Ухвала від 15.04.2026 по справі 240/3471/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про встановлення нового строку подання звіту)

15 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/3471/24

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Романченка Є.Ю., розглянувши питання про встановлення нового строку подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2025 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2024 року скасовано в частині відмови у визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100 000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно за періоди з 07.08.2022 по 16.09.2022, з 17.09.2022 по 30.10.2022, з 07.11.2022 по 07.12.2022, з 29.01.2023 по 14.09.2023, з 25.09.2023 по 30.09.2023, з урахуванням фактично виплачених сум та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно за періоди: з 07.08.2022 по 16.09.2022, з 17.09.2022 по 30.10.2022, з 07.11.2022 по 07.12.2022, з 29.01.2023 по 14.09.2023, з 25.09.2023 по 30.09.2023, з урахуванням фактично виплачених сум.

Прийнято в цій частині нову постанову, якою позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за періоди: з 07.08.2022 по 16.09.2022, з 17.09.2022 по 30.10.2022, з 07.11.2022 по 07.12.2022, з 29.01.2023 по 14.09.2023, з 25.09.2023 по 30.09.2023, з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за періоди: з 07.08.2022 по 16.09.2022, з 17.09.2022 по 30.10.2022, з 07.11.2022 по 07.12.2022, з 29.01.2023 по 14.09.2023, з 25.09.2023 по 30.09.2023, з урахуванням фактично виплачених сум.

До суду, в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду.

Ухвалою від 29.09.2025 зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати до суду звіт про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2025 протягом трьох місяців з дня отримання копії ухвали.

30.12.2025 до суду надійшов звіт Військової частини НОМЕР_1 щодо виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2025.

У відповідності до ст.382-2 КАСУ розгляд звіту здійснюється у порядку письмового провадження без виклику сторін.

Вирішуючи питання наявності підстав для прийняття звіту про виконання судового рішення у даній справі та накладення на командира військової частини штрафу , суд виходить з наступного.

Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Частиною 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Положеннями статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з положеннями частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин 1, 2, 3, 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

За приписами частини 10 статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Аналіз викладених норм процесуального закону свідчить, що підставами для відмови у прийнятті звіту є:

- не наведення суб'єктом владних повноважень обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення,

- недостатність заходів, які вживаються ним для виконання судового рішення, для своєчасного та повного виконання судового рішення;

- подання звіту без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 КАС України.

У свою чергу відмова у прийнятті звіту є підставою для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Також неподання звіту у строк, встановлений судом, або подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, має наслідком накладення на керівника суб'єкта владних повноважень такого штрафу.

Як вбачається з наданого відповідачем звіту, на виконання судового рішення фінансовою службою Військової частини НОМЕР_1 позивачу ОСОБА_1 було нараховано додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за періоди: з 07.08.2022 по 16.09.2022, з 17.09.2022 по 30.10.2022, з 07.11.2022 по 07.12.2022, з 29.01.2023 по 14.09.2023, з 25.09.2023 по 30.09.2023, з урахуванням фактично виплачених сум. Сума до виплати 345537,63грн.

Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"" від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", відповідно до якого введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який наразі продовжено. В зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, Міністерством оборони України змінено процедуру замовлення бюджетних коштів для здійснення виплат для виконання судових рішень, оплати судових зборів, якою під час воєнного стану передбачено погодження відповідного замовлення коштів через Міністерство оборони України. Даний порядок замовлення бюджетних коштів для виконання судового рішення, їх надходження на казначейський рахунок військової частини НОМЕР_1 з подальшою виплатою позивачу, займає тривалий час.

Вищевказаний алгоритм дій замовлення військовою частиною бюджетних коштів для виконання судових рішень у період дії воєнного стану зумовлений тими обставинами, що Військова частина НОМЕР_1 є державною установою і фінансується виключно з Державного бюджету України. А отже, відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України являється бюджетною неприбутковою установою, яка входить до складу Міністерства оборони України.

В зв'язку з цим, для здійснення виплати коштів позивачу ОСОБА_1 . Військовій частині НОМЕР_1 необхідно подати заявку для замовлення нарахованої суми коштів шляхом формування необхідної заявки про виділення кошторисних призначень та асигнувань через установи Держказначейської служби України.

Так, 17.09.2025 військовою частиною НОМЕР_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 подано заявку потреби в коштах для виплати військовослужбовцям в порядку виконання судових рішень, в тому числі відносно ОСОБА_1 .

В зв'язку з ненадходженням коштів на казначейський рахунок для виплати позивачу за поданою заявкою, Військовою частиною НОМЕР_1 аналогічні заявки для замовлення бюджетних коштів подавалися і подаються щомісячно, доки не буде надходження коштів для виконання судового рішення та їх виплати позивачу, а саме: 07.10.2025 за вих. №18458; 07.11.2025 за вих. №19637; 05.12.2025 за вих. № 21334.

На даний час очікується надходження коштів відповідно до заявки від 05.12.2025 (вих. №21334) для виплати коштів позивачу в порядку виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі №240/3471/24.

В зв'язку з тим, що з липня 2025 року до Військової частини НОМЕР_1 почали систематично надходити ухвали судів про встановлення судового контролю за виконанням судових рішень, 21 серпня 2025 року за вих. № 75120/окп Військовою частиною НОМЕР_1 на адресу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України надіслано телеграму про надання інформації щодо можливої дати виділення коштів для виплати позивачам в порядку виконання судових рішень. Так як, отримана інформація необхідна військовій частині для складання та подання до суду обґрунтованого звіту про стан виконання рішень, і у разі відсутності фінансування та неможливості здійснити виплату у визначений строк існує ризик накладення судами штрафних санкцій на керівництво військової частини (ст. 382-3 КАС України). На даний час відповідь на вказану телеграму не надходила.

Відповідно до листа Центрального фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.07.2025 №116114/вих.ВВГ/50411, адресованому адвокату Владиславу Мандрику, щодо виконання судового рішення про виплату грошового забезпечення повідомляється наступне. Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Міністерству оборони України видатки на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, підйомної допомоги та виконання рішень судів в цілому були затверджені на рівні 2024 року та не враховано багатьох чинників, які вплинули на їх зростання. У зв'язку з чим фінансовий ресурс на виконання судових рішень вичерпаний. З метою виправлення ситуації Урядом розроблено зміни до Державного бюджету України на 2025 рік (реєстраційний №134397-3 від 14.07.2025 - станом на 18.07.2025 прийнятий за основу із скороченням строку підготовки), яким, зокрема, пропонується збільшити видатки Міністерству оборони України.

Враховуючи надані докази суд дійшов висновку, що відповідачем судове рішення у даній справі виконано частково, адже нею вчинено дії для виконання судового рішення, оскільки сформовано розрахунок потреби у коштах, однак виплату на момент подання звіту не здійснено, у зв'язку з відсутністю фінансування.

Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

За таких обставин, суд приймає звіт військової частини НОМЕР_1 , але оскільки судове рішення залишається не повністю виконаним, керуючись частиною 11 статті 382-3 КАС України, вважає за необхідним встановити новий строк для подання звіту щодо виконання судового рішення.

Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Прийняти звіт про виконання судового рішення у справі, поданий 30.12.2025.

Встановити новий строк подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 подати до суду звіт про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2025 протягом трьох місяців з дня з дня отримання ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Є.Ю. Романченко