові від 08.10.2024 у справі № 912/2326/23.

При цьому, позивачем за первісним позовом здійснено донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу за період з 00:00 год 06.07.2025 по 15:00 год 09.07.2025, тобто в період коли відповідачем за первісним позовом ще не було допущено пропуск строку повірки засобів обліку.

Враховуючим викладене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність у цьому випадку належних доказів вчинення порушення, зафіксованого в акті від 09.07.2025, а саме пропущення строку періодичної повірки засобів вимірювальної техніки з вини споживача, що не є побутовим (п.п. 4 п. 2 Глави 2 Розділу ХІ ГРС).

З огляду на те, що на момент проведення перевірки строк повірки засобів вимірювальної техніки відповідачем не був пропущений, у позивача за первісним позовом були відсутні підстави для складання акта про порушення від 09.07.2025 та, відповідно, донарахування об'єму газу та подальшого стягнення його вартості.

Зазначене є підставою для задоволення зустрічного позову та відмови у задоволенні первісного позову.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 ГПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

За усталеною практикою Європейського суду з прав людини (справи "Серявін та інші проти України", "Пронін проти України" одним із завдань вмотивованого рішення є продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Ігнорування судом доречних аргументів сторони є порушенням статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28.10.2010) ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

В справі "Салов проти України" від 06.09.2005 Європейський Суд з прав людини наголосив на тому, що згідно ст. 6 Конвенції рішення судів достатнім чином містять мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (рішення від 27.09.2001 у справі "Hirvisaari v. Finland"). У рішенні звертається увага, що статтю 6 параграф 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення, може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи (рішення від 09.12.1994 у справі "Ruiz Torija v. Spain").

У пунктах 32, 34, 36 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень зазначено, що усі судові рішення повинні бути зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; судові рішення повинні, у принципі, бути обґрунтованими; підстави прийняття рішення повинні бути узгодженими, чіткими, недвозначними й несуперечливими; вони повинні давати можливість читачеві простежити логіку міркувань, які привели суддю до ухваленого ним рішення.

Колегія суддів апеляційної інстанції з огляду на викладене зазначає, що скаржник був почутим і йому надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження під час апеляційного провадження.

З урахуванням викладеного в сукупності, апеляційний господарський суд дійшов висновку про відмову в задоволенні первісного позову та задоволення зустрічного позову, оскільки відповідачем за первісним позовом не було пропущено строк повірки засобів обліку природного газу.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних в справі доказів.

В силу приписів ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Згідно із п. п. 1, 3 ст. 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: нез'ясування обставин, що мають значення для справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, місто Рівне "Лагода" підлягає до задоволення, а рішення Господарського суду Рівненської області від 13.01.2026 у справі №918/1001/25 слід скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні первісного позову відмовити, а зустрічний - задовольнити.

Керуючись статтями 269, 270, 273, 275-279, 282 ГПК України, Північно-західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, місто Рівне "Лагода" задовольнити.

2. Рішення Господарського суду Рівненської області від 13.01.2026 у справі № 918/1001/25 скасувати.

Ухвалити нове рішення.

В задоволені первісного позову відмовити.

Зустрічний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (04116, Україна, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 1, код 44907200) в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33027, Україна, Рівненський р-н, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця Вишенського Івана, будинок 4, код 45182059), оформлене протоколом № 59 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 07.08.2025 про задоволення акту про порушення № 59 від 09.07.2025 та проведення нарахувань на підставі підпункту 1 пункту 4 Глави 4 ХІ Розділу Кодексу ГРС.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (04116, Україна, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 1, код 44907200) в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33027, Україна, Рівненський р-н, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця Вишенського Івана, будинок 4, код 45182059) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, місто Рівне "Лагода" (33028, Україна, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця Лермонтова, будинок 4а, код 36565213) - 2 422 грн 40 коп. судового збору за подання позовної заяви.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (04116, Україна, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 1, код 44907200) в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33027, Україна, Рівненський р-н, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця Вишенського Івана, будинок 4, код 45182059) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 4-А по вул. Лермонтова, місто Рівне "Лагода" (33028, Україна, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця Лермонтова, будинок 4а, код 36565213) - 3 633 грн 60 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.

4. Господарському суду Рівненської області видати накази на виконання цієї постанови.

5. Справу № 918/1001/25 надіслати Господарському суду Рівненської області.

6. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду у випадках, строках та порядку встановлених статтями 286-291 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складений "16" квітня 2026 р.

Головуючий суддя Петухов М.Г.

Суддя Гудак А.В.

Суддя Олексюк Г.Є.