Іменем України
15 квітня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/9/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вулиця Шевченка, будинок 9, місто Сіверськодонецьк, Луганська область, ЄДРПОУ 21782461) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 02.01.2026 надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), надіслана поштою 29.12.2025, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.03.2023 у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та недоотриманою сумою пенсії;
- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати за сплату судового збору.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію через Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач).
Позивач є пенсіонером за віком на пільгових умовах як особа, яка має необхідний пільговий підземний стаж з повним робочим днем під землею та отримую пенсію згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської».
На даний час розраховано пенсію у розмірі 22061 грн, а виплачується 19769 грн.
Тобто розмір пенсії протиправно зменшено відповідачем.
Вказане зменшення відбулося з 01.03.2023 внаслідок масового перерахунку пенсії що підтверджується протоколом перерахунку пенсії.
Протоколом перерахунку пенсії також підтверджено, що відповідач здійснив нарахування доплати до пенсії згідно ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», в той же час обмежив її розмір та зазначив про це у протоколі перерахунку пенсії де зазначено: «обмеження в індексації».
Ухвалою суду від 05.01.2026 позов залишено без руху, запропоновано позивачу протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання ухвали надати суду нову заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду в межах строків з 19.07.2022 по 19.05.2023 з доказами поважності причин його пропуску понад встановлений законодавством строк звернення до суду.
16.02.2026 від позивача надійшли пояснення щодо строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою суду від 19.02.2026 позовну заяву повернуто в частині позовних вимог:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023 по 29.06.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.03.2023 по 29.06.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та недоотриманою сумою пенсії.
Ухвалою суду від 19.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у цій справі позовні вимоги в частині:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 30.06.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . з 30.06.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та недоотриманою сумою пенсії.
Також визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідачем 05.03.2026 до Луганського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надіслано відзив на позов, в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 24.10.2006 отримує пенсію, призначену відповідно статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» незалежно від віку, як працівнику провідних професій.
З метою підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових питань 02.08.2008 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI (далі - Закон України № 345-VI).
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Статтею 40 Закону № 1058 встановлено, що для розрахунку середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Підвищення середньомісячного заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії, на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії статтею 40 Закону № 1058 не передбачено.
Частиною 2 статті 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 4 Порядку № 124 передбачено визначення коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 5 Порядку № 124 визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. (3764,40 грн) на коефіцієнт, визначений абзацом першим пункту 4 цього Порядку - 1,17.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Абзацом 2 пункту 6 Порядку № 124 встановлено, що під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством).
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова № 168) встановлено, що з 01.03.2023 проводиться перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта, збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197.
Абзацом 2 пункту 10 Постанови № 168 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова № 185) встановлено, що відповідно до Порядку № 124 з 01.03.2024 проводиться перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,0796.
Абзацом 2 пункту 3 Постанови № 185 визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі Постанова № 209) встановлено, що з 01.03.2025 проводиться перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта . збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,115.
Абзацом 2 пункту 3 Постанови № 209 визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
За результатом розгляду документів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 страховий стаж заявника становить 66 років 10 місяців 23 дні, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах за провідними професіями - 31 рік 3 місяці 14 днів, коефіцієнт стажу - 0,66833, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 3,09368. Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 28.02.2023 складав 15310,79 грн.
Відповідно до Постанови № 168 ОСОБА_1 з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії, обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345-VI та склав 18327,03 грн, а саме: 15310,63 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (22908,79 грн х 0,66833); 858,13 грн - доплата за понаднормовий стаж 41 років (2093,00 грн х 41 %); 2158,27 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345-VI.
Оскільки, за результатом проведеного перерахунку підвищення розміру пенсії з 01.03.2023 складає 3016,24 грн (18327,03 грн (розмір пенсії з 01.03.2023) - 15310,79 грн (розмір пенсії станом на 28.02.2023)), що є більш ніж 1500 грн. на 1516,24 грн., при обчисленні розміру пенсії, відповідно до вимог абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 встановлено обмеження індексації.
Таким чином розмір пенсії з 01.03.2023 склав 16810,79 грн, а саме: 15310,63 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (22908,79 грн х 0,66833); 858,13 грн - доплата за понаднормовий стаж 41 років (2093,00 грн х 41 %); 2158,27 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345-VI;- 1516,24 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (3016,24 грн - 1500 грн).
Відповідно до Постанови № 185 ОСОБА_1 з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії, за результатом якого розмір пенсії, обчислений з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345-VI складає 18269,62 грн, а саме: 16529,36 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (24732,33 грн х 0,66833); 858,13 грн - доплата за понаднормовий стаж 41 років (2093,00 грн х 41 %); 2398,37 грн доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345.
Враховуючи те, що відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсії враховуються суми, зокрема, індексацій до попереднього розміру пенсії, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням обмеження індексації, встановленої з 01.03.2023 у розмірі 1516,24 грн.
Розмір пенсії з 01.03.2024 складає 18269,62 грн, а саме: 16529,36 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (24732,33 грн х 0,66833); 858,13 грн - доплата за понаднормовий стаж 41 років (2093,00 грн х 41 %); 2398,37 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345;- 1516,24 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (3016,24 грн - 1500 грн).
Відповідно до Постанови № 209 ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії, за результатом якого розмір пенсії, обчислений з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 складає 19769,62 грн, а саме: 18430,23 грн. - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (27576,54 грн х 0,66833); 968,01 грн - доплата за понаднормовий стаж 41 років (2361,00 грн х 41 %); 2662,99 грн доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345. Оскільки, за результатом проведеного перерахунку підвищення розміру пенсії з 01.03.2025 складає 2275,37 грн (22061,23 грн (розмір пенсії з 01.03.2025) - 19785,86 грн (розмір пенсії з 01.03.2024)), що є більше ніж 1500 грн на 775,37 грн, при обчисленні розміру пенсії, відповідно до вимог абзацу 2 пункту 3 Постанови № 209 встановлено обмеження індексації.
Враховуючи те, що відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсії враховуються суми, зокрема, індексацій до попереднього розміру пенсії, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням обмеження індексації, встановленої з 01.03.2025 у розмірі 775,37 грн.
Розмір пенсії заявника з 01.03.2025 складає 19769,62 грн, а саме: 18430,23 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (27576,54 грн х 0,66833); 968,01 грн - доплата за понаднормовий стаж 41 років (2361,00 грн х 41 %); 2662,99 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345-VI - 1516,24 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (3016,24 грн - 1500 грн) - 775,37 грн - обмеження в індексації з 01.03.2025 (2275,37 грн - 1500 грн).
Відповідно до пункту 10 Постанови 168, пункту 3 Постанови 209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого цими постановами, не може перевищувати 1500 грн. Оскільки сума підвищення з 01.03.2023 складала 3016,24 грн, її розмір обмежено відповідно до пункту 10 Постанови 168 (3016,24 грн - 1500,00 грн = 1516,24 гривень).
Сума підвищення з 01.03.2025 складала 2275,37 грн, її розмір обмежено відповідно до пункту 3 Постанови 209 (2275,37 грн - 1500,00 грн = 775,37 гривень).
Таким чином підвищення пенсії позивачу при проведенні перерахунку з 01.03.2023 та з 01.03.2025 було здійснено в максимальному розмірі 1500,00 грн. з урахуванням норм пункту 10 Постанови 168 та пункту 3 Постанови 209.
Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено у розмірі 80 % його заробітної плати, відповідно до норм статті 8 Закону № 345-VI, Порядку № 124 та Постанов № 168, № 185 та № 209.
Дослідивши матеріали судової справи у змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 24.10.2006 отримує пенсію, призначену відповідно статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» незалежно від віку, як працівнику провідних професій.
Згідно довідки № 1250-5001435707 від 28.04.2022 позивач є внутрішньо переміщеною особою та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Листом від 08.01.2026 № 551-16181/Р-02/8-1200/26 відповідач повідомив позивача, що згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова 168) перерахунок пенсій з 1 березня 2023 року проводився із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
За нормами пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заході щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова 209) перерахунок пенсій з 1 березня 2025 року проведено із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115.
Пунктом 10 Постанови 168, пунктом 3 Постанови 209 визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого цими постановами, не може перевищувати 1500 гривень.
Оскільки сума підвищення з 01.03.2023 складала 3016,24 грн, її розмір обмежено відповідно до пункту 10 Постанови 168 (3016,24 грн - 1500,00 грн = 1516,24 гривень), сума підвищення з 01.03.2025 складала 2275,37 грн, її розмір обмежено відповідно до пункту 3 Постанови 209 (2275,37 грн - 1500,00 грн = 775,37 гривень).
Тобто, підвищення пенсії при проведенні перерахунку з 01.03.2023 та з 01.03.2025 здійснено в максимальному розмірі 1500,00 грн з урахуванням норм пункту 10 Постанови 168 та пункту 3 Постанови 209.
Пенсію обчислено згідно з нормами чинного законодавства, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Згідно протоколу перерахунку пенсії від 21.12.2025 № 909240195292 страховий стаж (повний) 66 років 10 місяців 23 днів, в тому числі: Роботи підземні, професії за пост. № 202 (25) 31 рік 3 місяці 14 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.66833, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ( (802 / 100 * 12) * 1) 0.66833, з 01.01.2026 по 09.11.2027 розмір пенсії за віком (ст.27) (27576.54 * 0.66833) 18430,23 грн, Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 41 років) 1063,95 грн, загальний розмір пенсії 19494,18 грн, доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" 2567,05 грн, сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 27576.54 грн) 22061,23 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.01.2026, обмеження в індексації з 01.03.2023 року -1516,24 грн, обмеження індексації з 01.03.2025 року -775,37 грн, розмір пенсії з надбавками 19769,62 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суд зазначає, що приписами статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з частою 1 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено, що у 2023 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX), частина друга статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., №13, ст. 178 із наступними змінами), частина четверта статті 12 та абзац другий пункту 1-2 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 20, ст. 102 із наступними змінами), частина шоста статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 21, ст. 252 із наступними змінами), абзац другий частини п'ятої статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 22, ст. 262 із наступними змінами), стаття 29 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 2-3, ст. 36 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 124).
Так, згідно пункту № Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).
Кабінетом Міністрів України 24.02.2023 прийнято Постанову № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова № 168).
Пунктом 1 Постанови № 168 встановлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що:
у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.
Кабінетом Міністрів України 25 лютого 2025 року прийнято Постанову № 209 " Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (далі - Постанова № 209).
Пунктом 1 Постанови № 209 встановлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Пунктом 3 Постанови № 209 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Суд зазначає, що відповідно до Постанов КМУ № 168 та № 209 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1 500 грн.
Як слідує з матеріалів справи, сума підвищення з 01.03.2023 складала 3016,24 грн, її розмір обмежено відповідно до пункту 10 Постанови № 168 (3016,24 грн - 1500,00 грн = 1516,24 гривень), сума підвищення з 01.03.2025 складала 2275,37 грн, її розмір обмежено відповідно до пункту 3 Постанови № 209 (2275,37 грн - 1500,00 грн = 775,37 гривень).
Тобто, підвищення пенсії при проведенні перерахунку з 01.03.2023 та з 01.03.2025 здійснено в максимальному розмірі 1500,00 грн з урахуванням норм пункту 10 Постанови № 168 та пункту 3 Постанови № 209.
Вказані обставини не заперечуються відповідачем у справі та викладені відзиві та у відповіді позивачу від 08.01.2026 № 551-16181/Р-02/8-1200/26.
Статтею 19 Закону № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» в частині порядку визначення та застосування державних соціальних гарантій в реалізації державної соціально-економічної політики, зокрема, передбачено, що виключно законами України визначається: величина порогу індексації грошових доходів громадян.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підсумовуючи наведене вище, суд доходить висновку про те, що Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України.
Водночас, суд зазначає, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.
Не є спірним питанням у цій справі, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Згідно протоколу перерахунку пенсії від 21.12.2025 № 909240195292 сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 27576,54 грн) 22061,23 грн Обмеження в індексації з 01.03.2023 - 1516,24 грн, обмеження індексації з 01.03.2025 -775,37 грн, розмір пенсії з надбавками 19769,62 грн.
На переконання суду, обмеження розміру пенсії позивача суперечить гарантованому розміру Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», адже приписами ст. 8 вказаного Закону чітко встановлено, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі "Ковач проти України" від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно обмежено передбачений статтею 8 Закону № 345-VI розмір пенсії позивача на 2291,61 грн (1516,24 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 + 775.37 грн - обмеження індексації з 01.03.2025).
Аналогічного висновку дійшов Верховний суд у постанові від 26.08.2025 у справі № 360/948/24.
Разом з тим, суд зазначає, що питання щодо строків передбачених статтею 122 КАС України вирішено в ухвалі суду від 19.02.2026, таким чином суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 30.06.2025.
Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про протиправність дій відповідача, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2)
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3)
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги з коригуванням обраного позивачем способу захисту порушеного права, а саме:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії починаючи з 30.06.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 30.06.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та недоотриманою сумою пенсії.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити з коригуванням обраного позивачем способу захисту порушеного права.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн (квитанція № 53732526 від 29.12.2025).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позовні вимоги належать до задоволення, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вулиця Шевченка, будинок 9, місто Сіверськодонецьк, Луганська область, ЄДРПОУ 21782461) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії починаючи з 30.06.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , з 30.06.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та недоотриманою сумою пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива